Konie czystej krwi arabskiej

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi  :kwiatek:
Odkopujemy wątek  😉
Wracamy powoli do żywych, rudy koń zawędrował na salony  😂 korzystamy z dobrodziejstw hali i ostro trenujemy  😍
3:1 dla ogierków  😀
witam wszystkich i proszę o pomoc 🙂
czy spotkałyście się może z permanentnym przekrzywianiem ogona na jedną stronę?
koń zaraz skończy 11 lat - 159 wzrostu - w lekkim treningu ujeżdżeniowym - jeździec lekki.
50 % araba po ojcu oo Palmer 
matka po folblucie
ogon odstawiony w prawo w stępie, galopie -  w kłusie jakby mniej - szczególnie przy pracy po okręgu w prawo
przy pracy w lewo  - ogon prosty.
stęp po prostej - ogon w prawo.
kupa / bąk - ogon zawsze w prawo
w stój - ogon jest prosty
w chwili totalnego podniecenia - idzie do góry ale tez bardziej w prawo.
odstawianie obserwowane od dawna - od początku naszej współpracy.

Dziękuję z góry za ew. spotrzeżenia!
koń regularnie masowany/nastawiany - siodło sprawdzane - plecy raczej nie bolą.
ogólnie typ wszystko widzący - a wtedy głowa do góry - plecy przez to robią się na pewno napięte.

ale zauważyłam ostatnio przy ugniataniu pleców - podnosi lekko ogon w prawo - czego kiedys chyba nie było.
na treningach pracuje prawidłowo pod okiem trenera - ogólnie w lewo sztywniejszy.
To jest niestety ewidentna oznaka skrzywionego kręgosłupa. Umów się z osteopatą, a jak już masz, to zmień... Koń ma też zrotowaną miednicę najprawdopodobniej. Pełno niestety takich koni na zawodach - turlam się za takim 10 kilometrów myśląc, czemu ma taką masakrę w plecach.
Od osteopaty dostaniesz też masę ćwiczeń na długie tygodnie - rób je rzetelnie. Właśnie sama skończyłam swoje - są dość ciężkie, ale jest duża poprawa. Ale ja konia dorwałam przy lekkim skrzywieniu, bez rotacji.
U arabów chyba to po prostu o wiele lepiej widać przy noszeniu flagi...
dzięki
a czy możesz kogoś polecić?
w okolicach  Warszawy
U mnie była Anna Bajko i mogę ją szczerze polecić. Przyznam, że nie wiem, skąd przyjeżdżała, chyba zwiedza większość Polski. Ale coś mi świta, że chyba nawet z Wawy właśnie.
Anna Bajko Pferdeosteopathie.
przez masażystkę ten ogon był zawsze tłumaczony jako skutek dużego udziału arabskiej krwi...
wet obeznany w arabach (Hecold) stwierdził, że u arabów jest to wada - ale kosmetyczna.
inny wet - także - "wada kosmetyczna" - można operować jakiś mięsień..
ale nie daje mi to spokoju... 

teraz sobie przypominam ze widziałam klaczkę po tym samym ojcu i tez chyba tak ogon nosiła
ojca nie widziałam na żywo ale miał bonitację. ogier z Janowa.
Eee... Przyznam szczerze, że jestem w szoku, że Pan Hecold Ci coś takiego powiedział. Może źle zrozumiał? Bo rzeczywiście noszenie ogona wysoko czasami prowadzi do krzywienia go na kołach - toż to kręgosłup - ale noszenie go cały czas w jedną stronę, jak koń idzie prosto, to jest ewidentny objaw krzywizny konia. Kurde no, jak wspomniałam, to jest kręgosłup, to jakby Ci lekarz powiedział, że skolioza to jest wada kosmetyczna... Niby krzywdy nie robi, nie? Ale jednak się leczy.

EDIT: Na pewno nie widziałam w życiu tylu arabów, co weci trudniący się rajdami, ale widziałam ich już ładnych parę setek i jak były krzywe, to były krzywe. Nie kosmetycznie brzydsze.
no cóż - koń był dość długo pacjentem dr H, więc raczej wiedział co chce powiedzieć... 🙄
na pewno trzeba sprawdzić tego konia u innego osteopaty - od obecnego miałam kilkakrotnie przekaz,  że nie ma krzywego kręgosłupa i ogólnie nic złego się nie dzieje.  🤔
To daj, proszę, znać, jaka będzie ta druga opinia. Bo przyznam, że mnie zaciekawiłaś. Jak krzywe napięcia mięśniowe na taką skalę miałyby nie prowadzić do krzywizny kręgosłupa? Albo co innego mogłoby prowadzić do tak ewidentnej krzywizny? Nawet gdyby, strzelam, miał jedną nogę krótszą i przez to tak nosił ogon (losowy przykład), to taka dysproporcja prowadziłaby do krzywizny mięśni i w efekcie skrzywienia się kręgosłupa, żeby skompensować nogę. Więc naprawdę ciekawi mnie, co może być powodem i nie być związanym z napięciami mięśni i krzywizną kręgosłupa.
Sivrite ja znałam araba, który za źrebaka doznał kontuzji ogona - właśnie samego ogona, przy czym nie pamiętam już teraz, czy chodziło o kości, czy o mięśnie. W każdym razie efekt był taki, że koń nosił ogon krzywo.
Murat, nie no, jasne, że po prostu ogon może być krzywy. Ale rozumiem, że skoro był macany i badany, to nie był połamany na przykład ani inaczej trwale uszkodzony. Zinterpretowałam to jako "koń zdrowy, tylko krzywy", a to znaczy, że jednak nie jest zdrowy. :P
Sivrite ja bym się tutaj trochę zastanawiała, czy na pewno - bo przecież są konie, które mają np. jakieś krzywizny wynikające z kompensacji przez organizm różnych rzeczy, których to krzywizn się nie leczy ani nie naprawia, bo są fizjologiczną cechą organizmu, konie nie wymagają leczenia, nic ich nie boli, normalnie pracują itp. One nie są zdrowe?
[quote author=Murat-Gazon link=topic=752.msg2916048#msg2916048 date=1584120411]
Sivrite ja bym się tutaj trochę zastanawiała, czy na pewno - bo przecież są konie, które mają np. jakieś krzywizny wynikające z kompensacji przez organizm różnych rzeczy, których to krzywizn się nie leczy ani nie naprawia, bo są fizjologiczną cechą organizmu, konie nie wymagają leczenia, nic ich nie boli, normalnie pracują itp. One nie są zdrowe?
[/quote]
Ja nie mówię, że nie. Napisałam, że nie rozumiem stwierdzenia, że to jest częsta wada kosmetyczna u arabów, bo nie wiem, skąd ta wada miałaby wynikać, nie widzę w tym żadnego sensownego argumentu.
Jeśli jest to kompensacja jakiejś kontuzji, to warto się dowiedzieć jakiej. Rzeczywiście może to być wada kosmetyczna z jakiegoś konkretnego powodu, nie mówię że nie. Dlatego poprosiłam o przedstawienie tego powodu, jak już go pozna, bo jeśli to jest wada kosmetyczna, to się dokształcę. 😀 Jednak widziałam już mnóstwo tak biegających arabów i jak się im przyjrzało, to żaden nie był prosty w chodzie. Dlatego nie chce mi się wierzyć, że to tylko kosmetyka.
Nie nie, ja nie miałam na myśli tego konkretnego konia.
Ogólnie rzecz biorąc też bym zaczęła od sprawdzenia, czy koń nie jest gdzieś krzywy i dlaczego jest, jeśli jest.
I tutaj mogłoby się zacząć rozróżnienie na "jest, bo ... i trzeba leczyć" lub "jest, bo jest i nic z tym nie zrobisz".
Witam 🙂 Posiadam od niedawna klacz z dużą domieszką araba w sobie. Klacz jest bardzo charakterna, ale mimo to podczas jazdy bez problemu umie chodzić z głową w dole, zbiera się, ale na początku jazdy zawsze próbuje robić coś z wędzidłem np próbuje walczyć,wyciąga głowe do góry ( nie wiem jak to nazwać), próbuje ją wtedy rozluźnić, robię pół parady i potem już normalnie chodzi. Myślałam o zmianie wędzidła, które w pełni by akceptowała, próbowałam D z rolkami, plastikowe proste (nie sprawdziły się). Czy miał ktoś z was podobny przypadek, mogłabym prosić o jakąś podpowiedź jakich wędzideł próbować lub jakie wy macie doświadczenia? Mogę przesłać komuś filmik, zdjęcia (nie wiem czy tu idzie, jestem nowa 🙄 )  Klacz jest przebadana, jest zdrowa, zęby zrobione, pod stałą opieką fizjoterapeuty. Byłabym wdzięczna za odpowiedzi i pomoc  🏇
Może problem nie tkwi w wędzidle a w sposobie jazdy?
Może problem nie tkwi w wędzidle a w sposobie jazdy?




Niestety w wędzidle była sprawdzana pod inną osobą, póki co próbujemy sweet iron i zmieniłam ogłowie, póki co jest dużo lepiej przez całą jazde. Zobaczymy czy tak zostanie 😀
Co do wędzidła ogólna uwaga - araby często mają bardzo mało miejsca w pysku i standardowej grubości wędzidła są po prostu za grube. Większość, które znam, chodzi na 16, a część na 14, np. moja. Gdyby dalej był problem, to warto popatrzeć też od strony grubości ścięgierza.
🏇
Zgodnie z dzisiejszą obietnicą mam nadzieję, że przyszłoroczna , pokazowa młodzież będzie ogarnięta życiowo  😜 💃Sezon wyźrebień zakończony
https://marabians.pl/index2.php?option=news&lang=pl
Dla mnie ważna, żeby za trzy lata była  🤣 🤣 🤣
Ochraniacze dla średniej wielkości ogiera, żaden wypas, zwykłe treningowe. Ktoś coś?
Decathlon
Cob?
Moja śmiga w pony w decathlonowych jak i wszystkich innych 😉 klacz około 155 w kłębie, drobna noga  😀
WoofWear Double Lock - na przody biorę Skę, na tyły Mkę, ale niektórym bardziej pasują Ski, najlepiej spojrzeć na rozmiarówkę. Są w Pasi-koniku.
Czy wszystkie pokazy oo w Polsce są odwołane w tym roku, bo z nadchodzących widzę tylko Janów  👀
Hej, szukam pomocy w znalezieniu siodła wszechstronnego na Araba, niestety nie jest łatwy przypadek potrzebuje na konia panel 16 cali a siedzisko dla siebie 17 cali( mam 168 cm wzrostu), lek 33 cm. Czy ktoś ma coś takiego albo widział na sprzedaż? Czy tylko siodło szyte na miarę wchodzi w grę ☹️ Dziękuje za wszelkie rady i pomoc.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się