wrzody żołądka

Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
11 kwietnia 2020 21:10
Odświeżę wątek, bo od jakiegoś czasu (3 miesiące) testujemy u D. podawanie jej Brandona XS w niepełnoporcjowo (tak ~1/2 dziennie). Nie chcę żeby wyszło, że robię reklamę, ale może jak ktoś szuka ew. zamiennika lub dodatku do paszy dla wrzodowca to może się sprawdzić tak jak u nas ta [url=https://www.olx.pl/oferta/pasza-podstawowa-konie-mozliwa-wysylka-CID757-IDyerNz.html#135cb33fb7]pasza (ogłoszenie z olx)[/url]. Jakoś fajna i Dargana śmiga fajnie, czuje się dobrze 🙂
Viridila, ale ta pasza może mieć dużo cukru i skrobii patrząc na skład ...
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
12 kwietnia 2020 08:55
Nie pisałam, że jest typowo dla wrzodowców - u nas jest na spółę z Brandonem podawana, bo jednak z typowo wrzodowej paszy nie zrezygnuję 😉 Natomiast specjalnie nie pisałam od razu, a dopiero po 3 miesiącach (w tym głównie bez omeprazolu) testowania u swojej. Być może są osoby, którym się to przyda.
ponowię pytanie tu bo w wątku z suplami niestety odpowiedzi brak: czy można koniom wrzodowym podawać gamma oryzanol?
Poszukuję weta w woj.podlaskim który zrobi badanie gastroskopi u klaczy. Proszę o kontakt
Hermes   Może i mam podły charakter, ale za to dobre serce.
16 kwietnia 2020 06:53
Balanga1988, dr Blazik dojeżdża, myśle ze dr Dukacz tez da radę i z tego co wiem Rojek również jeździ, ale to musiałoby być więcej niż jeden koń pewnie.
W podlaskie to dr Rojek pewnie dojedzie i do jednego konia albo coś sam zorganizuje sobie po drodze bo nie ma daleko.
Hermes   Może i mam podły charakter, ale za to dobre serce.
16 kwietnia 2020 16:44
epk, właśnie nie kojarzyłam z jakich on rewirów 🙂

Moja dzisiaj miała kontrolne gastro razem z tym drugim, który miał to rozwolnienie. U niego czysto, żadnych wrzodów nie widać, jedynie obrzydliwie wielkie gniazdo robali. U kobyły jakieś delikatne zmiany jeszcze widać, ale dr powiedział, ze on by się tym raczej bardzo nie przejmować prócz krótkiej kuracji, żeby doprowadzić do końca to. U niej tez widać było kilka robali gzow, ale dzisiaj na szczęście odrobaczenie jest, zobaczymy co będzie.
Alleluja!
Melduję, że moja kobyła zaczęła jeść. Zaczęliśmy od samego granulatu Agrovital (mam jeszcze kilka worków), do tego bardzo posmakował jej PUR.ITAN (pasza docelowa). Zaczęła jeść sieczkę z lucerny przed jazdą, samą a teraz już zjada z paszami bo wcześniej absolutnie odmawiała. Teraz od kilku dni powoli doszły z powrotem zioła - rokitnik i lukrecja i dalej zjada. Absolutnie odmawia zjedzenia czegokolwiek polanego olejem wiec tu na razie odpuszczam. W sezonie letnim będzie na PUR.ITAN z sieczką a w ziemie jakby traciła masę to dodam jej Mebio Build up bo to jej smakowało jakiś czas temu jak próbowałam. AbPrazole się kończy już prawie wiec odstawiam leki i zostaje tylko na ziołach. Uspokoiła się bardzo i zrelaksowała. Wygląda też na to, że bardzo źle czuła się po gastroskopii. Zobaczymy za jakiś czas jak będzie.
Jak długo podawaliście Equinox Gastric Formula albo coś innego po zakończeniu kuracji? Mam w zaleceniach podawanie, ale nie dopytałam jak długo. Całe wiaderko? Taki suplement mamy podawać 2 razy w roku, na wiosnę i jesień. Nam się to przesunie na lato i.... ? no właśnie, kiedy jesienią zaczynacie podawać jakieś suple? W zeszłym roku podawałam Cavalor Aid mimo że objawów wrzodów jeszcze nie było i nic nie pomogło, bo mimo wszystko pojawiły się takie objawy, że musiałam wezwać weta w zasadzie na już.
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
23 kwietnia 2020 09:26
mindgame, my też mamy 2x w roku, całe wiaderko 🙂 Po zakończeniu kuracji dostawała aż się po prostu "porcja wiosenna" nie skończyła. Następne planuje na około drugą połowę września/pierwszą połowę października (zobaczymy jak z sezonem pastwiskowym będzie). To, że u Was zacznie się w lato chyba niewiele zmienia, bo tutaj chodzi o pomoc koniowi w zejściu z leków. Tylko późnij krótka przerwa do jesiennego podawania w zasadzie.
Viridila, a na ile czasu takie wiaderko wam starcza?
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
23 kwietnia 2020 10:00
mindgame, dostawała ~miarkę dziennie i starczyło na około 2 miesiące. Już skończyła i póki co jest dobrze.
z czym podajecie rokitnik? od dwóch dni podaje z wysłodkami i sieczka z lucerny owoc rokitnika (mielony) i koń nie chce tego jeść 🙁  z czym to mieszczać by troche zamaskować nowy smak? dosypywałam tez garść owsa, ale cięzko mu to wchodzi.
Hermes   Może i mam podły charakter, ale za to dobre serce.
25 kwietnia 2020 21:08
sardynka, może w meszu jakimś owocowym przemycić? Moja co prawda bez problemu wcina rokitnik, ale myślę, że coś smacznego i pachnącego powinno załatwić sprawę. Może spróbuj sobie to, u mnie konie wpierdzielały to jak szalone.
sardynka - mi sie mielonego nie udało przemycić. Nawet z samymi jabłkami i marchewką był nie tknięty, a potem koń w ogóle z duża rezerwą podchodził do tego, co mu daję i zaczął wybrzydzać. Znacznie lepiej sprawdziły się całe owoce, suszone. One nie oddają aż tyle smaku, dosypywałam do wysłodków i tylko tak się udało.
Hermes   Może i mam podły charakter, ale za to dobre serce.
29 kwietnia 2020 06:28
Czy Wasze wrzodki też tak kosmicznie łykają? 😵 nie mam już siły do kobyły... Kontrolna gasto wyszła okej, nie ma powodu, w których by sprawiało jej to tak kosmiczny ból, a łyka jak opętana, nawet w trakcie jedzenia, stania na padoku no wszędzie. Łykawka nic nie daje, macie może jakieś protipy? 😁
Hermes, bo łykania to po prostu nawyk czy nałóg jak u palacza palenie. Jej to sprawia to też przyjemność. Łykanie w czasie jedzenia to zazwyczaj zostaje łykającym koniom, ale na padoku to mogłaby sobie dać spokój.
Hermes   Może i mam podły charakter, ale za to dobre serce.
29 kwietnia 2020 08:04
Perlica, mogłaby sobie w ogóle dać spokój 😁 ale dobra, spróbuję jeszcze jakiś magicznych sztuczek z jedzeniem z ziemi w misce i ewentualnie jakiegoś kagańca.
Czy ktoś już "próbował" nowej paszy z AgroVital GASTRO ? Jeśli tak podzielcie się proszę opiniami.
Teraz karmię Control ale się zastanawiam czy nie spróbować. Ponadto czy białko na poziomie 16,8 % dla konia rekonwalescenta, który pracuje bardzo lekko to nie za dużo jednak ? oczywiście wiem, że zależy to od dawki paszy, ale to 12,6 w Control wydaje mi się bezpieczniejsze jednak
Tulula, nie wiem skąd masz info, że w control jest 12,6 % białka ? Producent podaje 17,43 % białka ogólnego i 13,60 % białka strawnego.
Tulula, już wiem w czym rzecz, ja myślałam o granulacie agrovital control, musli faktycznie ma mniej tego białka.
ajstaf dokładnie. Ale pojawił sie taki http://agro-vital.pl/agrovital-gastro-14-kg-bez-melasy-otrab-i-zboz-p-136.html i może ktoś już próbował ?
jak podajecie yarrowia equinox gastro? Dzielicie dawkę dzienną na ilość posiłków czy raz dziennie całość?
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
11 maja 2020 14:13
mindgame, u nas szła całość na raz (do śniadania).

U mojej póki co koniec Yarrowia equinox gastro, więc cóż... odpowiednia dieta i pastwisko. Ze stałych suplementów zostawiamy 2x dziennie rokitnik 🙂 Zobaczymy co będzie na jesień, ale wtedy znowu nam wchodzi Yarrowia. Folblut wygląda jak pączek w maśle i pracuje z fajną energią (choć momentami fantazję ułańską włącza :hihi🙂, ale ona z tych bardzo dobrze wykorzystujących pasze i energię.
Witam i dołączam do grona wrzodków. Mam zwykłego rekreanta i kłopot. Koń jest teraz na omeprazolu, za 3 do 4 tygodni gastroskopia.
Od jakiegoś czasu zaczął chudnąć i spadać z mięśni. Zrobił się wielki brzuch, zero mięśni i widoczne żebra, wlazł kręgosłup. Wyjadał spod siebie kompletnie wszystko. Do betonu. Do tego stopnia, że czasami nawet nos w gównach miał. Pół kostki siana potrafił wciągnąć w godzinę.
Od pół roku jest na https://equ-horsefeed.com/pasza/ulcer-remedy-musli-dla-koni-z-wrzodami/ (zwróćcie uwagę na dawkowanie - bardzo ekonomiczne) 2 razy dziennie po ok 100g- 150g, na wieczór wysłodki z olejem, co drugi dzień makuch z niewielką ilością otrąb pszennych i ostropestem. Do tego oczywiście lucerna przed każdą jazdą a i czasami ot tak, jako nagroda. Niestety nie mam możliwości dawania tego samego na wszystkie posiłki.
Niewiele dało. Zaczęłam siano dawać w siatce zamiast na słomę, brzuch niby trochę mniejszy ale żebra i kręgosłup cały czas na wierzchu. Za to przestał wyjadać słomę spod siebie i zmniejszyło się tempo zjadania siana. Chodzi na lekkie jazdy i spacerki w teren. Ale mam wrażenie że czasami nie ma siły ani ochoty chodzić. Czasami mu się nie chce galopować w terenie.
Wiem, że podczas kuracji nie należy zmieniać diety. Ale bardzo niepokoi mnie jego brak mięśni. Żeby zrobić mięśnie musi chodzić  (czy być lonżowany) a mam wrażenie że on nie ma siły. I kółko się zamyka.... proszę doradźcie mi coś

Gochaa13, czy czasem nie pomyliłaś dawkowania? W opisie paszy maksymalne dawkowanie jest 1,5 kilograma dziennie, a nie 300gram...
Abstrahując już od ilości, to dziwne, że przy wrzodach firma reklamuje tę paszę jako zalecaną, gdy w składzie jest zboże i melasa, a skrobia prawie 20%.
Dzisiaj zważę ile faktycznie daję.
Wlasnie po przeczytaniu forum zaczął  zastanawiać mnie skład tej paszy. Dodatkowo melasa. To raczej nie jest wskazane.
Mam jeszcze prawie dwa worki tego. Może zacząć z czymś mieszać? Wiele osób poleca Bardon xs. Albo agro-vital dla wrzodowców.
Zastanawia mnie jeszcze jedno. Rozmawiałam z wetem na temat białka w paszy. Stwierdził że białko jest mniej istotne w diecie konia niż dobre siano.
Ta pasza to jest słaba. Sama się na początku naciełam jak jeszcze nie wiedziałam co i jak.
Wysłodki, rokitnik, lucerna w pellecie, gotowane siemię, olej  i musli/granulat ale z małą ilosci skrobi i bez zboża ( ja daje eggersmanna).
Jak masz konia w pensjonacie to dopłacaj i niech ma ciągle siano, na noc też dodatkowo.
Odstawienie od jazd też pomaga o ile koń chodzi po dworze nie stoi na głodnego całe dnie w boksie.
Więc to też zależy jakie warunki możesz mu zorganizować.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się