Kącik Seniora - czyli koń na emeryturze

Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
25 marca 2020 12:07
MonioRek fiu fiu, Laptop "na twarzy" 😉 nic się nie zmienił, super wygląda 🙂
ratatuj   Moje rude szczęście
31 marca 2020 15:07
Przedstawiam (a właściwie wrzucam po kilku latach) zdjęcia mojego 25 latka 🙂 Plus małe porównanie na przestrzeni 8-10 lat. Chyba nieźle się trzymamy, co? 🙂
Poradźcie proszę - zmieniam stajnię i w związku z tym zmieni się system karmienia. Do tej pory senior 21 lat dostawał 3 posiłki dziennie, teraz zmiana będzie na dwa - i teraz pytanie czy powinnam ten jeden posiłek odpuścić czy dołożyć go do pozostałych żeby ilość jedzenia na dzień była taka sama?
Katharina   "Be patient and trust in the process"
16 kwietnia 2020 10:24
18 letni Adonis ma w końcu padok przystosowany do takich kombinatorów jak on, siedzi na nim codziennie i... Wypoczywa pełną piersią!  😍  😍
ratatuj, super wygląda!!! 😀

Pamir po wiosennym tuningu - goleniu. W tym roku pierwszy raz nie był golony przed zimą (nie było hali, a dwa, że nie mogłam się zebrać 😁 ), jedynie porządnie zaderkowany. Teraz przy tym rzucie ciepła mega się pocił, więc poszedł pod nóż. Nie mogę się napatrzeć jak on pięknie wygląda 😍

Lat 24 😀

Czy wasze emeryty też tak poleciały ostatnio?
Merwo ma 19 lat, walczyłam z jego odpasieniem jak przyjechał do domu, bylo lepiej jak na zdjeciu w stajni, a tu przez ostatnie dwa tygodnie obraz nędzy i rozpaczy.. Zdjecie z padoku z 11 kwietnia a dzis jest jeszcze gorzej... Zywienie bez zmian, dostaje owies (będziemy zmieniać na gnieciony), sięczke, witaminy, wyslodki buraczane i słonecznik. Na obiad codziennie trawokulki z otrebami pszennymi... Już mi sie płakać chce... Jeździć nie możemy, bo chlopak kuleje (czekamy na sizarol może cos pomoże), ale nie wierzę, że to od stania bo leniuchuje juz 7 miesiąc... A i wcześniej byl bardziej energiczny niż teraz. Może ktoś ma pomysl?
Myślę nad wprowadzeniem musli dla starszych np. Mastersa a odstawieniu otrab...
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
19 kwietnia 2020 10:10
EchelonMaja, u mnie bez zmian. Dostają lucernę do treściwego i siano z lucerną. Teraz siana jedzą mniej, bo pojawiła się trawa. I doskonale mi się sprawdzają makuchy na przytycie: lniany, kokos, sezam, konopia plus dynia - miedź/cynk i wiesiołek - prozdrowotny.
Na drobne dolegliwości dobrze się sprawdza bar ziołowy. Konie się całkiem nieźle same medykują 🙂
Bar ziołowy?
Możesz rozwinąć?
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
19 kwietnia 2020 20:23
Daje się koniowi kilkanaście wiaderek z różnymi ziołami do wyboru +- po pół kg. Zjada co mu akurat potrzebne w organizmie. Dość często jest tak, że koń się rzuca na zioło i zjada całe pudełko, następnego dnia pół, potem trochę i przez rok tego gatunku nie tyka.
https://zlotykon.pl/Bar-Ziolowy-dla-koni-blog-pol-1308134131.html
EchelonMaja, u mnie też bez zmian. Byka jest 98 rocznik, czyli 22 latka od 4 lat na "rencie bezruchowej" (nie może pracować pod siodłem). Nadal wygląda jak koń sportowy 😁

W przypadku Twojego konia sprawdziłabym zęby, zrobiła badania krwi i sprawdziłabym konia parazytologicznie. Samo dodanie pasz bez poznania przyczyny chudnięcia nic nie da 🙁 zwierz rzeczywiście wygląda źle: ani ciała ani mięśni 🙁
Mój też totalnie bez zmian tej wiosny (o dziwo), a zazwyczaj wiosna jest momentem kiedy chudnie. Ale u nas wszystko w porządku - zęby regularnie kontrolowane, ma odpowiednio ruchu i ustalone żarcie które pasuje już ze 2-2,5 roku.

Ja swojemu staremu (i nie tylko, bo kobyły, w tym jedna jak do mnie przyszła to marnie wyglądała, efekt "from zero to hero", z podobnego stanu co koń EchelonMaja, tyle, że stopniowo wdrożona w robotę) daję Hoveler Terabb E-Standard, wszystkie wyglądają na tym super 🙂
Ja mam jednego konia w wieku 33lat i drugiego 25. Nie chudną
Nirv tylko Terabb-E ma masakryczny poziom skrobi, szczególnie seniorzy powinni uważać.
Zęby regularnie robione, ostatnio w grudniu. Tak jak mówie, wrócił z poprzedniej stajni w słabym stanie, poprawił się i nagle bu... teraz widzę, ze chyba znowu nabiera minimalnie, jakieś przesilenie?
EchelonMaja, też mam 19-latka i jest w super kondycji.

Wrzody, borelioza wykluczone?
EchelonMaja, poza zębami - diagnozowałaś cokolwiek?

U mnie niestety słabe wieści. Wróciły dolegliwości oka Byśki. Rozwinęła się jaskra 🙁 leczymy. Znowu. I znowu koń cierpi. Rozważam usunięcie gałki, ale nie zarabiam na zawodach i totalnie nie mam kasy na operację. Poza tym najbliżej, najlepiej i najtaniej do Niemiec jechać, a granice zamknięte 🙁 No i wetka mówi że nie ma sensu po 15 latach leczenia... i że szkoda kasy, cierpienia i ryzyka na usuwanie gałki póki co :/
Zatem leczę farmakologicznie i proszę o kciuki za Katairę...
_Gaga trzymam kciuki  :kwiatek:

Powiedzcie mi w jakim wieku odstawialiście konia od pracy? Jakie okazywał symptomy że podjeliście taką decyzję?
Mój ma 21 lat, w sumie poza RAO nic mu nie dolega, jest lekko jeźdzony, jest chętny do pracy itp, zaczęłam się po prostu zastanawiać czy będę wiedziała że to już nadszedł ten moment....będę wdzięczna za info 🙂
BUCK   buttermilk buckskin
02 maja 2020 10:46
mój ma 22, fakt że to koń terenowy, ale ani myślę nie jeździć  😀  z pięć lat to na bank będzie nadal mnie nosił a czy 10 to będę obserwować jak się trzyma  😍
[quote author=_Gaga link=topic=210.msg2925154#msg2925154 date=1587632193]
i że szkoda kasy, cierpienia i ryzyka na usuwanie gałki póki co :/
Zatem leczę farmakologicznie i proszę o kciuki za Katairę...
[/quote]

Współczuję i trzymam kciuki, U Rewii skończyły się problemy z okiem po zdiagnozowaniu Cuschinga i rozpoczęciu leczenia.  Jakbyyś potrzebowała jakiegoś wsparcia dawaj znać, jakąś zbiórkę zrobimy. Wkońcu re-volta już nie raz pomagała.
_Gaga trzymam kciuki  :kwiatek:

Powiedzcie mi w jakim wieku odstawialiście konia od pracy? Jakie okazywał symptomy że podjeliście taką decyzję?
Mój ma 21 lat, w sumie poza RAO nic mu nie dolega, jest lekko jeźdzony, jest chętny do pracy itp, zaczęłam się po prostu zastanawiać czy będę wiedziała że to już nadszedł ten moment....będę wdzięczna za info 🙂

Tam, gdzie trzymam konia, stoi kobył - lat 27 i jest użytkowana pod siodłem, aczkolwiek delikatnie.
Cieszy młodego jeźdźca, albowiem wnuczka właścicieli szlifuje na niej swoje umiejętności jeździeckie.
Myślę, że będziesz widziała i czuła kiedy powiedzieć dość.
Dobre 4/5 lat temu sprzedałam swojego konia ze względu na konieczny wyjazd na parę lat i brak możliwości opieki nad koniem. Była to najtrudniejsza decyzja w moim życiu, ale wydaje mi się, że dobra dla mojego kluska.Teraz jestem i będę już "na miejscu" i zastanawiam się nad ponownym zakupem konia. Okazuje się, że koń, którego sprzedałam przed wyjazdem jest aktualnie na sprzedaż, ale wiadomo czas leci i ma on już 17 lat. Zawsze chciałam go mieć przy sobie z powrotem, na nowo zapewnić mu dobry dom. Nie mam aspiracji sportowych, od zawsze wolałam pracę na płaskim i przede wszystkim z ziemi, budując relację. Dowiedziałam się, że kluskowi nasiliła się alergia. Wiem również, że był użytkowany w ambitniejszej rekreacji przez właścicielkę, a od paru miesięcy jest "roztrenowany". Koń złoto, nigdy w życiu nie spotkałam tak zdrowego, bez kontuzyjnego, bezpiecznego, cierpliwego i po prostu konia, który ma coś niezwykłego w sobie.
Moją obawę wzbudza jego wiek, który może, ale nie musi stanowić sporego ograniczenia w użytkowaniu i ewentualnie zwiększone koszty opieki nad nim, a także alergia, o której muszę jeszcze sporo się nauczyć. Co myślicie na ten temat?
Nie proszę o podjęcie decyzji za mnie. Chciałabym tylko znać czyjąś opinię, zobaczyć to z innej strony lub porozmawiać z kimś o podobnych doświadczeniach.  🙇 💘
Naturalsowa, musisz wziąć pod uwagę, że koń w tym wieku to już ryzyko nieroba w każdej chwili. Są takie, które mogą pracować do przysłowiowej trzydziestki, a są i takie, które trzeba wykluczyć z pracy stosunkowo wcześnie. Moja bezkontuzyjna i super zdrowa (poza okiem) Kataira - poszła na rentę w wieku 18 lat z powodu na spory problem z międzykostnymi w zadach. A 15 lat pracowała bezkontuzyjnie... Są i konie, które jako 25 i starsze nadal sobie pomykają. Nie ma reguły.
Zadaj sobie zatem pytanie, czy w razie W decydujesz się na utrzymywanie nieroba przez kolejne lata 😉

ps. Za kciuki "nie dziękuję"  :kwiatek:
Gniadata   my own true love
03 maja 2020 10:19
Naturalsowa a ja zapytam od drugiej strony, bo w kwestii wieku to ja się jeszcze z moją szesnastką do tego wątku nie zapisuję - co to za alergia?
Chyba jeszcze nigdy nie wstawiałam tu mojego emeryta jako emeryta.... a on sam pamięta jeszcze poprzednie wersje forum i wtedy pojawiał się jako młody koń trenujący.
No, a teraz już 19 lat i już kupa czasu (hmm.... 10 lat ? może 11 chyba) w trybie łakowo-emeryckim.





Makrejsza   POZYTYWNIE do przodu :)
03 maja 2020 20:52
Klami, wygląda super.
_Gaga, są kciuki za kobyłkę 🙂
Mój ma 20 lat ale na emeryturze już od 3. Niestety COPD pokrzyżowało plany, bo oprócz tego to dziad jest całkowicie zdrowy i nie skalany pracą przez całe życie.
Ale nie narzeka 😉
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
05 maja 2020 21:40
Pozdrawiamy wszystkich seniorów. Sporadycznie odzywam się na r-v, ale ten kącik jest bliski memu sercu. Łaciaty wiedzie spokojne życie terenowca, kolejne pokolenie aspiruje do siodła i jakoś tak powoli się turlamy przez 31 wiosnę jego życia.
Witam ja może z innej trochę strono. Czy swoich kochanych emerytów trzymacie u siebie czy wstawiacie do jakichś pensjonatów czy kameralnych przydomówek. Jle to kosztuje? Dzięki za info , bo mam dwa swoje kochane zbuje i jeden może dwa nowe boksy. Rozmyślam co z nimi zrobić
Ja trzymam w przydomowej wolnowybiegowej stajni, nawet śmiem stwierdzić ze ta stajnia uratowała mu życie bo w normalnym pensjonacie nie dało rady zrobić mu odpowiednich warunków i choroba bardzo sie nasilała. Obecnie od wrzesnia 2019 nie widział stajni ani słomy a też miewa gorsze dni.
Ogolnie jestem zwolenniczką przydomowych stajni 🙂
Ale to dlatego ze jezdże rzadko i nie mam aspiracji sportowych .
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
06 maja 2020 08:27
My stoimy w kameralnej stajni - tej samej od lat. Godzina jazdy od domu, stajenny ten sam od lat, podobnie jak 'ciocie' łaciatego. Generalnie cokolwiek się dzieje dostaje sygnał.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się