Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Trawokulki Velti na Allegro mają cenę 34zl za 30kg aczkolwiek patrząc na worek, to po zalaniu będzie takie błoto jak ProLinen. Ktoś probowal?


Kupiłam tonę i pozytywne zaskoczenie, je zamiast siana kobyla i pożera, poza tym z 10.innych koni, którym odsprzedałam. Jak dla mnie pachną po namoczeniu ścięta trawa, ale są drobne.
A.kajca   Immortality, victory and fame
14 maja 2020 23:40
KLIK
Czy ktoś miał już okazję empirycznie poznać zalinkowany produkt? I mógłby się szerzej wypowiedzieć? Zdaje się, że od niedawna jest dostępny na rynku, a cena jest zachęcająca.
jagoda1966 - paszę treściwą od objętościowej różnicuje nie jej pochodzenie, ale skład pod względem analizy odżywczej, udziału włókna, witamin i innych składników, zawartości energii i tak dalej. Wysłodki pod tymi względami są analogiczne do siana i innych objętościówek. I właśnie dlatego rozpatruje się je w tych kategoriach. Zdecydowanie dalej im do olejów, zbóż czy bilansowanych gotowych produktów, nie sądzisz?

Sądzę  🙂 Ta odpowiedź nie jest do mnie, bo to nie mój argument. Patrząc pod kątem składu, bliżej wysłodkom do objętościówki, ale nią nie są. Zauważ, że od początku mojej wypowiedzi stawiane są na szali z sianem, a im jednak do niego daleko. Patrząc pod tym kątem to bliżej im do treściwego, zwłaszcza, że nie podaje się ich solo. Wysłodki siana nie zastąpią. Nie wyjmujcie mojej wypowiedzi z kontekstu. Powiem więcej, trawokulki
lillid bilans, ilość i rodzaj paszy mam uzgodniony z weterynarzem, która zna i bada moje konie, pozwól, że przy tym zostanę  😉
kivik edit. znalazłam te dla koni  :kwiatek: [s]czy to są te opisywane jako pasza dla królików?[/s] Szukam fajnych trawokulek, tylko właśnie chciałabym nie taką paćkę. Muszę spróbować te z Hippolyta o których Klami pisała.
xxagaxx, jasne, teraz rozumiem.

Zastanawiam się nad jakąś sieczką, ale zależy mi żeby nie było super drogo. Chyba zostanę przy ST Hippolyt jednak.



Mi się ostatnio sprawdziła Panto. To jest trochę lucerny z trawą, garsteczką łuski słonecznika i witaminami.

Niestety teraz nie mogę tego nigdzie znaleźć🙁
kotbury, - Panto chyba stawia na sprzedaż do stajni, nie indywidalnie. Mam wizytówkę przedstawiciela, jeśli Ci bardzo zależy mogę podać dane na priv 🙂
lillid bilans, ilość i rodzaj paszy mam uzgodniony z weterynarzem, która zna i bada moje konie, pozwól, że przy tym zostanę  😉

Karm jak chcesz, to wolny kraj, ale nie wypisuj, że wymagają bilansowania i nie można podawać solo, bo nie wymagają i można. EOT.
kotbury

Panto ma http://rol-pasz.pl/

sprzedaje na allegro - musli i pasze, może ma też sieczkę.

Ja kupuję musli Panto krauter na allegro  za 80 zł z przesyłką smart. Ich musli mają fajne składy, jest sypkie ale nie pylące - nie ma tam drobnych frakcji. Niestety nie ma podanej zawartości skrobii i cukru.

Fajne też jest musli jabłkowe - konie chętnie je jedzą.

jagoda1966 Wysłodków nie trzeba bilansować - to mit. Wapń z wysłodków to w przeważającej formie szczawiany - praktycznie nieprzyswajalny. Poza tym koń toleruje bilans Ca:P od 1:1 do 5:1 - nie wiem, ile wysłodków dziennie musiałby zjeść, żeby te 5:1 przekroczyć...


To, że wapń jest wg Ciebie nieprzyswajalny to nie znaczy, że nie wpływa na przyswajalność fosforu. Nie zgadzam się z twoją opinią, wysłodki zaburzają równowagę wapniowo-fosforową w organizmie utrudniając wchłanianie fosforu.
Mam na to dowody z auto-konio-psji 😉
Mój koń karmiony od wielu lat wysłodkami z dużą ilością zbóż i otrąb pszennych w stosunku objętościowym: wysłodki suche - jęczmień - otręby - jak 1 - 3 - 5. Oprócz tego owies trzy razy dziennie (dużo).
Wyniki dwa lata temu:


Mimo tak dużego udziału zbóż fosfor dużo poniżej normy. Po zwiększeniu udziału otrąb pszennych wyniki w tym roku:

fosfor spadł jeszcze niżej, a wapń do góry 🙁
Po ostatnich badaniach odstawiłam całkowicie wysłodki na rzecz makucha lnianego i otrąb ryżowych. Powtórzę badania za pół roku i zobaczę jaki będzie wpływ.
Do mnie też wysłodki nie mówią w ogóle. Makuch lniany jest genialny, robi okrągłe pączki przy małej ilości podawania tylko lekko dymi w dekiel jakby  😁
espana ile go podajesz swojemu?
Mam taką puszkę po mleku modyfikowanym 800 g, podaję półtorej puszki. Mieszam z owsem lub z jęczmieniem, zalewam wrzątkiem, wychodzi mi pół wiadra. Dodaję do tego otręby. Mój koń nie pracuje w ogóle i nie powinien biegać, dostaje więcej pasz treściwych niż konie w treningu, ale nie wali mu w dekiel 😉
anetakajper   Dolata i spółka
15 maja 2020 12:45
espana O jaki trop. Nawet na to nie wpadłam.  Na wiosnę robiłam badania i miałam identyczną sytuację jak Ty. Tylko selen w połowie.
Wysłodki dawałam st.hipolita zimowe 2x dziennie + zboża (owies,musli,pasza) i witaminy. Teraz zrobię badania na jesień przed wysłodkami i jak będą wyniki ok  to się wypnę na wysłodki 😉
anetakajper ja muszę okresowo suplementować selen, cynk a teraz także i magnez.
edit: jakie witaminy podajesz, że masz taki ładny selen?
anetakajper, - ale hippolyta są już bilansowane, więc nie powinny zaburzać równowagi teoretycznie. U mojego było ok w badaniach po nich, jedynie żelazo wyjątkowo nie pełzało przy dolnej granicy normy lub pod nią.

Taaak, mój większość życia okrągły koń ma tendencję do anemii 🤣
Wyslodki dawałam w zeszłym roku, jak jaśnie pan gardził sianem i poleciał z wagi ostro, bo on takiego nie będzie jadł wcale 🙄 Wyglądało całkiem ok, ot dużo trzciny, żeby zaraz ogłaszać strajk głodowy...
keirashara ja też jestem okrągła a anemię mam, więc wiesz  😁
anetakajper   Dolata i spółka
15 maja 2020 13:44
espana 2x w roku podaje e+selen do podstawowych witamin officinalis biotyna . Ostatnio miałam selen z forana.  Magnez i cynk też był niski :/  niby na zielono ale nisko to dorzucałam od podkowy.

Człowiek się boi przedawkować witaminy i daje na 650 kg, a koń waży już 800  😡 

keirashara wiem że są bilansowane i dlatego się dziwię że tak to wyszło. Ale może dlatego że nie dawałam pełnej dawki bo mój koń jest gruby, nawet bardzo gruby.
A widzisz, czyli dajesz dodatkowo. Ja suplementuję Hestą Plus.
espana, - 🤣 No ja wiem w sumie, ale jak pokazujesz komuś konia w kondycji błyszczącego pączka i mówisz, że on ma anemię to wszyscy pukają się w czoło.
anetakajper, - a ważyłaś go kiedyś? Bo ja się bardzo zdziwiłam ile wizualnie daje 10kg u konia. Wydaje się takie nic, a jest mega dużo 😉 Odkąd swojego ważne najmniej jak wyszło to 580, najwięcej 650. Najlepiej wygląda 620-630. I kiedyś mi się wydawało, że tyyyyyle zrzucił, a to było 10kg właśnie .
W jakim celu dajesz jak jest gruby w sumie? Ja też nie dawałam pełnej dawki, bo on przyswaja aż za dobrze, 1/4 miarki suchych miałam dawać wg rozpiski. Jak nie dajesz pełnej dawki to bilans sam w sobie powinien być ok, przesz to proporcja jest. Może kwestia innych dodatków.

Btw. mój nigdy nie miał suplementowanego magnezu, a w badaniach wyrąbało go w kosmos. Tak propo dawania i "najwyżej się wysika".
Obiś Trochę opóźnione fotki prealpin aspero  :kwiatek:
Jaka pasza dla arabo-fryza o kiełbasianej sylwetce? Chce zupełnie zejść z owsa i zastąpić jakaś niskobiałkową pasza, koń dodatkowo gorący głową także energii niezbyt potrzebuje, może nawet coś z dodatkiem wyciszającym. Codziennie wychodzi na trawę z prawdziwego zdarzenia, niestety wraca już z małymi opojami. Ruch ma na padoku i co drugi dzień lonża. Aktualnie zamówiłam jej Hippolyta Heste Mix Classic, ale może ktoś ma sprawdzone pasze dla takiego typu konia  :kwiatek: w kwestii paszowych totalny laik ze mnie, nawet nie wiem do jakiej firmy najlepiej „uderzyć” o poradę żywieniowa czy zaplanowanie diety  😡
vissenna   Turecki niewolnik
16 maja 2020 00:00
diaroxroxi Hilight Hi Fibre ma przyjemną cenę i super sprawdza się na nadpobudliwych tucznikach. Znajoma tak odchudziła ogiera: https://animalia.pl/hilight-hi-fibre-cubes-20kg/szczegoly/30603/
diaroxroxi Hilight Hi Fibre ma przyjemną cenę i super sprawdza się na nadpobudliwych tucznikach. Znajoma tak odchudziła ogiera: https://animalia.pl/hilight-hi-fibre-cubes-20kg/szczegoly/30603/


Wyglada super. Orientujesz się możne jak z dawkowaniem wychodziło? Nigdzie nie znalazłam informacji nawet na stronach UK
vissenna   Turecki niewolnik
16 maja 2020 01:09
Znalazłam:
Feeding Instructions
Feed as required with forage and fresh, clean water. (The table below is intended as a guide only)
Height Approximate Body Weight (kg) Rest/Light work (kg/lb)
12.2 182 0.9/ 2
12.2 - 13 227 1.1/ 2.4
13 - 13.2 273 1.4/ 3
13.2 - 14 318 1.6/3.5
14. - 14.2 364 1.8/ 4
14.2 - 15 409 2.0/ 4.5
15 - 15.2 455 2.2/ 5
15.2 - 16 500 2.5/ 5.5
16 - 16.2 545 2.8/ 6.2
16.2 + 591 3.0/ 6.6
fanelia   Never give up
16 maja 2020 05:54
dairoxroxi - bardzo polecam Natur Musli Solo Hippolyta, fajny skład, cenowo nie zabija. Mój fryzo-grubasek jest na tym od roku, a wcześniej próbowałam Hestę (no niby okej, ale minerały są gorsze od Solo), Magic Horse (fajne, naturalne pasze, ale niestety koszt wysyłki...), Hoveler Puritan (bardzo fajna, ale wychodziła mi drogo z transportem), XP Brandona (nie zauważyłam żadnych zachwalanych skutków, w dodatku księżniczka marudziła na granulat), Nubę Slimmer (coś jest nie tak z pierwiastkami, bo strasznie wyrudziała po niej), no i jakieś 10 innych pasz dedykowanych grubaskom 😂 . Teraz na Solo wygląda chyba najlepiej, a z energią dobrze. W dodatku teraz jest po długotrwałym (z 5 mies?) odstawieniu od pracy i mimo to nie wygląda jak mastodont. 💃
darolga   L'amore è cieco
16 maja 2020 09:01
[quote author=darolga link=topic=25.msg2929464#msg2929464 date=1589453074]
jagoda1966 - paszę treściwą od objętościowej różnicuje nie jej pochodzenie, ale skład pod względem analizy odżywczej, udziału włókna, witamin i innych składników, zawartości energii i tak dalej. Wysłodki pod tymi względami są analogiczne do siana i innych objętościówek. I właśnie dlatego rozpatruje się je w tych kategoriach. Zdecydowanie dalej im do olejów, zbóż czy bilansowanych gotowych produktów, nie sądzisz?

Sądzę  🙂 Ta odpowiedź nie jest do mnie, bo to nie mój argument. Patrząc pod kątem składu, bliżej wysłodkom do objętościówki, ale nią nie są. Zauważ, że od początku mojej wypowiedzi stawiane są na szali z sianem, a im jednak do niego daleko. Patrząc pod tym kątem to bliżej im do treściwego, zwłaszcza, że nie podaje się ich solo. Wysłodki siana nie zastąpią. Nie wyjmujcie mojej wypowiedzi z kontekstu. Powiem więcej, trawokulki
[/quote]

Jak nie Twój argument, jak wypowiedź wcześniej pisałaś, że są ubocznym produktem przetwarzania materiału paszowego, tak jak wiele pasz i dlatego to jest treściwe? Oświeć nas zatem dlaczego uważasz, że wysłodki to treściwe, bo jak na razie nie przytrafiło Ci się żadnej swojej wypowiedzi merytorycznie poprzeć. Żadnej.


Zauważ, że od początku mojej wypowiedzi stawiane są na szali z sianem, a im jednak do niego daleko. Patrząc pod tym kątem to bliżej im do treściwego

Najbardziej podoba mi się ten fragment, bo chyba sama się tu zaplątałaś. To pod jakim kątem patrząc?
vissenna jakoś nie mogłam znaleźć przeglądając chyba z dwie strony google  😡 dziękuje!

dairoxroxi - bardzo polecam Natur Musli Solo Hippolyta, fajny skład, cenowo nie zabija. Mój fryzo-grubasek jest na tym od roku, a wcześniej próbowałam Hestę (no niby okej, ale minerały są gorsze od Solo), Magic Horse (fajne, naturalne pasze, ale niestety koszt wysyłki...), Hoveler Puritan (bardzo fajna, ale wychodziła mi drogo z transportem), XP Brandona (nie zauważyłam żadnych zachwalanych skutków, w dodatku księżniczka marudziła na granulat), Nubę Slimmer (coś jest nie tak z pierwiastkami, bo strasznie wyrudziała po niej), no i jakieś 10 innych pasz dedykowanych grubaskom 😂 . Teraz na Solo wygląda chyba najlepiej, a z energią dobrze. W dodatku teraz jest po długotrwałym (z 5 mies?) odstawieniu od pracy i mimo to nie wygląda jak mastodont. 💃



Zerknę na te natur musli solo tez  :kwiatek:  Puritan miałam próbkę i baba marudziła trochę na niego, chociaż do wybrednych nie należy. XP to nie jest przypadkiem to musli sportowe? Niebieskie opakowanie.

Jeszcze zerknęłam na hilight horse&pony mix - wiadomo ile dokładnie tej melasy tam jest? Oraz na hovelera gold mix, z tych tańszych i (chyba) z mniejsza zawartością białka.
Dotychczas suplementowałam meganutril do owsa, jeszcze sporo mi zostało w pudełku także pasza nie musi mieć super dużo minerałów bo i tak muszę zużyć te co mam
dairoxroxi, - mój też nie tył na natur solo i fajnie na tym wyglądał. Energia jest tam wolno uwalniana, więc nie wali w dekiel. Nie ma melasy, dużo włókna i minerałów. Niby nie potrzebujesz, ale może docelowo idzie zjeść z dodatku, a to spora wygoda 🙂
XP jest sportowe, już tu wcześniej pisano, że może paść konia. Ja zmieniłam z natur na xp, bo miało być ciut więcej energii, a wyszło ciut więcej masy :P To też energia wolnouwalniana.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
16 maja 2020 11:13
fanelia jaką pasze z Magic Horse podawałaś? Nasze konie mają podobne problemy metaboliczne z tego co pamiętam, a niestety będę musiała chwilowo zrezygnować z Brandona XL i szukam alternatywy (Brandon chyba jest malo smaczny, kucka dostaje odrobine żeby przemycić tony suplementów i teraz suple na stawy są niejadalne w tej paszy) a z tego co pamiętam to Magic Horse miało takie apetyczne pasze (moja wybredna Seniorka nigdy nie odmówiła zjedzenia ich paszy)
Co do wysłodków - ja osobiście zrezygnowałam - świadomie.

Po pierwsze po bilansowanych także z fosforem nie było fajnie. Po drugie mocna tendencja do nakostniaków nam się zrobiła. Po odstawieniu jakiś czas potem to ustało i część nakostniaków nawet starych mocno się wchłonęła. Mniemam, że to właśnie zaburzony bilans przyswajania fosforu przez wysłodki mógł być przyczyną.
Mój koń ma dobry dostęp do siana i je je chętnie. Włókna nie mieliśmy za mało. Raczej jak się obeżre siana i trawy to mam problem zachęcić do treściwego.
To jest drugi koń, u którego mi "wplanowano" w dietę wysłodki, a ja po czasie mam wrażenie, że ich efekt wcale nie jest taki pozytywny.


Kurczę dziewczyny mój koń tez teraz taki mocno wypasiony  🤔 chodzi na trawie na jakieś 3h do 5h dziennie, na noc ma duza siatkę z sianem bo wrzodowy, ale z jedzenia nie ma już co przycinać  👀
Dostaje
400g mebio frutti (pół miarki) + mała garść lucerny x 2
Na wieczór
Pół miarki meszu z nuby
Myślicie ze na natur solo by trochę zjechał? Zależy mi na paszy z hippovetu, bo mi do stajni przywożą paletami  👀
Tylko on jest taki niejadek ze nie wiem czy będzie to jadł  😵
charlieeee, - może poproś o próbkę? Dla mnie ta pasza ładnie wygląda i pachnie, mój wcina, ale to żaden wyznacznik w sumie. Czego on nie zje 🤣 Duży plus za to, że łatwo i szybko namaka.
Jeśli chcesz uciąć kcal to najłatwiej trawa. Odkąd mój nie wychodzi na trawę luzem jest mi dużo łatwiej utrzymać go w kondycji. Trawa tylko z ręki, niestety on na niej nie tyle tyje, co rozmnaża się przez pączkowanie :/ Ma całą dobę siano w siatkach, po korek, nie dojada.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się