ciąża, wyźrebienie, źrebak

Euphorycznie, za tydzień powinna wejsc w normalna ruje, trzymam kciuki.

Malina_M, u mnie decyduje wet, zależy czy klacz sie prawidlowo oczyscila i czy nasienie swieze czy mrozonka.
Co to znaczy normalna ruja? Co masz na myśli? Chyba już nie ogarniam tego.  😡
Napisalas ze pecherzyk zarósł (zamiast peknac) czyli rozumiem ze masz ruje bezowualcyjna z ktorej zrebaka nie bedzie. Czesto kobyly tydzien pozniej wchodzą w kolejna ruje w ktorej normalnie dochodzi do owulacji i mozna zazrebic
vissenna   Turecki niewolnik
15 maja 2020 23:06
Ruje bezowulacyjne sa czeste w przypadku sytuacji stresowych, braku ruchu (kobyly w kondycji pastwiskowej, bez pracy), problemow hormonalnych... I jeden czynnik o ktorym sie zapomina - swiatlo. Takie ruje miewaja klacze stojace wiele godzin w stajni, szczegolnie slabo doswietlonej. Czynnikow jest sporo.
Czytalam tez gdzies o wywolywaniu mocnej rui poprzez wprowadzenie do stajni ogiera. Podobno potrafi to klacz hormonalnie pobudzic...
Jest jeszcze jedna kwestia o ktorej ja sie bolesnie przekonuje rok po roku - klacze w jednym stadzie sie synchronizuja cyklami i w ramach takiej synchronizacji mialam ruje bezowualcyjne u swoich, trzymanych w sumie wolnowybiegowo za wyjatkiem wyzrebien i z malutkimi zrebakami, gdzie są zamykane od 23 do 8 rano. Wprowadzenie ogiera typu podmiana boksow na godzinke jest super jesli chodzi o klacz, tylko biedny ogier ktory lata i wącha sciany i kopie po nich.
Moja siedzi cały dzień na dworze i w stadzie ze swoim ulubionym wałachem i jeszcze inną kobyłą.
Pracuje 4 razy w tygodniu także to nie to raczej. Natomiast ze dwa dni zanim zaczęła pokazywać ruję jej koleżanka z pastwiska miała bardzo silną - może jej organizm się "pospieszył"... No i fakt że od niedawna mają trawę.
W piątek będzie wet - akurat tydzień po badaniu. Cały czas zastanawiam się nad zastrzykiem ale nie wiem czy to dobry pomysł.
Euphorycznie Moją wetka chciała zbadać kilka dni przed planowaną rują (drugą po porodzie) i wyszło ze jest pęcherzyk, drugie badanie 2 dni później - pęcherzyk zarósł i pojawił się drugi 🙂  wtedy weszliśmy w planowany termin. Ten drugi osiągnął grubo ponad 4 i nasienie nie dojechało  🙇  😤
karolina_ Z tą synchronizacją to trochę prawdy w tym musi być, wszystkie moje kobyły ruje mają w bardzo podobnym czasie …

tajnaa  kobyła wytrzymała do soboty wg życzenia 🙂
Wytrzymała i chwała jej za to.
Dziś ma mleko, sika tylko z jednego. Zobaczymy wieczorem czy cycki sflaczeją czy nie. Srom w środku przekrwiony.

tajna jeszcze Cię przeciągnie, choć wiadomo jak to jest 😉

A to nasza pierwsza kolorowa a przy  tym wymalowa dzidzia.
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3351069848238369&id=100000061607729
Katrzyna K, Z pewnością 😀
aczkolwiek widzę, ze ma budowę wymienia jak moja Toskania. Ona też miała takie wciągnięte sutki. W drugiej ciązy jej się zmieniły dopiero.
Te są 5 minut przed narodzinami źrebaka.

E: Zamówiłam lizawki z kwasami humusowymi. Zauważyłam, że źrebak kocha sól i ziemię, aż doły wykopuje. Wolałabym, żeby tworzenie mikroflory jelitowej obyło się bez zawartości piachu. Podejrzewam, że te kwasy humusowe muszą mieć związek z jedzeniem ziemi.

https://sklep.sol-klodawa.com.pl/pl/p/Lizawka-solna-typu-HUMAC-MULTI-LISAL-/194
Z serii źrebna czy nie. Jeśli nie, to niepokojąco duży brzuch i objawy ( mleko, rosnące wymię), jeśli tak to też anomalia bo już ponad 2tyg po terminie i 1,5 tygodnia temu podsumowała do ogiera. 
2 tyg po terminie to żadne anomalia  😉
Wygląda na źebną jak dla mnie.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
16 maja 2020 22:49
Jak dobrze, że jest tyle cycków do pooglądania w wątku. Dzisiaj jak zajrzałam pod kobyłę to  😲
Taa, połowa cycków w tym wątku do moich kobył  🤣

Czarnucha 335 dzień. Ile mnie jeszcze będzie przeciągnie? Obstawiam tydzień  😎


Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
17 maja 2020 08:35
tajnaa, i cudownie! Mojej cycki mi się wydawały taaakie wielkie. Zaczęłam sobie wkręcać, że za wcześnie się rozpakuje. Obejrzała zdjęcia czarnej i odetchnęłam. Mam przynajmniej 2 tygodnie z hakiem.
Tajnaa myślisz że jeszcze aż tydzień? Patrząc na te białe krople obstawiam że wcześniej. A cycki już ładniejsze się robią takie bardziej pełne 🙂
Kryjesz dziewczyny ponownie w tym roku?
Na_biegunach, Czarna cycków nie ma, zobacz jakie Ruda miała!
asiaj, Nie wiem, ale jak wraca i ma flaczki to mam wrażenie, że przeciągnie mnie do przyszłego roku  😁
Mleko ma juz w obu cyckach, nawet sika jak się od góry ładnie ściągnie, ale brak mi w nich takiej jędrności jeszcze jak u Rudej. Szczególnie wieczorem. Obala moje teorie cyckowe ta kobyła 😀
Kryć nie kryję, sprzedaję Rudą po odchowaniu źrebaka, źrebaka po Czarnej i zostawiam dwa konie. Za rok-dwa może jeszcze Czarną pokryję, bo ma fajne ujeżdżeniowe pochodzenie, czysto zarobkowo.
Tajnaa, a samej czarnej nie chcesz sprzedać?
Nie, ten koń ma taki charakter, że nie sprzedam jej. Chyba, że będę umierać z głodu.
Szkoda 🙂 tez mam jedna klacz z linią F i daje potomstwo z bardzo przyjemną głową, a to wazne bo jednak najwięcej koni w Polsce kupują amatorzy.
vissenna   Turecki niewolnik
17 maja 2020 14:21
[quote author=karolina_ link=topic=57.msg2930041#msg2930041 date=1589718251]
Szkoda 🙂 tez mam jedna klacz z linią F i daje potomstwo z bardzo przyjemną głową, a to wazne bo jednak najwięcej koni w Polsce kupują amatorzy.
[/quote]

Niby linia F a czai się tam Sandro Hit  😀 Kto wie, ten wie.
Dobrze, że kobyła nie ma charakteru po Sandro 😉
No i faktycznie, bardzo fajny rodowód! A po czym ona teraz źrebna??
Ona ma charakter zimnioka. Moge dziecko posadzić i iść na kawę, jestem pewna że nic nie odwali.
Źrebna jest nim http://www.mareklewicki.pl/ogiery/islander/
Oooooo, ciekawy miks, ciekawy... 🙂😉)
Trzymam kciuki za czarnuszke Tajna 🙂
No już by się rozpakowała, sama jestem ciekawa co się wykluje!  😁
[quote author=karolina_ link=topic=57.msg2930041#msg2930041 date=1589718251]
Niby linia F a czai się tam Sandro Hit  😀 Kto wie, ten wie.
Dobrze, że kobyła nie ma charakteru po Sandro 😉
No i faktycznie, bardzo fajny rodowód! A po czym ona teraz źrebna??


U mnie tez SH jest i nie ma z tym problemu. Z reszta imho wcale ta linia taka straszna nie jest, chociaz bezpośredniego potomstwa nie znam.
vissenna   Turecki niewolnik
17 maja 2020 17:28
Karolina_ Konie bezpośrednio po Sandro to  na dwoje babka wróżyła, czasem Sandro Hit to Sandro Shit  🙄

tajnaa Klacz fajne rodowodowo, ale trochę nie ogarniam łączenia z ogierem skokowym, bo dałoby się od niej uzyskać super źrebaka ujeżdżeniowego który na pewno byłby łatwiej "sprzedajny".
Ten skokowy ma taki ruch, że nie jeden ujezdzeniowy by mu pozazdrościł. Ekwador Milczarkowej też był skoczkiem. Poza tym to jej pierwsze źrebię, ogiera mam pod nosem nie nie chciałam ryzykować, bo w zeszłym roku nie chciała zazrebic mi się wcale.

E: a tak w ogóle moja mała gwiazda kończy jutro 3 tyg. i jeszcze nie ma imienia :/
Tajnaa piękna jest  💘
Ja na ujezdzeniowych się nie znam, moje fury to 100% skokowe papiery.
Starzy hodowcy mówią że dobrze np skokowego poprawić ujezdzeniowym (pod kątem ruchu), odwrotnie też może to mieć sens.
tajnaa śliczna jest!  💘 mam nadzieję że będzie mi dane za rok pokazać podobne.
Dzięki dziewczyny! Jestem małą zauroczona, charakter ma super. na razie.

Co do krzyżówek skoczków i ujezdżeniowych to czytałam, że poprawiano galop ujezdzeniowców kryciem skoczkami właśnie.
A tak w ogóle to Sandro Hit to chyba i skokowe krył i to potomstwo podobno było szurnięte.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się