Revoltowe wielkoludy(wielkokonie), czyli im wyższy koń tym lepiej :)

Alaska ale jeszcze zielono na zdjęciu  😀 a co się działo, że chodził "na 3 kopytach"?


Miewamy problem z kopytem w lewym przodzie, ogólnie ta noga jest trochę oderwana od rzeczywistości i żyje swoim życiem. Długo by opowiadać 😉 W każdym razie próbowaliśmy boso nie było dobrze, w klasycznych podkowach też nie było dobrze, boso i w butach nie było najgorzej, ale nadal franca potrafi się podbić i złapać ropę w kopycie na padoku (a zabawowy jest i kombinator- taki czarny diobeł  :hihi🙂 więc zamierzamy spróbować w najbliższym czasie klejonych podków 🙂
I właśnie ostatnio trafiła się mu ropa, a że koń jest duży i ciężki, do tego hipochondryczny (jak każdy facet xD), a ropa pierońsko boli....to praktycznie nie stawał kilka dni na nodze  😵
Najlepszego dla Was i waszych wielkokoni w Nowym 2020 roku 😅0
My na okres zimowy przeskoczyliśmy do niedalekiej stajni z halą bo ja nie posiadam niestety, a fajnie jak jest możliwość coś ambitniej z koniem zimą porobić.
Kłapouchy pozdrawia :kwiatek:
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
07 stycznia 2020 21:32
Agnieszka K. hala w zimie jak się ma konia w treningu to jednak must have. Super, że miałaś możliwość się tam przenieść 🙂

"Maluszek" pozdrawia z dzisiejszych odwiedzin  😜
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
07 stycznia 2020 21:35
xequus o maaaatko ale zazdro!!! gdzie tak pięknie?
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
07 stycznia 2020 21:45
Pati2012 w górach, Toporzysko dokładnie 😉
xequus widoki i mamut przepięknie  😍
Wydawało się że wszystko w dobrym kierunku zmierza a tu chyba klops... U mnie koń stał w stajni angielskiej i padoki od rana do wieczora a od wiosny do jesieni 24h na dworze, w tej stajni boksy są tylko wewnętrzne bez okien, a padokowanie to 2-3 godz na kwaterach... i zaczęło się... Kaszel  🙁 bez wypływów, glutów itp. Jeden dzień zero, kolejnego kaszel co chwilę... Po rozmowie z wetem wstępnie stawiamy na alergie, koń nie może w takiej stajni stać bo będzie tylko gorzej...  🙁 będziemy dokładnie diagnozowac ale puki co chyba będzie musiał wrócić do domu... Także fajnie się nowy rok zaczął dla nas  😫
Fota z konsultacji skokowych gdzie Kłapouchy uczył mnie skakać  😉
Halo halo czy wasze Wielkokonie na wakacje wyjechały?  🤣
Bo jakaś cisza nastała. My się lenimy po zatracie w lewym przodzie  🍴 koronka i kawałek puszki kopyta wyparował
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
21 lutego 2020 07:42
My też dla odmiany bez dobrych wiadomości...

Gniady już nie spełnia się jako profesor tylko jako rencista. Na szczęście było wolne miejsce w super stajni angielskiej, do której mam tylko 7km, więc mam go teraz cały czas na oku. A mieć na oku muszę, bo dorobił się pęknięcia kości koronowej(tej pechowej, na której leczyliśmy zwyrodnienie)...
Miała już być wymarzona emerytura, wyjazdy tylko w teren, potem marzyłam tylko o możliwości spacerów stępem do lasu, a teraz to nie wiem czy w ogóle jeszcze będę mogła wsiąść chociaż na stępa...

Także trzymajcie kciuki, bo jest w trakcie leczenia.

Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
11 maja 2020 09:26
Przedstawiam wątkowi Ryszarda 185+ Właśnie zaczęliśmy powrót pod siodło po roku budowania masy. Klamot z ziemi, z góry zaskakująco przyjemny i reagujący na pomoce. Wsiadanie o dziwo bez problemów - wystarczają schodki  😁  Za to pierwsze zsiadanie było szokiem  😂
Na_biegunach - jejeu to taki mój koń marzenie - dużo rudego i dużo białego🙂
I jakie ma super kopyta!
Dawaj więcej fot!
anetakajper   Dolata i spółka
11 maja 2020 11:04
Na_biegunach Też musisz mieć przyczepę XXXL  😵 Mieści Ci się w przedziałce dla jednego konia?
Mój Top ma już 185 , a siwa 181. siwa w przedziałce się nie mieści za bardzo, a Top z ledwością ! I zmieniłam dla tych mutantów przyczepę i okazuje się że ona jeszcze mała  🙄
Na_biegunach, jaka piękność 😍 od zawsze miałam słabość do dużych. Jak zaczynałam jeździć w wieku 7-8 lat zawsze sobie zaklepywałam na jazdy takiego wielkokonia, jakoś 180. Oczywiście nogi mi nie sięgały za tybinki, ale proporcjonalnie do wzrostu miał wielkie serducho i nigdy nie poszedł tam gdzie bym nie chciała 😁
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
11 maja 2020 12:02
kotbury, oj nie, kopyta przerośnięte  😡 Jutro się zbieram do dziergania, bo wreszcie popadało.
anetakajper, korzystam z transportu hodowcy ślązaków. Mieści się na ostatnią dziurkę belki. Długi jest. Po haflingerce niezły skok, a jaki luksus z miejscem na siodło  😜


Lewa strona i mokre resztki zimowego futra

Prawa z pierwszej jazdy
Na_biegunach, ale ładnie Ci sie udało go odpaść!
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
11 maja 2020 12:59
vanille, strasznie mnie to cieszy. Czasem miałam wątpliwości czy się uda z treściwym raz dziennie. Z właścicielką się wahałyśmy czy da radę już tą zimę bezstajennie. Fizjo nam pomogła decyzje podjąć i został. Z dobrym skutkiem 🙂


Tutaj ciąg dalszy pierwszej jazdy. Poprosiłam, żeby trener wsiadł i sprawdził jak z nim pracować i na ile intensywnie. Efekt w moich oczach  😜
Już nie spamuje więcej  😁
Witajcie  :kwiatek: Być może dołączę na dłużej do tematu, gdyż rozważam zakup wielkokonia. 4 lata, 180cm. Ja 168cm, partner 183cm. Mam kilka pytań  🏇
Czy ciężko jest robić zakupy dla wielkoluda ? Jest szansa, że będzie się mieścił w full, czy nawet się nie łudzić ? Zapewne jest mniejszy wybór wyposażenia w rozmiarach ponad standardowych ale mimo wszystko wygląda to w miarę przyzwoicie i cenowo, i ze względu na różnorodność?
Czy wysoki wzrost jest obciążeniem dla końskiego organizmu ? Spotykacie się z dolegliwościami częściej występującymi u wielkokoni, niż u standardowych rozmiarów zwierzaków ?
Czy przez duże wymiary konia mieliście problem z pensjonatem (np. musieliście z jakiegoś zrezygnować, bo koń mógłby się gdzieś nie do końca mieścić)?
Różnica kosztów paszy, dodatków, leczenia. Większy koń- większe dawki. Jak wygląda to cenowo, jaka jest różnica sponsorowania olbrzyma, a standardowych rozmiarów konia?  💃
Ja miałam zawsze duże konie, w tym dwa bardzo duże.
Jeśli chodzi o sprzęt to nie ma takiego problemu wydaje mi się ze tego jest pełno i niekoniecznie drożej/dużo mniej różnorodnie.
180 cm nie oznacza ze będzie miał wszystko ogromne (może jest krotki albo ma delikatne nogi i głowę), będziesz musiała testować i niektore marki owszem kończą rozmiarówkę na L/XL. Ogłowie/napierśnik i ochraniacze/kaloszki to chyba największa bolączka, jeśli masz giganta rzeczywiście, derek dużych jest trochę, siodło dopasować to problem dla każdego konia, bo w Polsce za mało prasowaczy sensownych 🙂 , dużych kantarów, czapraków nie brakuje.

Ja akurat nie miałam problemu z pensjonatem, ale możliwe ze jakaś stajnie odrzucić będziesz musiała, bo boksy będą za male. W dobrych stajniach to zazwyczaj nie taki problem, bo boksy muszą spełniać warunki podstawowe, ale już przydomowe i mniej profesjonalne czasem będzie za ciasno.

Zdrowie to jest najgorsze wydaje mi się - masz naprawdę dużo większa szanse na problemy z nogami - szpat, shivers, kolana. Jeśli nie ma dobrych kopyt, tez będzie słabo. Ze zdrowiem końskim nigdy nie wiesz tak naprawdę, badania mogą być idealne, a tak ci się uszkodzi i odwrotnie może mieć jedna krzywa nogę i braki w trzeszczkach, a nie zakuleje nigdy. Ale jednak z dużym koniem świadomie ryzykujesz więcej.

Suplementy będą starczać na krócej i paszy zje więcej na 100% - ale tu tez bardzo zależy jak będziesz go karmić, użytkować i jakie potrzeby będzie miał koń. Mały koń może mieć problemy zdrowotnie i jeść pasze pelnoporcjowo wraz z suplementami  - i tak zbankrutujesz. Ciężko tak podliczyć finansowo różnice. 

Do czego pije - bierz, jeśli badania przechodzi - duże jest fajne! 🙂 Jeśli mąż będzie dużo jeździł łatwiej mu będzie się odnaleźć i siodło duże dopasować.

Ja miałam zawsze duże konie, w tym dwa bardzo duże.
Jeśli chodzi o sprzęt to nie ma takiego problemu wydaje mi się ze tego jest pełno i niekoniecznie drożej/dużo mniej różnorodnie.
180 cm nie oznacza ze będzie miał wszystko ogromne (może jest krotki albo ma delikatne nogi i głowę), będziesz musiała testować i niektore marki owszem kończą rozmiarówkę na L/XL. Ogłowie/napierśnik i ochraniacze/kaloszki to chyba największa bolączka, jeśli masz giganta rzeczywiście, derek dużych jest trochę, siodło dopasować to problem dla każdego konia, bo w Polsce za mało prasowaczy sensownych 🙂 , dużych kantarów, czapraków nie brakuje.

Ja akurat nie miałam problemu z pensjonatem, ale możliwe ze jakaś stajnie odrzucić będziesz musiała, bo boksy będą za male. W dobrych stajniach to zazwyczaj nie taki problem, bo boksy muszą spełniać warunki podstawowe, ale już przydomowe i mniej profesjonalne czasem będzie za ciasno.

Zdrowie to jest najgorsze wydaje mi się - masz naprawdę dużo większa szanse na problemy z nogami - szpat, shivers, kolana. Jeśli nie ma dobrych kopyt, tez będzie słabo. Ze zdrowiem końskim nigdy nie wiesz tak naprawdę, badania mogą być idealne, a tak ci się uszkodzi i odwrotnie może mieć jedna krzywa nogę i braki w trzeszczkach, a nie zakuleje nigdy. Ale jednak z dużym koniem świadomie ryzykujesz więcej.

Suplementy będą starczać na krócej i paszy zje więcej na 100% - ale tu tez bardzo zależy jak będziesz go karmić, użytkować i jakie potrzeby będzie miał koń. Mały koń może mieć problemy zdrowotnie i jeść pasze pelnoporcjowo wraz z suplementami  - i tak zbankrutujesz. Ciężko tak podliczyć finansowo różnice. 

Do czego pije - bierz, jeśli badania przechodzi - duże jest fajne! 🙂 Jeśli mąż będzie dużo jeździł łatwiej mu będzie się odnaleźć i siodło duże dopasować.




a wiesz może które czapraki (firma/model) są większe od stanadardowych ? 🙂 Szukam dużych czapraków DR na mojego wielkokonia, standardowe wypadają dosyć krótkie.

Zgadzam się ze wszystkim powyzej, wzrost nie jest jakimś wyznacznikiem problemów zdrowotnych, bo to zależy od stanu ogólnego. Poza standardowymi badaniami, warto mu zrobić endoskopie przed zakupem. Tutaj jest akurat większe prawdopodobieństwo na problemy z układem oddechowym, ale i szybko zauważone, są łatwiej wyleczalne. Sama mam od kilku lat wilekopolaka 180cm. Ogłowie szyłam na wymiar - łeb ma ogromny, ale są w stajni wyższe konie które mają 2 razy mniejsze głowy 😉 kantary, ochraniacze, kaloszki, derki - jestem już obeznana które firmy maja XL lub XXL pasujące na mojego olbrzyma. Wybór nie jest problemem. Nigdy nie miałam problemu ze zbyt małymi boksami, pasza to kwestia indywidualna, niezależna od wzrostu. Mój koń ma 12 lat, jest w stałym treningu, nigdy nie miał problemów z nogami, ani żadnych problemów zdrowotnych, kopyta ma wychwalane przez kowali🙂 Wysokie konie moim zdaniem są zachwycające, dla mnie im potężniejszy, większy tym piękniejszy  😍 😍 choć to też kwestia gustu.  Podsumowując, polecam  😅

monikaa2208,
Eskadrony cottony DL są wielkie, Schockemuhle tez były spore, teraz w sumie nie wiem. Pady Eurostara te stare modele były duże, czapraki nie. Z tych nowych PS of Sweden wyglądają na ogromniaste, trzeba by poprosić zmierzyć.
Caball szyje na wymiar (kiedyś bez dopłat było) polecam bardzo - kilka padów większych mi uszyli, cenowo i jakościowo super. Tu pod siodłem 18 cali.

monikaa2208,
Eskadrony cottony DL są wielkie, Schockemuhle tez były spore, teraz w sumie nie wiem. Pady Eurostara te stare modele były duże, czapraki nie. Z tych nowych PS of Sweden wyglądają na ogromniaste, trzeba by poprosić zmierzyć.
Caball szyje na wymiar (kiedyś bez dopłat było) polecam bardzo - kilka padów większych mi uszyli, cenowo i jakościowo super. Tu pod siodłem 18 cali.



dzięki ! 🙂
Cottony są akurat dla nas zbyt cienkie, lubie sztywne, grube czapraki. PS of Sweden wyglądają ciekawie, sprawdzę przy okazji. Nigdy nie patrzyłam w stronę Caballa, nie wiem czemu, a widzę że i wypełnienie sztywniejsze można dobrać 🙂 Zamawiam  😅 dziękuję 🙂

P.S. piękny ten Siwek !
monikaa2208,
Polecam Caball, będziesz zadowolona 🙂
Dzieki - niestety już go nie mam, ale to był super koń, eh!
Najnowsze PS of Sweden DL wcale nie są takie ogromniaste.
Kupiłam COB i FULL - łapcie zdjęcie dla porównania.

Ale są piękne 🙂
jabooshko
o super dobrze wiedzieć! 🙂😉) Ten błękitny - szal!

Słuchajcie możecie mi napisać ile wasze wielkoludy jedzą treściwego? Bo straciłam wprawę z żywieniem i ciągle główkuje czy nie daje za mało. Wiem ze różnie konie przyswajają pasze, ale no trochę mi by to dało jakiś ogląd 🙂 
jabooshko
o super dobrze wiedzieć! 🙂😉) Ten błękitny - szal!

Słuchajcie możecie mi napisać ile wasze wielkoludy jedzą treściwego? Bo straciłam wprawę z żywieniem i ciągle główkuje czy nie daje za mało. Wiem ze różnie konie przyswajają pasze, ale no trochę mi by to dało jakiś ogląd 🙂 



Mój w stałym treningu ujeżdzeniowym 6x w tygodniu + karuzela i padok codziennie je na kazdy posiek (3 posiłki/dzień) 2 kg treściwego + miarkę sieczki. Poza tym, raz dziennie mesz.
Dodam, że to koń z tych szybko chudnących i wolno przybierających na wadze.
Najnowsze PS of Sweden DL wcale nie są takie ogromniaste.
Kupiłam COB i FULL - łapcie zdjęcie dla porównania.

Ale są piękne 🙂


PS of Sweden miałam okazję przymierzyć, Małe 🙁
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
16 lutego 2021 06:08
Cicho tutaj  😉 co tam słychać u wielkokoni?
My mamy wielki come back, gniadosz p odpoczywał w stajni z wielkimi pastiwskami i znowu nie dał się dać na emeryturę  😀 po serii niefortunnych zdarzeń i pęknięciu kości nie wiadomo było, czy w ogóle będzie można wsiadać chociaż na spacer na stępa, ale wielkokonie się nie poddają i zaskakując wszystkich Pan koń wrócił nawet do lekkich treningów  :kwiatek:






No to super  😅 🏇
Ja tam wole zawsze się mile zaskoczyć, niż oczekiwać cudów i potem się rozczarować  😀
My się obijamy w większości, bo brak hali, ale jak tylko się da to ruszamy pulpeta  🤣
Dołączam ze swoim Warkiem do tego wątku 🙂 jest już 180 cm w kłębie i jeszcze pewnie urośnie. Będzie miał 4 lata dopiero w maju tego roku.
20220112_195200.jpg 20220112_195200.jpg
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
28 stycznia 2022 21:04
Piękny wielkokoń! 😍 Coś nam wątek umarł. Co u reszty wielkokoni? 🙂
Moj ogierek ma 2 lata i nie mam pewnosci, ile dokladnie mierzy, bo szybko to sie zmienia. Abi (mniejsza) ma 170 cm, a ogier? Troche jest jakby..wiekszy?
20220128_232229.jpg 20220128_232229.jpg
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się