Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?

Perlica, Tjungske  😉
vissenna   Turecki niewolnik
28 kwietnia 2020 13:02
Jak chcesz uszlachetnić ślązaczkę, to warto by rozważyć dobrego małopolaka (może Sex albo Jurand?) albo folbluta: https://ogloszenia.re-volta.pl/stanowka-2020-ogier-charot-xx-80-pkt/o/93545/


Z ogierów xx najciekawszy wydaje się być Caccini. Czy ktoś coś o nim bliżej wie ?
Jak chcesz uszlachetnić ślązaczkę, to warto by rozważyć dobrego małopolaka (może Sex albo Jurand?) albo folbluta: https://ogloszenia.re-volta.pl/stanowka-2020-ogier-charot-xx-80-pkt/o/93545/


Tez bardzo dobry pomysł, tylko tu niekoniecznie będzie wzrost 170+ niestety.
Czy ktoś kojarzy ogiera ze sporym dolewem xx? Mam na myśli ogiera dostępnego w Polsce, żeby było świeże nasienie lub krycie naturalne?


Bon po Toledo xx z matki po Pick Wick, dalej Judex xx
https://www.bazakoni.pl/database,op-show_tree,horse-4197.html

Edit:

Caccini jest interesujący.
Jedna z klaczy po Bonie czeka teraz na źrebaka po Caccini xx, zobaczymy.
Dotychczas urodziły się po nim dwa źrebaki w rasie małopolskiej.

Może będziecie w stanie polecić mi jeszcze jakieś ogiery? A może ten Lindir B to nie jest dobry wybór?
Musi być możliwość wysyłki nasienia, bo wolałabym inseminować i nie jeździć z klaczą. Cena do 1000-1500 zł.
Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

[img]https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.15752-9/94917823_2557541517908394_6550242253623787520_n.jpg?_nc_cat=104&_nc_sid=b96e70&_nc_ohc=Ln5tnOqeTfIAX9eOvBg&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=74cc8d6514a7aace3095413cdd215fc7&oe=5ECF27C3[/img]
Zdjęcie kandydatki.


A może Furstentraum od Cichoń Stallions?
https://cichonstallions.pl/horses/furstentraum

Lekki typ, spory udział xx, sprawdzony w sporcie i wysyłka nasienia - cena ciut wyższa niż chcesz wydać, ale podobno można się z nimi dogadać w tej kwestii
[quote author=Sensei-desu link=topic=5087.msg2926290#msg2926290]
A może Furstentraum od Cichoń Stallions?
https://cichonstallions.pl/horses/furstentraum

Lekki typ, spory udział xx, sprawdzony w sporcie i wysyłka nasienia - cena ciut wyższa niż chcesz wydać, ale podobno można się z nimi dogadać w tej kwestii
[/quote]

To dobry pomysł moim zdaniem, podobnie lekki typ jak Lindir, tyle że xx ma trochę blizej. Ale ja na slązaka i tak bym szła jeszcze bardziej w lekkość - może kwestia gustu.

A może Furstentraum od Cichoń Stallions?
https://cichonstallions.pl/horses/furstentraum

Lekki typ, spory udział xx, sprawdzony w sporcie i wysyłka nasienia - cena ciut wyższa niż chcesz wydać, ale podobno można się z nimi dogadać w tej kwestii


A wiadomo jak źrebięta po nim stoją z głową? Boję się większego dolewu xx, bo jak mi wyjdzie koń wielki jak moja klacz i o gorącej głowie xx to będę w czarnej D...

Rozważałam jeszcze ogiera Lasko
https://www.bazakoni.pl/lasko-lennon-baditai

vissenna dzięki za podrzucenie pomysłu z małopolakiem, rozejrzę się w tej rasie.
najbardziej porąbane konie jakie znam to połączenie ślązaka z małopolakiem, jak chcesz coś ,,z dobrą głową,, to nie polecam, jako hodowca dziwię sie ze nie poszukasz fajnego ślązaka w lekkim typie tylko próbujesz robić jakiegoś mixa, ja rozumiem ze właściel jednej, ulubionej klaczy mysli ze wychoduje sobie super konia i będize z nim na wieki, a potem realia są takie ze 80 % tych koni jest sprzedawane a już nabywcy to raczej patrzą co tam jest w dokumencie i szybciej sprzedaż fajnego slązaka niż takiego mixa . druga sprawa to klacz jeszcze nie żrebiła sie, nie wiesz czy daje zrebięta w typie ogiera czy jednak po sobie, pierwsze zrebie to najwieksza niewiadoma.
najbardziej porąbane konie jakie znam to połączenie ślązaka z małopolakiem, jak chcesz coś ,,z dobrą głową,, to nie polecam, jako hodowca dziwię sie ze nie poszukasz fajnego ślązaka w lekkim typie tylko próbujesz robić jakiegoś mixa, ja rozumiem ze właściel jednej, ulubionej klaczy mysli ze wychoduje sobie super konia i będize z nim na wieki, a potem realia są takie ze 80 % tych koni jest sprzedawane a już nabywcy to raczej patrzą co tam jest w dokumencie i szybciej sprzedaż fajnego slązaka niż takiego mixa . druga sprawa to klacz jeszcze nie żrebiła sie, nie wiesz czy daje zrebięta w typie ogiera czy jednak po sobie, pierwsze zrebie to najwieksza niewiadoma.


No tak w zasadzie patrząc to klacz w papierku ma SP, a nie Śl.
Także kryjąc ją ślązakiem nadal będzie w teorii na papierku "jakiś miks".

Wolałabym nie iść w krew śląską, ponieważ chciałabym konia pod siodło, o trochę większej ekspresji niż snujący się ślązak. Chciałabym zwiększyć szanse, że źrebię jednak będzie miało po ojcu odrobinę ikry i fajniejszą jezdność niż matka.
Oczywiście wiem, że pierwsze źrebie to jedna wielka niewiadoma, jednak chciałabym zwiększyć szanse na uzyskanie tych cech kryjąc czymś lżejszym (ciałem i duchem).

Jeśli masz do polecenia fajnego ślązaka w lekkim typie, w dodatku fajnie jezdnego i z jakimiś osiągami w małym sporcie/ambitniejszej rekreacji to ja bardzo chętnie mu się przyjrzę 😉

W lipcu planowo będziemy inseminować 😉
Polecacie kogos do przeprowadzenia tego zabiegu w okolicach Wrocławia? 🙂  😍 😅
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
29 kwietnia 2020 10:49
Reyline, w Książu mają nasienie Soneta (50% XX). Ewenement, w rasie praktycznie tylko naturalne krycie. Klaczka mogłaby być we księdze śląskiej, przynajmniej wstępnej.
Lasco to fajny sprawdzony wybór i cenowo przyjemny. Jakbym chciała "odchudzić" to w oko wpada cremello Zoltar i Quentin, ale to bardziej skokowe konie.
W lipcu planowo będziemy inseminować 😉
Polecacie kogos do przeprowadzenia tego zabiegu w okolicach Wrocławia? 🙂  😍 😅

Może Monika Sikora? Co prawda ona bardziej okolice Opola, ale chyba jeździ też w okolice Wrocławia.

Na_biegunach

Zoltar nie wysyła nasienia, a też miałam go początkowo na oku.
Quentin wydaje się być ciekawy. 
Na Soneta zerknę również.

Bardzo Wam dziękuję za pomoc, trochę zaczyna mi się rozjaśniać, chociaż coś czuję, że to będzie jeszcze długa droga.
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
29 kwietnia 2020 11:24
Reyline, a może Erotyk forumowej fabapi? Wszechstronny, ładnie zbudowany, lżejszy w typie i z dobrą głową. Ma 169cm, więc nie powinien znacznie zaniżyć wzrostu potomka (zwłaszcza jak klacz duża).

Na koniach ŚL lub zaawansowanych ŚL dobrze się mimo wszystko xx'y sprawdzają - mnie się Scyris bardzo podoba, ale tutaj odpada chyba patrząc wzrostowo i pod kątem predyspozycji jakich oczekujesz.
Reyline a Zeus sp? Fajny ujeżdżeniowy papier, ogier młody i ładny no i wysyła nasienie.
Reyline ja bym proponowała zadzwonić do p.Beaty Kapica z wrocławskeigo zwiazku hodowców  i zapytać co lekiego ślaskiego moze zaproponować, ona najlepiej będzie wiedziała, rozmowa nic nie kosztuje a i musu krycia potem nie ma 🙂
co do rasy jaka będize miał potomek to nie wiadomo 🙂 bo moze okazać sie ze z ojca ślazaka po matce spełni warunki wpisu, przepisy zmienaiją sie z roku na rok i to co kilka lat temu było np wpisywane jako sp teraz jest w ksiegach wielkopolskich tak ze ten  😉
vissenna   Turecki niewolnik
29 kwietnia 2020 12:10
Reyline a Zeus sp? Fajny ujeżdżeniowy papier, ogier młody i ładny no i wysyła nasienie.


Zeus od strony ojca to linia Weltmeyera - konie późno dojrzewające i raczej w dużych, mocnych ramach. Na razie jako trzylatek jest dość delikatny, ale na pewno się rozrośnie i uszlachetnienie nim ślązaczki nie będzie wystarczające, żeby dochować się konia lżejszego. Strona matki to też konie w mocnym typie budowy, do tego linia raczej skokowa. Patrząc na film z licencjonowania to stęp i galop bardzo średni jak na reproduktora ujeżdżniowego (kłus da się wypracować i praktycznie każdego konia).
Nawet dziedziczenie maści nie jest pewne...
vissenna faktycznie jeśli to jest ciężki koń śląski to może nie być wystarczająco a co do filmu to pytanie na ile to wina konia a na ile osoby która go pokazuje.

W ogóle mamy ślązaki w nowym, lekkim typie które wysyłają nasienie?  👀
vissenna   Turecki niewolnik
29 kwietnia 2020 12:28
Dlatego najlepiej byłoby go zobaczyć w ruchu luzem, a takiej możliwości nie ma. Trochę mnie to dziwi. Może i jeździec nie zaprezentował konia jakoś super (jak jest sens pokazywania konia ujeżdżeniowego w siodle skokowym?) ale też mu nie przeszkadzał. Ten koń po prostu nie ma wybitnych chodów.
Nie no pewnie gdyby ktoś szukał chodów wybitnych to jest cała armia choćby w stajni Glock's  😜
Już też nie popadajmy ze skrajności w skrajność - został opisany jako koń z predyspozycjami do ujeżdżenia i to pochodzenie ujeżdżeniowe ma ciekawe.
A co do przekazywania maści to się okaże za rok najwcześniej ale w sumie nie ma dużego wyboru jeśli chodzi o kolorowe ogiery u nas...
Ja też mam pogrubianą kobyłę w 3/4 śląską, tyle że bozia poskąpiła jej wzrostu  🤣

Od ponad roku szukam dla niej ogiera i przekopałam pół internetu.
Pod uwagę brałam nawet super rakiety za kupę kasy i na całe szczęście przyszło opamiętanie.

Nie mam szlachetnej klaczy z dobrym pochodzeniem.
Mój klocek jest ramowy ale jest klockiem.
Nie miała potomstwa, nie wiadomo co przekazuje... może przekaże głęboką klatę, może krótkie nóżki, może krótką szyję a może bezdup...
aaaa może wszystko to i piękny ogier o wybitnym ruchu utonie  😀

Potem zaczęłam patrzeć na konie tańsze, niestety, bez efektu WOW

Koniec końców zwątpiłam doszczętnie w sens krycia - dzieciak miał być dla mnie.
Bo raz że nie wiem co wyjdzie, nie wiem czy będzie jezdne, nie wiem jaką będzie miało głowę. Ryzyko ciąży, ryzyko porodu, 3 lata ryzyka kontuzji...
Chyba się starzeję i staję się cykorem  🤣
vissenna   Turecki niewolnik
29 kwietnia 2020 13:17
A co do przekazywania maści to się okaże za rok najwcześniej ale w sumie nie ma dużego wyboru jeśli chodzi o kolorowe ogiery u nas...


Ale wiesz, że można stwierdzić jak mocno ogier będzie przekazywał maść? Dzięki temu wiem, że taki Zoltar daje praktycznie zawsze rozjaśnione potomstwo...
Można też sprawdzić jaką maść najprawdopodobniej odziedziczy źrebak:
https://www.animalgenetics.us/Equine/CCalculator1.asp
Akurat w przypadku genu kremowego przekazywanie maści łatwo przewidzieć. Zoltar jest cremello, więc rozjaśni zawsze. Zeus izabelowaty, więc 50% szans na rozjaśnienie.
Iskra de Baleron
Czyli mamy sytuację niemalże bliźniaczą :P
Również rozważałam top rakiety, w zeszłym sezonie.
Teraz rozważam jakieś "rozsądne" konie.
Jeśli w tych "rozsądnych"  nie znajdę kandydata to pozamiatane i za rok nie podejmę pewnie tematu.
Może jak bym miała jakieś doświadczenie, trochę bardziej interesowała się hodowlą, pochodzeniem, wynikami to byłoby prościej.

Oglądam w internecie źrebaki po ogierze Lasko, widziałam też kilka starszych roczników na żywo, w mojej ocenie widać w nich było wpływ ojca. W głowach wszystkie(jakie widziałam) miały w miarę przyjemnie.
Może akurat.

vissenna   Turecki niewolnik
29 kwietnia 2020 13:40
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
29 kwietnia 2020 13:53
vissenna, oba fajne i więcej takich do wyboru. ALE krycie naturalne tylko.
Akurat w przypadku genu kremowego przekazywanie maści łatwo przewidzieć. Zoltar jest cremello, więc rozjaśni zawsze. Zeus izabelowaty, więc 50% szans na rozjaśnienie.


Dziękuję za wyjaśnienie. Nie porównywałabym tego jak kremowy Zoltar przekazuje maść do tego jak maść przekaże izabelowaty Zeus bo to dwie różne maści i dwie różne szanse. Dodatkowo trzeba jeszcze wziąć pod uwagę kolor matki. Nie potrzeba tu w sumie kalkulatora online ale fajnie że są takie - dobrze wiedzieć.

No i co do ślązaków to ładne bardzo ale kryją naturalnie...
vissena La Paz to raczej nie w lekkim typie, no ale rusza się zacnie.
Wyemigrował z lubelskiego i w tym roku kryje w Perzowie woj. wlkp.,
film z pokazu w zeszłym roku


Co do ogierów śląskich, to oprócz Soneta, w Polsce niestety nie ma możliwości zakupu nasienia. Rok temu przerabiałam ten temat.
Co prawda w zeszłym roku był Lego oferowany z możliwością wysyłki nasienia, ale w tym roku nie ma wzmianki w jego ofercie.
Nie wiem w jakim celu miałabym pozostać w rasie śląskiej (moja formalnie jest SP).

Co do Izerta II i ogólnie ogierów śląskich - to nie jest kierunek w którym chciałabym iść.
Charakter mają zacny ale to za mało.
Izert na pokazie:


Wolałabym użyć ogiera na długiej suchej nodze i z długą szyją (długą potylicą i otwartym podgardlem)

Wtedy był by promil szansy że wyjdzie coś lepszego niż mam  🥂
kortina, a gdzie on teraz jest? Nie mogam znaleźć aktualnej oferty.

montana, dziękuję, ale małopolak odpada, bo kobyła SP, ale papier BWP.

Dziękuję za informację na PW  😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się