odrobaczanie

dea możesz napisać w jakich porach roku/miesiącach mniej więcej dajesz daną pastę?
dea   primum non nocere
06 marca 2020 14:15
Na jesień na pewno jest iwermektyna, bo gzy. Najczęściej z prazikwantelem (tasiemiec). Celuję koło przymrozków, wychodzi zazwyczaj listopad. Po trzech miesiącach kolejna iwermektyna, zimowe. Wiosenne albo letnie mamy fenbendazolowe, zamiennie, zależnie od tego czy mam czas te pięć dni pod rząd u nich być. Jak mi któryś podpada, to dostaje w połowie tych trzech miesięcy dodatkową dawkę. Taki wzorzec powinien zapewnić, że za bardzo nie sieją niczym. Nie łudzę się, że mamy zero robali, nie przy tych warunkach higienicznych (proszę, żeby przenieść siano, bo odrobaczyłam, przenoszą na czyste miejsce, ale kolejny balot jest znowu na starym... :zemdlal🙂
W stajni w której trzymam konia wszystkie konie odrobaczane są 2 razy do roku. Na jesieni pasta dwuskładnikową (equimax) a wiosną iwermektyną. Ostatnio sporo czytalam o odrobaczaniu i zdałam sobie sprawe, ze to chyba zbyt rzadko. Pomyslalam wiec, ze swojego konia bede odrobaczac 3 razy( nie wiem czy jest wiekszy sens skoro pozostale konie w stadzie dalej beda odrobaczane 2 razy..). Moglby ktos napisac jakis plan odrobaczania 3x w roku kiedy i czym ?
Czy mozna obecnie gdzies dostac Equest Pramox? Moze przez strony zagraniczne? A jesli nie to jest moze jakis zamiennik, rownie mocny?
Moja wetka zamawiała w lutym Equest Pramox z hurtowni weterynaryjnej Bayleg, był nawet w dobrej cenie...
A czy teraz jest odpowiednia pora by podać Equest Pramox?
Kiedy najlepiej wykonać badanie kału pod kątem robaków? przed odrobaczaniem czy po? a jesli tak to po jakim czasie?
[quote author=mon-mal link=topic=292.msg2919616#msg2919616 date=1585477846]
A czy teraz jest odpowiednia pora by podać Equest Pramox?
[/quote]
Ja podaję w grudniu, zgodnie z rozpiską weterynarza.
Teraz możesz Equimaxem odrobaczyć.

Kiedy najlepiej wykonać badanie kału pod kątem robaków? przed odrobaczaniem czy po? a jesli tak to po jakim czasie?

Przed, będziesz wiedziała czym odrobaczyć (jakim środkiem).
maluda equimaxem odrobaczałam na jesieni dlatego teraz chcialam zmienic na cos innego. Może Panacur? Choc nie wiem czy nie za słaby
To najlepiej zrobić badanie kału i celować w to, co buszuje w kupie.
Czy ktoś z Was stosował pestki dyni na robaki? Wiem, ze ktos tutaj kiedys o tym pisal. Byla mowa o garsci przez 7 dni ale nie wiem z jakim skutkiem. Wiadomo, ze to nie zastapi pasty ale moze pomiedzy odrobaczeniami? Macie z tym doswiadczenie? 😀
W badaniu kału wyszły glisty konskie, wiec czym najlepiej teraz odrobaczać?
mon-mal Iwetmektyna dobrze dziala na glisty w roznych stadiach
Hej, czy jest możliwe, żeby Equest Pramox (moksydektyna + parazikwantel) na jakieś pasożyty NIE działał? Czy działa na wszystkie? Używam go właściwie na zmianę z equimaxem, ale zastanawiam się, bo po ostatnim odrobaczaniu wycieranie ogona niezbyt ustało i może jednak nie jest taki najlepszy?
dea   primum non nocere
14 kwietnia 2020 23:16
Wszystko zależy. Jak używasz często, może być oporność. Larwy słupków podobno bije, ale nie w 100% a to już potencjalnie wrota dla ewolucji 😉 Dawki dajesz odpowiednio wysokie?
Po co dajesz zawsze prazikwantel? Wiesz że możesz dać samą iwermektynę, jeśli moksydektynę już dajesz w dwuskładniku? Nawet naszej kobyle z historią problemów z tasiemcem, jeśli nie ma wskazań (czyli od lat...) daję dwuskładnik raz do roku.
...a tarcie ogona może być z przyczyny samego ogona lub skóry w okolicy, spróbowałabym najpierw oczyścić te rejony, jeśli nic innego nie niepokoi.
Używam około dwa razy do roku, nigdy więcej. Daję po prostu całą tubkę, koń ok 600 kg. Mam tego konia krótko i od początku się trze. Wydawało mi się, że po paście było odrobinę lepiej przez miesiąc, ale nie wiem 🙁 ogon kąpałam też w tamtym czasie, spróbuję jeszcze raz. Swędzi ją koło odbytu, przy czyszczeniu chusteczkami po bokach podnosi ogon.
dea   primum non nocere
15 kwietnia 2020 06:38
Moja klacz zawsze się domaga czyszczenia tej okolicy. Widzę, że na skórze zbiera się brud, jak to zostawiam, to się odparza. Chłopaki mają czysto tam. Raz na tydzień przecieram gąbką z ciepłą wodą albo chusteczką i jest wtedy dobrze. Trze ogon jak są meszki, dostaje wtedy środek przeciwświądowy na rzep.

Odrobaczenie 2x do roku to ogólnie trochę rzadko, chyba że stajnia czysta i mała rotacja koni. Może też być tak, że przez ten czas się zwierz nabawi już tak bogatego życia wewnętrznego, że jedna pasta nie załatwia sprawy, nawet szerokospektralna.

Pół roku to może dla tasiemca jest OK, wszelkie robaki obłe po 3 miesiącach już sypią jajami ostro. Koń sobie przez pół roku w każdym roku minimum paskudzi w środowisko i momentalnie po odrobaczeniu się zarobacza. Jeśli macie słupkowce w zestawie, to wątpię, by przy takim systemie - o ile ktoś nie zbiera spod konia kupy każdej najrzadziej co dwa dni - była przerwa w sypaniu jajkami dłuższa niż miesiąc po paście, może te trzy miesiące po equeście. Lepiej dawać łagodniejsze środki, ale częściej, wtedy ograniczamy zabrudzenie środowiska.

Ogólnie polecam przy takim trybie PRZED odrobaczeniem zrobić badanie kału. Nie po to, żeby dokładnie wiedzieć co mamy a co nie, bo to zawsze trochę loteria, tzn. nie pozwala stwierdzić, że czegoś nie ma (!!!), mogliśmy po prostu na moment zrzutu jak nie trafić - ale to pozwoli ocenić czy koń jest zarobaczony mocno i z grubsza jakie gatunki robaków ma. Absolutnie nie wyciągałabym wniosku, że jak tasiemca nie ma w wyniku, to prazikwantel całkiem niepotrzebny. Powtarzałam to tutaj już wiele razy, tasiemiec, stadia larwalne słupkowców nie wyjdą w kale. Dlatego na tasiemca mam kalendarzyk 😉 ale przy prazikwantelu 2x w roku z tasiemcem problemu nie masz, obstawiam obłe, jeśli w ogóle.
dea co u ciebie działa przeciwświądowo? W momencie jak pojawiają się owady kobyła ewidentnie ma problem ze świądem w tej okolicy
dea chodziło mi o to, że nie nadużywam Equest Pramox (bo tak napisałaś wcześniej), ponieważ tej pasty używam nigdy więcej niż dwa razy do roku, zwykle dwa razy Equest Pramox i dwa razy Equimax, co razem daje 4 odrobaczania. Pod ogonem skóra jest sucha, żadnych odparzeń czy takich prawdziwych zabrudzeń, tylko przykurzone bo jest sucho, oczywiście myję chusteczkami, ale nawet nie ma co specjalnie myć. Dziś się załamałam jak zobaczyłam kolejny etap destrukcji ogona 🙁 między włosami ogona jest trochę złuszczonego naskórka i wiadomo kurz, także umyję to. Odnowiło się szybko po ostatnim myciu . Czy to możliwe, że koń wymaga aż takiej czystości w tym ogonie? Co końmi, które są przez lata nie kąpane? Ja kąpałam zwykle ze 2/3 razy na sezon, bo nie mam ciepłej wody a moje konie strasznie się rzucają przy kąpieli
dea   primum non nocere
15 kwietnia 2020 22:33
Nie pisałam, że nadużywasz equest pramox. Napisałam, że jeśli odrobaczasz profilaktycznie więcej niż raz w roku dwuskładnikiem, to prazikwantel jest nadmiarowy. Prazikwantel jest składnikiem wszystkich past, które wymieniasz. Spokojnie możesz zastąpić equimaxa tańszą iwermektyną i nie stracisz efektu. 4 odrobaczenia są w porządku.
Może za dużo tej higieny albo chusteczki podrażniły, albo środek myjący wysuszył? W drugą stronę też nie można przegiąć. Wałachom, które mają czysto pod ogonem, nic nie pucuję, dla tej klaczy chusteczki jednej marki, sprawdzone, że je toleruje (moje dziecko się uczuliło na pampersa chusteczki, nie wszystkie są takie super pewne), ogony piorę może dwa razy do roku, tylko raz na tydzień wcieram w rzep płyn na świąd w lecie.

Przeciwświądowo używamy Mahnenliquid z leoveta.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
02 maja 2020 09:38
Czym teraz najlepiej odrobaczyć? Kuce odrobaczane ostatnio końcem listopada, tylko za nic nie moge sobie przypomnieć czym (sprawdze jak bede w domu). Potrzebuje podpowiedzi bo do naszej wetki nie mogę się dodzwonić od kilku dni, a nasz psi wet obiecał że załatwi paste tylko mam podać jaką konkretnie 🙂  :kwiatek:
wiosną coś z ivermectyny, a nazwy handlowe są różne.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
02 maja 2020 09:47
Rok temu w okolicy maja dostały Alverin, później chyba były odrobaczane Equimax. Czy jeśli teraz dostaną też ten Alverin to będzie ok?
tak, będzie ok
Wczesniej pisalam, ze u konia w badaniu wyszly glisty konskie. Koń został odrobaczony equimaxem jednak po powtorzeniu badania robale nadal wyszly... golym okiem widac, ze kon zarobaczony ( duzy obwisly brzuch, brzydka, matowa i dluga jak na maj siersc na brzuchu). Prosze doradzcie czym ponownie konia odrobaczyc, dodam ze do tej pory byl odrobaczany tylko iwermektyna lub equimaxem. Obawiam sie, ze robaki sie uodpornily na ta substancje. Co innego moge podac?
Jeśli nie iwermektyna to zostaje Equest pramox z moksydektyną.
A skad zamawiacie Pramox?
dea   primum non nocere
02 maja 2020 21:29
Zarobaczonemu nie wystarczy jedna dawka. Trzeba dać kilka. Pomocniczo, jeśli nie próbowaliście panacuru, można spróbować kurację fenbendazolem, 5 dni podwójna dawka. Środek bezpieczny, na obłe bywa że działa. Badanie kału robiliście, wychodzi tylko glista? Wyraźnie zarobaczony koń pewnie ma więcej niż jeden gatunek towarzyszy w bebechach. Jeśli ma popularne słupkowce małe to pojedyncza dawka iwermektyny nie miała szans zadziałać. Możesz spróbować equestem (pramox niekoniecznie, to tylko dodatek prazikwantelu), albo powtarzane co miesiąc iwermektyny, albo kuracja 5*2 fenbendazolem albo wszystko po kolei (i ja bym zrobiła w odwrotnej kolejności niż napisałam). Co miesiąc, do poprawy kondycji a później ostrożnie zwiększać odstępy. Nasze dwa futra, które były zarobaczone solidnie, ok. roku miały swój własny reżim i dwa razy częściej były odrobaczane (czyli co ok. 1,5 miesiąca). Później już ze stadem, zależnie od higieny w stajni, 3 do 4 razy do roku.
dea Tak, wyszly tylko glisty. Podałam ponownie Equimax, tym razem troche wieksza dawke ( kon wazy 400kg,poprzednio dostal na 450, teraz podalam na 500kg). Zastanawiam sie nad tym equestem ale troche sie obawiam bo slyszalam o skutkach ubocznych, jak to jest?
Podaję od kilku lat tą pastę, w okresie zimowym i ani razu
nie doświadczyłam skutków ubocznych. A raczej mój koń.
Pastę biorę od weta.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się