Koronawirus

Można się bawić suchymi liczbami też tak. Nie mamy podwójnie ślepej próby, nie wiemy co by było gdyby nie zamrażać gospodarki i nie paraliżować pracy szpitali i przychodni, nie wprowadzać ograniczeń kontaktów, bo nawet porównania między krajami niewiele dają. Niewiele dają, bo nie wiemy na jakim etapie jest w różnych krajach (naporawdę nie wierzyłabym w to, że pacjent zero w Polsce był pacjentem zero), jaki procent populacji już miał kontakt, różni się struktura wieku, chorób współtowarzyszących, siatka kontaktów. Nie wiemy jaki procent populacji w ogóle nie ulegnie zakażeniu, nawet przy wysokiej ekspozycji, nie wiemy bo to cały czas się dzieje. Nie wiemy jakie będą długoterminowe skutki działań vs ich zaniechanie.
IMHO powinno się porównywać liczbę wszystkich śmierci do średniej z kilku poprzednich lat, nieważne jak są zakwalifikowane.
Tak czy siak, nie proponuję Sonkowa byś wybrała się jutro lizać poręcze w tramwajach 😉.
Sonkowa, i jak ma się do tego zaniżanie liczby zarażonych i zmarłych?


Nie do końca rozumiem.

Jabberwocky Nie wiem czy oglądałaś film ale zachorowania z Bergamo są tam wyjaśnione.
Obejrzałam cały film, pogrzebalam w internecie o tym co on mówi. Wiadomo, że nie można łapać wszystkiego i podejść do tego z głową. Wiadomo, że liczny mogą być zupełnie inne i nie mamy pojęcia co będzie za kilka tygodni.  Po prostu im więcej szukam tym bardziej cholera się z nim zgadzam ... serio, mam w tym momencie mózg rozje****. Żeby nie było - nie wierze w żadne teorie spiskowe, podchodzę do wirusa poważnie, przestrzegam wszystkich wzmożonych zasad higieny, itp. ale chyba faktycznie trochę się z tym wszystkim zagalopowaliśmy. A o tym jak media robią nas w bambuko (i nie tylko media) może świadczyć chociażby nasza dyskusja o testach.
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
13 kwietnia 2020 19:51
Oczywiście, że "pacjent zero" nie był pierwszy. Moja podopieczna z rodziną (mąż, córka, zięć, syn) byli we Włoszech i byli (wszyscy) na tym feralnym meczu, od którego poszła lawina. Do Polski zdrowa wróciła tylko moja podopieczna. Reszta z kaszlem i gorączką. Dodatkowo zięć wrócił dzień wcześniej, bo miał pogrzeb w rodzinie, więc zdążył jeszcze przejechać pół Polski. Nikt ich nie zbadał, bo "proszę nie zawracać nam głowy". To nie zawracali. Obecnie wszyscy zdrowi. Sądzę, że takich osób było dużo więcej.
Oglądałam film i powiem tak: autor jest na pewno inteligentny. Ma w wielu punktach rację, jak chodzi o sytuację ekonomiczną przed, o skutki po, ale inteligentnie też manipuluje widzem. To, że różne tłuste misie się upasą, nie mam najmniejszych wątpliwości. Nie ma wątpliwości, że różni ludzie ugrywają coś przy okazji, i do tego na pewno dezinformacja może być wykorzystana. Zbieranie informacji o obywatelach, przecież sami to widzimy, wprowadzanie obostrzeń i ograniczanie praw na które się godzimy też. Czy informacja o tym, że fundacja Gatesa ma taki pomysł regulacji pozwoleń na podróże i pracę jest prawdziwa, nie wiem. Jeśli tak, to to rzeczywiście jest bardzo nie w porządku. Czy to, że ktoś przewidywał, że koronawirusy spowodują w przyszłości problemy ma być dowodem na cokolwiek? Nie wydaje mi się, bo od lat w świecie naukowym się o tym mówiło.
A i tak możemy gdybać, bo nie mamy większości danych. Gdybyśmy wprowadzili takie ograniczenia bez koronawirusa, śmiertelność musi wzrosnąć, to już pisałam, odwoływane operacje, problem z dostaniem się do lekarza, zawieszenie pacjentów onkologicznych. Ot, przykład anegdotyczny gdy komuś kilka tygodni po założeniu by passów pogorszył się stan, szpital odmówił przyjęcia dopóki nie będzie miał zrobionego testu na obecność sars-cov-2 (oczywiście szpital takich testów nie wykonuje), dzięki poruszeniu łańcuszka znajomych dało się taki test zrobić, ale osoba ta zmarła w międzyczasie, no serce nie chciało poczekać. A takich przykładów jest masa. Nie będzie w statystykach ofiar koronawirusa przecież, więc luz. Była afera o te zdjęcia trumien, ale  nie wszystkie były fake'ami przecież, już tej afery nie śledziłam.

Lanka_Cathar, no właśnie, tym bardziej dobrze by było wiedzieć w jakim punkcie jesteśmy, ale tego bez badan przesiewowych i na obecność wirusa i na przeciwciała wiedzieć nie będziemy.
W tego Gatesa bardzo mi się nie chce wierzyć, chociaż w internecie pełno jest informacji potwierdzających. Tylko nie wiadomo na ile są ona prawdziwe. No ale ogólnie ja nigdy nie chce i nie wierzę w teorie spiskowe i mam nadzieję, że w tym przypadku również słusznie.

Jak odbierasz resztę tego filmu? Ja już sama nie wiem co myśleć. No przynajmniej na tym etapie, nie wiedzą co będzie za kilka tygodni. I przymykając oko na te liczby. Ja już się tak tym przejęłam, że chyba nie zasnę.  😂
Sonkowa, autor tego filmu imputuje, ze zostalismy wmanewrowani w machinę nakręcania sie wirusem, celem tego jest odwrócenie naszej uwagi i sianie "strachu". Więc mi sie nasuwa pytanie dlaczego u nas w kraju manewruje sie danymi w drugą stronę - zaniża się ilość zarażonych (a przynajmniej media tak sugerują, ale w sumie gdyby komuś zalezalo, to można by tę liczbę zawyżyć i siać większą panikę) i zgonów.
Tu jeszcze ciekawostka.


Absorpcja tlenu przy 5g.

https://www.rfglobalnet.com/doc/fixed-wireless-communications-at-60ghz-unique-0001
Zna się ktoś na tym?

I jeszcze.



Popromienne zapalenie płuc (RP) zazwyczaj rozwija się od 4 tygodni do 6 miesięcy po radioterapii klatki piersiowej. Manifestuje się takimi objawami klinicznymi jak suchy kaszel, gorączka, duszność wysiłkowa, ból w klatce piersiowej. Zwłóknienia tkanki płucnej. Bardzo rzadko pojawia się krwioplucie.

Sonkowa, autor tego filmu imputuje, ze zostalismy wmanewrowani w machinę nakręcania sie wirusem, celem tego jest odwrócenie naszej uwagi i sianie "strachu". Więc mi sie nasuwa pytanie dlaczego u nas w kraju manewruje sie danymi w drugą stronę - zaniża się ilość zarażonych (a przynajmniej media tak sugerują, ale w sumie gdyby komuś zalezalo, to można by tę liczbę zawyżyć i siać większą panikę) i zgonów.


Bo mimo wszystko góra bardzo chce wyborów.
Sonkowa, mogą sobie zrobić korespondencyjne, nikt im nie przeszkodzi, bo są w stanie nagiąć prawo ile się da.
[b]marysia550, [/b]to proste. Chodzi o pokazanie, że jesteśmy niezakażoną wyspą dzięki przemyślnemu działaniu rządzących. Kolejny sukces w kajeciku. Cała Europa nas podziwia przecież i świetnie sobie radzimy, wróc choćby na poprzednią stronę. Ciekawe, że pracownicy ochrony zdrowia maja odmienne wrażenie.

Sonkowa, szczerze, nie wiem. Tam jest kilka rzeczy prawdziwych, do weryfikacji wielu nie mamy danych. Tak inflacja u nas rosła i wszystko by się ślicznie rozwaliło, teraz można zwalić na wirus.Wprowadzanie szczepionek szybką ścieżką, tu są same pytania. Nie można zakładać złej woli wszystkich, zwłaszcza jak się nie ma twardych dowodów. Część jego wyliczeń śmiertelności jest prawdziwych, ale dwa razy mu wyszła 2 procentowa śmiertelność z dwóch różnych danych, ale musiałabym oglądnąć jeszcze raz, bo gdzieś mi się nie zgadzał, a nie skupiałam się. Tylko, że strasznie manipuluje i mocną socjotechnikę uprawia, a to sprawia, że przestaję mu ufać. A liczby można różnie odczytywać i przedstawiać. Ot, z wiekiem więcej mężczyzn jest narażonych. Ale jak ktoś słusznie zauważył wraz z wiekiem spada ilość mężczyzn w populacji, więc takie dane trzeba ostrożnie interpretować. To jak z tym, że jak jesteś na spacerze z psem statystycznie każde z was ma 3 nogi. I tak samo ostrożnie należy podchodzić do tego typu informacji.  Z kolejnej strony, trudno traktować śmierć ludzi tylko w kategoriach liczb.

EDIT_ ekonomicznie nie można porównywać z wojną ani jakąkolwiek znaną sytuacją. Bo wejdziemy w świat, gdzie wszędzie wokół będzie recesja, z pozrywanymi łańcuchami dostaw, wszystko są naczynia połączone, jeśli zbankrutuje ktoś w łańcuszku, cała reszt może się wywrócić. Gdzie może się okazać, że nie będzie mocnej gospodarki, gdzie można pojechać "na saksy", gdzie niekoniecznie będzie wystarczające zapotrzebowanie na bycie tania siła roboczą i działanie jako montażownia/fakturownia. Jak się potoczy może być sporą niespodzianką niekoniecznie pozytywną dla ekonomistów.
Lotnaa   I'm lovin it! :)
13 kwietnia 2020 22:23
Ło matko, obejrzałam całość, prawie zasnęłam. Trochę jest tam twardych danych, głównie ekonomicznych w pierwszej czesci, ktore mają ręce i nogi. Ale im dalej w las tym gorzej. Ciekawe, czy faktycznie 80% zarażonych 80-latków przebywa chorobę bezobjawowo. Jakieś źródło?
Sztuczna panika w szpitalach? Te ciężarówki że zwłokami to też fake?
Koleś też niezależny nie jest, dla mnie bitcoiny, na których on zarabia, to sam w sobie największy przekręt ever...
Lotnaa, akurat ciężarówki ze zwłokami z Włoch to fake. To zdjęcie było zrobione w 2013 czy 2015 roku.
Marysia550, chodzi o to, żeby pokazać jak nasz rząd wspaniale sobie poradził z wirusem. Im więcej ludzi uwierzy, że panują nad sytuacją, tym mniej roboty będą mieli przy "liczeniu" głosów 😉
Tylko jak sie wówczas jego teorie z filmu sprawdzają? W ktirym miejscu? (przyznam się, że trochę przesuwalam i miglam cos opuścić).
Lotnaa, akurat ciężarówki ze zwłokami z Włoch to fake. To zdjęcie było zrobione w 2013 czy 2015 roku.
Marysia550, chodzi o to, żeby pokazać jak nasz rząd wspaniale sobie poradził z wirusem. Im więcej ludzi uwierzy, że panują nad sytuacją, tym mniej roboty będą mieli przy "liczeniu" głosów 😉
dlatego też zależy na dacie 10 maja, bo nie wiedzą jak długo uda się rządzącym utrzymać to kłamstwo. Czym odleglejszy termin, tym wszystko może wymknąć się spod kontroli. Po wyborach będą płakać, że gospodarka padła przez koronawirusa i trzeba podnieść podatki, zaciskac pasa i całe złodziejstwo będzie przykryte wirusem
Lotnaa, akurat ciężarówki ze zwłokami z Włoch to fake. To zdjęcie było zrobione w 2013 czy 2015 roku.



Nie do końca. Być może to jedno najpopularniejsze zdjęcie. Ale na pewno w agencji EPA były wtedy zdjęcia z marca, które nigdy wcześniej nie pojawiły się w sieci.
Lotnaa   I'm lovin it! :)
14 kwietnia 2020 08:04
Kittajka, możesz to jakoś potwierdzić? Bo naprawdę wątpię, żeby agencje typu BBC i CNN opuszczamy takie fajki...

Zresztą w Nowym Yorku też były kopane zbiorowe groby dla tych, których bliskich nie stać na pochówek lub ktorych tożsamość nie była znana.

Ja nie twierdzę, że reakcja świata nie jestbpotencjalnie rozdmuchana, ale nie zaprzeczajmy podstawowym faktom.
A bo Reuters, BBC, CNN to takie poważne dziennikarstwo. To już chyba nie te czasy, nie w tym tempie. Jak znajdę chwiłe to poszukam. Ale na włoskich stronach znalazłam info, że to fake news. Że nie, że stare zdjęcie, tylko tam żadnych zwłok nie było.
parodia nie wiem czy się odtworzy. Ciut polityki, przepraszam. Parodia z obecną sytuacją, która chyba bdb odzwierciedla to, co planuje PiS i czemu sie tak trzyma kurczowo terminu w czasie pandemii.
Sonkowa, mogą sobie zrobić korespondencyjne, nikt im nie przeszkodzi, bo są w stanie nagiąć prawo ile się da.


Tak tak. Ale muszą jeszcze pokazać do tego czasu jacy są super i jak wspaniale sobie radzą z wirusem żeby Ci niezdecydowani mogli na nich zagłosować.

Lotnaa ale to groby tam to żadna nowość. Wszyscy bezdomni, bez ustalonej tożsamości są tam pochowani od zawsze.
Gillian   four letter word
14 kwietnia 2020 08:37
Gillian antywirus w kompjutrze zakazał mi w ogóle otwierać tą stronę jako wysoce ryzykowną, więc chyba fejk  😂
Gillian   four letter word
14 kwietnia 2020 08:45
U mnie się otwiera bez problemu. Test z kropli krwi IgG IgM. Jeden test koszt 189zł.
Lotnaa, klik tu masz pierwszy  brzegu link o fake newsach z Włoch. Takich przypadków było jeszcze więcej, gdzieś mi się rzuciło w oczy zdjecie szpitala, które zależnie od artykułu było szpitalem w Chinach, Włoszech i Nowym Jorku 😉 Niestety często jest tak, że jak jakaś stacja chce szybko dać newsa, a nie ma wideo, czy zdjęcia, to dają coś co pasuje. A co do zbiorowych grobów, to one były od zawsze w USA. Ba, nawet nasi południowi sąsiedzi mają zbiorowe groby dla osób, których rodziny nie zgłosiły się po urny w wyznaczonym terminie. Nawet na moim rodzinnym zadupiu na cmentarzu jest spora część dla grobów nieopisanych, bez ustalonej tożsamości i tych, których nie było stać na pochówek.
Odmrażanie gospodarki. Do wyborów wyzdrowieją wszyscy  🏇
Gillian, wspaniałe i tańsze niż moje badania za 330 pln.
Ale ja się sama nie umiem ukłuć  😂

Edit: na fb sprzedawcy testu jest taki komentarz kogoś:
"Czy dobrze rozumiem, że test wykrywa podwyższony poziom immunoglobulin, co faktycznie może świadczyć o obecności SARS-CoV-2, ale również o obecności innych wirusów w organizmie? Zatem test tak naprawdę nie daje nam informacji czy zachorowaliśmy na korona wirusa a po prosu na pytanie "czy jesteśmy chorzy?" Jeśli się mylę proszę wyprowadzić mnie z błędu."

Mamy kogoś kto może potwierdzić lub zaprzeczyć?
Jeśli to jest wiarygodne to kupię to zamiast jeździć po placówkach, ale jeśli nie to szkoda kasy.
Ktoś coś?  👀

Edit: sama sobie już znalazłam, prostu wytłumaczone:
https://www.mp.pl/covid19/covid19-kompendium/232509,testy-serologiczne-zastosowanie-w-diagnostyce-zakazenia-sars-cov-2,1

Czyli można zrobić w celu potwierdzenia zakażenia przeszłego, ale oczywiście nie można wykluczyć błędów i reakcji immunologicznej organizmu na innego wirusa
Lotnaa   I'm lovin it! :)
14 kwietnia 2020 10:41
kittajka, mi chodziło o te ciężarówki w Bergamo, nie jakieś czołgi: https://tiny.pl/7ql73
Pewnie, że jest masa fejków, ale akurat to było chyba prawdą. 

A groby w NY owszem, były od zawsze, ale raczej nie kopane na taką skalę. Chodzi.mi tylko o to, że facet z yt próbuje zaprzeczać rzeczywistości.
Ale najlepszej badanie to chyba jednak takie. Bardzo polecam  😂



WTF? 🤔wirek:
Zdrowykoń Wypowiedź lekarza z pierwszego linku słyszałam. Warto się nad tym zastanowić, ale sprawdzić na dzień dzisiejszy jest ciężko.
O 5G słychać od dawna, że niebezpieczne, natomiast rodzi się pytanie, czy ci, którzy stoją za stworzeniem sieci 5G nie mają świadomości, że ich rodziny będą tak samo narażone na skutki uboczne?  Raczej muszą o tym wiedzieć, więc o co chodzi?
W ogóle doszłam do wniosku, że w dobie takiej dostępności do informacji trudno ukryć prawdę, więc żeby ją zamazać, wypuszcza się masę informacji, albo "informacji", bardziej lub mniej powiązanych z problemem głównym, miesza się fakty z wymysłami, gra się na emocjach ludzi itp.
Zasadnicza taktyka walki z prawdą, to albo jej wyśmiewanie, albo ignorowanie, czyli udajemy że jej nie ma. Ta taktyka dotyczy często ludzi mówiących rzeczy niewygodne dla systemu, w jakim żyjemy. Skoro nie można kogoś pokonać na argumenty, w rzeczowej debacie, to robi się z człowieka kłamcę i oszołoma.
Dużo by pisać. Nie ten temat.
W każdym razie trzeba mieć umysł otwarty i w myśl powiedzenia "Nie wszystko złoto, co się świeci" badać, być krytycznym i umieć zmienić kurs, jeśli dotychczasowy okazał się niewłaściwy.
Nie wiem czy słyszeliście o petycji do Donalda Trumpa w sprawie pociągnięcia chińskiego rządu do odpowiedzialności za koronawirusa.
https://idzpodprad.pl/aktualnosci/petycja-do-trumpa-o-odszkodowania-od-chin-za-koronawirusa/
Nie sądzę, że chiński rząd się poczuwa do jakiejkolwiek odpowiedzialności, natomiast już samo działanie w tym kierunku jest wg mnie ważne.
A nasz prezydent swego czasu zachwycał się jak to Chiny świetnie poradziły sobie z koronawirusem 🤔wirek:
Polityka to jednak bagno. Prezydent demokratycznego (?) kraju puszcza oko do komunistów, którzy prześladują np. wierzących inaczej. Osobiście najbardziej leżą mi na sercu chrześcijanie, ale wiem, że wielu ludzi różnych wyznań i innych poglądów jest więziona, torturowana, spędza wiele lat w obozach koncentracyjnych.
Jestem za odcięciem się od Chin gospodarczo przede wszystkim. Tylko czy to możliwe...
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
14 kwietnia 2020 12:07
lira, proszę o badania mówiące, że 5g jest niebezpieczne. BADANIA NAUKOWE, a nie "mówi się"
lira, - to nie jest możliwe. Nie wiem zdajesz sobie sprawę, że Chiny to nie tylko tanizna, ale też większa część elektroniki na przykład. Takie płytki pcbl robią w zasadzie tylko Chiny i Indie, używane są wszędzie w zasadzie obecnie. Lodówki, telefony, tv, laptopy, budziki, termometry, nawet lampy.  W dodatku Chiny są zbyt duże, żeby je ignorować gospodarczo.
Po drugie wiele firm, w tym moja, ma w Chinach formy i narzędzia, które są bardzo drogie (nawet ok miliona za formę, a moja firma jest z tych średnich, nie super bogatych korpo). Nie są to drobne na cukierki 😉 I skoro Chińczyk proponuje lepszą jakość i cenę niż np Hiszpan, to dlaczego nie mamy tej formy umieścić u Chińczyka? Przeniesienie jest zwykle niemożliwe lub bardzo kosztowne. W dobie globalnego kryzysu mało kogo będzie na to stać.
Po trzecie - a jakby polskie firmy miała zacząć bojkotować zagranica, bo rządzi partia idiotów, to też wszyscy by tak to popierali? Bo serio, ich rząd tym skrzywdzimy mniej, niż przeciętnego zjadacza ryżu, który straci pracę. To musiłoby doprowadzić do rewolucji i obalenia rządu, nie wiem czy to u nich możliwe. Oni mają specyficzną mentalność.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się