ciąża, wyźrebienie, źrebak

[quote author=Na_biegunach link=topic=57.msg2925410#msg2925410 date=1587759547]
asiaj, a mleko innej klaczy? Może znajdziesz klacz z odchowanym źrebakiem, która można zdoić?
[/quote]

kombinowaliśmy z różnym mlekiem, ta sama reakcja, jutro jadę zdoić coś z klaczy i zobaczymy czy mleko takie z butli pociągnie

Rude dwie wrzuciłam post o poszukiwaniu mamki na facebooku w grupie "klacz, matki zastępcze, źrebięta..."
Mocno trzymam kciuki!
Możesz też jeszcze zadzwonić do pobliskich wetów, klinik - mogą mieć pod opieką klacze, które straciły źrebaki. Jeśli nie podadzą Ci kontaktu (wiadomo, ochrona danych) to przynajmniej mogą przekazać takim osobom namiary na Ciebie. Przynajmniej żeby zabezpieczyć młodą do czasu podleczenia Twojej klaczy.
Asiaj- powodzenia.

A my mamy tarantowatą klaczkę leopard. Taka słodka pieguska.


Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
25 kwietnia 2020 09:26
falabana, uroczo umaszczona 🙂
vissenna   Turecki niewolnik
25 kwietnia 2020 13:00
falbana Normalnie jak konik na biegunach, tylko płozy jej dodać  😍
falabana wygląda jak maskotka 💘
tajnaa a wy dalej w dwupaku? 👀
Słuchajcie powiedzcie mi ile źrebak na dobę powinien pić mleka. Mam tyle sprzecznych informacji, jestem bardzo skołowana. Niedaleko na wszelki wypadek jest mamka, właściciel ją zdaja, podtrzymuje mleko na wypadek gdyby trzeba było jednak po nią pojechać. Jestem przerażona całą tą akcją.
Dzisiaj odłączyłam matkę od małej na godzinę żeby zobaczyć ile mleka wyprodukuje w tym czasie, zdoiłam 90 ml plus jeszcze trochę zdoiła z niej mała. Wychodzi że na dobę ma ponad 2 litry mleka, wg tego co piszą od 1,5 do 3 to norma. Pytanie tylko czy jak już mamy stan zapalny mała nie zmasakruje jej tych wymion do końca to raz a dwa czemu ciągle wisi na tych cyckach?? Jest taka głodna czy po prostu łakoma.
Ogólnie z butli nie chce żadnego mleka, zastępczego, krowiego, koziego, ludzkiego i nawet swojej własnej matki. Mam 4 różne smoczki i też lipa. Z wiaderka też nie chce, próbowaliśmy wszystkiego i tylko jest gorzej pod względem jej nastawienia do ludzi do nas 🙁
Może ona się najzwyczajniej w świecie najada?
falabana ale cudna biedronka!  😍

Melduję, że moja dalej w dwupaku.  🙇
asiaj, na konskich cyckach się nie znam, tylko na ludzkich, więc napiszę o ludzkiej laktacji, myślę że to się pokrywa w dużej części. Przy stanie zapalnym, nawale pokarmu, zaleca się jak najczęściej przystawiać dziecko. Ono najlepiej wyleczy i wyreguluje laktacje. Noworodek może pić batdzo często, po trochu, a wskaźnikiem tego, czy się najada nie jest to ile wisi na cycki, tylko to czy robi siku i kupę. Jedna piersią można spokojnie wykarmić dziecko. Więc może po prostu źrebak najada się z cycka, sika i robi kupę?
asiaj, na konskich cyckach się nie znam, tylko na ludzkich, więc napiszę o ludzkiej laktacji, myślę że to się pokrywa w dużej części. Przy stanie zapalnym, nawale pokarmu, zaleca się jak najczęściej przystawiać dziecko. Ono najlepiej wyleczy i wyreguluje laktacje. Noworodek może pić batdzo często, po trochu, a wskaźnikiem tego, czy się najada nie jest to ile wisi na cycki, tylko to czy robi siku i kupę. Jedna piersią można spokojnie wykarmić dziecko. Więc może po prostu źrebak najada się z cycka, sika i robi kupę?

Tak sika i robi kupę. Kilka osób potwierdziło (nie tylko moja panika i nadwrazliwosc) że mała jest chuda jak na ten moment. Więc dokarmiam kilka razy dziennie, niestety z butelki nie chce nadal i obstawiam że tak zostanie, mam opracowany inny system na który wpadł wet. Mamy taka wielka strzykawke 120 ml z wężykiem, jak mała ciągnie cyca mamy wsowam dosłownie 1 cm wezyka w kącik pyska i sama zaciąga praktycznie mleko że strzykawki razem z tym co ciągnie z cycka. Naraz czasami udaje się podać jej 300ml. Jak taki system się nam utrzyma przez najbliższe tygodnie to będę mogła spać spokojnie.

Tajnaa mówiłam że sobie poczekasz. Jak ruda i jej mleko?

Falabana śliczne to maleństwo!
asiaj, super!! To 2 korzyści, więcej się dzieciak naje, nadrobi, a i laktacja będzie pobudzana. 👍
U rudej mleko takie:

Wydzielina z drugiego cycka zbielała i zmętniała.
U nas mleko białe leci. Do tego kobyła nas straszy. Wczoraj ok 23  leżała, jak mąż przyszedł wstała i sapała jakby to już. Ulotniliśmy się , żeby nie przeszkadzać , za 15 minut już spokuj. Całą noc latałam, ale żadnych oznak porodu.
Donia Aleksandra, Jak rozmawiam z hodowcami to większość klaczy przenosiła, jakiś mały odsetek urodziła w terminie, więc ciągle się łudzę, że będzie klacz. mamy 340 dzień.
Jak macie mleko to powinien być w ciągu 24-48h.
Ja ze swoją obserwacja mleka mogłabym pracę doktorancką napisać.  😁

Z dziś rano.
tajnaa moja urodziła klaczkę w 349 dniu 🙂,

Donia Aleksandra u mojej pierwszej co urodziła ogierka mieliśmy mleko bielusieńkie już 3 dni przed porodem.
U mojej pierwszej pierwiastki wcale nie było mleka. Była podbarwiona na biało wodą tak, jak mam teraz  wrzucałam nawet zdjęcie tych eksplodujących wymion parę kart wcześniej. U rudej mleko było parę dni wcześniej a teraz znów podbarwiona woda. Nie kumam jej. Czarna z kolei ma termin za 3 tygodnie, a cycki falbanki. Za to rudej cycki eksplodują.

tajnaa ale cycki to już konkretne, takie sutki się robią duże  😲 w sam raz dla malucha do ściągania mleka, bardzo blisko już macie  😁

U mnie masa pracy z kobyłką bo dokarmiam co 2-3 godziny w ciągu dnia. Natomiast synek będzie miał za 3 dni już 3 tygodnie i taki chłop się robi  😜 . Jutro mamy weta i usg czy tam wszystko ok przed najbliższą rują i inseminacą a przy okazji sprawdzimy wymiona mamy która ma mniej mleka.
No suty ma, jak wentyle od stara  😁 😁 😁
Moja 8 dni po terminie, urodziła klacz.
dajecie nadzieję 🙂
Mam źrebaka, ma 3 dni. Zachowuje się normalnie, ssie mleko, biega, jest ciekawski. Bardzo często sika, a nie zauważyłam, aby robił kupę. Martwi mnie to, ale naprawdę źrebak nie wygląda jakby coś mu dolegało. Nie mogę znaleźć nigdzie informacji o czymś takim. (Smółkę oddał)
vissenna   Turecki niewolnik
26 kwietnia 2020 14:56
Mam źrebaka, ma 3 dni. Zachowuje się normalnie, ssie mleko, biega, jest ciekawski. Bardzo często sika, a nie zauważyłam, aby robił kupę. Martwi mnie to, ale naprawdę źrebak nie wygląda jakby coś mu dolegało. Nie mogę znaleźć nigdzie informacji o czymś takim. (Smółkę oddał)


Są 4 opcje:
1. nie szukałaś wystarczająco dobrze źrebięcych pączków.
2. Klacz zakopuje źrebięce odchody w ściółce.
3. Masz psy które zjadają te odchody. W pierwsze dni źrebięce odchody są pełne tłuszczu i niestrawionego mleka - stanowią "niezły kąsek" dla psów.
4. Źrebak nie oddaje odchodów. Może dlatego, że nie dojada - klacz ma mało mleka. Albo gdzieś w jelitach tworzy się zator. Wtedy wzywałabym weta.
Może jest tak jak u ludzi. Przyswaja bardzo wiele i kupa jest niemalże niezauważalna.
U nas taka sytuacja:

Cycki ma gotowe.
Rudej z przed chwili. Twarde, sikające ale jeszcze nie mlekiem.
No no Donia Aleksandra, tajnaa trzymam kciuki i nie mogę się doczekać zdjęcia klaczki oczywiście !!  😁
A tymczasem wrzucam wam mojego przystojniaka  😍
Nie dziękuje za kciuki. Klaczka, innej opcji nie przyjmuje 🙂
Dziękujemy 🙂

kilka zdjęć biedronki (oficjalnie Hakuna Matata):






i teraz czekamy na źrebaczka od karej.. a obawiam się, że jak jeszcze urośnie to będzie problem z porodem.

Swoją drogą, czy miał ktoś z was tak, że pępowina nie pękła sama przy wstawaniu klaczy/źrebaka? My mieliśmy tak przy tym porodzie i obawiam się, że bez interwencji, mogło się to bardzo źle skończyć.
vissenna   Turecki niewolnik
26 kwietnia 2020 21:44
falbana dwa razy sie spotkalam z takim przypadkiem.
Dlatego ja bym zrebiacej sie kobyly sama nie zostawila... Choc do dzis mam traume jak sobie przypomne dzwoniacy o 2 w nocy czujnik porodowy...  😉
Czujnik porodowy do luksus. Weź bite 2 miesiące z dzwoniącymi co godzinę budzikami. Toż po "odchowaniu" dziecka dodatkowych nieprzespanych nocy się rodzicom zachciało.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się