Jakie pasze dajecie swoim koniom?

domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
10 czerwca 2020 22:02
domiwa tak to już jest, że rosnące konie nie zawsze wyglądają jak pączki w maśle i nie ważne ile by jedzenia nie dostawały. Widać, że koń rośnie bo dupą się przebudował i teraz znów przód będzie gonił. W tych okresach przejściowych u niejednego młodziaka widać żebra.


No skoczył i to ostro. Dla pewnosci sprawdzimy robale 🙂
Sankaritarina, Perlica, - z tego co kojarzę to nie jest lek. wet, tylko technik z zacięciem. Znalazł się sam - przeprowadził jednego ze swoich koni do stajni, w której stoi nasz kaszlak 😉 Z tego co wiem zajmuje/zajmował się wyścigowymi folblutami. Generalnie to dla mnie może być wiedźma szeptucha, grunt, że działa. Opiekuje się nim dość kompleksowo, inhalacje, probiotyki, jakieś olejki, te mieszanki do jedzenia. Próba była na zasadzie "zastrzyk ze sterydem zawsze zdążymy podać", leki zawiodły, nawet cuda mieszane w aptekach na zamówienie od wetów i kosztujące swoje. Jak się kończą opcje to człowiek sprawdza każda szanse, bezsilność jest najgorsza.

W temacie paszowym  - kończę Brandona, zamówiłam Mebio Sport Plus na próbę i chciałam domieszać do tej końcówki żeby delikatnie przejść - no i kurka te pasze są wizualnie niemal identyczne 😲 Mebio ładniej pachnie i jest chyba ciut bardziej mokre, a tak to strasznie podobne są. Zobaczę jak w działaniu, albo zostanę na tym, albo wracam na Solo.
ktoś podawał PreAlpin Compact z Agrobs? https://sklep.hippovet.pl/produkty/prealpin-compact-15-kg/ ?
Mam pytanie do tych co podawali Struktur E.
Jak podawaliście swoim koniom przed startami np?
Marzena, Chodzi Ci o Struktur Energetikum Hippolyta? Zaczynałam podawać kilka dni- tydzień przed startami. Nie wiem czy dobrze, ale na zawodach koń fruwał...

keirashara, Aaa, takie butki.
Tzn, akurat mój koń nie kaszle. Tj. ostatnio kaszlnął raz (co jest niezłym wynikiem po 5-6 miesiącach totalnej ciszy). Tak się zastanawiam czy JUŻ powinnam wprowadzić np. zioła czy może jeszcze zostawić, skoro koń wydaje się być okazem zdrowia.

Daje ktoś otręby ryżowe z Nuby? One są faktycznie takiej konsystencji kleikowej? Takie ciapato-kleiste.... czy może ja coś źle robię? 🤔 W ogóle, sprawdzają się Wam?

PS: Pamiętacje luźnego sralucha? Już jest nie-luźno, a normalnie. Wystarczyły ogólne zmiany żywieniowe. Jak kto chce usłyszeć historię sprawy, to zapraszam na pw.
Sankaritarina, ja daję, ale na sucho.
Ktoś podawał sieczkę Dengie pure Grass? Jakieś opinie?

edit:
nową sieczkę trzeba wprowadzać stopniowo czy można od razu pełnoporcjowo karmić?
mindgame, Pełnoporcjowo tj? Chcesz dawać jakieś duże ilości? Generalnie wszystko jest dobrze wprowadzać stopniowo.

epk, A myślałam, że powinno się moczyć. Jak efekty? Jesteś zadowolona?
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
13 czerwca 2020 11:32
epk  sankaritarina przecież to jest zwykle musli, o co je moczyć?  😀
Pati2012, ale jakie musli? Sankaritarina, pytała o otręby ryżowe...
Tzn dla mnie dawanie otrąb na mokro mija się z celem, zawsze dawałam na sucho.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
13 czerwca 2020 12:11
Aaaa o matko racja, nie doczytalam  😉
Sankaritarina, przez miesiąc stoimy w innej stajni i niestety siana nie dają tak jakbym chciała, dlatego szukałam rozwiązania. Póki nie dojdzie dostawa siana w kostkach z Agrobs, które będę sama dorzucać, to podaję te sieczkę z traw Dengie. Za miesiąc wracamy na stare śmieci i będzie po dawnemu 🙂
Czy ktoś karmi swojego konia paszą Saracen Re-leve i jest mi w stanie podać jej dokładny skład analityczny? chodzi mi o wszystkie minerały. Bo niestety na każdej stronie podana jest jedynie zawartość selenu.
Sankaritarina, mój już konczy 3 worek otrąb z nuby. Co prawda u nas poszlo wszystko na raz (trening, otręby, karmieni paszą zamiast samym owsem) ale kon mi sie rozbudowal fajnie miesniowo, do tego stopnia ze musialam zmienic siodlo bo stare przestalo pasowac.
Otreby je na sucho, nigdy mu w zlobie ani jedno ziarenko nie zostalo 🙂

A o struktur energetikum pytalam bo w planie od dietetyka mam ze podawac 2h przed treningiem co jest nierealne bo jestem godzine przed i sie zastanawiam czy jakby dostal godzine przed to bedzie ok czy jednak za krotko.
Dziewczyny Pro Rice z Hipollyta - otręby ryżowe w pellecie - dajecie na sucho, czy ktoś próbował moczyć?  😲Jak efekty? Do posiłku czy tylko po treningu? :kwiatek:


epk, Swoim koniom dawałam tylko otręby pszenne, takie z młyna - te się zawsze moczy. 🙂 Dlatego analogicznie postępowałam z ryżowymi. Choć jeśli nie trzeba moczyć, to nawet lepiej.

mindgame, Może Ci to dość drogo wyjść w takiej sytuacji. No, ale można dawać więcej niż tą przysłowiową garść do posiłku "na lepsze trawienie".
Choć z mojego doświadczenia wynika, że 1) mało co jest w stanie naprawdę zastąpić dobre siano 🙁 2) Jeśli już coś - to prędzej trawokulki albo wysłodki "robią" lepszą robotę. Choć pewnie, każde włókno jest w cenie.

Marzena, Dzięki za odpowiedź 🙂 Akurat Nubę dostaje 4-latek, ale rozważałam też dorzucenie mojemu 14-latkowi. Jaką paszą karmisz?
Co do podawania 2 h przed treningiem - to faktycznie działa? Nie wiem czy pasze się przystwajają tak szybko... Ok, jakiś energy buster w paście to może tak, ale jakoś mi się nie wydaje, żeby koń zdążył przyswoić takie Struktur E tuż przed treningiem... . 🤔
Może ktoś ma doświadczenia w temacie?
Moje konie, jeśli już, to tego typu pasze zaczynały dostawać na kilka dni przed zawodami + na samych zawodach. Sporo zawodników tak karmi. I tu mi się wydawało, że sprawa działa - ale nie upieram się, może te 2h wystarczą.... Chociaż też nie wiem czy to nie jest zbyt gwałtowna ingerencja...

Btw, miałam dziś okazję zważyć swoje konie. Fajna sprawa!
Niby wiedziałam, że to wcale nie jest tak, że "każdy koń waży 500-600 kg", tylko często mniej 😉 ale dopiero jak się zobaczy wynik na czytniku z wagi, sprawa jakoś do człowieka bardziej dociera.
Moje pasze & karmienie też zostały przeanalizowane wnikliwym okiem dietetyka.
Jeśli macie jakieś dylematy, a macie możliwość skorzystania z takich usług, to polecam.
Sankaritarina też dawałam na sucho te otręby i byłam bardzo zadowolona, szybciutko mi koń odbił po wrzodach  :kwiatek: moja koleżanka za to zalewała i robił się właśnie taki kleik śmieszny  😁
Czesc! Czy ktos można zna % zawartość melasy w mebio active balance? Pisałam do hippolita i niestety milczą 🙁
Sankaritarina, pisalam juz gdzies w tym watku, mój jest na Mebio od marca.
do sniadania dostaje sport plus, do kolacji build up + otręby od nuby wlaśnie.

Ale ja karmie pół na pół z owsem.

Róznica jest spora, niestety zdjec nie ma sensu wstawiac bo jest kompletnie niefotogeniczny i wychodzi mi jak śledź 😀
Gillian   four letter word
14 czerwca 2020 09:04
Czy ktoś z Was miał przygody gastyczne po paszy Agrovital, zwłaszcza tą do podawania na mokro?
Lov   all my life is changin' every day.
14 czerwca 2020 16:50
Kunia, otręby ryżowe najlepiej po treningu 🙂
Czy ktoś z Was miał przygody gastyczne po paszy Agrovital, zwłaszcza tą do podawania na mokro?

Nigdy. A karmiłam parę lat.
Tyle że, ostatecznie i tak zmieniłam paszę, więc nie wiem
jak z jakością teraz.
Gillian   four letter word
14 czerwca 2020 20:20
3 konie zakolkowały w ciągu tygodnia po spożyciu 🙁 na pewno było dobrze namoczone, odstane, niewielka ilość 🙁
Gillian
Karmie już dość długo( aktualnie też), nigdy żadnych problemów.
Gillian   four letter word
14 czerwca 2020 22:38
To może felerny worek.
Albo zupełnie inna przyczyna, też niewykluczone.
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
15 czerwca 2020 06:06
U nas jedzą Agrovital, w tym 2 konie trawokulki w ilościach hurtowych i żadnych problemów.
Gillian   four letter word
15 czerwca 2020 07:46
Albo zupełnie inna przyczyna, też niewykluczone.


Pomyślałabym tak gdyby nie to, że konie stoją w różnych stajniach. No nic, worek wywalony, nie ryzykuję dalej 🙁
Gillian, a nie wina siana z jakiegoś konkretnego bala?
Gillian   four letter word
15 czerwca 2020 08:14
Niee, konie dostają zupełnie inne siano. I wszystkie są w innych stajniach ale dostały na próbę z jednego worka.
Dziwne bo moja mama kupuje te pasze od 2 lat przynajmniej i nigdy nic się nie działo.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się