jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

Od wczoraj mamy długo planowanego Winderena  😀. Zdecydowaliśmy się na sztangę ze śliniankami i kółka D. Co prawda to dopiero pierwsza jazda, ale wrażenie jest baaaardzo pozytywne. Koń sam zaczął iść do wędzidła we wszystkich trzech chodach, jestem zwłaszcza zadowolona z galopu bo w galopie miał tendencję do zaryjania się na wszystkich możliwych kiełznach. Pani trener też zadowolona, twierdzi że mu pasuje to wędzidło i do pyska i w pysku  😎.

[img]https://scontent.frix7-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/p720x720/89242353_1561372067361656_4784921217914109952_o.jpg?_nc_cat=104&_nc_sid=110474&_nc_ohc=HyUd9k2Q6-oAX9R_jWW&_nc_ht=scontent.frix7-1.fna&_nc_tp=6&oh=511ab5421411a1b529088c56750d9126&oe=5E95835A[/img]

A jakie wczesniej mialas wedzidło , ja miala super flexi na probe ale niestety kobyla pptrzebuje miejsca na jezyk :/ wiec musialabym wybrac sztange. Na anatomicznym z berisa chodzi ok, ale nie wiem jak by to z winderen bylo bo ma sztywny metal w srodku :/

I jeszcze jedno pytanie ktore juz mnie nurtuje dlugo, zakladal ktos i jezdzi na "odwroconym " Pesso Magic System - w sensie by nie bylo dzwignia tylko pracowalo jak zwykle podwojnie lamane wedzidlo ?
netaaa, tak, jeździłam na odwróconym pessoa, wtedy staje się zwykłym podwójnie łamanym wędzidłem. A winderen wygięty anatomicznie jest bardzo twardy i sztywny, podobny do twardego berisa.
netaaa, tak, jeździłam na odwróconym pessoa, wtedy staje się zwykłym podwójnie łamanym wędzidłem. A winderen wygięty anatomicznie jest bardzo twardy i sztywny, podobny do twardego berisa.


Ooo.... A nie przeszkadzało to koniowi ze jak jest odwrocone, to łącznik troche jest bardziej z przodu.... ? Kilka razy sie przymierzałam żeby założyć ale zawsze wątpiłam
netaa zwykły prosty plastik. Winderen jest ostrzejszy, ale jednocześnie żel jest na tyle przyjemny ze koniowi pasuje, a ja mam w ręku argument na jego przebłyski debilizmu  😜
Kurcze no nie umiem sie zdecydować
Jestem jakaś ciemna czy co... nie mogę znaleźć nigdzie wędzidła prostej pałki gumowej, ale w środku z metalem o rozmiarze 13,5 . Help  🤔
vissenna   Turecki niewolnik
02 maja 2020 11:33
Jestem jakaś ciemna czy co... nie mogę znaleźć nigdzie wędzidła prostej pałki gumowej, ale w środku z metalem o rozmiarze 13,5 . Help  🤔

https://konik.com.pl/wedzidlo-gumowe-sztywny-sciegierz-15mm-horze

Proszę 🙂
Czy zna ktoś może lepsze jakościowo niż York tego typu wędziło: podwójnie łamane, gumowe, oliwkowe?  🤣

Uwielbiam je, ale jakościowo jest do kitu.
vissenna   Turecki niewolnik
02 maja 2020 14:23
vissenna, dziękuję  :kwiatek: czyli jestem ciemna  😉
Horseline_89, gumowej szukałam  😉
Winderena mam.
darolga   L'amore è cieco
03 maja 2020 12:08
Ahoj  :kwiatek:

Szukam wędzidła i wiem, że już raz go szukałam i gdzieś na re-volcie pytałam i chyba nawet dostałam odpowiedź (chyba od Klami?), ale za Chiny nie mogę znaleźć własnego wpisu  😵


Szukam wędzidła wykonanego z tworzywa a'la Poponcini, czyli turbo miękkiej gumy czy czegoś takiego, ale produkowanego jeszcze na długo przed Poponcini i innymi takimi.

Prosta pałka, ale cechą charakterystyczną było to, że była prawie PRZEZROCZYSTA. Serio. Nie mleczna, nie biała jak plastikowe, nie czarna, a półtransparentna, jeśli już to w żółty wpadająca. Wędzidło ultra miękkie, ekstremalnie wręcz, o ile pamiętam to bez rdzenia nawet właśnie.


BŁAGAM, pomóżcie. Dam wszystko za znalezienie takiego wędzidła.
Darolga, może to..? klik
darolga   L'amore è cieco
03 maja 2020 14:13
brzezinka - naprawdę nie wiem jak Ci dziękować!!!!!!!! O rany! Co ja się go naszukałam i w sklepach i tu na forum, przysięgam...  😵 😵 Wygląda jak dokładnie to, którego szukałam!!! To na bank to, półprzezroczyste, bez rdzenia, o raaaaanyyyyy, jesteś boska  😍 😍 😍 😍
Nie ma za co  :kwiatek: Mam to wędzidło dlatego skojarzyłam jak przeczytałam Twój post 🙂
A mogę prosić o podanie grubości?
W opisie produktu niestety nie ma. Będę bardzo wdzięczna!

Jest ciekawe, może bym się skusiła, ale nie może być przesadnie grube.
Mam pytanie odnośnie wedzidel skorzanych, szczególnie tych JK system, jakie ma dzialanie? Czy konie je faktycznie gryzą? Wszystko o jego zastosowaniu najlepiej  🙂
Nie mieliśmy w stajni konia, który by skórzane wędzidło nam chciał zjeść, podgryżć, jednak w sumie też chyba nigdy koniom gryzącym jakoś nie było okazji chodzić na takich kiełznach. Chyba, że chodzi Tobie o przeżuwanie wędzidła to różnie bywało, ale nie zaobserwowałam w tych przypadkach, które miałam okazję spotkać jakiegoś wyjątkowo wzmożonego przeżuwania.

Skórzane, skórzanemu nie równe. Jeździłam kiedyś na ujeżdżeniowej kobyle na sztandze, obszytej mega grubo skórą, chodziła super ale na zawody przenieśliśmy się na plastik.
A co do JK system to było kilka przypadków kiedy nam się sprawdziło, ale żaden nie chodził na tym kiełżnie długo, zwykle było u nas dobrym rozwiązaniem gdy coś się z pyskiem działo. Tzn. jakiś uraz mechaniczny albo taka bardziej psychiczna wrażliwość np. zwykle po jakimś czasie konie robiły się na nie mało czułe, wieszały się. Ogólnie u nas wędzidło to nigdy nie sprawdziło się, u żadnego konia na dłużej. Tak to czasem po nie sięgamy.
Hej, na skoki bardzo przypasował nam kimblewick rnf i zdecydowałam się na zakup. No i teraz mam dylemat. Pożyczyłam od znajomej  trusta z portem językowym - rewelacja, na najwyższym podpieciu super kontrola, nie było potrzeby przepinania niżej. Na testy wzielam też winderena ze sciegierzem flexi, czuć ze kon niego mniej go respektuje (moze wynika to z tego, ze boki sa krótsze i pewnie dźwignia nieco mniejsza). Na skoki musze już przepiąć „dziurkę” niżej, choć i tak mam wrażenie, że jest mniej uważna niz na trust (ale ogolnie w porządku). Słyszałam jeszcze ze super jest beris, ale nigdy w rękach nie miałam. Moze ktos ma porownanie, albo używał któregoś z tych i doradzi?  :kwiatek:
karolina to chyba sobie sama odpowiedziałaś 🙂 skoro na jednym super kontrola, a na drugim ok 🙂
netaa zwykły prosty plastik. Winderen jest ostrzejszy, ale jednocześnie żel jest na tyle przyjemny ze koniowi pasuje, a ja mam w ręku argument na jego przebłyski debilizmu  😜


A powiedz mi jeszcze prosze , bralas sztange ze sliniankami takiego rozmiaru jak kon nosi ? Bo kurde moja ma 12.5 podwojnie lamane a zakladajac pozyczona sztange berisa wydawala mi sie mega mala i nie wiem czy te 12.5 ze sliniankami tez nie bedzie male :/  🙄
Można gdzieś pożyczyć Windereny na testy?
dawniej można było na stronie winderena zamówić podkładkę do testów  😉
Czy poczytam gdzieś w internecie polskojęzyczne opracowania na temat chociaż podstawowych rodzai wędzideł wraz ze wskazaniami do ich użytku?
Dotychczas, wstyd się przyznać, nie interesowałam się tematem  😡
Na tą chwilę jeżdżę na podwójnie łamanej oliwce, ale odnoszę wrażenie, że coś kobyle nie do końca w tym wędzidle pasuje, więc przymierzam się do zmiany, ale czuję, że nie mam wystarczającej wiedzy, żeby podjąć świadomą decyzję.
Reyline,
http://wedzidla.pl/wedzidla-baza-wiedzy



Dziękuję, nie wiem, jakim cudem udało mi się nie trafić na to w czeluściach internetu 🙂
Reyline, to chyba jest jedyne co jest, ale na pewno fachowo opisane.
Co polecicie  na konia który ciągle jezykiem wypycha kiełzno?  Czuć jak próbuje się siłowac non stop. Jest z tych mniej czułych generalnie. Podwójnie łamane odpada, ma mnie w nosie kompletnie. Przy pojedyńczym ciągle podnosi jęzorem je lub  łapie szczególnie przy gorszej stronie i zaciska. Najlepiej póki co sprawdza się rolkowe. Ale chciałabym czegoś przy czym będzie bardziej delikatna  na pysku.Kiedy zadziałam półparadą będzie odpowiedź na nią.  To jest typ konia który lubi uwalić się w dole,a ma przy tym siłę. 
vissenna   Turecki niewolnik
04 czerwca 2020 16:21
Donia ALeksandra Rolki to dobry trop. Ja bym spróbowała takie:
https://www.gnl.pl/wedzidlo-br-podwojnie-lamane-z-rolkami-sweet-iron.html

Ewentualnie coś takiego, jest cienkie i całe okrągłe, więc nie ma łącznika na którym najłatwiej jest zaprzeć się koniowi językiem.
https://ksantos.pl/pl/p/Wedzidlo-Rotary/2629
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się