Jakie pasze dajecie swoim koniom?

keirashara no właśnie nie za bardzo chce mu te trawę zabierać, bo właśnie stworzyłem mu stadko i te padoki są duże, a tak by chodził na takie malutkie  🙁 chyba zamówię worek na próbę (bo on czasem po tygodniu odmawia dopiero dalszego jedzenia, wiec próbkę czy dwie nic mi nie dadzą  :ke🙂 wieczne dylematy  😵
vissenna   Turecki niewolnik
16 maja 2020 13:22
Jeszcze zerknęłam na hilight horse&pony mix - wiadomo ile dokładnie tej melasy tam jest? Oraz na hovelera gold mix, z tych tańszych i (chyba) z mniejsza zawartością białka.
Dotychczas suplementowałam meganutril do owsa, jeszcze sporo mi zostało w pudełku także pasza nie musi mieć super dużo minerałów bo i tak muszę zużyć te co mam


horse&pony mix jest mocno zmelasowany. Na tyle lepki, że ciężko go miarką wydłubać, bo się skleja. Trochę konsystencja jak płatki owsiane z miodem, ale bardziej suche. Jeśli nie masz problemu z tym, to też fajna pasza i smaczna.
Czy tylko ja mam tak, że próbuję granulatów, muesli i wszelkich dodatków dla koni?  😡 Zawsze mnie ciekawi ich smak i w sumie to pozwala określić preferencje smakowe konia 😀

keirashara no właśnie nie za bardzo chce mu te trawę zabierać, bo właśnie stworzyłem mu stadko i te padoki są duże, a tak by chodził na takie malutkie  🙁 chyba zamówię worek na próbę (bo on czasem po tygodniu odmawia dopiero dalszego jedzenia, wiec próbkę czy dwie nic mi nie dadzą  :ke🙂 wieczne dylematy  😵

Czasem w takich przypadkach nie jest winna pasza a sposób jej przechowywania. Otwarty worek może szybko wietrzeć albo chłonąć wilgoć. Nikt nie lubi jeść zwietrzałych i miękkich chipsów 😉
vissenna, ja nie probuje, ja wyjadam 😀 obecna jest niesmaczna i ma dosc twarde granulki, na szczescie moj kon zezre wszystko, co sie wsypie do zlobu 😉 i to jeszcze zlane elektrolitami (fujka).

charlieeee, kaganiec na trawe i wywalic tresciwe do zera jesli kon faktycznie jest gruby. Chyba, ze musi z czyms jesc suple. U nas praktycznie cala stajnia leci na objetosciowce + pavo vital, szlachetne tez. Worst case wywalic tez pastwisko do zera na rzecz padoku, jesli sytuacja sie robi niebezpieczna.
charlieeee, - rozumiem, mój się w stadzie nie dogadywał, więc nie było mi żal jakoś wybitnie. Natur nie pachnie mocno ziołowo, są szanse na zjadalność.
Jednak trawa jest mocno kaloryczna. Jeżeli problem jest spory - do rozważenia.
vissenna, - nie tylko Ty, ja też próbuje wszystko łącznie ze smaczkami i lizawkami. Likit bananowy jest taki dobry! 🤣 Za to horslyxy są potwornie słone zadziwiająco.
anetakajper   Dolata i spółka
16 maja 2020 14:18
A widzisz, czyli dajesz dodatkowo. Ja suplementuję Hestą Plus.


daje dodatkowo.

keirsahara ważę systematycznie. Siwą zawsze tuczę bo ona jest długa i nie widać że jest już za gruba. Jak staje na wagę to waga się wygina. A gniady myślałam że waży już 730kg po zimie, a on pomimo zaokrąglenia waży zaledwie parę kilo więcej 668kg,  a jest większy od siwej parę cm i ma 184-5cm
charlieeee  Dzięki wielkie! Rzeczywiście drobna nie jest, taka akurat długością, zachęcająco wygląda  🏇

Robaczek M. Mój Oberek kilka lat temu chwilę był na paszy Magic Horse. Wiem, że wiele osób zachwyca się tymi paszami, dla mnie to jednak był chyba największy paszowy niewypał. Koń pierwsze dni wyjadał (pewnie dlatego, że było to mieszane z tym co jadł obecnie), wydawał się zadowolony, po tym jak przeszliśmy tylko na te paszę to przestał zaglądać w żłób. Nie chciał wyjadać tego zupełnie, nawet moczonego. Dostawał te pasze krótko i zdążył będąc na niej kolkować. Była to jego pierwsza (i mam nadzieję ostatnia) kolka, może z przypadku tak wyszło a może i nie. W każdym razie od tamtego czasu nigdy nie próbuje nawet podawać czegoś czego sam jeść nie chce. A co do smakowitości jeszcze i porównania do Brandona XL to brandon smakowitością w zestawieniu z Magią wygrywał nieporównywalnie według mojego kucynka 🙂
anetakajper, - tak pytałam teoretycznie, bo ja się bardzo zdziwiłam po pomiarach 😉 Mi one dużo dały.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
16 maja 2020 18:30
Obiś ooo jestem zaskoczona, która pasze dokładnie dawałaś? Ja dawałam dwie (to było lata temu i to jedne z ich pierwszych) i Monetce bardzo smakowały.
U nas Brandon jest chętnie zajadany ale po dodaniu tych supli na stawy kucka kręci nosem i pluje, a zależy mi na tym żeby jednak zjadła to co powinna. Chciałam zmienić pasze na jakąś smaczniejszą ale pasza nie może być tylko smaczna- musi być odpowiednia dla koni tyjących z powietrza, po ochwacie, z EMS  😵 Pewnie utarta marchew załatwiłby sprawe ale nam nie wolno.
Chyba, że znacie jakiś smaczny dodatek, który będzie bezpieczny dla kucki ale poprawi smakowitość jedzenia? 🙂
Nie mówcie prosze, że kucyk to na samym sianie powinien być, ona ma ułożona diete przez Hippovet, jesteśmy w stałym kontakcie. Kucka też sporo pracuje, wygląda dobrze, nie jest zapasiona (a niestety była). Nam to by się przydało coś co dodaje energii, bo po pięciu dniach pracy kucka jest wypompowana.
Robaczek M., nie wiem, czy można to kupić w PL, ale bardzo fajnym i smakowitym dodatkiem jest sieczka Balios Naturgenuss. Nadaje się dla ochwatowców i innych biedaków 😉
Robaczek M., - a próbowałaś na mokro lub właśnie wspominany tu natur solo? On się łatwo rozmaka, a imo w takiej paciaraji lepiej przemycić suple. Koń mojej mamy o też niejadek, on marchewki z brudnej ręki nie tknie, czasami po lekach był ogólny foch na żłób i sam owies nawet. Na mokro, czy z mashem wciąga wszystko 😉
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
16 maja 2020 19:04
paa super wygląda ta sieczka, poszukam u nas 🙂
keirashara tak tak, daje pasze na mokro 🙂 Balbina jest taka łapczywa, że raz się zadławiła granulatem  😵
A czy siemie jest bezpieczne dla takiego konia? Kucynka bardzo lubi, dawniej jej dawałam z 2-3 łyżki z Monetkowej porcji i pasza z glucikiem była pycha 🙂
Robaczek M., - ja teraz zamówiłam z hippoveta mash z serii glyx, z tego co widzę można też go dawać koniom po ochwacie. Żywieniowcem nie jestem, nie wiem jak u Was, ale skoro jest tam w składzie siemię, to te dwie łyżki dla smaku też chyba nie zagrożą kucynce.
Sama wzięłam, bo jednak trochę obawiam się konia w tym wieku odstawić całkiem z mashu, a mi przymasował trochę za dużo.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
16 maja 2020 19:16
keirashara zastanawiam się właśnie czy zamówić ten mash glyx, dawałam go dwa lata temu Seniorce ale nim pluła na kilometr i za nic nie moge sobie przypomnieć czy małej smakował 🙂 Ale racja, w składzie jest siemie, więc może nie zaszkodzi. Sprawdze dziś czy zasmakuje i jeśli tak to będę się kontaktować z Hippovetem w tej sprawie. Ma te suplementy jeszcze na dwa miesiące, tak wybrzydza strasznie  😵 A drugi kuc się nimi zajada, dałam mu kiedyś same z ręki i były takie pyyyszne
Robaczek M. EM stop miałam. Solo jest jednak paszą energetyczną więc pytanie, czy kucyk tego faktycznie potrzebuje? A z meszy bezzbożowych i bez melasy osobiście polecam marstalla jest duuużo fajniejszy jak dla mnie niż glyx hippolyta.  Dla konia też zresztą, wylizuje z niego wiadro tak, że pozostaje lśniąco czyste  😁
Robaczek M., a masz może wyciskarkę wolnoobrotową do soków?
Bo to jest też jakieś wyjście: codziennie robisz sobie sok z marchwi a wytłoki podajesz z suplementami (i kapką oleju).
fanelia   Never give up
17 maja 2020 18:01

Robaczek M. - dawałam tę paszę Feed for Founder, klacz miała fajną energię po tym, a nie utyła. Tak samo mam na Natur Solo 🙂 A już najlepsza pasza z najlepszych, jaką kiedykolwiek dawałam to Equigard Hippolyta. MEGA. Koń świecił się jak świeżo wypolerowane 5 zł, schudł i miał jeszcze energię do pracy. Niestety nie stać mnie na nią w tym momencie, dlatego przeszłam na Natur.

Dairoxroxi - przepraszam, pomyliłam się! Oczywiście chodziło o Brandona XL, dla grubasków. Niestety koń mi na tym jeszcze bardziej przytył 😀 no i wybrzydzanie było, bo granulki, a księżniczka woli płatki. A energii brakowało.
fanelia, - w equigard energia jest mega niska, ile konisko pracowało? 
Robaczek M., - mój żre w zasadzie wszystko, więc mam nadzieję, że się nie wypnie. Kupiłam mu preparat na stawy w proszku i mimo moich obaw, że będzie foch i połowa tego zostanie w żłobie to on wciąga i wylizuje jeszcze 🤔wirek: Wiele koni wali focha czując msm w dowolnej formie, a ten wylizuje... to jest główny problem naszego odchudzania, on kocha jeść i jest wszystkożerny.
kotbury, sieczka Pan to jest Yeti, niby istnieje, ale nikt jej nie widział 😂

Nie mogę znaleźć nigdzie ceny ... wszędzie produkt niedostępny.
fanelia   Never give up
18 maja 2020 05:49
keirashara - właśnie byłam sama w szoku, że tak ładnie na tym pracuje, mimo że tam, jak mówisz, wcale nie ma nic energetycznego. Jedyne wytłumaczenie to takie, że dawałam Equigarda podczas sezonu pastwiskowego, więc power szedł z trawy, a jak już zeszły na padoki z sianem, to zmieniłam powoli na Natur. Praca taka normalna, rekreacyjna - 3 razy w tyg jazda ujeżdżeniowa, 2-3 razy praca z ziemi na kawecanie 🙂 Nie jesteśmy top sportowcami, ale Robaczek i dairoxroxi też nie szukają paszy energetycznej 😉
fanelia, - a, to mój jednak więcej ciśnie, no i bez trawy. Na trawie to on tylko grubnie, ma jeszcze mniej mocy, bo opchany i "matka weź się, ja tu trawię" 🤣 Tak się zaciekawiłam tylko, bo pasza do chudnięcia dającą energię to jednak ciężki temat, a to zabrzmiało interesująco.
A mój koń drugi tydzień na trawie i tak jak chciałam tuczyć tak za chwilę będę musiała odchudzać  😜

... a pewnie jak już ponownie dopasuję poziom energii to trawa zostanie wyżarta i od nowa...

ja dopiero niedawno odkryłam dzięki koleżance magic horse i jestem zachwycona. Kupiłam na próbe muscle maxa i po 20 kg koń lśni, wyszły mu jabłka i poprawił się  mięśniowo. Pasza pięknie pachnie, koń wcina bardzo chętnie. Zamówiłam kolejne worki i dressage relax na próbę dla innego.
Jako podstawową paszę stosuję hoveler e standard w granulacie, opłaca się finansowo przy większej ilości koni rekreacyjnych.

Z sieczek jakie miałam okazję testować to bardzo spodobała mi sie hartog 18kg- dobra cena, niepyląca.
Sukces powodował u mnie duszący kaszel.
Kiedyś fajna była jeszcze Alfibre oil z pro linen ,- czy nadal jest godna uwagi ?
Sorki że tyle trwało, ale mam zdjęcia sieczki EQU horsefeed z Tymotki.



Dokładnie tak samo wygląda ta "niedostępna" PANTO.
Identyczne te czerwone kulki i pomarańczowe ciut mniejsze.
Ktoś może kojarzy pasze Equine Nutriplan? Jakieś opinie? 👀
xxagaxx, ale ta sieczka to ma cenę wbijającą w fotel  😵

Chyba jednak zostanę przy Hartog, bo nic tańszego w tej jakości to ja nie znajdę ...
Perlica, firma z cenami trochę szaleje to fakt. I ciężko o rabaty.
Tak przy okazji tymotki - taką jeszcze znalazłam w niegłupiej cenie https://hoeveler-sklep.pl/derby/172-sieczka-z-tymotki-derby-timothee-gras-pur.html
ktoś ją podawał? Jakąś sieczkę bym chciała dodawać do jedzenia a lucerny ani grama nie mogę. Może na tymotce by nie puchł, w sumie nie powinien, to kompletnie inna roślina.
epk, Nie polecam tej sieczki. Tzn. Miałam z lucki i to był kamień nie sieczka, młotkiem ją w stajni rozbijali  😁
Ostatnio Was czytałam o puchnieciu koni i się zdziwiłam.
Jeszcze bardziej jak przyjechałam do stajni A koń ledwo zady podnosił tak opuchla  🙄

Dostała 2 x dziennie 200gr sieczki Dengie Oil
Za dużo czy chodzi o lucerne?
Jadła Hovelera, Pro Line i nic jej nie było.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się