Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Ja już od tego tygodnia na Red Mills Horse Care 14.

A od przyszłego miesiąca zaczynam testować sieczkę Spillersa i mesh Spillersa.

espana, prawda, bo też często jedzą na biegalni, nie zawsze wiązane to jednak musi być dużo żeby starczyło dla tych odganianych biedaków  😉
xxagaxx nieprzespane noce bo jedna z moich klaczy to taka księżniczka, że nic nie chce jeść  😵
Przeszłyśmy już przez wiele firm i wiele pasz i właśnie dopiero Hovelera Terrab E Standard jadła. No ale poziom skrobi zabija, dlatego szukam dalej..
IskraADHD, a dajesz owies czy pełnoporcjowo?
Perlica próbowałam i tak i tak, obecnie jak na Terrabie to z owsem.
Będę próbowała jeszcze jedno podejście zrobić do Mebio bo lubię te pasze, może się uda  🤣
IskraADHD, jeśli masz konia niejadka, a możesz karmić normalnie z owsem to polecam owies plus balancer RM Oat balancer. Nie znam konia który tego nie je, a cenowo wychodzi miło i mega konie po tym wyglądają.

IskraADHD ja swoje 4 konie trzymam na hovelerze i wszystkie wyglądają bardzo dobrze, mają odpowiedni poziom energii. Tylko ja mam z kolei problem ze moje mają tendecję do tycia i np na Mebio były mega tłuste... Nie karmie pełnoporcjowo. U mnie jedza ef pferdemusli, pur sport, pur itan, probalance, active i krautera 🙂 nie mam problemu, że któryś nie dojada 🙂
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
04 czerwca 2020 22:37
Dziekuje dziewczyny za sugestie. Zrobilam foto. Teraz to już sama nie wiem bo na zdjeciu nie wyglada tak zle. Wybiegi trawiaste z trawa po kolana, jak wygryza idą na następne. Nie są to hektary ale myśle,ze najadają się bo wieczorem nawet siana nie tykają. Dodatkowo za chwile bedą dostawać zielonke do boksów.
Odrobaczany regularnie, fakt badan kalu nie robiłam ale chyba to nie to.
Stoi jak pokraka 😀 No i aktualnie pokraką jest  😂
domiwa, nie wygląda źle jakoś, ale super też nie, bo są żeberka trochę ale przy tym dość duży brzuch, a to często oznacza robaki.
domiwa, - odrobaczanie nie oznacza braku robaków, niestety. Całe stado jest odrobaczane w jednym terminie? Jeśli nie, to trochę o kant potłuc. Dodatkowo ważne jak są odrobaczane, nie każdy środek działa na wszystko. Badania warto zrobić, ja kiedyś u swojego odrobaczanego konia podejrzewałam znowu anemię, a tu niespodzianka, bo to "tylko bogate życie wewnętrzne... a pilnuje tego bardzo i nie wiem skąd, tj. wiem, u nas niestety konie odrobacza każdy sobie, a padoki wspólne i mało kto sprząta :/
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
05 czerwca 2020 00:29
Tak , cała stajnia w jednym czasie. Każda łąka sprzątana do czysta za każdym razem 🙂 no nic sprawdzimy i to 🙂
Perlica próbowałam i tak i tak, obecnie jak na Terrabie to z owsem.
Będę próbowała jeszcze jedno podejście zrobić do Mebio bo lubię te pasze, może się uda  🤣


Ja też polecam RM Oat balancer - odkarmiam tym swoja 3 latke i po 3 workach widzę już różnice. U nas w sumie dużo koni na tym jest i sobie chwalą, każdy ma jakiś swój system dawkowania. Moja młoda odchowana na pastwiskach i dobrym owsie niestety po zmianie stajni straaaasznie schudła - problematyczny okazał sie owies. Jeśli ktoś ma problem z niskiej jakości owsem, raz taki póżniej taki w zależności co kupią czy żądza czy nie i chce uniknąc wahań wagi i poziomu energii to to jest jedna z lepszych opcji. Młoda wybredna jest fest - księżniczka- wpiernicza ten balancer jak wariatka.Nie wiem czy to tylko balancer bo żarcia mocno pilnuje, dostaje wiadra namieszane jak w Hiltonie, ale wyglada jak ta lala. Owies dostaje praktycznie dla smaku niestety różnice wagowe w owsie były nie do wytrzymania. 200g różnicy na litrze robi problem  😲
Pytanie nie stricte o pasze, ale imo stosowny watek - mial ktos delikwenta, ktory przy wypasie 24/7 sie z dnia na dzien wypial na tresciwe? Cudowac cos, czy dac balancer/witaminy w formie smaczkow i sie odczepic do jesieni?

Kon zdrowy, apetyt ma (znaczy trawe zre jak glupia), kondycja ok i ona ogolnie raczej z tych tyjacych z powietrza niz zbyt chudych. Energii do roboty starcza, choc ciut wiecej jeszcze by nie zaszkodzilo. Strasznie mi tylko wyplowiala, z prawie karej jest ruda odkad stoi 24/7 na dworze, ale to raczej slonce...?

Pastwisko jest z prawdziwego zdarzenia, reszta koni nie dostaje tresciwego w ogole (poza karmiacymi kobylami).

Wczesniej moja zarla wszystko, ci sie wsypalo do zlobu, odkad przeszla na pelny wypas to obwachuje i zostawia 🙄
kokosnuss, - rudy odcień to często brak miedzi i/lub cynku. Możesz zbadać w tym kierunku i suplementować. Sierść jak sierść, ale jak rude robią się grzywa i ogon, to spore szanse, że jedbak brakuje.
Może jej zwyczajnie obecna pasza nie smakuje? Choć moje czasem jak szły na trawę to wracały do boksów tak obąbane, że chyba by bekały jakby mogły 😁
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
06 czerwca 2020 14:03
domiwa tak to już jest, że rosnące konie nie zawsze wyglądają jak pączki w maśle i nie ważne ile by jedzenia nie dostawały. Widać, że koń rośnie bo dupą się przebudował i teraz znów przód będzie gonił. W tych okresach przejściowych u niejednego młodziaka widać żebra.
domiwa, No, dokładnie jak mówi Constantia. Też nie ma co przekarmiać.

kokosnuss, Na moje, to ona jest po prostu przejedzona... 😉 O ile macie fajną, bogatą trawę na tych pastwiskach.


Chciałam poznać Wasze opinie o poszczególnych paszach Hovelera.
Dotychczas dawałam tylko ReformMash no i Terrab E Standard, ale ze względu na skrobię chce zmienić na coś innego..
Parametry parametrami, ale interesuje mnie rzeczywisty wpływ danej paszy na konia  😉

Karmiłam Terrabem, konie wyglądały OK, ale w stajni ogólnie żywienie było bardzo dobre (siano, pastwiska), więc nie wiem na ile pasza coś tu miała do rzeczy. Ogólnie, gdybym miała wybierać paszę, która da mi efekt "wow", to raczej szłabym w inne marki.
Ale mesz był spoko. Wyglądał dość naturalnie, ładnie pachniał.
Gillian   four letter word
09 czerwca 2020 23:17
Wróciły sieczki Sukces  😅 😅 😅 😅
Lov   all my life is changin' every day.
10 czerwca 2020 07:36
Zastanawiam się nad zmianą paszy dla moje alergika. Aktualnie stoi na Mebio Build Upie i Sport Plusie (po 1.2 kg dziennie). Koleżanka podpowiedziała, że jej alergik stoi na Krauter Musli Hippolyta, ale tak patrzę, że i Mebio, i Krauter mają podobny wachlarz ziół. Finansowo i energetycznie wyszłoby na to samo, ale może ktoś ma porównanie, czy w ogóle ma sens taka zamiana? 😉
Lov, - alergik mojej mamci jadł to i to, żadnej różnicy nie widziałam 😉 On co prawda już nie pracujący, raczej tupta na chillu na spacerki jak się lepiej czuje, ale jak ma za dużo energii to się łobuz robi, w obsłudze też.
Bulid up to jest imo najpiękniej pachnąca pasza ever, krauter wcale nie daje ziołami jakoś mocniej.
Lov   all my life is changin' every day.
10 czerwca 2020 08:14
keirashara, tak już słyszałam od charlieee, ale jak już ktoś przetestował jedno i drugie to mam pewność, żeby nje kombinować 😁
Lov, Karmiłam i tym, i tym i.... Krauter jak Krauter. Ja bym powiedziała, że ziołowe Besterly lepiej tymi ziołami pachniało. O, Hoveler Krauter Musli dużo bardziej ziołami pachniało (nie pamiętam czy była jakaś spektakularna różnica w czymkolwiek, za króko karmiłam).
Gdybyś chciała faktycznie ziołową paszę, to może szybciej Magic Horse... 🤔 albo kupić zioła i parzyć.
Nie wiem czy pasze opisane jako "ziołowe" są faktycznie ziołowe.

W ogóle - czy takie parzone zioła (np. z Zuzali) faktycznie robią różnicę w karmieniu alergików/kaszlaków? Warto tak hmm... profilaktycznie zmienić karmienie?
Lov   all my life is changin' every day.
10 czerwca 2020 08:36
Sankaritarina, chyba wszystko zależy od tego, jakie zioła. Ostatnio dowiedziałam się, że echinacea na taki kaszel przeziębioniowy jest ok, ale dla alergików podobno średnia, bo zaostrza ogólną odpowiedź immunologiczną organizmu. U alergików jednak chodzi o to, żeby odpowiednią odpowiedź na dany alergen wyciszyć. Ale muszę się jeszcze w temat mocniej wczytać 😉
keirashara, rudy ma brzuch i klode, grzywa i ogon czarne jak samo pieklo :p i jest w jabluszkach i blyszczaca. Stawiam jednak na UV.

Sankaritarina, trawy maja właśnie od cholery i ciut jeszcze.

Krolewnie sie ewidentnie od dobrobytu w d.... poprzewracalo, granulat jest nagle niejadalny (€30 za worek 😤 nic tylko ubic), ale owies czy mix zboz to z mila checia i razem z wiadrem. Moge jej dawac suple z owsem, spoko, ciekawa jestem tylko czy korkow nam nie wywali 😁 😉
Choć moje czasem jak szły na trawę to wracały do boksów tak obąbane, że chyba by bekały jakby mogły 😁


Mój stęka i beka...  😂
I wyglada jakby miał permanentne wzdęcie (cytując panią lek wet) 😁
Sankaritarina, - robią. W sensie, nie wiem na ile w planszach ziołowych, natomiast podawanie parzonych ziół czy specjalnych mieszanek daje efekty.

Besterly to najgorsza pasza ever jaką miałam. W sensie, ona nie robiła nic. Żadnego efektu, zero, null. Tylko portfel lżejszy i koń szczęśliwy, bo jest żarcie 🤣

Kaszlak mamci na początku był wspomagany parzonymi ziółkami, mieszanka od weta, robiłyśmy same. Potem przyszły leki i sterydy.... aż nawet sterydy przestały działać jak powinny. Od pół roku jest prowadzony homeopatycznie, z udziałem m.in. ziół i to o dziwo działa. Okres pyłkowy, a koń wygląda niebo lepiej niż rok temu i ma wesołe oko. Zawsze byłam mocno sceptyczna do takich metod, a tu mile zaskoczenie.
Lov   all my life is changin' every day.
10 czerwca 2020 15:12
keirashara, a jakie zioła podajecie?
Lov, - teraz nie bardzo jestem w temacie, miesza mu osoba, która go prowadzi. Ze względu na to, że już i tak dawno nie mieszkamy razem, a w okolicy nie ma stajni spełniających warunki dla nas i obu naszych koni trzymamy je osobno. On tam na prawdę sporo rzeczy dostaje, ja się zgubiłam trzy razy jak na to patrzyłam 😁 Dobrze, że mój koń nie widzi ile jego stary kumpel dostaje żreć na bezrobociu, byłby foch w uj 😂

W starej, podstawowej mieszance były: rumianek, tymianek, podbiał, jeżówka, babka lancetowata i szałwia. Coś tam potem zmieniałyśmy, ale niestety nie pamiętam, u niego walka z kaszelkiem mniejszym lub większym trwa już dekadę.
keirashara, a kto go prowadzi? w sensie jakiś wet zielarz? Czy jak?
Się zastanawiam czy można podawać jakieś mieszanki na wrzody?
Prócz roktnika.
keirashara, Ojtamojtam, ale pachniała całkiem ładnie. :P 😉
No właśnie - zielarza znalazłyście?

hej!
co polecacie jako zamiennik siana z sieczek? potrzebuję kupić jakiś substytut który będę mogła bez oporu dorzucać koniowi, gdy siano się mu się skończy. Bez lucerny.
Sytuacja podbramkowa.
Sianokiszonka?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się