żel, żele, podkładka, podkładki, futerko pod siodło

epk, strasznie wystaje 🙁 właśnie przodem, kombinuję jak ją ułożyć, żeby to jakoś wyglądało, ale wystaje mi za czaprak zarówno z przodu jak i z tyłu. Ten przód wygląda źle.
anai, to dziwne co piszesz, bo ja mam L Mattes pod skokową 17 i jest ok.
Dlatego szukam wymiarów, bo mam wrażenie że to nie ten rozmiar.
anai, miałam L pod to siodło. Była trochę przyduza, ale w M siodło leżało na futrzanym rancie. Niestety podkładka L wyglada okropnie na większości czaprakow, bo będzie os nich dłuższa i będzie wystawać albo mocno przed albo mocno za. Wkurzało mnie to.
Trochę futro w Mce można ogolić. Żeby siodło miało miejsce.
anai, miałam L pod to siodło. Była trochę przyduza, ale w M siodło leżało na futrzanym rancie. Niestety podkładka L wyglada okropnie na większości czaprakow, bo będzie os nich dłuższa i będzie wystawać albo mocno przed albo mocno za. Wkurzało mnie to.

dzięki, czyli muszę zagryźć zęby i udawać, że nie widzę...
anai, niestety. Chyba, że coś wykombinujesz z M tak jak xxagaxx u góry podaje. Jak Cię to pocieszy, to pod moim obecnym siodłem podkładka wyglądała jeszcze bardziej "malowniczo". W końcu sprzedałam.
Cofnęłam podkładkę, kilka razy poprawiałam ją jeszcze po osiodlaniu i chyba jakoś przeżyję 😉 tak to wygląda:

anai
Problemem moim zdaniem nie jest rozmiar tylko.. rodzaj podkładki.
Tzn. Masz skokowke, ja bym brała wszechstronną  😉
anai, a dobrze ci się siedzi? Na tym zdjęciu siodło tragicznie leci w tył.
anai, ja bym zaczela od wywalenia tej podkladki w ogole, siodlo i tak juz leci na tyl.

Te cienkie niby amortyzujace zele - daje to cokolwiek w jakis mierzalny sposob? 😉 Mam siodlo w koncu zrobione i dopchane na miare, kon przestal sie fochac i pracuje jak zloto i sie zastanawiam, czy jakas podkladka z gatunku tych cienkich zeli w ogole ma sens? Jakos tak mi glupio klasc siodlo na goly czaprak.
xxagaxx, siedzi mi się idealnie. Bez podkładki tragicznie. (zdjęcia nie robiłam pod kątem siodła, jest zrobione od razu po siodłaniu, bez podpięcia popręgu, na nowiutkiej nie ułożonej puchatej podkładce, podczas jazdy siodło jest w innym miejscu poza tym 😉)
anai, a to jest korekta przodu?
Wiadomo że trzeba to widzieć na żywo, ale wygląda na totalnie nie w równowadze. I widzę że kokosnuss, dokładnie tak samo to widzi.
Jak ponosisz przód żeby zwęzic siodło to tył też trzeba podnieść.
Słuchajcie, siedzi mi się dobrze. Przy płaskiej podkładce lub podniesieniu tyłu lecę na przedni łęk. Zdjęcie zrobiłam przy siodle przesuniętym na kłąb, stojąc przed koniem. Dziękuję za czujność, ale siodłu i mi wszystko pasuje, koniowi też, dopiero go dr G oglądał w ramach przeglądu 😉
Moon   #kulistyzajebisty
15 maja 2020 10:27
Ja z kolei wczoraj widziałam ową podkładkę i siodłanie po jeździe i wyglądało to ok 😉
Wrażenie jest moim zdaniem takie, bo foto zrobione pod kątem a nie prostopadle do kłody.
anai, a ja bym wzięła M do tego siodła   😜
Miałam nawet pod 18 Prestiga same Mattesy w rozmiarze M.
anai, spoko, tez mam takie zdjecia z 3 ujec tego samego siodlania i rownowaga siodla wyglada inaczej na kazdym. Imo decydujaca jest ocena na zywo, wiadomo 🙂

Chociaz ocena po poczuciu lecenia na przod/tyl tez bywa zludna.

Tak to wizualnie obecna wersja mi siada na poczucie estetyki :p i sama kombinowalabym z M mysle.

Cienka podkladka, ktos cos? Poza winderenem, ja na stale zagranico 😉
kokosnuss, dostawa za granicę z winderen kosztuje ok 30zł, przynajmniej do de.
anai, spoko, tez mam takie zdjecia z 3 ujec tego samego siodlania i rownowaga siodla wyglada inaczej na kazdym. Imo decydujaca jest ocena na zywo, wiadomo 🙂

Chociaz ocena po poczuciu lecenia na przod/tyl tez bywa zludna.

Tak to wizualnie obecna wersja mi siada na poczucie estetyki :p i sama kombinowalabym z M mysle.

Cienka podkladka, ktos cos? Poza winderenem, ja na stale zagranico 😉


ja właśnie kupiłam cienką podkładkę  Equiline pod dopasowane siodło ale dopiero bede testować ( dotychczasowe doświadczenia podkładkowe to winderen acavallo memory/hexagon) . jak by co to pisz na PW 🙂
mindgame, ale mi sie nie chce sciagac czegos z Polski (ergo problem z ewentualnym zwrotem i ogolnie zawracanie d....), myslalam o jakiejs zachodniej marce po prostu.

ivet, ktora Equline konkretnie?

Teraz mam LeMieux ProSorb i jest spoko na grubosc, ale ona jest zwyczajnie dosc brzydka 😉 i chcialam kupic cos fajniejszego. Tej amortyzacji jakos nie czuje, ale tez do konca nie wiem, co mialabym czuc, bo moj kon sam z siebie jest mega wygodny, a plecy czy kolana nie bolaly mnie w sumie nigdy.
Konkretnie to ta Equiline "Tecno Air" . W naszym przypadku jeśli podkładka będzie działać to będziemy to czuć i ja i koń 😉. Pierwsze wrażenie - faktycznie jest cienka, podobno grubosc odpowiada winderenowi slim
fanelia   Never give up
16 maja 2020 05:59
Ivet - proszę daj znać, jak testy podkładki, jestem nią bardzo zainteresowana :kwiatek: Tym bardziej, że masz porównanie z innymi dobrymi markami, Twoje zdanie będzie bardzo cenne 🙂
Jasne  🙂
anai, a ja bym wzięła M do tego siodła   😜
Miałam nawet pod 18 Prestiga same Mattesy w rozmiarze M.


Zamówiłam M. Lka pójdzie do ogłoszeń.
A słuchajcie, wstępnie poszperałam, ale czy ktoś z was miał/albo widział u kogoś/poleca i wie jak się sprawdzała i jak rozmiarówka: żel z barankiem/futrem z przodu i z tyłu? Wydaje mi się, że wizualnie by mi to do konia pasowało. Ogólnie płaska podkładka z futerkiem z przodu i z tyłu ale nie pod spodem bo wolałabym aby dalej został żel albo mój plus podkładka albo właśnie żel z futrem... Ciekawa jestem czy byłaby taka opcja 😉
Moon   #kulistyzajebisty
16 maja 2020 18:24
BlueHorse, Acavallo na pewno taką podkładkę kiedyś miało. W takiej opcji mnie zdeka wkurzało ze ten żel się kleił do siodła i wręcz musiałam ją siłą odklejać od skóry :p
BlueHorse, mam taki żel, pożyczę chętnie 🙂
Hej, mam lekki problem  🤔 mój koń był odstawiony od pracy, przez co schudło mu się trochę no i masa mięśniowa nie jest taka jaka była i pojawił się problem z siodłem. Aktualnie jest przyduze, nie chciałabym tez go zmieniać, jednak jeżeli będzie to ostateczność to tak tez zrobię. Ale póki co chce trochę zawalczyć  🤔 szukam podkładki, siodło jest tak naprawdę teraz zbyt szerokie i z przodu i z tylu. Z tego co póki co się naczytałam najlepsza opcja będzie taka, która poszerza jakby wzdłuż paneli. A może taka która podnosi sam tył i przód i zostawia środek? Co byście mi polecily na spróbowanie? Słyszałam tez o dopychaniu siodła, wiem ze powinno się robić to co jakiś czas, także nam zapewne by się to przydało, ale na czym to tak faktycznie polega?  😡 :kwiatek: z góry dzięki!!
fero, siodło powinno się sprawdzać co kilka miesięcy, zwłaszcza jak koń się zmienia. Jak masz panele wypełniane wełną to tym bardziej, bo wełna się ubija i wtedy trzeba dopychać. Jak masz w siodle panele syntetyczne/lateksowe to ich się nie dopycha i w tedy możesz tylko próbować korekty podkładką, ew. pasowacz może zmieniać rozstaw łęku.
Na twoim miejscu zaprosiłabym jakiegoś pasowacza siodeł, żeby rzucił okiem na siodło, na konia, coś doradził i dopchał siodło.
Dopiero w następnym kroku zaczęłabym się zastanawiać nad podkładkami.
fero jeśli chcesz podnosić sam przód i tył (bez środka), to rozumiem, że siodło roluje (czyli buja jak kołyska)? Bo jeśli tak, to to nie jest kwestia zejścia z mięśni, tylko kształtu terlicy/panela.
Dopychać można siodła na wypełnieniu z wełny - naturalnej lub syntetycznej (czyli nie każde siodło - są jeszcze siodła na panelach lateksowych i CAIR).
W dwutybinkowym siodle sprawa jest prosta - jak podniesiesz górną tybinkę, to w skórze pokrywającej górną część panela znajdziesz nacięcia. Tymi nacięciami się uzupełnia wełnę.
Przy czym brzydka prawda jest taka, że siodła trzeba nie tylko dopychać, ale i wymieniać całe wypełnienie co parę lat, kiedy robi się zbyt twarde albo zwyczajnie nierówne.
Jest kilka osób w Polsce, które to dobrze robią (wymieniają i korygują wypełnienie). Zależy, skąd jesteś.
Jak masz po prostu za szerokie siodło na teraz i leży za blisko kręgosłupa, ratuj się Mattesem, ale i tak bym się skontaktowała z kimś kompetentnym, bo może temat da się uratować wymianą/korektą wypełnienia, a może rzeczywiście to siodło się nie nadaje po prostu na tego konia (przez kształt terlicy/paneli, szerokość kanału, łęku itd.)
Z opisu skłaniałabym się jednak ku tej drugiej opcji niestety.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się