Co mnie wkurza w jeździectwie?

Facella   Dawna re-volto wróć!
21 maja 2020 07:09
Sosenka, wiem o którym poście mówisz... przeczytałam kilka komentarzy i dałam „ukryj post”, coby się nie denerwować jak mi przypadkiem na tablicy wyskoczy. W ogóle grupa pełna kwiatków...

Kokosnuss, presja nie jest jednopoziomowa, nie ma stałego natężenia. Poziom presji dobiera się do charakteru konia i tego, jak na nią reaguje, można zwiększyć lub zmniejszyć jej natężenie w miarę potrzeb. Ostatnio tłumaczyłam to mojemu laikowi, tak samo na czym polega hierarchia w pracy z koniem. I przypomnę, ze jedno jak i drugie to naturalne sposoby komunikacji i wyznaczania przywództwa w stadzie. A tęczowe koniareczki przecież lubią to co naturalne dla koni...

Wkurza mnie ten syndrom Bambiego. Przekonanie, ze konie w naturze hasają radośnie po wielkich trawiastych łąkach, żyją w absolutnej zgodzie ze sobą. Wkurza mnie niedopuszczanie myśli o brutalności dzikiego życia tych koni, o krwawych walkach między ogierami, o brutalnej niekiedy walce o hierarchie, o głodzie, o porzucaniu słabych jednostek, o zabijaniu potomstwa konkurencji, o przedwczesnej śmierci z łap drapieżników...
https://www.ratujemyzwierzaki.pl/dlakalekiejmalwy?fbclid=IwAR02sjqNFOdOXdbxDpP2tVJFq0JW41daTflsRCFMwFJrf9rt-2saDqTvavk - niezmiennie, chętnie bym ich oskarżyła o znęcanie się nad tym biednym koniem  😤
Tylko dla wytrzymałych - Kajetan i żucie z ręki:

Uwaga - jest krótkie ujęcie z samym Onym na koniu, koń robi coś co chyba ma być żuciem.
jestemzlasu, zazdroszczę Facetowi pewności siebie...  Skąd on się wziął? Ktoś z nim trenuje? On jest w jakiś sposób reformowalny? Jeżeli tak, to trochę mi go szkoda, ma pasję i chce mu się tworzyć tylko nic sobą nie reprezentuje. Chociaż z drugiej strony w dobie internetu nie jest ciężko dowiedzieć się co to żucie z ręki i jak ma wyglądać.
Ja pierdziele, nie da się tego gościa słuchać. Pierd*** farmazony aż uszy więdną. Jakieś słowo po angielsku i jest miszcz. Przewinęłam do każdy na koniu, ale to raczej nie on jeździ, no rozczarowałam się 😉
Jak to nie on? Ja słabo rozpoznaję twarze, ale po włosach obstawiałam, że on.
Myślałam że jakaś dziewczyna... Ups... No to hmm.. Faktycznie chłopak bez kompleksów jeździeckich 😉
Chyba całe swoje końskie życie źle rozumiałam żucie z ręki...  🤔 🤔 🤔

Najgorsze jest to, że jakiś nowicjusz będzie szukał informacji w internecie na ten temat, trafi na ten filmik i będzie myślał że tak to ma wyglądać.
Gościu jest kosmiczny. Już pomijając to co on mówi, ale jaki ma kozacki płaszcz 🏇 no i faktycznie krzaków mu wreszcie zabrakło...
a co to za pałe ma do tej jazdy tam w rece?
Czy to jest żucie z ręki?  🤔
Foto z filmiku Pana od krzaków
To jest wyrywanie wodzy z ręki akurat. I koń nie unosi grzbietu wbrew odczuciom wykładowcy.
Czemu się tak bardzo przejmujecie gościem o tak małym zasięgu? On przecież nie ma jakiegoś znaczącego grona odbiorców, a większość wyświetleń mu chyba rv nabija wchodząc z ciekawości i dostaje raka 😂
Mało to jest głupich kanałów końskich na yt?
Ja np. nie mogę przeżyć tego filmu, gdzie żucie z ręki jest prezentowane na... kulawym koniu. Podobne przypadki impotencji umysłowej prezentowanej w poczuciu własnej wszechwiedzy można mnożyć.
Nie oglądam żadnych polskich kanałów o tematyce końskiej na yt... I w sumie jakby przejrzeć cały kontent tego typu dostępny w internecie, to jednak prawie wszystkie te kanały prowadzą amatorzy.
I jakbym miała z czystym sumieniem porównywać tych polskich youtuberów z nie-polskimi, to chyba podstawową różnicą jest... zasobność portfela.
jabooshko, żucie z ręki czego jak kuniareczek jedzie na sznurkowym kantarku na tej chabetce? Przecież tam nie ma żadnego wędzidła.
Ale przecież Pan od krzaków mówi, że można na halterze  😜  😁
PS. To chyba on jest na tym zdjęciu  a nie kuniareczka hahha 😁
No napisałam „kuniareczek” a nie „kuniareczka”
lillid, Ja jestem laik i nie widzę na tym filmie kulawizny, ale wiem też że kulawizna nie musi od razu rzucać się w oczy. Możesz mi wskazać (w celach edukacyjnych) na którą nogę jest kulawy i jak taką kulawiznę wyłapać? Wiem, że to offtop ale zaintrygowała mnie ta kwestia.
Nefferet, lillid prawy przód?
vissenna   Turecki niewolnik
21 maja 2020 19:44
Prawy przód ale to też może być od ręki, może być siodło (bo głównie w zgięciach widać kulawiznę)... ciężko stwierdzić tak z filmu.
Najłatwiej zobaczyć po ruchu szyi. Jak koń staje na tej nodze, to koń obniża ją na chwilę.
Czy to chodzi o ten ruch głowy przy stawianiu prawego przodu?
Dance Girl haha faktycznie, sorki  😁  😁


lillid
Ktoś nawet skomentował tę kulawiznę i odpisali tak:
LuckyHorse.pl
hej! Czasami tak się zdarza,  że koń idzie nieregularnie od niestabilnego oparcia na wędzidle. Nasze konie są pod stałą opieką profesjonalnych weterynarzy i mamy pewność, że są zdrowe
Nie ma to jak robić filmik edukacyjny, kiedy koń odbija od niestabilności ręki. Ba! Być tego świadomym, że koń tak robi i w to brnąć 🤔wirek: Czyli kręcimy filmik jak coś robić, mimo, że sami do końca nie wykonujemy tego poprawnie. Make sense.
lillid, piękny termin pisałaś, impotencja umysłowa...
jabooshko wiesz co... Ja nie wierzę już w takie tłumaczenia, serio. Za dużo się naogladałam ludzi jeżdżących na kulawych koniach i gadających, że "ten typ tak ma". Obecny rekordzista w jest tak nieregularny zadem, że wygląda w kłusie jak wózek sklepowy z jednym kwadratowym kołem... A jeździec jeździ i trenuje! Trener problemu nie widzi...

visenna może to nie od nóg, może faktycznie plecy albo szyja. Na kulawiznę od ręki to mi to coś za powtarzalnie wygląda, poza tym na długiej wodzy takie kulawizny powinny zanikać... jakby nie było, koń pokazuje dyskomfort. Ja sama bym nie jeździła, a ktoś kręci film edukacyjny... 😵

nefferet Tak, chodzi głównie o to kiwanie szyją - to klasyczny i najłatwiejszy do zaobserwowania objaw kulawizny na przód.
jabooshko, żucie z ręki czego jak kuniareczek jedzie na sznurkowym kantarku na tej chabetce? Przecież tam nie ma żadnego wędzidła.


Z innej strony - w Holandii zucie jest w programach L klasy, ktora mozna zgodnie z przepisami KNHS jezdzic bez kielzna. Jak to jest oceniane - nie wiem. Ale taka sytuacja 😉

nefferet, tak, zobacz, ze kon wyraznie "potakuje", zwlaszcza w lewo.

lillid, ale ze ujezdzenie trenuje? o.O

W skokach regionalnych jak najbardziej takich miszczow kojarze, potem rozprezanie tylko stepem i galopem na zawodach zeby nie wyszlo, ze kon w klusie kulawy.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
21 maja 2020 21:57
Ba, na revolcie są gwiazdy co jeżdżą na zawody końmi w stępie kulawymi.
lillid, ale ze ujezdzenie trenuje? o.O

Ano, trenuje 🤣 nie startuje, bo nie ma ambicji. Ani możliwości 😀

Jeszcze odnośnie tej kulawizny z filmu to dla mnie to jest jednak lewy przód - mnie z kolei uczono, że koń unosi (czyli de facto napina) szyję w momencie, kiedy obciąża chorą nogę. Kolejna rzecz do obserwacji to różnica w długości wykroku obu nóg (przednich lub zadnich - to się zwłaszcza w ocenie regularności zadu przydaje), jeszcze inna - zakres ruchomości stawów.
Trzeba ćwiczyć oko.

Ostatnio miałam taki śmieszny case, że nie sposób było ocenić jednoznacznie, na którą nogę koń kuleje - jedni widzieli PP, inni LP, jedna osoba PT (i była najbliższa prawdy w sumie...), a konia oprócz osób postronnych widziało dwóch wetów, dwóch trenerów i dwóch sędziów ujeżdżenia. I każdy widział co innego 😎 Żeby było śmieszniej, problem było widać tylko pod siodłem, zwłaszcza anglezując na złą nogę w obie strony 🙄 na lonży koń 100% czysty.
moj znajomy ma takiego konia. jak zaczęli  diagnozowac to sie okazalo, ze kazdy po kolei mial racje. znieczulili LP to kulal na PP, jak znieczulili  przody to zaczął  na tył. 
whisperer13 tutaj padło na plecy, wdrożono adekwatne leczenie, ale dopiero po jego zakończeniu będzie można na 100% powiedzieć, czy to było to.
A u znajomego w końcu na czym stanęło? Że miał 3 nogi do leczenia?
Cyśka   Załoga G :D
22 maja 2020 10:33
Tylko dla wytrzymałych - Kajetan i żucie z ręki:

Uwaga - jest krótkie ujęcie z samym Onym na koniu, koń robi coś co chyba ma być żuciem.


Ja jeszcze w temacie naszego ulubieńca... Jeśli ktoś ma silne nerwy i koniecznie chce zobaczyć tego pana na koniu to polecam najstarsze filmiki na kanale, np. "Między koniem a kowadłem". To "żucie", a raczej wyrwanie wodzy z ręki, to przy tym nic  😵.
Żeby jednak było w temacie to dodam, że pan chwalił się w jednym w tych filmików, że ma uprawnienia instruktora i od 3 lat pracuje jako instruktor. Jak to w ogóle możliwe? Wkurza mnie, że te uprawnienia może otrzymać niemal każdy, chyba bez sprawdzenia umiejętności. Ostatnio spotykam coraz więcej takich osób i naprawdę zaczyna mnie frustrować słuchanie głupot jakie przekazują swoim uczniom 👿 .
Dlatego ja się cieszę, że przestałam się obracać w stajniach z rekreacją.
Choć mi samej daleko, aby kogoś uczyć, tak słuchając czasem głupot jakie są wpajane laikom można się za głowę złapać.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się