Jakie pasze dajecie swoim koniom?

ewelin_n, 4stra, to, że RM to super pasza, mnie przekonywać nie trzeba, bardziej mój portfel  😜

Także używałam kiedyś na kilku koniach Oat Balancera i był to najlepszy produkt jaki można sobie wyobrazić z balancerów.

Oni nie podają zawartości skrobii i cukru, tylko przy Horse Care 10 i 14 czyli low starch products, bo to pasze dedykowane wrzodowcom i te mają odpwiednio 18% oraz 16%, czyli podobnie jak chwalony Havens, wiec tego z owsem łączyć nie można, bo będzie za wysoki bilans.


Siwa ewelin_n
Karmicie tylko 2kg Build up i nic więcej?
Zastanawiam się czy mi kobyła nie spadnie z masy przy takiej ilości?

Mój dostaje do tego owies gnieciony, 3 miarki na śniadanie, obiad, 2 na kolacje.

Enduroboy

Dziennie 2 kg Mebio, 2 kg granulatu podstawowego teraz daje Panto Formel A plus sieczka do każdego posiłku ok miarki.
Siano dostępne całą dobę do woli..


Siwaa, to on je mega dużo  😉

To póki co u mnie Brandon najbardziej wydajne, bo 3 miarki i tylko dodatkowo sieczka.
Siwaa, to on je mega dużo  😉

To póki co u mnie Brandon najbardziej wydajne, bo 3 miarki i tylko dodatkowo sieczka.


Tak, to kawał konia, który łatwo spada z wagi. Dodatkowo okres zimowy źle się na nim odbija, brak trawy robi swoje.
Siwaa, nie wiem ile on waży i co robi, ale 2 kg paszy plus sporo owsa to trudno powiedzieć o jakości paszy. Bo jeśli wcześniej był na owsie, a teraz ma plus 2kg paszy do tego to będzie lepiej wyglądał na pewno.
Chyba, że wcześniej też dostawał 2kg innej paszy?
[quote author=ewelin_n link=topic=25.msg2924696#msg2924696 date=1587457654]
Perlica
Ja podaję Mebio Build Up z granulatem i sieczką - dziennie ok 2 kg paszy. Ekstra energii nie dodaje ale bardzo szybko kobyła mi na niej przybiera. Inne musli tak nie działają. Po miesiącu już widziałam dużą różnicę. Na zdjęciu kobyła z lata.
Ma dużo drobnej frakcji, ale jest wilgotna moja kobyła je bez problemu.
[/quote]

ewelin_n - faktycznie jest wilgotna i to jest duża zaleta, ale dla mnie ( a zwłaszcza dla kobyły) tej drobnej frakcji jest za dużo, bo im bliżej końca worka, tym zamiast musli robi się miał...za dużo pyłu i znowu odmowa jedzenia  😵
Gosic, słyszałam takie opinie o muesli hippolyta ogólnie od różnych osób, że czasem się tak zdarza.
Siwaa, nie wiem ile on waży i co robi, ale 2 kg paszy plus sporo owsa to trudno powiedzieć o jakości paszy. Bo jeśli wcześniej był na owsie, a teraz ma plus 2kg paszy do tego to będzie lepiej wyglądał na pewno.
Chyba, że wcześniej też dostawał 2kg innej paszy?


Dokładnie tak, wcześniej dostawał inne i nie dawały rady. Przerobilismy już naprawdę sporo w tym Brandon XS. Żadna nie dała takich efektów i koń na nich tak przyjemnie nie pracował.
Ja widziałam całkiem spoko efekt na Mebio Build Up. Poprawiła się sierść, koń się zaokrąglił tu i ówdzie - w całkiem niedługim czasie. Myślę, że warto spróbować, bo cena jest niezła.

Gosic, Tak - bywa, że w workach występuje taka "miałkość" jakby. Build up pod koniec worka też był trochę drobniejszy niż na początku, ale znowu nie przypominam sobie, żebym miała taką sytuację z Hippolytem. Karmiłam dość długo Krauterem (czasem się przewinął jakiś Sport) i pyłu nie było. Tzn, to musli było takie "mokre", trochę "miałkie", ale nie jakoś wybitnie "sprasowane" na dżem.

Kurde, ja wyjdę z siebie i stanę obok.
Odnoszę wrażenie, że dla mojego młodego wszystkie te "dobre" marki są... zbyt bogate. Po prostu tak dobrze wykorzystuje paszę, że mogłby stać na gałęziach i suchych liściach.
Jest na sali znawca małopolaków? Takich, co wojnę przeżyją?
Sankaritarina - zazdroszczę konia dobrze wykorzystującego paszę, nie ma nic gorszego niż koń w którego trzeba wszystko dosłownie wmuszać. Nie zliczę wiaderek suplementów, probiotyków i sieczek wyrzuconych czy oddanych bo nie szło przemycić nijak.

Mebio to o ile się nie mylę też Hippolyt, tylko jakby "mniej prestiżowa" linia..?
Ja jestem deko rozczarowana. Podnieśli ceny, Mebio też, a mam wrażenie że co worek to jest gorzej. Na początku w miarę ok, a od połowy worka coraz więcej pyłu, " trochę drobniejszy" to bardzo elegancko powiedziane 😉
edit
A cenię sobie tą paszę bo cenowo ok, fajnym jest dodatkiem do Brandona, i kobyła nieźle ją je. No zobaczymy, może akurat słabo trafiłam, mam nadzieję że kolejne worki będą lepsze.
Sankaritarina, - co masz na myśli mówiąc zbyt bogate? Nadmiar masy, nadmiar energii? Może po prostu dawać mniej, tak duuuużo mniej lub... wcale? Mój koń nie raz w swoim życiu jadł mało i ubogo, mimo pracy. I wyglądał top. W zasadzie pasze jakąkolwiek na stałe dostaje dopiero z 3 lata. Tak to siano, owies, okresowo biotynę czy witaminki, bardziej żeby się jeszcze bardziej świecił.

Gosic, - mebio to polska linia po prostu 😉

Ja nigdy nie miałam żadnych fakapów w paszach od hippoveta, no raz mi badyl w natur solo trafił. Chyba mam szczęście. Fakt, że koń też odkurzacz i nie marudzi, choć i niejadek mojej mamy wciąga. Dawałam mebio bulid up, krautera, brandona xs, xp, natur solo, se. Fakt, część z nich jest z natury drobna - ale z drugiej strony to kurka, jak się chce paszę bez melasy i innych klejów, to trzeba się z tym liczyć 🤣 Bulid up wygrywał u mnie zapachem, ja bym to mogła sama jeść, drugiej tak ładnie pachnącej paszy nie kojarzę.
Kurde, ja wyjdę z siebie i stanę obok.
Odnoszę wrażenie, że dla mojego młodego wszystkie te "dobre" marki są... zbyt bogate. Po prostu tak dobrze wykorzystuje paszę, że mogłby stać na gałęziach i suchych liściach.
Jest na sali znawca małopolaków? Takich, co wojnę przeżyją?


Koń bardzo rozsądny, oszczędny dla portfela... a ta jeszcze marudzi 😀 Imię tutaj nie jest przypadkowe, pamiętaj...  🏇
Jakieś porady na zmiany żywieniowe? W ramach przypomnienia, ponad rok temu koń przyjechał do mnie chudy, więc celem było odpasanie i nabranie mięśni. Obecnie mięśni jest więcej wszędzie (choć jeszcze chciałabym trochę więcej) no i co zauważyłam ostatnio to tłuszczyk na żebrach. Koń jest w trakcie kuracji na wrzody (już pół dawki), je mizerną ilość brandona xs (w sumie dziennie max 1kg) plus sieczka z traw i raz dziennie mesz(0.5kg)/wysłodki buraczane(0.2kg).
Koń jest w ruchu 5-6 razy w tygodniu.
Z czego mogę zejść żeby nie obrastał w tłuszcz na więcej szło w mięśnie? Już wydaje mi się, że te dawki są na prawdę niewielkie w porównaniu z tym co jedzą inne konie..
mindgame, Brandon xs tak działa na mojego , w 2 tygodnie odkłada sobie tłuszczyk na tej paszy.
Perlica, tylko że my już rok jesteśmy na brandonie xs 😉 a tłuszczyk widzę dopiero teraz.. więc albo kuracja na wrzody zadziałała i lepiej przyjmuje paszę, albo nie wiem.... Tego brandona to jest na prawdę nie wiele na jeden posiłek...
mindgame, Brandon jest bardzo łatwo trawiony, więc pewnie kuracja zwiększyła przyswajanie. Przecież to pasza z linii weterynaryjnej, specjalnego przeznaczenia.
keirashara, ale większość pasz mebio/st hippolyt to właśnie dość dużo melasy 😉 Ta pasze są właśnie dość mocno klejące (nie mówimy wiadomo o granulacie). Nie ze się jakoś czepiam, bo bardzo lubię te firmy i sama mojego gnoma karmię 😀 Glownie na własnie fajny skład i przyzwoitą cenę. Oraz bardzo cenię dietetyków z Hippovetu, mam wrażenie że to jedni z niewielu przedstawicieli paszowych którzy mają prawdziwa wiedzę.
[quote author=Enduroboy link=topic=25.msg2924751#msg2924751 date=1587469353]
Siwa ewelin_n
Karmicie tylko 2kg Build up i nic więcej?
Zastanawiam się czy mi kobyła nie spadnie z masy przy takiej ilości?

Mój dostaje do tego owies gnieciony, 3 miarki na śniadanie, obiad, 2 na kolacje.
[/quote]

Czyli siwy dostaje 2 miarki owsa gniecionego plus miarkę Build Up na jeden posiłek ?

Zainteresowała mnie ta pasza Build Up. Cena i skład są w porządku a jak jeszcze daje taki efekt o którym piszesz, moze warto się nad nią zastanowić.

Miał ktoś styczność z paszami Spillers?
xxagaxx, - akurat odnoszę tą część wypowiedzi do natur solo, czy xp, które nie mają, a są właśnie drobne "z natury" 😉 Skład tych dwóch jest taki, że tam nie ma za bardzo co być "grube". Innych nie sprawdzałam dokładniej szczerze mówiąc 😉 Pewnie w se, czy bulid upie jest, bo nie były bardziej klejące, nie takie sypkie.
monikaa2208, ja karmiłam Spillersem 🙂 i bardzo zadowolona byłam. Głównie używałam Senior Condition Mix oraz zwykłego Condition Mixa, jak przychodziły do mnie konie za chude/bez mięska, Pamir jak ma gorszy czas i chudnie to dostaje Seniora i szybko się poprawia 🙂
xxagaxx, XP nie jest klejący, jest suchy i sypki. Innych nie znam  😉

monikaa2208 zastanawiałam się mocno nad Spillersem, ale nie było żadnych opinii w Polsce o tych paszach.
W końcu dałam się namówić na test Red Mills na 2 miesiące.
keirashara, Perlica, no czyli tak jak mówię, są wyjątki od tego, ale cała reszta jest mocno klejąca. I wystarczy popatrzeć na skład, praktycznie wszędzie jest melasa.

Sama karmię XPkiem dla energii, bardzo fajna pasza 😀 na XS miałam konia na rehabilitacji, również polecam. Ogólnie mi się pasze podoabają, koń dobrze wygląda wyniki ma wszystkie dobre. Odniosłam się do wypowiedzi "pasza bez melasy" .
xxagaxx, a karmisz samym XPkiem? Pełnoporcjowo?

XS ja też polecam, super przyswajalna, koń puchnie w oczach po niej.
xxagaxx, nie, daje jako dodatek energetyczny. Jako podstawe daje Krautera z owsem + sieczką.
xxagaxx ile podajesz XP, żeby widzieć efekt dodatkowej energii? Muszę czymś dodatkowo właśnie podsypać moje szkapy, bo mi nieco przygasły.
Mo B., ja dawałam ok. 1,5 miarki przed treningiem (w sensie dzień przed) i po, żeby właśnie koń został w formie 😀 ale ja też mam dośc mocno "elektrycznego" zwierza. On bardzo ładnie reaguje na takie jedzenie 😀
Ja dawałam jedną miarkę (800gr) do XS, ale to było za mało na 3 dniowe zawody, a fajnie na 1 dniowe czy w domu.
mindgame a próbowałaś Yarrovia? Z wrzodkami jest taki problem, że ta pasza jest słabo wykorzystywana-lepiej działać wspomagając wchłanianie. Nawet ten podstawowy daje efekty, a jest też seria gastro.
Dla mnie to są jedne z lepszych suplementów na ręku i trochę niedoceniane.
keirashara, Widzę po koniu, że coś jest nie tak (te luźniejsze kupy).
Albo bywa ospały, albo znowu wystrzał energii (jak dodałam tylko troszeczkę więcej paszy). Sieczkę z lucerny całkiem zabrałam.
Nic to, czekam na wyniki krwi to zobaczymy co i jak.

Siwaa, Skończy się na tym, że będzie jechał na otrębach, jęczmieniu i najtańszych witaminach na rynku.... W sumie... nie brzmi to najgorzej.... 😁
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się