Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Moon   #kulistyzajebisty
20 kwietnia 2020 10:35
Perlica, u mnie też to działa/ło 😉 i tak jak keirashara, pisze, to nie są ziarenka na co dzień a na zawody nagle pół worka w 2 dni 😉 Ja SE akurat używam też na co dzień, w zależności od planu treningowego ofc, bo Kulek to ten typ co dobrze reaguje na pasze i na szczęście nie jest wrzodem ani nie tyje z powietrza. Ale bywa księciuniem-zamułkiem tak więc dodatkowy kopniak energii czasem, zwłaszcza latem, jest mu bardzo potrzebny.

Obecnie z ciekawości i ekonomii kupiłam od anai na próbę musli Magic Horse'a o jakże wdzięcznej nazwie... Torpeda  🤣 Po tym jak podczas skoków "zeszłam w locie" to rzeczony zrobił sobie objazd galopem po całej stajni z pierdami i brykami, więc... mniemam że działa  😁 🤣
Dziewczyny ja chyba źle sformułowałam pytanie  😂 Ja wierzę, że to działa na pewno,bo jak sobie dołożyłam owsa ostatnio to też od razu był efekt lepszy niż zamierzony  🤣 bardziej mi chodzi o to jak np. Hippolyt tłumaczył to pod kątem układu pokarmowego konia, gdzie mi np. dr wet tłumaczyła, że koński układ się przyzywczaja do nowej paszy 2 tygodnie, że zwiększenie ilośći przy wysiłku jest sprawia że koń wydatkuje więcej energii na strawienie itp.
Tak samo doradca z Hippolyta powiedział mi o dodaniu SE  i ja sobie o tym rozmyślam, bo intuicyjnie myślę, że dla układu pokarmowego może to nie być dobre rozwiązanie w przyapdku np. wrzodowca.
Także dr mówiła, że najlepiej dla układu pokarmowego konia jest jak dostaje zawsze to samo ( w miarę możliwości ) na każdy posiłek, bo konie lubią powtarzalność i porgram ustalony  😉

Marzena zastanawia mnie ta cena Mebio dlaczego taka niska, ale skład jest ok, nawet dla wrzoda jest bardzo ok.
Nuba dla mnie odpada z uwagi na to że mega drogo wychodzi przesyłka.
Perlica, - mebio to taka polska linia hippoveta, trochę budżetowa. Odchodzi import, szare tańsze worki. Ja z bulid-up byłam bardzo, bardzo zadowolona. I jak on pachnie przeobłędnie! Mój dostawał chwilę jak się wypioł na siano i trochę zaczął spadać z masy, koń mojej mamy potem i chętnie jadł, ładnie odbijał (rao-wiec i całe życie niejadek, on marchwi z brudnej ręki nie weźmie).

Hippovet tłumaczy to na zasadzie stopniowego wprowadzania i of course - dla zdrowego konia. Wrzody to jednak nie jest stan normalny i wiadomo, trzeba dmuchać x2. Ja tak dmucham na możliwość tycia 😂 Myślę, że pewnie kwestia jakiś wyliczeń tej ilości energii dodanej paszą i jej straty na trawienie. Jak typowy informatyk powiem - ja nie wiem, u mnie działa 😁

Moon, - jak dodajesz SE? Bo myślę, czy zamiast tego XP-ka może SE wrzucić na stałe 👀 Mój też nie lubi lata i ciepłka, on by się opalał, a nie pocił na placu.
Co do Torpedy... no cóż, jesteś tym co jesz? 😂
Moon   #kulistyzajebisty
20 kwietnia 2020 11:30
keirashara, dodaję co dziennej dawki żarełka - przeważnie na obiad (że śniadanie i kolacja jest krauter, a na obiad SE) - i jeśli stan energii jest ok to daję mniej SE, a jak mamy np zaplanowany wcześniej trening to daję więcej. Ofc nie karmię pełnoporcjowo, wszystko jest mieszane z owsem pełnym (obiad) i gniecionym (kolacja/śniadanie)
Taa, to Kulisty może podać kopytko - leżakowanie na padoczku z dziewczyną a nie tam rzeźba :P Chociaż zeszłego lata były momenty baaardzo dobrego turbo, nawet podczas tęgich upałów - dostawał właśnie takie kombo krauter/SE + elektrolity i też - u mnie działało 😉 edit: baa, dało to nawet potwierdzenie potem w badaniach krwi i włosa - nie było żadnych niedoborów czy nadmiarów.
Moon, a ja narzekam, że mój dużo je, jak Wy to jeszcze mieszacie z owsem  😂 Myślałam, że pełnoporcjowo  😁 To mój jednak dużo nie je  🤣
wszystko jest mieszane z owsem pełnym (obiad) i gniecionym (kolacja/śniadanie)

Po co tak? Z czystej ciekawości pytam. W sensie dlaczego nie dostaje owsa w tej samej formie na wszystkie posiłki.
pytanie może głupie, ale nie wiem: czy wysłodki buraczane St Hippolyt Mineral Beet Pulp Winter można podawać też w lecie? Kończy mi się worek kupiony na zimę i nie wiem czy mogę otwierać nowy, który pewnie znów będę skarmiać kilka miesięcy czy lepiej kupić wersję bez Winter w nazwie?
Gillian   four letter word
20 kwietnia 2020 12:03
Winter beet są jak konserwa turystyczna. Jak zjesz ją w domu, to nikt się nie dowie 🙂
hehe Gillian rozbawiłaś mnie 😀
keirashara, a możesz zważyć mi miarkę Natur Solo?

Kurde ja zepsułam dawkowanie mojego konia, bo nie zważyłam.
Okazuje się że Green Power super ciężki , bo 1kg miarka Pavo, a Equichamp super lekki i tylko 730 gram  😕
Perlica, - nie mam już niestety solo, wymieszałam z XP jak mi przyszedł, a teraz już samego XP wciąga zwierz. Na pewno jest cięższe niż XP, ale nie pamiętam o ile 😡
keirashara, spoko, to mi w sumie wystarczy  😉

Co się dzieje z sieczka z Sukcesu?
Nigdzie nie ma na stanie, skąd mogę zamówić ktoś wie?
A mamy tu więcej użytników Mebio?
Ja w sumie nie wiem dlaczego nigdy tej paszy jakoś nie brałam pod uwagę i nie umiem wytłumaczyć dlaczego.

A ma ktoś porównanie efektów XP do Mebio Sport plus ? Albo jeszcze Struktur E?

Na razie sobie zwiększyłam Eggersmana do odpowiedniej dawki  😉 bo jednak byłam zaskoczona, że Equichamp jest taki leciutki jak piórko, kiedyś ta pasza wydawała mi się cieższa, ale mogę się mylić.


Enduroboy skończyła się u producenta. Trzeba czekać na nowe zbiory, czyli przełom mają i czerwca.
Marzena, a możesz o Mebio coś więcej napisać? Karmisz pełnoporcjowo? Ile podajesz tej paszy?
Cena jest rzeczywiście bardzo dobra. Czy koń trzyma masę na tym?

Edit: Gosic i Klami mi jeszcze się przypomniało o Red Mills. Kiedyś karmiłam balancerami i to były bardzo wydaje pasze.
Dużo koni znam na Horse Care 10 ( szczególnie gorące konie na tym super funkcjonują i bardzo wydajna ta pasza), a dla mojego konia propnowane było Horse Care 14, jako że pewnie na 10 za mało energii by było.Ale te pasze się cenią  😉
Perlica, moja stajnia (pensjonatowa, skokowa) karmi głównie tą paszą, dlatego też zaczełam ja.

Karmię pół na pół z owsem, czyli miarka paszy+miarka gniecionego owsa. Z mojego punktu widzenia - skład, zapach, wyglad paszy - jest swietna, raczej wilgotna, bardzo aromatyczna (mam i podaje dodatkowo mebio frutti - ta wygrywa kompletnie w kategorii zapach. jadlabym sama)

Mój kon w zywieniu jest dosc specyficzny - stoik filozof - nie reaguje na zwiększanie paszy, moze zjesc i 2 kolacje na raz i nie będzie go nic w dupe szczypać, bardzo rzadko go roznosi.
Ta pasze je od miesiaca, 2 tyg temu dorzuciłam otręby bo chciałabym zeby nabrał wlasnie masy, zaczełam go też bardziej rzeźbić - wiecej pracuje, w sensie ciężej
I zauwazylam ze nabral przez ten miesiac miesni, stal się duzo silniejszy, ma wiecej energii ale do pracy - kiedys praca na kole w galopie go męczyla blyskawicznie, teraz moge dowolnie dodawac i skracac i jest z czego.
Z konia ktorego nie moglam upchac na samym owsie zrobil sie koniem "przed łydka" w większosci.

Wczesniej karmilam tylko Unipaszem, ale widze duzą różnice bo na unipaszu był własnie "nafukany" a tu mam efekt do którego dąże.
Co prawda chciałabym żeby nabrał troche wiecej masy bo na ślązaka jest bardzo szczupły, ale do tego wprowadziłam otręby ryzowe.

Nie mam niestety większego doświadczenia póki co z paszami także pewnie na niewiele Ci się powyższe przyda. Tez bede mogla cos wiecej powiedziec za kolejne 2 worki
Marzena, zawsze to coś, ale rzeczywiście ja szukam porównań pełnoporcjowych  😉 ale bardzo dziękuję, jeśli nie mi to na pewno komuś się przyda na pewno :kwiatek:
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
20 kwietnia 2020 20:23
Perlica mój koń je mebio sport pellet 2.4kg plus lucerna, przytył na tym i ma więcej energii niz wcześniej
Koleżanki koń je mebio sport musli i zdecydowanie jest zywszy 😉
Pati2012,oooo to bardzo niewielkie dawkowanie.
A na jakim poziomie trenuje, że taka dawka go zadowala?
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
20 kwietnia 2020 21:46
łoesu - poziom to umiarkowanie ambitna rekreacja 😉 ujeżdzenie "niedzielne" do P i dzikie kondycyjne galopy po lesie 😉
koń ma ok 600kg i do tego wolnowybiegowy
czasami przydałby się dodatkowy kop energetyczny do pracy na placu, bo to raczej typ leniuszka
Pati2012, całkiem spore konisko, więc wychodzi to super ekonomicznie. Wychodzi,  że całkiem dobra alternatywą są pasze Mebio. Dzięki za opinie  :kwiatek:
Perlica -  :kwiatek:
Chwilowo (oby nie tylko) mieszam Brandona z mieszanką wysłodków i otrąb, do tego lucerna i rokitnik i mój francuski piesek zaczął znowu wyjadać niemal do końca 😅
Co do Mebio - ja stosowałam dodatkowo build up'a w okresie startowym i mocniejszych treningów, różnicy jakiejś spektakularnej nie było, tzn kobyła nie nabrała ale to taki przypadek że ciężko brać ją za wyznacznik jakiś w tym względzie 😉 ale bardzo nie podoba mi się, że ta pasza się tak mocno "kruszy" i robi mnóstwo pyłu. Nie wiem, czy ja trafiłam na jakieś felerne worki, czy Build Up tak ma, ale zdecydowanie za dużo pyłu. Inne konie w stajni jedzą Sport musli bądź pellet czy frutti i nie zauważyłam żeby się tak działo.
Gosic, to się cieszę  😉
Mój jak nie mieszam z niczym ( owsem)  to wtedy zjada do czysta.

Perlica

Ja podaję Mebio Build Up z granulatem i sieczką - dziennie ok 2 kg paszy. Ekstra energii nie dodaje ale bardzo szybko kobyła mi na niej przybiera. Inne musli tak nie działają. Po miesiącu już widziałam dużą różnicę. Na zdjęciu kobyła z lata.
Ma dużo drobnej frakcji, ale jest wilgotna moja kobyła je bez problemu.
ewelin_n, dawno się nią nie chwaliłaś  😀 pokaż więcej fotek ( może w innym wątku, żeby of topu nie robić).

No ona na brak masy narzekać nie powinna  😉

Edit: Ja rozważam na próbę RM, bo HC14 to jedyna pasza na rynku jaką ja znam ( to znaczy ze znaczkiem tym odnośnie bezpieczeństwa dla wrzodów) która ma w składzie owies, dlatego być może jest to pasza, która dałaby mi pożądaną energię, bez efektu głupka i bez utraty masy przy niskim dawkowaniu.

https://redmills.ie/products/horse/red-mills-horse-care-14-cubes/
Perlica


Właśnie w grudniu mi mocno schudła, ale już ją podtuczyłam i wygląda akurat - szczuplejsza niż na zdjęciu na szczęście 🙂 Jeszcze tylko szyję muszę "dorobić" robotą.

Red Mills świetna pasza - dawałam kiedyś balancera swojej poprzedniej kobyle  Oat Balancer Cooked Mix i bardzo fajnie wyglądała na nim. Tylko nie mogę nigdzie znaleźć zawartości cukru i skrobi w tych paszach.
Perlica ja właśnie mojemu kupiłam RM Conditioning Mix. A w sumie byłam jakoś średnio przekonana do tej firmy. Jestem ciekawa efektów. Z tym, że u nas będzie stosowana razem z owsem.
Ja zaczęłam karmić Mebio Buil Up dokładnie 5 marca i powiem Wam, że jestem w szoku. Na początku zaznaczę, że u mnie absolutnie nic się nie pyli, to wręcz taka 'mokra' pasza. Dostaje 2 kg dziennie, rozdzielone na śniadanie i obiad. Ostatnio mnie aż zszokowało, jakie mu się zaczynają robić piękne mięśnie, naprawdę na tym rośnie w oczach i to w ekspresowym tempie. Wieczorem dodatkowo dostaje niepełną miarkę Terabb E Standard Hovelera. Mebio pachnie przebosko i sprawdza się u nas najlepiej ze wszystkiego czym dotychczas karmiłam, my polecamy bardzo bardzo. Tym bardziej, że mój koń to wielki mamut i uwierzcie, ciężko się go karmi... Szkoda tylko, że ceny wszystkiego tak idą w górę, pamiętam jeszcze jak mnie worek Terabba kosztował 35 zł...  😵
Siwa ewelin_n
Karmicie tylko 2kg Build up i nic więcej?
Zastanawiam się czy mi kobyła nie spadnie z masy przy takiej ilości?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się