Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Witam, może ktoś z Was byłby wstanie mi doradzić czym zastąpić otręby ryżowe.

To na odpas, czy stricte na muskulaturę?
Nie lepiej jakiś gotowy produkt? Musli/granulat typu build up albo suplement?
I jedno i drugie 😀 ale bardziej na mięśnie. Musli dostaje rano, a otręby i wysłodki wieczorem.
angelika95, a jakie jadł ? Może po prostu dać mu innej marki wzbogacone czymś co ma inny smak ? Hippolyt ma bananowe, Nuba ma bodajże marchewkowe i jeszcze jakieś inne.
Mięśniowo może być też np. aminoral z Egersmanna.
Jak to ma być dodatek do wysłodków na kolację, to bym wzięła raczej suplement - Aminoral z Eggersmanna, Gold Medal z Hippolyta albo Amino-Muskel Plus z Marstalla. Z tańszych rzeczy zamiennikiem może być łuska sojowa, makuch lniany albo zwykłe pszenne otręby.
Dzięki dziewczyny, spróbuje może otręby z dodatkiem ale boje się jak zamówię, że worek będzie leżał. Wcześniej miałam otręby sypkie i moczyłam i mieszałam z owsem (tylko jadł i jadł i jadł 😀) teraz jak mam w granulkach to jeszcze gorzej. W sumie to tych otrębów mało dostawał (dieta układana z pro line) i teraz napisałam do innej firmy i zobaczę jeszcze jaką oni zaproponują dietę i czy dużo się różni. Na pewno jeszcze się odezwę i zapytam o dawkowanie, bo jeśli otrębów dostawał x to nie znaczy pewnie że każdy inny zamiennik tyle samo muszę dawać. Myślę nad lucerną też, bo może być smaczna i zaraz sprawdzę aminoral.

dziękuje dziewczyny
Czy ktoś posiada skład Gastro + od Havens? Gdzieś tutaj w czeluściach forum znalazłam że było zdjęcie, ale niestety nie wyświetla się, a nawet na stronie producenta nie ma składu (znalazłam tylko dodatki na 1 kg i składniki analityczne) 😵
BUCK   buttermilk buckskin
14 kwietnia 2020 20:13
https://www.pferdefutter-havens.de/files/media/havens-productsheet-gastro-mit-zs-d_1.pdf  🙂


Ozłocić!  😅 Dziękuję. Swoją drogą, no to nie zachwycił mnie jakoś ten skład...  😵
hej,
czy ktoś stosuje sieczki od Podkowy? Czytałam różne opinie.

Może ktoś poleca jakąs sieczke z dużą ilością białka i energii , z dobrym składem i nie za milion monet 😉?
Najlepsze, bez melasy, pachnące, niepylące. Ja polecam, a miałam na prawdę dużo sieczek. Te są takie... naturalne.
Ile kg dostają wasze konie Brandona XS?
Moja klacz zjada teraz 2 worek Brandona i już bardzo przytyla.
Teraz je 1,3kg Brandon i 4kg owsa i chciałabym spróbować przestawić na sama pasze że względu na gorący temperament.
Moja ma temperament i dostaje max 1 kg brandona plus sieczka na dzień.
Enduroboy, mój koń teraz poszedł na Eggersmann, ale Brandona jadł : 2,4 kg XS i 800 gram XP.
Koń 650 kg, wyglądał pięknie na tej paszy.
Kochani... Szukam paszy dla emeryta. Zastanawiam sie nad Mastersem i Nuba. Moze jakies inne polecicie?
Plus... Jakie są wady podawania otrab za dlugo? Daje juz ponad miesiąc jako obiad na cieplo. Na początek byly efekty (konie za chude plus zrebne kobyly), a obecnie jakos... Bez szału a jeden wręcz zaczął znowu tracić na masie i to drastycznie. Zastanawiam sie czy odstawić je czy zostawić... No i z tym jednym czy to możliwe, ze od otrab zaczal chudnąć...
Perlica, i jak Eggersmana oceniasz ?
Perlica - którego konkretnie Eggersmana teraz macie? Twój koń wrzodowy? Dobrze się czuje po zmianie? Moja je brandona z sieczką, odmawia sieczki bardzo uparcie i na samego Brandona też się coraz bardziej wypina... 😵 już nie mam siły do niej. Zastanawiam się nad jakąś zmianą, ale my na Brandonie pełnoporcjowo, tj miarka 3x dziennie. Czyli jakieś 3,6 kg dziennie.

Muszę coś bez owsa, na wrzody nisko cukrowego, żeby nie gotowało jej dodatkowo głowy i żebym nie poszła już zupełnie z torbami...Brandon był jeszcze jako tako, jak przestaje go chcieć jeść..to jestem załamana.
Klami, Ja Eggersmana używałam od lat, to zawsze była super pasza, a i fajne jest to, że mają szeroką gamę tych pasz z rożnymi składami, więc łatwo coś wybrać.
W porównaniu do Brandona to na pewno przy Eggersmann jest tak, że jak jest napisane, że pasza ma dużo Energii to ma dużo Energii, przy Brandonie mam wrażenie, że to jakoś tak nie działa ....
Gosic, mój koń jest wszystkożerny i zawsze się czuje dobrze, więc tu nie pomogę. Ale dużo znajomych koni Eggersmanna je/jadło, więc są to pasze chętnie jedzone przez konie.
Mój koń na Brandonie też pełnoporcjowo, ale zaczęłam dawać trochę owsa, jak zaczął startować już Średnią Rundę.
Po dodaniu owsa przestał dojadać Brandona, co jest do niego niezbyt podobne, bo on by zjadł kurczaka jakby mu dać  ( taki filmik na fb kraży jak koń zjada żywego kurczaczka...).
Ja jestem na Green Power w połączeniu z Equichamp, wcześniej też te pasze brałam.
Jeśli Ty masz konia na Brandon XS, to nie potrzebujesz rozumiem dużo energii?
Wtedy Green Power nie dla Ciebie, ale Equichamp plus Struktur Getreide frei by ci się sprawdziło na pewno. Także są granulaty, dla wrzodów z nikim poziomem NSC będzie: https://www.eggersmann.pl/product/revital-cubes/
Generalnie oni mają super opisane na stronie wszystko i wszystkie bardzo szczegółowe składy, więc można sobie coś dobrać.
Wielce żałuję , że nie mają sieczki niskosrobiowej .
A i jest jeszcze specjalna pasza wrzodowa , ale cena zabija. Nie znam nikogo kto ją próbował, sama próbować nie będę, bo dla mnie nie ta energia.
A my sobie testujemy pasze Marstall, a konkretnie to:

https://marstall.pl/pl/p/Western-Struktur-Musli/58

Celem odpasienia F. dostaje paszę dla koni westernowych, mam nadzieję, że po tym będzie miał dupsko jak AQH (i rzecz jasna po treningach)  😀

Na razie o efektach nic nie powiem, bo żre ją od trzech dni, ale jezu, jak to pachnie  😍 Najlepiej pachnąca pasza z jaką miałam do czynienia, pachnie wręcz słodko, sama bym żarła jak dzik.
Czekam na efekty i schowanie żeber u mojego konia, bo niestety stresy wpłynęły na niego bardzo niekorzystnie i walczę z tymi żebrami już z miesiąc  🤔
Perlica - dziękuję za odzew :kwiatek:
Muszę się nad tym pozastanawiać, ale tak - potrzebuję czegoś z małym poziomem energii, bo kobyła jest z tych bardzo nerowowych i spala się z powietrza, ale jednocześnie żeby koń nie spadał z wagi a wręcz tuczącego. Ciężko ją utuczyć, na Brandonie też bez rewelacji, ale wygląda w miarę i dopóki jadła to byłam spokojna że dobrze dla żołądka, i energetycznie też w zupełności w połączeniu z lucerną i wysłodkami.
Perlica, no mój koń ma właśnie podobnie. Brandona je póki niczego do niego nie dodam.Wtedy przestaje jeść Brandona i wyjada tylko owies czy musli jakieś albo sieczkę. I tak gdybam i kombinuję już jakiś czas z paszami. Heh... z tym, że on nie jest wrzodowy, ale XS pomaga mu utrzymać masę jak się zaczyna spalać a jest gorsze siano i powoduje, że jednak może dostać więcej jeść bez szkody na głowę.
Klami, No u mnie identyko, dodanie owsa to od razu zostawia.
Dziś byłam u niego i już lekka dziura za łopatką, więc zwiększam dawkę eggersmana , bo jednak 3 miarki muesli to dużo mniej niż niż 2 miarki brandona xs i 1 xp
Ja się zastanawiam, czy w XP przypadkiem czegoś nie zmienili, bo 2 lata temu miałam po nim mega kopa u konia, a teraz wróciłam z natur solo na XP i tego kopa ni ma. Jest tak samo, a dawał więcej wcześniej. 
Zwiększyłam owies w ramach ekonomii, póki co działa, choć już widzę, że zwierz zaczyna przeżywać "ło matulu pies, omg koń idzie!". On tak ma przy dużej ilości owsa, nie fiknie, nie bryknie, ale będzie się napinał w środku i prezentował poziom mentalny złotej rybki 🙄 Natomiast jak mam walić więcej w michę to chyba wróciłmy sobie na to solo, bo zawsze 30zł na worku w kieszeni. Jeszcze myślę nad Stuktur E na stałe, ale obawiam się tycia... a już było dobrze, eh.
keirashara, ale jak tycia po SE ? Koń tył po tym?
Dla mnie XP to wogóle nie czułam energii żadnej.
Perlica, - SE dawałam do tej pory tylko raz na zawody i był efekt wow, ale u mnie to raczej kwestia szukania po czym on nie tyje jedząc na stałe 🤣 To nie jest takie proste, jak się ma konia tyjącego z powietrza.
Właśnie XP jak zaczęłam dawać to byłam bardzo zadowolona, bo mu dodał takiego kopa, ale nie palił obwodów, było akurat 😉 Potem przeszłam na solo i o ile jesień/zima jest git, to wiosna/lato mój koń wchodzi w "niechcemisie" i lekko flaczeje. I chciałam odzyskać tą odrobinę więcej mocy powrotem na XP, no i nie czuje :/
keirashara, rozumiem, myślałam , że jakoś szczególnie  po tym tył i się zdziwiłam  😂

Właśnie cały czas próbuję pojąć ten koncept żywienia SE przed zawodami kilka dni i w trakcie, w zasadzie od kilku miesięcy i jakoś tak  to do mnie wogóle nie przemawia, a już szczególnie w kontekście wrzodowca. Wiem, że Tobie się to sprawdzało, ale myślę nad tym w kontekście tego, że jednak wiekoszość firm paszowych uważa za błąd za zwiększanie dawki na zawody z uwagi na układ pokarmowy konia, no i że dawka jest źle dobrana jeśli trzeba ją zmieniać na zawody.



Btw, podobną ilosc energii ma Mebio Sport Plus (13,8 Mj/k) oraz Nuba Sport Musli (14mj/k)
Obie duuuzo tansze niz Brandon. Mebio karmię ja swojego, Nubą kolezanka, obie jesteśmy zadowolone.

Moze warto sprobowac?
O, właśnie. Mebio Sport Plus - daje faktycznie kopa? Pytam w sumie z ciekawości.

Marzena, myślę, że znalezienie paszy która daje kopa nie jest trudne, ale trudne się robi w przypadku wrzodowców , albo trudne żeby nie było super drogo 😉
Sankaritarina, u mnie ostatecznie zaczęło dawać kopa (po zjedzeniu worka) ale moj jest bardzo niewrazliwy na zwiekszanie paszy. Kon się zrobil duzo bardziej do przodu.

Perlica - wspomnialam tez o cenie w porownaniu do Brandona. Mebio kosztuje ok 86zl /20 kg, Nuba 109/20kg.
Oczywiscie rozumiem, ze dla wrzodowcow to osobna kwestia.
Marzena, - skład inny. To ma dać wolnouwalnianą energię, ale nie tuczyć. Nie tuczenie jest cholernie, cholernie ważne, na wielu paszach tył 😉 Nuba mnie nie przekonuje totalnie jako marka.
Nie karmię pełnoporcjowo i zależy mi na paszy bez owsa, do mieszania, owies mam w stajni i nie potrzebuje za niego płacić drugi raz.
Brandon był strzałem w 10 dwa lata temu, dlatego obecnie czuje się lekko zawiedziona, ale mam jeszcze pół worka, także zobaczymy jak będzie pod koniec. Jeśli nie będzie różnicy dalej między Brandonem, a Solo, to wrócę chyba na Solo i je zwiększę. Dla 20zł miesiecznie wolę nie ryzykować pół roku odchudzania.

Perlica, - u mnie to jest tak, że on jest generalnie idealny na codzień. Taki akurat. Trzyma wagę, przyjemny do pracy. Tylko raz na kwartał ma gorszy dzień - no i potrafił zdychać w pierwszy dzień zawodów i być świeżutki w trzeci dzień, gdzie wtedy nic nie dokładałam, no bądź mądra 🤔wirek: Zawsze dzień przed zawodami jeżdżę lżej. On bardziej reaguje na pogodę, w tym nie ma logiki. Jak ma więcej energii na codzień, to robi się spięty, nie myślący, pędzi zamiast się wynieść i zaczyna słyszeć o stekach z koniny 😁 Wiesz, ja też startuje te 3/4 razy w roku (w tym roku mieliśmy solidnie postartować, tiaaaa), nie chce się użerać z koniem pozostałe 350 dni, a z drugiej strony fajnie, żeby pokazał co umie, więc ja celowo na zawody daje za dużo, bo łatwiej mi go jak coś to zmęczyć trochę jak coś. Możliwe, że bez zwiększania dawki też byłoby git, to jest takie ubezpieczenie na wszelki wypadek bardziej.
SE dokładałam raz na test i mimo hardcorowych warunków było super. Może bez SE też byłoby git, nie wiem szczerze mówiąc. Raczej będę zwiększać to co mam chyba, żeby jak najmniej zmieniać właśnie. To też nie jest tak, że normalnie je ćwierć miarki, a na zawody sru, wiadro 🤣 Zwiększam stopniowo do dodatkowej pół miarki/miarki rozbitej na cały dzień.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się