Nasza twórczość fotograficzna cz. II

Odzyla!  😅
No wlasnie ja tez chcialam wejsc jak tylko otworzylam moj poranny zestaw stron, mail, whatsappweb, newsy ze swiata i volta  😂
Nikon School za friko przez cały kwiecień 😉


Smartini dzięki za link  :kwiatek:
Cześć! Na wstępie od razu zaznaczę, że trochę mi wstyd zadawać tu pytanie, bo zwykle tylko podglądam Wasze piękne fotki, ale mam nadzieję, że pomożecie mi z moim problemem. Jestem początkującym amatorem, ostatnio wygrzebałam z szafy wygraną kiedyś w konkursie lustrzankę (Canon EOS 1100D) i dokupiłam obiektyw (Canon EF 50 mm f/1.8 STM). Nie mam ambicji na nic wielkiego, chcę tylko robić cieszące oko i ostre fotki mojego psa w statyce.

Korzystając z pięknego weekendu, narobiłam mnóstwo, naprawdę mnóstwo zdjęć i kurczę, praktycznie wszystkie [s]są nieostre[/s] edit: poprawka - są wyostrzone w innym punkcie, niż chciałam. Nie jest to mój pierwszy raz z aparatem w ręku, więc to nie jest tak, że klikam co popadnie. Robię w trybie Av, mam ręcznie wybrany punkt ostrości AF na środek, przyciskam lekko do wyostrzenia i dopiero robię zdjęcie. Wszystko jak Bozia przykazała, a mimo to pies nie jest ostry. On się nawet nie kręci, a i tak sprzęt ostrzy podłoże.

Wiem, że głębia ostrości przy tak szerokim otwarciu przysłony (1.8) jest bardzo mała, ale tego właśnie oczekuję - starczyłoby mi wyostrzenie samej głowy - i to w nią zawsze celuję tym czerwonym punkcikiem. Ale nie rozumiem dlaczego to ostrzenie nie wypada na punkt, który wybieram ja, ale na tą głupią trawę / asfalt / murek - cokolwiek na czym siedzi albo leży pies. Próbowałam punkt ostrości ustawić na górny, ale jest to samo. Co robię źle?


smartini   fb & insta: dokłaczone
12 kwietnia 2020 14:44
fin, bardzo prawdopodobne, że masz frontfocus albo backfocus (ff, bf). To błąd obiektywu, trzeba by go skalibrować pod Twój aparat 🙂 Przyjrzyj się, czy to jest powtarzalne, w sensie jak ostrzysz na oko to ostry jest zawsze nos czy trawka przed psem czy raczej ucho, trawka za psem.
Można kombinować skalibrować samemu ale dla amatora może to być trudne, robią to natomiast normalnie serwisy, dajesz aparat+obiektyw i oni kalibrują 🙂
Smartini, a jak się kalibruje obiektyw w domowych warunkach?

1100d nie ma opcji mikrokalibracji. Tylko serwis niestety. To może być błąd i obiektywu jak i luzu lustra, więc należy oddać cały zestaw. Ew. można podpiąć inny obiektyw i sprawdzić jak zestaw działa. Może ta 50 jest mocno sfatygowana i nie opłaca się jej kalibrować? Może ostrzenie M pozostaje?

No i z jakiej odległości jest robione zdjęcie?
Edit: a tak w ogóle to super model 😉
Megane, co to znaczy mocno sfatygowana? Bo jeżeli masz na myśli zużycie, to obiektyw jest nowy, odebrałam trzy dni temu ze sklepu. Jeżeli chodzi o odległość, to ciężko powiedzieć 2-3 m, tyle żeby zmieścił się cały pies (zoom w nogach).

Jutro pożyczę od znajomej body i sprawdzę, jak zachowa się ten obiektyw. Może to nie obiektywu wina... Zdaje sobie sprawę, że 1100D to byle co, ale na te chwile dysponuję tylko tym, więc chciałam wyciągnąć ile się da. Nie mam innego obiektywu oprócz tego podstawowego, co był w zestawie z aparatem.

A jeżeli to nie problem mechaniczny w sprzęcie, a jedynie mój błąd, to co mogę robić źle?
Jak nowy obiektyw, to sprawdź go z innym body. Poza tym jak masz gwarancję, to możesz za darmo skalibrować. Czy to Twój błąd? Raczej nie z tego co piszesz. Jakbyś przekadrowywała, to można się doszukiwać błędu a Ty trafiasz w punkt. Ponieważ są miejsca ostre (te gdzie ucieka ostrość) to też raczej czas ok i ręka nie drży 😉
Kupując obiektyw, najlepiej jest w sklepie poprosić kilka egzemplarzy i przetestować celność.
Sprawdź sobie na jakiejkolwiek linijce, gazecie czy czymś innym co ma powtarzalny wzór test bf/ff. Połóż np gazetę na stole, pod kątem 45 stopni zrób kilka zdjęć na iso 100, f 1,8. Doświetl czymś albo ze statywu. Zobacz czy z mniejszej odległości trafia w punkt czy przed/za punktem. Przy 50 mm to chyba minimalna odległość 45 cm i drugi test na jakieś 1,5 metra.
Te obiektywy bywają upierdliwe. Np fotografowie zalecają przysłonę min 2,2 - 2,8 bo na 1,8 często mydli co oczywiście nie ma wpływu na af.
Sprawdź jeszcze czy masz czyste wnętrze body. Czasem jakiś pyłek na czujniku przeszkadza w złapaniu ostrości lub po prostu źle odbija obraz z brudnego lustra
Nie wiem, czy widać to na tak zmniejszonym zdjęciu, ale wydaje mi się, że ostrość jest na grubej linii, a to by znaczyło, że jednak ja jestem problemem, a nie obiektyw 😵

Facella   Dawna re-volto wróć!
16 kwietnia 2020 08:37
Masz FrontFocus, ostrość jest na 3-4 linii. W dodatku prawa strona kadru w tej płaszczyźnie jest kompletnie nieostra i masz sporą aberrację chromatyczną.
smartini   fb & insta: dokłaczone
16 kwietnia 2020 08:40
faktycznie w tej jakości ciężko dokładnie stwierdzić (może wrzuć na drive i daj link?) ale też bym powiedziała, że okolice 3 są ostre
smartini, wrzuciłam na drive: link 😡
Ja widzę ostroś ff na 4 a nawet pomiędzy z 5. Ale zerknę na komputerze, bo może faktycznie komórka coś przekłamuje. Ciemna linia wydaje się wyraźna bo grubsza.
Fin, sprawdzałaś obiektyw z innym body?
Albo body z innym obiektywem?
Tak na szybko mogę polecić wgranie nowego, najaktualniejszego oprogramowania. Mi zmieniło o 5 stopni trafność AF a aparat też stary.
smartini   fb & insta: dokłaczone
16 kwietnia 2020 09:50
Zdecydowanie ff 🙂 0 jest podobnie rozmyte do 6
Megane, sprawdziłam obiektyw z innym body- ten sam problem. Z kolei moje body z innym obiektywem - ok.

Czy takie skalibrowanie obiektywu to droga zabawa?
Megane, sprawdziłam obiektyw z innym body- ten sam problem. Z kolei moje body z innym obiektywem - ok.

Czy takie skalibrowanie obiektywu to droga zabawa?

Hmmm... zależy... dobrze, że obiektyw 😉 bo kalibracja body to 250 brutto, obiektyw zależy czy poniżej 300 mm (chyba 123 zlote) lub powyżej 300mm 250 zł. Mogą chcieć w serwisie i body i obiektyw. Zalecane aby caly zestaw przesłać do serwisu, tylko mogą się upierac, aby coś w body jeszcze pokręcić, czyli koszty wzrastają. 😉
Ale Ty masz nowy obiektyw na gwarancji? Stałkę 50 stm? To powinni zrobić kalibrację w ramach gwarancji
Megane, tak, nowy, ale kupowałam w sklepie typu MediaMarkt, a nie w fotograficznym  🙁
Megane, tak, nowy, ale kupowałam w sklepie typu MediaMarkt, a nie w fotograficznym  🙁

Ale to nie ma znaczenia. Gwarancja to gwarancja, muszą odesłać do kalibracji/naprawy. W końcu kupiłaś wadliwy produkt. Nie wiem nawet, czy nie wysyła się bezpośrednio do serwisu z dokumentem zakupu - kopią
Dziewczyny, chyba nie ma wątku o montażu filmów, a jeśli jest, to się tam przeniosę. 😀

Bawi/bawiła się któraś może filmami? Mam Adobe Premiere i nie ogarniam sytuacji. 🤣 A nie potrzebuję jakichś cudów tam robić, zależy mi na tym, żeby filmy mniej ważyły, a dobra jakość została i żeby niektóre kadry przybliżyć. Wiem, że pewnie obie opcje w tym programie są możliwe, problem w tym, że jak tam coś wrzucam, to z automatu mi pada jakość do pikselozy. 🙁 A aparat mi nagrywa w full hd, no to jednak nie chcę tego w żadnym razie tracić. Jakby ktoś by miał chęć mi coś podpowiedzieć, to byłabym wdzięczna. :kwiatek:
Facella   Dawna re-volto wróć!
19 kwietnia 2020 07:15
Pikseloze masz podczas pracy na filmie czy po eksporcie też zostaje?
Na pewno da się to zmienić w ustawieniach eksportu, jak w Photoshopie 🙂
A jeśli masz tak tylko podczas pracy na filmie to pewnie kwestia ustawień wydajności, może masz tez za słaby sprzęt, żeby to udźwignął.
Naoglądałam się już trochę youtuba i już wiem, jak ustawić export, ale i tak mam jakiś niedosyt. Ale chyba wymagam za dużo, bo nagrywam niby dobrym body, ale obiektyw to nie jest najwyższych lotów, więc podejrzewam, że on mi trochę psuje całość. Zastanawiam się, czy nie wyszłabym lepiej na zmniejszeniu rozmiaru i ilości klatek już z poziomu aparatu. 👀 Bo może te najwyższe ustawienia są niekompatybilne z możliwościami obiektywu i w efekcie jest jak jest. Plus też nagrywam na hali, nie na dworze, więc no chyba naprawdę wymagam za dużo. 🤣 Chciałabym nagrać portretówką 1.8, ale potrzebuję mieć zoom. 🙁
flygirl ja na co dzień pracuję na Premierze. Nawet hd czy pliki z telefonu spokojnie można wypuścić bez strat na jakości. Masz pikselozę już po imporcie? Po wrzuceniu na timeline? Po eksporcie? Ile waży plik teraz  i do ilu chcesz zmniejszyć? Jeśli na timeline wygląda ok (może w oknie podglądu masz ustawiony podgląd "low"?) a po eksporcie jest gorzej, to ważne jakie masz ustawienia eksportu, najważniejszy do zmiany wagi pliku będzie bitrate. Możesz mi podesłać screeny, zerknę  :kwiatek:
Megane, sprawdziłam obiektyw z innym body- ten sam problem. Z kolei moje body z innym obiektywem - ok.

Czy takie skalibrowanie obiektywu to droga zabawa?


Rozmawiałam jakiś czas temu z serwisem Nikon, obiektywy na gwarancji są kalibrowane za darmo 🙂
armara, a czy to znaczy, że można wysłać obiektyw bezpośrednio do producenta? Odesłałam do sklepu, napisałam, że proszę o kalibrację, bo jest front focus. Dzisiaj do nich doszła paczka, czytam protokół reklamacyjny, który wysłali na maila, a tam "obiektyw szalenie zaniedbany, brudny, porysowany..." (przypomnę, kupiony 9.04), więc jestem niemal pewna, że reklamacja w sklepie nie będzie uznana. Szczerze powiedziawszy to tak mnie tym wkurzyli, że gdybym mogła, to natychmiast bym tam pojechała i go im zabrała. Nigdy więcej nic od nich nie kupię...
armara, a czy to znaczy, że można wysłać obiektyw bezpośrednio do producenta? Odesłałam do sklepu, napisałam, że proszę o kalibrację, bo jest front focus. Dzisiaj do nich doszła paczka, czytam protokół reklamacyjny, który wysłali na maila, a tam "obiektyw szalenie zaniedbany, brudny, porysowany..." (przypomnę, kupiony 9.04), więc jestem niemal pewna, że reklamacja w sklepie nie będzie uznana. Szczerze powiedziawszy to tak mnie tym wkurzyli, że gdybym mogła, to natychmiast bym tam pojechała i go im zabrała. Nigdy więcej nic od nich nie kupię...

Ja oddając na reklamację nie działający sprzęt,  który po prostu przestał się włączać przeczytałam w protokole, że zalałam go mlekiem  🙇 Nie ważne,  że mleka od 10 lat w domu nie było bo mam nietolerancje  🙇 Ja bym się kłóciła, napisała maila, ew kilka komentarzy.  Nie mogą sobie tak postępować  🙄
smartini   fb & insta: dokłaczone
24 kwietnia 2020 07:58
Zdecydowanie się kłócić. Ja do Nikona wysłałam moje D600 bo coś się lustro zaczęło blokować i były już koszmarne plamy oleju na matrycy.
Tu dam znać niezorientowanym - WSZYSTKIE D600 są uznane przez Nikona (producenta w sensie) za wadliwe i chlapiące olejem, czyszczenie i ew. wymiana migawki jest dożywotnio darmowa a w ekstremalnych przypadkach (czyszczenie 4,5 raz) wymieniają model. Kiedyś wymieniali na skorygowane D600, teraz już na D610.
I wiecie co mi polski Nikon odpisał?
A, że to nie lustro się blokuje tylko to wina obiektywu bo Sigma (testowałam łącznie na chyba 9 szkłach, Nikkorach, Sigmach i Tamronach :P)
B, że to nie plamy oleju tylko kurz.
Magia! D600 bez ani jednej kropli oleju :P
Skończyło się tym, że aparat leżał chyba 2 miesiące w serwisie i dopiero jak napisałam, że ja tą dokumentację prześlę do Nikona żeby pokazać, że D600 jednak nie jest wadliwym modelem i że mają mi zwrócić pieniądze za zlecenia, których nie mogę przyjmować bo oni mi udowadniają, że nie mam plam oleju.
Na drugi dzień nadali paczkę z aparatem, wyczyszczonym i wymienionym co trzeba :P

Także niestety, serwisy lecą sobie w ciula myśląc, że trafiają na frajera który nie ma pojęcia o pojęciu i można mu kit wcisnąć.
Dziewczyny, jak w Affinity wygładzić skórę? Wszędzie tylko wskazówki, aby usunąć niedoskonałości, a takiego "wygładzenia" rozświetlenia nie mogę się doszukać. Chodzi mi oczywiście o jakiś najprostszy sposób
smartini   fb & insta: dokłaczone
24 kwietnia 2020 18:25
Megane, pewnie jak w photoshopie, technikami typu dodge&burn 🙂
Czy organizator zawodów jeździeckich może zabronić fotografowania na nich? I czy w takiej sytuacji nie można robić nawet zdjęć telefonem  👀
smartini   fb & insta: dokłaczone
17 czerwca 2020 19:26
Jasmine, może zabronić jeśli np jest fotograf oficjalny albo gdy trzeba dostać akredytację 🙂
Jasmine, może zabronić jeśli np jest fotograf oficjalny albo gdy trzeba dostać akredytację 🙂

Dziękuję  :kwiatek:

Czyli jeśli jestem luzakiem i np robię 1 osobie z którą przyjechałam, to nadal nielegalnie, bo jest to zabronione?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się