Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Xx na którym kiedyś jeździłam, przy większej ilości owsa tylko tańczył więcej w miejscu, a nie przekładało to się na więcej energii do pracy tylko na większą nerwowość. Tak że tego, różnie to bywa..
mindgame, Ale to co innego , to znaczy, że owies działał na tego xx, ale za mocno i biła palma,  co jest dość oczywiste bo to energia szybko uwalniania ze skrobi.
Ktoś może polecić jakieś ziółka/mieszanki wyciszające dla młodziaka? Roczniak, wychodzi na całe dnie na dwór, ma towarzystwo, ale jest bardzo "gorąca".
Windziakowa wiem ze nie takiej rady oczekujesz, ale zamiast wyciszać zawież go na wielkie łąki w towarzystwo rówieśników, najlepszy wychów i wzmocnienie aparatu ruchu co zaprocentuje w przyszłości, mój jest na łakach od tygodnia, pomimo tego ze u mnie był na duzym obszarze i miał gdzie ganiać nie miał z kim, bo jego stado to starszy wałach i starsza klacz które nie chciały biegać, wiec młody był upierdliwy , zaczepiał , podgryzał i konie i ludzi, teraz po tygodniu w stadzie 7 rówieśników nie ten koń, no misiek dosłownie 🙂
Windziakowa wiem ze nie takiej rady oczekujesz, ale zamiast wyciszać zawież go na wielkie łąki w towarzystwo rówieśników, najlepszy wychów i wzmocnienie aparatu ruchu co zaprocentuje w przyszłości, mój jest na łakach od tygodnia, pomimo tego ze u mnie był na duzym obszarze i miał gdzie ganiać nie miał z kim, bo jego stado to starszy wałach i starsza klacz które nie chciały biegać, wiec młody był upierdliwy , zaczepiał , podgryzał i konie i ludzi, teraz po tygodniu w stadzie 7 rówieśników nie ten koń, no misiek dosłownie 🙂


Najlepsza rada! Duża przestrzeń i towarzystwo równolatków i niech sobie szaleje z nimi.
Nie mój koń, mój młody chodzi ze stadkiem (dwie klacze i kuc, jego najlepszy kompan do zabaw) i nie mam z nim problemów. Gdyby była możliwość, aby właścicielka ją wywiozła, to by to zrobiła i nie szukała innej opcji. Koń jest nieobsługiwalny przez jej rodziców, który ją wyprowadzają na dwór (muszą przejść na padok 50/60m, nie ma jak ogrodzić), a właścicielka jest co tydzień na weekend, bo ma drugiego konia w pensjonacie w miejscu, gdzie mieszka. Nie takiej rady szukam dziewczyny...
Koń mi się wyłączył z treningu, nie wiem czym karmić. Miałam go zacząć paść St. Hippolitem reformmusli g, bo mi w treningu trochę za wiele tłuszczu zgubił, ale że raczył się kontuzjować, to teraz nie wiem. Typ łobuza, zwłaszcza na spacerach w ręku. Marstall Freizeit? Jakaś inna propozycja?
Mo B., - Brandon XS nie daje na głowę, a fajnie odpasa, jeśli o to chodzi. Tylko pytanie, czy jak nic nie będzie robił to nie odbije na samym sianie, więc garść sieczki i jakieś witaminy będą git.
keirashara niestety nie odbije do takiego poziomu jaki mi się marzy, już gada znam 😁 Poza tym ja lubię dawać pasze 😁 O XS myślałam, ale nie wiem czemu zniknął z animavetu, a od nich całą stajnią zamawiamy.
Mebio Build Up, trzymałam na tym konia 3 miesiące sterczącego w boksie i wychodzącego na spacerki tylko w ręku. Dawał radę, ładnie wyglądał i miał opanowywalną energię a na normalnych paszach lubił przyświrować.
Mo B., - jasne, rozumiem, ja też lubię karmić konia 😉 To może jak epk, pisze bulid up? Koń mojej mamci to żre, on na owsie też potrafi przypalić styki w ręku, a z racji dość zaawansowanego rao pracuje sporadycznie i spacerkowo od kilku lat. Bulid up go fajnie trzyma na masie, a w gorszych momentach jest problem z jedzeniem i potrafi polecieć z wagi, więc coś musi w żłobie mieć.
Uwaga - szukam świętego Grala, tudzież Yeti, czyli paszy:
1. Bez owsa
2. Bez bez lucerny
3. Bez melasy czy innych słodzideł
która da masę i wspomoże budowanie mięśni oraz da trochę energii.

Long story short - mój koń zaliczył jakieś 2 tygodnie temu mini kontuzję. Na kilka dni zaboksowania obciełam do zera owies a kilka dni potem skońcyzła mi sie lucerna.. i... no i się okazało, że przestały puchnąć nogi i znikły pipaki, co do których zawsze było od veta, że ten koń tak ma i pewnie od kopania w ściany.
Doszła trawa - nic- nogi suchutkie. Wróciło obciążenie pod siodłem konkretne- nic- nogi suchutkie.
Niestety koń mi bardzo schudł i siły starcza na rozprężenie jedynie.

Wczoraj dałam z powrotem owies (do paszy)... dziś nogi opuchnięte.

Eggersman Equichamp
Red Mills HC10 ( tu tanio nie będzie)
kotbury, a jęczmień? Bo to chyba został olej, może makuch lniany? Dokładałam jednemu od jesieni i się dziwiłam co go tak nosi w robocie...
Otręby ryżowe?

Gotowce to Spillers Conditioning Mix, balancer Hippolit Super Condition
kotbury, Marstall Cornmuesli spelnia wymagania.

Pure Feed tez ma takie pasze, ale to raczej nie do kupienia w Polsce (?) purefeed.com jakby co.

Edit Puma Spillers Conditioning ma melase przeciez. I organoleptycznie ich pasze az lepkie sa 😉

Equichamp jest z lucerna, HC10 znowu z melasa.

U nas do kupienia jest czesto granulat kukurydza-siemie lnianie-witaminy, ale to jakies lokalne firmy robia, wiec to raczej malo uzyteczne info.


kokosnuss, tak zauważyłam potem ta melase tam 😉
Jeszcze dopisałam tego Super Conditiona. Ja również polecam makuch lniany (allegro ~60zł/20kg)
kotbury, ja kiedyś konia trzymałam na jęczmieniu z otrębami ryżowymi i balancerem. Ja wiem, że sam jęczmień to nie najlepszy pomysł ale nie miałam jak podnieść masy konia, na większość pasz nie odpowiadał. A że w stajni był gniotownik to dostał jęczmień właśnie gnieciony. Nigdy potem nie miał tak stabilnej siły. Nie nosiło go, miał mega stabilną (dość wysoką) energię przez cały trening i dużą siłę.

Swoją szosą ja właśnie odstawiłam pasze na lucernie 2 dni temu i obserwuję. Przednie nogi dziś zdecydowanie mniej spuchnięte. Jeszcze nie jest super dobrze ale jak wyciągnęłam dziś z boksu to nie miał baniek na obu przodach. Zobaczymy co będzie dalej.
Puma spoko, po prostu karmilam poprzedniego konia Spillersem, i pamietam, ze tam to sie wszystko kleilo :P i jak patrze na stronie to w kazdej paszy jest melasa.
To jest chyba w ogole jakas przypadlosc pasz z UK (?), D&H tez sie okrutnie lepi.

Nooo zapomniałam napisać, że len niestety tez nie- ... rozwolnienia. I granulaty też nie - w ząbki gryzą.
... serio- ja się nie spodziewałam, że konie mogą być tak skomplikowane jeśli chodzi o jedzenie.

Spileraca balancer dał nam niedawno (po próbkach) styków takie konkretne.

Posprawdzam to co polecacie. Nie chce mi się samej mieszać bo się boję, że na dłuższą metę zrobię krzywdę.
kotbury, Cornmuesli jest tez bez lnu jakby co 🙂 Z tego co wiem to jest normalna zbilansowana pasza, wiec zawsze lepiej niz grzebanie samemu
kokosnuss, tylko , że Equichamp prawie nie zawiera lucerny , w porównaniu do innych pasz.
HC10 ma melasę, też nie wiele , ale to i tak granulat więc odpada.
Uwaga - szukam świętego Grala, tudzież Yeti, czyli paszy:
1. Bez owsa
2. Bez bez lucerny
3. Bez melasy czy innych słodzideł
która da masę i wspomoże budowanie mięśni oraz da trochę energii.

Long story short - mój koń zaliczył jakieś 2 tygodnie temu mini kontuzję. Na kilka dni zaboksowania obciełam do zera owies a kilka dni potem skońcyzła mi sie lucerna.. i... no i się okazało, że przestały puchnąć nogi i znikły pipaki, co do których zawsze było od veta, że ten koń tak ma i pewnie od kopania w ściany.
Doszła trawa - nic- nogi suchutkie. Wróciło obciążenie pod siodłem konkretne- nic- nogi suchutkie.
Niestety koń mi bardzo schudł i siły starcza na rozprężenie jedynie.

Wczoraj dałam z powrotem owies (do paszy)... dziś nogi opuchnięte.




Magic Horse zrobi Ci taką paszę

Stary Sklad BrandonaXp byl bez lucerny.  Dalej mogą tak zrobić ale minimum paletę...
Potwierdzam, Magic Horse. W wielu ichniejszych paszach melasy nie ma. Lucerny też jakoś nie widziałam. Opiszesz co potrzeba i pani z Magica dobierze dietę.
kotbury marstall ma dwie pasze, które spełniają Twoje wymagania:

Cornmusli - wspomniane przez kokosa, ma dodatek granulatu, to pasza kondycjonująca dla koni w treningu.
Naturell - pasza dla alergików. Nie zawiera nawet granulatu. Wygląda zajebiście i jest wybitnie zjadliwa. Jak moja kobyła nie chce już niczego jeść, to to wcina.

Obie pasze są energetyczne i tuczące, a nie dają w dekiel (sprawdzone).
Marstall co prawda nieco wypadł z rynku i straszy skrobią (w podstawowych paszach oczywiście, bo te, co mają mieć niskie NSC, to mają niskie), ale te pasze są naprawdę dobrej jakości i działają.
lillid, tak sobie zerknęłam z ciekawości na te pasze Marstall i dziale bezbożowych to cena niektórych zabija, a w składzie zboże. Pasze sportowe nazwane niskoskrobiowymi mają 22% skrobii, to sporo jednak jak na bezskrobiowe.
Perlica tam, gdzie masz pasze bezzbożowe, to NSC jest max 8,5%. Jedna ma 19% i zawiera kukurydzę i proso, ale ona ma w ogóle wykręcony skład, stąd ta głupia cena.
Dla koni, które naprawdę wymagają niskiego NSC (ochwat, IO, Cushing, wrzody) jest Vito i Faser-Light i tutaj naprawdę myślę, że ciężko znaleźć paszę, która ma niższe NSC... A i dawkowanie jest niskie.
Brakuje mi w ofercie marstalla paszy dla konia wrzodowego w treningu - czyli z NSC poniżej 20%, a energetycznej, do skarmiania pełnoporcjowo. Dlatego sama swojej muszę mieszać, żeby NSC się zgadzało - jak widać źle nie wygląda.

Normalna zbożowa pasza ma skrobię >35%, to jak dla mnie 22% to jednak jest obniżona zawartość...
epk ile podawałaś build upa? Raczej kolo 2kg/dzień czy więcej?
lillid, no ja skrót myslowy zastosowałam, bo mam zawsze na myśli tylko pasze konia w treningu  😁
Perlica rozumiem i ubolewam 😵 bo markę kocham, koń też, a teraz mam problem. Ale radzimy sobie jakoś.
Dzięki dziewczyny - patrzę sobie na to co polecacie.

Ja raczej szukam czegoś z energią, bo w sumie jednak ten koń pracuje porządnie i jest założenie, na jeszcze więcej pracy.
Od owsa i lucerny puchnie, po lnie ma rozwolnienie a granulatami pluje jak lama. Po wysłodkach (niemelasowanych, bilansowanych) poleciały nam kopyta.

Już sobie też sama zaczęłam kalkulować i przy samodzielnym zrobieniu nie wyjdzie tak źle, tylko wiadomo trzeba więcej kasy włożyć na raz, trzeba mieć gdzie składniki przechować i trzeba potem się pierniczyć z pomieszaniem mniejszych dawek bo bez profesjonalnego mieszalnika nie jest tak hop.

Wymyśliłam sobie:
1. Jęczmień mikornizowany
2. kukurydza mikronizowana
3. Groch płatkowany
4. Otręby ryżowe
5. Wytłoki jabłkowe
6. Susz z aronii albo porzeczki
7. Olej (się zastanawiam jeszcze jaki)
8. Sól (kłodawska różowa)/węglan wapnia/premiks mineralny
9. Garść wysłodków na dawkę (tyle to nam nie zaszkodzi)
10. Jeśli melasa jako lepiszcze to łyżka, a nie jak to w wielu paszach jest łącznie około 10%
11. Może łuska słonecznika jak dostane lokalnie tanio - bo te dostępne w sklepach paszowych to drogo w wysyłką ostatnio.

Wyjdzie cenowo z wysyłką jak tańsze pasze bez wysyłki.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się