Jak dbać o końskie nogi?

mindgame, Wiosną i latem nie dawałabym meszu. To, ile białka koń otrzymuje zależy od tego ile tego wszystkiego dostaje, bo 12% z ilu? Czy dostaje owies?
Poza tym skoro źle reaguje na białko imwiększość doby stoi w boksie (3 h na pstwisku to 21 h w boksie), to warto zmienić paszę na niskobiałkową.

warta2009, wet z RTG i USG może mieć pomysł
Epk faktycznie, że też to przeoczyłam.
_Gaga dzięki za odpowiedź, poszukam jakiejś innej paszy.
anetakajper   Dolata i spółka
21 maja 2020 10:54
[quote author=_Gaga link=topic=188.msg2930840#msg2930840 date=1590053007]
mindgame, Wiosną i latem nie dawałabym meszu. To, ile białka koń otrzymuje zależy od tego ile tego wszystkiego dostaje, bo 12% z ilu? Czy dostaje owies?
Poza tym skoro źle reaguje na białko imwiększość doby stoi w boksie (3 h na pstwisku to 21 h w boksie), to warto zmienić paszę na niskobiałkową.

warta2009, wet z RTG i USG może mieć pomysł
[/quote]

Co jest z meszem że nie powinno się go podawać wiosną i latem? 
anetakajper, - nie tyle nie powinno, co mash to białko. Jeśli koń idzie dodatkowo na trawę i ma za dużo tej dobroci, źle reaguje to warto pomyśleć nad korektą diety. Mash najłatwiej "wywalić" z jadłospisu nie tracąc przy tym znacznie energii do pracy.
Ja daję całorocznie, ale mój koń nie je trawy, bo może nogi mu od niej nie puchną, za to brzuch i dupcia zdecydowanie tak 😁
anetakajper   Dolata i spółka
21 maja 2020 11:19
A ok. rozumiem, myślałam, że siemię + trawa ma jakiś negatywny wpływ na organizm 😉
Eeee moje na białko nie reagują więc mogę dalej podawać mesz. Ale zaraz len ma 18% białka to jest to zabójcze białko? Soja ma 34-35% to prędzej .
Często pszenica i jęczmień mają po 16-17%

anetakajper tak samo jak i pastwisko, gdzie mieszanki traw z lucerną mają 12 - 24% białka (a u nas raczej te pastwiska to same trawy, mało motylkowych). W życiu nie nazwałabym tych pasz wysokobiałkowymi.
anetakajper, mesz to też otręby pszenne, a te już mają tego białka sporo. I nie ma w nim nic złego pod warunkiem że koń nie ma opojów z przebiałkowania. Resztę napisała keirashara,  😀
Espana nie są to pasze wysokobiałkowe, ale jeśli koń się na takiej diecie przebiałkowuje - warto to białko jednak obciąć, bo co innego zrobić?
Dziewczyny a gamma oryzanol może też powodować opoje? Podaję od miesiąca.
mindgame, - odstaw na kilka dni i zobacz 😉 To najbardziej wiarygodny test.
espana, - to chyba bardziej zależy od końskiego przypadku, niż samych procentów. Wrażliwości, ilości pracy i ruchu, wszystkich składników diety. Jednemu pakujesz lucernę na kilogramy i nic, drugi po garści ma baniaki na nogach.
mindgame, tylko odstawiaj po kolei. Np. 1 tydzień bez meszu, jeśli brak efektu - koeljny tydzień np bez sieczki, itd. W ten sposób będziesz wiedziała co Ci konia przebiałkowuje.
Gamma oryzanol raczej opojów nie spowoduje.
vissenna   Turecki niewolnik
21 maja 2020 17:28
To ja jeszcze tylko dodam, że wpływ na pojawianie się opojów może mieć temperatura i zmiany ciśnienia atmosferycznego. Znałam kobyłkę co była lepsza niż barometr w tym względzie i wystarczyło popatrzeć na jej nogi by wiedzieć, że się pogoda zmieni...
vissenna, - o, to też mój. Szczególnie noga, gdzie miał skręconą pęcinę. Kiedyś myślałam, że na temperaturę, a teraz widzę, że nie na samą ilość stopni, co na gwałtowne zmiany.
[quote author=_Gaga link=topic=188.msg2930804#msg2930804 date=1590042307]
Jasmine, na zastoinowe tylko ruch pomaga
Można na noc zawijać, jeśli koń musi w boskie stać. Wxierki działają kilka minut
[/quote]
Tak tak, teraz ruch jest. Tylko to są trochę konsekwencje zaniedbań z przeszłości i czasami.obrzęk w jednej nodze wraca. Myślę, że problemu nie będzie się dało wyeliminować całkowicie ale myślałam o jakiejś dobrej wcierce chłodzącej żeby to schodziło.
Jasmine, opoje raczej się grzeje aby pobudzić krążenie. Chłodzi się kontuzje, opojom to zaszkodzi.
Piszesz, że koń wychodzi na 3 godziny, czyli 21 godzi  stoi. Wynika z tego źe ruchu nie ma 🙁
[quote author=_Gaga link=topic=188.msg2931003#msg2931003 date=1590131758]
Jasmine, opoje raczej się grzeje aby pobudzić krążenie. Chłodzi się kontuzje, opojom to zaszkodzi.
Piszesz, że koń wychodzi na 3 godziny, czyli 21 godzi  stoi. Wynika z tego źe ruchu nie ma 🙁
[/quote]
Ja nic takiego nie napisałam. Może nie moja wiadomość.
Dziękuję za informacje.
usunięty
25 maja 2020 15:09
Jaka może być przyczyna tego że kucynce spuchły wszystkie nogi ?
Chłodziłam wodą i oprowadzałam w ręku .Weterynarz będzie jutro.
Kuc chodzi na wybieg prawie że,,goły" ,stajnia otwarta cały czas =wchodzi i wychodzi kiedy chcę.
zmiana siana? zmiana pogody? może była w za długim terenie dzień wcześniej?
usunięty
25 maja 2020 15:45
Siano to samo,pod siodłem nie chodzi.
Może faktycznie na zmianę pogody aczkolwiek nigdy wcześniej się jej tak nie robiło...
Mam coraz więcej przesłanek, że przez stajnie przechodzi wirus.
Ogólnie bardzo lekki, łatwy do przegapienia, ot, koń parę razy prychnie, zaczerwienią się spojówki.
Ale ten wirus sprawia, że koniom puchną nogi i (krótko) chodzą jak porozbijane. Nie wiedzieć czemu.
Na pewno nie jest to każdy przypadek puchnięcia nóg, ale i tak warto zwrócić uwagę czy nie jest coś na rzeczy.
Bo takie cuś może np. zwiększyć nadwrażliwość na słońce, a ta - nadwrażliwość na składniki paszy etc.
Takie rzeczy ciężko jest skojarzyć/zaobserwować - że koń ma dziś nogi spuchnięte, bo był na słońcu, a trzy dni temu kichał.
vissenna   Turecki niewolnik
26 maja 2020 03:06
halo nogi mogą puchnąć, bo koń złapał infekcję w prostym łańcuchu przyczynowo-skutkowym:
zmniejszona objętość płuc -> mniejsze natlenienie krwi-> wytężona praca serca -> problemy z układem krwionośnym i limfatycznym
u mojej znowu wczoraj nogi lekko spuchnięte 🙁 dzień był chłodny, więc to nie od temperatury. Dziś ma być ponad 20 stopni to mogły już wczoraj zacząć puchnąć bo z wczoraj na dziś jest przeskok 10 stopni? Nie kuleje, nie grzeje, opuchlizna dopiero wyczuwalna pod ręką, niewidoczna dla oka. Wysłodki jej ograniczyłam o połowę (z 200g na 100g).
Zaczynam łapać stresa 🙁
mindgame, ile koń ma lat? Co robi? Ile jest na pastwisku/padoku a ile czasu spędza w boksie? Co teraz je? Wysłodki raczej nie powodują opoi. Nie mają białka... może warto się z wetem umówić na "przegląd"?
_Gaga koń ma 12 lat, jest w ciągłym treningu, 6 razy w tygodniu pracuje (lonża, teren, skoki, uje). Na pastwisku spędza niestety tylko 4h, później jest sprowadzany na mini wybieg przy boksie drugiego konia obok, żeby nie stał w stajni tylko na powietrzu ok 2h. A po południu albo wieczorem ma jazdę. Te wysłodki mają 11.5% białka, na drugim miejscu w składzie jest lucerna.
Dostaje brandona xs (jak już ktoś zauważył to też głównie lucerna), sieczkę z traw i ziół, olej z czarnuszki, magnez, i yarrowia equinox gastro (jesteśmy po leczeniu wrzodów).
No właśnie tylko co w ramach takiego przeglądu weterynaryjnego warto zrobić?
Koń odpukać nigdy nic z nogami nie miał, nie kulał.
Czyli w sumie 20 godzin na dobę koń soędza w zamknięciu
W tej sytuacji opoje to standard niestety 🙁 i nie trafilismy z tym nadmiarem białka
Rozwiązaniem bylaby zmiana stajni, ale wiem że to nie jest prosty temat. Możesz rozważyć ochraniacze stajenne, magnetyczne potrafią cuda zdziałać.
No wiem, że trochę lipa z tym pastwiskiem, ale w okolicy nie ma zbyt dużego wyboru fajnych stajni, a i tak nie wiadomo na co się trafi... Mogłaby być te 2h dłużej, ale z całym stadem klaczy. Ale niestety została raz tam mocno poturbowana, dlatego chodzi na osobny wybieg z wałachem lat 20, gdzie jest spokój i jest bezpieczna.

czy w takich ochraniaczach stajennych mogłaby też wychodzić na pastwisko? czy nie bardzo?
Mam coraz więcej przesłanek, że przez stajnie przechodzi wirus.



Arteritis powtórka?
By się objawy zgadzały. I by się zgadzał czas krajowy od ostatniej fali.
mindgame, - nie bardzo, plus one nie mogą być 24h na nogach, żeby to miało sens. 
Mojemu puchną nie tyle przy ciepłych dniach, co na skoki temperatury i ciśnienia. Może to jest trop? Generalnie, jeżeli po ruchu schodzą, nie ma bolesności i koń wyjdzie w przeglądzie zdrowy to czasem trzeba się z tym pogodzić. Jak najbardziej starać się zapewniać ruch, sprawdzić czynniki pokarmowe, można próbować ochraniaczy czy wcierek. Natomiast zdarza się, że koń w pewnym wieku nie ma już idealnie suchych nóg i nie ma też co panikować. To organizm, nie obrazek z książki. Przez Internet ciężko jednoznacznie stwierdzić jak jest.
Dzięki dziewczyny za odpowiedzi. Zaparzę sobie herbatkę i przemyślę temat na spokojnie 🙂
usunięty
26 maja 2020 12:59
Dziewczyny, a takie obrzęk to chłodzić czy grzać?
tobaccovanille, jakie "takie"? Zastoinowe grzać. Kontuzyjne chłodzić.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się