dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp

Czy są jakieś firmy, poza Podkową, które robią mieszanki na zamówienie?  Podkowa już nie robi, a jego podstawowa mieszanka uzupełniająca niestety nie ma tego. co potrzebuję.



Słuchajcie, chcę zrobić mojemu koniowi badanie krwi, podejrzewam niedobory selenu. Koń był kruczokary, teraz zrobił się jakiś podpalony i matowy, schudł (tutaj były różne przyczyny, na pewno stres), oprócz tego nie odrasta mu wygolona sierść.


Zrudzenie to objaw nadamiaru żelaza i/lub nieodmiaru miedzi. Niedomiar miedzi bierze się albo z jego braków w paszy albo z nadmiaru żelaza, który "neutralizuje" miedź.   
trusia, u nas po prostu słońce wypaliło włos, tam gdzie koń się poci - najbardziej. Poczytałam o tym i juz wiem, że nie da się tego uniknąć, jedyna prewencja to wypuszczanie karych koni nocą, ale rzecz jasna nie zamierzam tak cudować.

Koniowi na kolanie które miał wygolone pod USG wyrosła kruczokara sierść, więc ewidentnie nie jest to kwestia niedoboru a promieni UV  🤔 Kupiłam mu derkę odbijającą promieniowanie, ale i tak już musztarda po obiedzie, bo futro wymienione i "wypalone" już.

Czy ktoś używał gamma oryzanol z Horseline? Proszę o realne opinie  :kwiatek:
Maise- ale kurde przepraszam- znów cudujesz. Derka odbijająca promienie UV... to za chwilę będziesz mieć niedobory vit D... i dopiero będą kłopoty większe niż odcień futerka.

Konie płowieją od słońca zawsze trochę. A mocno gdy do tego maja niedobory miedzi. To, że odrasta czarny włos nie znaczy, że nie ma niedoborów. To znaczy, że młodszy włos jest w lepszej kondycji,  bo jest młodszy. Jak u ludzi.

Teraz jest najlepszy czas na słońce- nie spala jak letnie, potrzeba po zimie go (niedobory D), nie ma robali jeszcze w takim wysypie, że trzeba zaderkować.

A to czy koń jest kruczokary czy skarogniady chyba nie jest aż tak istotne realnie - nie jest arabem hodowlanym aby odcień maści i geny decydowały o cenie stanówki.
Bez przesady, to zwykła siatkowa derka na owady, tylko w opisie miała, że chroni przed promieniowaniem UV (co i tak pewnie jest dla hecy, żeby takie naiwne baby jak ja kupowały). U nas jest już multum muszek, konie chodzą w maskach, a mój ma derkę i widzę, że jako jedyny nie bije wściekle ogonem i nie kopie tyłami opędzając się od much.

edit. A jeżeli ma niedobory to wykaże to badanie krwi  😉
Ale bez przesady co?
.. nawet firana potrafi niestety stłumić ilość promieniowania mocno. A w naszym klimacie koniom (i ludziom) jest naprawdę ciężko sobie zsyntetyzować D na cały rok.
A co mu się stanie od tego, że się od much poogania (gdy jeszcze nie ma zatrzęsienia)? Ja tam się zawsze cieszę, że mi robale "wybiegują" konia na padoku, przynajmniej więcej łazi a nie tylko stoi i żre.
kotbury, a co z końmi uczulonymi na ugryzienia i / lub słońce? Nie wypuszczać? Czy wypuszczać w derce, licząc że wyżyją bez tego słońca na skórze?
[quote author=_Gaga link=topic=78.msg2922324#msg2922324 date=1586426203]
kotbury, a co z końmi uczulonymi na ugryzienia i / lub słońce? Nie wypuszczać? Czy wypuszczać w derce, licząc że wyżyją bez tego słońca na skórze?
[/quote]

Gaga no oczywiście, że dera wtedy. I psikacze itd. Ja latem też derkuję.
Ale wskazaniem jest alergia/owady a nie "futerko mu spłowiało".
I ja też rozumiem, gdy ktoś ma "show horsa" no i nie może sobie pozwolić aby był w piachu unurany non stop. Ale jak nie jeździsz na zawody, masz konia na trawie nie ma piachu, nie ma alergii, to jest młody koń, który jeszcze się przebudowuje to mocno bym się zastanowiła nad rachunkiem zysków i strat. Po prostu każdy kij ma dwa końce i warto być świadomym co jest na każdym z nich.

A konie derkowane latem warto dosuplementować w vit d. W paszach końskich są dawki małe- mniejsze niż dziś zalecane dla ludzi. Bo potem przychodzi jesień i nagle konie łapią grzybice "znikąd" i wlekące się w nieskończoność grudy.
Koń jest na polu cały dzień, ma całkiem odsłoniętą szyję, więc nie sądzę, żeby mu brakowało witaminy D. Tak samo jak człowiek może w ciągu dnia zaciągnąć tylko określoną ilość tej witaminy, tak samo domyślam się, że jest z końmi. A jak się mylę, to wyjaśnijcie.

Koń dostaje witaminy, w tym vit. D w suplach, więc tym bardziej nie obawiam się jej niedoborów.

Ponawiam pytanie o gamma oryzanol, stosował ktoś?
Ktoś cos podawal i poleca na koncentracje? Tylko tez zeby nie bylo uspokajace bo moj jest leniwiec de luxe, ale wszystko go rozprasza.
kotbury, a jaką wit D podawać koniom? W sensie jaki preparat.
anetakajper   Dolata i spółka
09 kwietnia 2020 13:25
Od podkowy wit. D + K2 😉 jest w tabletkach. Wchłania się lepiej z wit a,e,c + olej
anetakajper, o, dzięki! Podkowa strasznie rzadko wyskakuje mi w przeglądarkę podczas szukania, po wpisaniu witamina d konie nic sensownego nie wyskoczyło 😉
Ktoś cos podawal i poleca na koncentracje? Tylko tez zeby nie bylo uspokajace bo moj jest leniwiec de luxe, ale wszystko go rozprasza.


Magnez od Nutri Horse lub Equilizer z Hippolyta. To nie dziala wyciszajaco w sposob przymulajacy, to tak jakby wygladza uklad nerwowy.  Nie zrobi z konia szajbusa potulnego baranka  i na odwrot. Jak sa niedobory to dziala, jak ich nie ma, to nie działa.  😉
Niedobór mamy cynku bo z badan krwi wyszedl, reszta w normie, ale magnez przy dolnej granicy i  troche za wysoki potas, ktory jak wyczytalam upośledza wchlanianie magnezu.
Mój jest potulnym barankiem z założenia ale rozprasza sie bardzo latwo, torchę wiadomo, wynika z mojego braku konswekwencji ale mysle ze suplementacja magnezu mu nie zaszkodzi gdy w badaniu wyszlo 0,76 a norma 0,70.

Dzięki🙂
Marzena, - dobrej jakości i przyjemny cenowo magnez ma sukces. To zaraz obok sieczki ich drugi bardzo udany produkt 🙂 Cynk to chyba najlepiej hesta.
Meise, - a na pewno mu już sierść wylazła? Mój dopiero zaczyna i zawsze w okresie wymiany robi się rudy. Te martwe włosy mają taki odcień brzydki, nowe są ładne. Na słońcu też oczywiście płowieje, taki już urok karych koni, że u nich to wygląda najgorzej 😉 Bo jaśnieje każdy, ale gniade są po prostu jaśniej brązowe, rude też bardziej pomarańczowe, a kare wyglądają jak kąpane w domestosie 😁
a jaki jest sens podawać preparat z zawartoscią magnezu 8 % ? bo mnie to niezmiernie zadziwia jak ludzie kupuja i nie czytają zawartości 🙂 potrzebuje magnezu kupuje o zawartości 100 % magnezu, jesli potrzebuje preparatu z mieszanki kilku składników to szukam o jak najbardziej optymalnym składzie, dla mnie to logiczne .
blucha, no ja sie boje podawac czyste cokolwiek, zwlaszcza ze magnez występuje w kilku wersjach np na podkowie (tlenek magnezu, chelat magnezu).
8% przy przedawkowaniu koniowi krzywdy zrobi, przy 100% juz nie jestem pewna.

Dla mnie podawanie gotowych suplementow dla konia jest bezpieczniejsze i nie wymaga ode mnie specjalistycznej wiedzy.
owszem krzywdy te 8 % nie zrobi ale i nie pomoże 🙂
1.dawka zalecana u Podkowy to 70 % zapotrzebowania dziennego i to jest na tyle duzo proszku na raz ze nikt kto nie ma takiego ,,zamiaru,, nie poda dawki za dużej
2. sama przy dużym niedoborze podawałam dawke dzienną x3 , koń żyje i ma sie dobrze
3. magnez jest na tyle ,,bezpieczny,, że nadmiar zostaje wydalony, nie da sie zaszkodzić nadmiarem magnezu.
4. jesli ktoś juz ma az taki strach przed ,,czystym,, preparatem to np Hesta ma dużo więksżą zawartosć magnezu w magnezie,
5. tak z ciekawości czy ktoś kto podaje ten Sukces robil badania poziomu po kuracjii ? czy poziom podniósł sie i jak długo ten Sukces był podawany ?
Orientuje się ktoś czy można podawać gamma oryzanol koniom wrzodowym?
Co do magnezu to chwalę sobie ten z Nutrihorse (15%). Niestety u mnie niedostępny 🙁
Czy ktoś widział gdzieś Pavo Vital 8kg dostępne od ręki? Wszędzie widzę tylko na zamówienie, min 2 tygodnie oczekiwania. Jak nie od ręki to żeby chociaż cokolwiek szybciej...

EDIT: dobram chyba udało mi się coś wyszperac 🙂
8% to nic. Ja podaję od wielu miesięcy (ponad pół roku) dzień w dzień tlenek magnezu 83% z Allegro i nie działa NIC. Sypię od serca, ponad pół szklanki. Badania krwi z marca - norma 0,700 - 1,15 mmol/l - mój koń ma niedobór - 0,660. Efekty u nas daje tylko Hesta.
ja kiedys robilam porownanie i pytalam rowniez ludzi,ktorzy mieli problemy  z konmi na tle nerwowym i wszyscy mowili o dodatku tryptofanu. z tego co pamietam sukces  byl tani, ale sklad pozostawial wiele do życzenia.

Meise, - a na pewno mu już sierść wylazła? Mój dopiero zaczyna i zawsze w okresie wymiany robi się rudy. Te martwe włosy mają taki odcień brzydki, nowe są ładne. Na słońcu też oczywiście płowieje, taki już urok karych koni, że u nich to wygląda najgorzej 😉 Bo jaśnieje każdy, ale gniade są po prostu jaśniej brązowe, rude też bardziej pomarańczowe, a kare wyglądają jak kąpane w domestosie 😁


Myślę, że u nas niestety futro wymienione, szczotka przestała mi się zatykać, sierść jest raczej letnia. Najgorzej przypaliło go tam, gdzie się poci  🙁

Ja zamawiam ten gamma oryzanol z horseline, dam znać za dwa mce czy są efekty  🙂
whisperer13 bo tryptofan daje ,,szczęście,, czyli uspokoi nerwowego konia a magnez wpływa na prawidłowe funkcjonowanie nerwów ( nie tylko) a nerwy sterują pracą całego organizmu, nie każdy koń określany jako nerwowy będzie wymagał podawania magnezu, wówczas ten magnez nie zadziała na jego ,,wyciszenie,,
espana a jak z poziomem żelaza u twojego konia ?
espana

Ja z allegro polecam mleczan magnezu - podaję taki ludzki - mleczan o wiele lepiej się wchłania, tlenek słabo..

https://allegro.pl/oferta/mleczan-magnezu-250g-magnesii-lactase-8958765209
anetakajper   Dolata i spółka
10 kwietnia 2020 18:08
anetakajper, o, dzięki! Podkowa strasznie rzadko wyskakuje mi w przeglądarkę podczas szukania, po wpisaniu witamina d konie nic sensownego nie wyskoczyło 😉


https://podkowa.eu/pl/p/Witaminy-A-D-E-K-ADEK-tabletki-100szt.-Nowa-formula/1741 a na tą patrzyłaś ?
Czy jest sens podawania preparatu na mięśnie tylko w dni treningowe do posiłku potreningowego?  👀
Łosiowa, - zależy jak często są te dni treningowe 😉 W sensie, jak to jest minimum co drugi dzień ma to sens, jeśli 5 dni w tygodniu ma to sens, jeśli dwa dni w tygodniu - to zupełnie nie ma to sensu i zwyczajnie trzeba konia częściej trenować, bo żadne suple nie pomogą przy takiej częstotliwości. 
[quote author=anai link=topic=78.msg2922386#msg2922386 date=1586437319]
anetakajper, o, dzięki! Podkowa strasznie rzadko wyskakuje mi w przeglądarkę podczas szukania, po wpisaniu witamina d konie nic sensownego nie wyskoczyło 😉


https://podkowa.eu/pl/p/Witaminy-A-D-E-K-ADEK-tabletki-100szt.-Nowa-formula/1741 a na tą patrzyłaś ?
[/quote]
Tej musiałabym dawać 8-10 tabletek dziennie, patrzyłam na najwyższą dawkę w tabletce, witD3podkowa
anai

Ja kupowałam ludzką wit D3  https://allegro.pl/oferta/nature-pro-witamina-d3-10000-iu-180-tabletek-8213948625 i osobno K2
Ale trzeba sprawdzić ile w paszy i innych  witaminach podaje się tel witaminy. Nadmiar też jest dla konia szkodliwy. Wg weta dzienna dawka od 50.000 do 200.000 na konia 500 kg
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się