wrzody żołądka

Ja kupował za 6,5 u tego polskiego dystrybutora Ablera. 2,5 miesiąca temu.
Aaa, to mea culpa, myślałam, że 3 to taki standard. 😀 Czasami dobrze mieć mniejszego kunia. :P Chociaż przesypywanie tych połówek, żeby właściciel stajni mu rano sypał wkurza niemiłosiernie. Ale już kończymy kurację.
Pytanko mam o siano, a mianowicie dostęp w  boksie. Siatka się u mnie nie sprawdziła, była może 3 tygodnie po czym oczywiście się zaplątał w nią, a szkoda bo super jakość tej siatki "Piece of hay".
Znalazłam coś takiego:
https://www.zywieniekoni.pl/sklep/haygain-forager/

Fajne, tylko cena niezbyt miła, ale myślę że coś podobnego mogę chyba zrobić sama na rzeczach z marketu budowlanego, prawda?
Czy są jakieś proste pomysły na dodatkowe siano o których nie wiem? Jakieś fajne rozwiązania?
Ostatnio trafiłam na takie paśnki JFC. Może Cię zainteresuje.
http://jfcpolska.pl/karmidlo-tear-drop-tdhf-c/
http://jfcpolska.pl/pasnik-tear-drop-nascienny-tdhf-w/

A może zwykła torba na siano?
Puma, fajnie to wygląda.
Dopytam o cenę z ciekawości, bo nie mogę montować niczego po ścianach raczej.
Ja kupowałam około 2 tyg temu po 7 zł za saszetkę.

Powiedzcie czy to prawda że te pasty są lepsze od saszetek? Dlaczego??
Można w trakcie kuracji przejść na pasty czy nie bardzo?
Pasty są lepsze bo ładujesz prosto do pyska, a granulek z paszy może nie zjadać wszystkich.
Powiedzcie czy to prawda że te pasty są lepsze od saszetek? Dlaczego??


Jest jeszcze jedna kwestia oprócz "zjedzenia wszystkiego".
Pasty są lepsze, jeżeli podajesz na pusty żołądek bez innego jedzenia przed i w trakcie - bo lek jest lepiej wchłaniany.
W zasadzie saszetki zmieszane z jedzeniem też najlepiej dawać "na głodno" i z jak najmniejszą ilością paszy.
Podobnie jest z wieloma innymi suplementami/lekami (np. boswelią), ale akurat przy leczeniu wrzodów można sobie na to pozwolić, bo przy podawaniu leków nie powinny powstawać nowe zmiany (zmniejszone wydzielanie kwasu).
Tak rozminiałam suplement po kuracji,a teraz się zastanawiam nad ziołami.
Czy ktoś stosował to:
https://www.nubaequi.pl/pl/ziola-dla-koni-peletki-ziolowe/67-procesy-trawienne.html

Pytanko mam o siano, a mianowicie dostęp w  boksie. Siatka się u mnie nie sprawdziła, była może 3 tygodnie po czym oczywiście się zaplątał w nią, a szkoda bo super jakość tej siatki "Piece of hay".
Znalazłam coś takiego:
https://www.zywieniekoni.pl/sklep/haygain-forager/

Fajne, tylko cena niezbyt miła, ale myślę że coś podobnego mogę chyba zrobić sama na rzeczach z marketu budowlanego, prawda?
Czy są jakieś proste pomysły na dodatkowe siano o których nie wiem? Jakieś fajne rozwiązania?


Zrób drewnianą skrzynkę z desek grubości 32 mm  (skrzynia  60x80x60 cm ma pojemność ponad 200 litrów) i na siano połóż drobną kratę. Może być z panela ogrodzeniowego wycięta. Koszt niewielki, deski do 100 zł, panel 50 zł,  garść wkrętów lub gwożdzi i tarcza do szlifierki. Zaoszczędzisz 1600 zł.
asiaj Do tego jeszcze ten omeprazol w saszetkach jest strasznie gorzki i jak koń się zorientuje to może zbojkotować jedzenie go całkowicie.
Magdzior, pasta jeszcze gorsza, serio, spróbowałam dosłownie odrobinkę na język, ten smak pozostał przez kilka godzin 😁
Peptizole chyba smaczniejsze niż equinor bo koń nawet bez marchewki nie wypluwał. A pastę podaję tak, że wciskam ją bokiem do pyska i od razu od przodu wpycham marchewkę. Zawsze działa.
LSW, też o tym myślałam, tylko krata odpada , bo jak wsadzi nogę, a wsadzi na pewno to będzie słabo.
Szukam pomysłu do ustawienia  w rogu boksu, żeby nie zajmował dużo miejsca. Znalazłam na necie rozwiązanie z beczki, ale nie ma jak jej obciążyć w przypadku takiego rozwiązania.
w kratę 4x4 cm wsadzi?
LSW, tak samo jak w siatkę, o ramię podkowy może przecież zaczepić.
[url=https://www.flickr.com/photos/44124317@N02/4054846251/in/photostream/]klil[/url]

To jest fajne :
https://www.eazigrazer.co.uk/

Ale też nie tanie  , ale wydaje mi się że tu nie ma jak zaczepić podkową.
Behemotowa Niestety, ale zdecydowanie łatwiej sprawić by cała pasta została 'w koniu' niż granulki, bo jednak konsystencja jest dość gęsta i nie tak łatwo wypluć (choć na pewno da się i to🙂.
Moja kobyła jest problematyczna, mam kłopot żeby podać jej odrobaczenie w pascie raz na 4 miesiące A co dopiero podawać jej pastę codziennie. Rzuca głową strasznie, sama by siebie zabiła nie mówiąc o tym co może mi zrobić przy okazji ...  taką kupiłam z kiepskich warunków.
zdecydowałam się więc na saszetki. Podaje w 3 garsciach lekko zmoczonych otrąb pszennych, potem dopiero reszta paszy jak upewnie się że to zje. Puki co zjada.
Czy należy jakoś stopniowo schodzić z abprazole podczas kończenia kuracji?
Na wypisie z kliniki mam, że jeszcze przez 4 tygodnie podawać 3 saszetki (przed kliniką dostawał 4 saszetki), a później przez 6 tygodni po 2 saszetki.
Planowałam przeciągnąć mu kuracje i przez dwa tygodnie dostawał 4 saszetki, teraz przez 6 tygodni podaje 3 saszetki. Rozumiem, że nie muszę schodzić aż do jednej saszetki?
Nie, dawkę redukuje się do połowy a potem odstawia.
prib, rozumiem, dziekuje 🙂
Behemotowa Zwykle przez 6-8 tyg jest pełna dawaka a potem przez tyle samo połowa i po tym czasie się odstawia (ew kontrola jeśli jest zalecona).
Na forum Uk wiele osób poleca zioła po prostu:
https://www.naturalhorsesupplies.co.uk/Herbal+Easi-Gut++900g++PWdUTndBRE14b0RkalZIWnZKSGM

Po za tym najlepsze wyniki ma misoprostol, szkoda, że u nas nie do zdobycia ...
anetakajper   Dolata i spółka
23 czerwca 2020 06:19
Czy ktoś odchudzał konia wrzodowego?  Jak można odchudzić konia, który musi ciągle mieć dostęp do objętościowi ? Koń wygląda już jak perszeron  😵
Jest na mało bujnej trawie stoją po 14h czasami po 2h zależy od temperatury.  Siano w torbie, treściwe to rano 0,5l paszy + witaminy , a wieczorem 0,5l meszu sm +zioła i witaminy. 
Pod siodłem tylko stęp
anetakajper nie wiem jak przy wrzodkach, ale ogólnie można pomyśleć o siatce na siano z małymi oczkami, kagańcu pastwiskowym, zapewnieniu koniowi więcej ruchu w ciągu dnia - np. woda na jednym końcu padoku, siano na drugim końcu padoku - tak żeby sam z siebie musiał się więcej przemieszczać.

Paszę i mesz wymienić na coś niskocukrowego, niskoskrobiowego (dla nas super się sprawdził Brandon XL) - i zadawanie symbolicznych ilości, tylko po to żeby przemycić suplement. I zmiana ściółki ze słomy na trociny (nie wiem na czym Twój stoi).
anetakajper   Dolata i spółka
23 czerwca 2020 08:49
Koń nie tyka słomy nawet tej ze złota 😉 Siano dostaje na noc bo w dzień jest/był na pastwisku z niską trawą.  Mogę spróbować z tą siatką choć 2x mi się zaplątała w nią- chyba to będzie najlepsze rozwiązanie.
0,5l https://zdrowy-kon.pl/pl/p/Condition-Mix-20kg-musli-dla-koni-lekko-pracujacych/278  to nawet nie 200g paszy. Daje bo muszę dać supli.
Wieczorem mesz to jest zioła + siemie lniane + 0,5l tego equifirsta zalane wrzątkiem + supli. Jedyna pasza za wyjątkiem owsa którą żre ten opas! Próbowałam z sieczką, jak u wałka to mogę se to sama jeść :/  Brandona próbowała jak jeszcze chodziła pod siodłem.....to samo co z sieczką :/

Zacznę ją chyba więcej stępować.  Bo ruch na padoku jest i owszem jak pada bądź jest pon. 20C . Przyszło lato i zaczął się kłopot bo księżna  ma konflikt z meszkami i muchami.
anetakajper, a czemu ona chodzi tylko stępem?
anetakajper rozumiem... często to jest patowa sytuacja :/ Ja bym jednak pokombinowała z mocowaniem siatki z drobnymi oczkami. Ta pasza którą podajesz ma dość sporo skrobi - dla wrzodków chyba nie wskazany jest wysoki poziom skrobi?

Jak odchudzaliśmy mojego wałka to były kategoryczne zalecenia od Pani dietetyk - przestawić na trociny (chociaż byłam pewna że nie podjada), paszy tylko po przysłowiowej garstce - nie było to 0,5 litra, bardziej 0,2 litra - mały kubeczek (stajenni się śmiali że karmią chomika), w zimie wrzucałam garść sieczki (wysokowłóknistej, niskocukrowej - po konsultacji z dietetyczką). No i schudł, w końcu. Ruchu nie zwiększyłam szczególnie, dlatego że ja nie miałam po prostu tyle czasu. Pewnie jakby regularnie pracował, to efekty by były bardziej spektakularne.
anetakajper   Dolata i spółka
23 czerwca 2020 09:43
anetakajper, a czemu ona chodzi tylko stępem?



Bo chcę dać jej rok przerwy.Wywiesiłam białą flagę po pechu jaki nas spotykał od stycznia 3 razy wracała do pracy! zagwożdżenie z ropą, zawalenie i zaplątanie się właśnie w siatkę i ponaciągane mięśnie. Wisienką było super jazda, stęp i nagle jakby na gwoździa stanęła. Zsiadłam i powiedziałam pi..ole nie jeżdżę  😂 No i staram się tego trzymać 😉

Nigue Nie wiem czy jest dużo cukru czy nie. Ona nie tyka żadnej paszy z której leje się melasa i olej. W tym również sieczki. Ta pasza jest sucha i nie śmierdzi chemią.  Ooooo wpadłam właśnie na super pomysł!  trawokulki? to jadła!
Jak robiłam jej badania to dwukrotnie miała cukier niski! Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, ale z brakiem cukru też nie można przesadzać?

Ona ma w boksie horslixa i po 3 miesiącach ubyło 1/3 pojemniczka. Wydaje mi się że ona sama reguluje sobie cukier? Marchewki też nie zje jak ma jej za dużo.  Za to wytrąbi cały sok z rokitnika  🤔
Ta pasza dla koni wrzodowych to tak srednio. Jak wszystko, co ma duzo skrobii, jest dosc smaczna, to fakt.

Ja bym tego konia wziela do roboty. Nie musi byc normalny trening, skoro jest jakas przeszlosc z kontuzjami, ale moze chociaz wiecej pracy z ziemi? I jak jest antysiatkowy to moze jakis inny slowfeeder na siano, taki typu beczka/skrzynka? O ile jest miejsce w boksie.
anetakajper - podstawa to wobec tego czytanie analizy pasz i od tego zacznij  😀 Niestety posiadając konie trzeba być trochę kowalem, trochę wetem, trochę dietetykiem i trochę fizjo  🤣 Cukier to nie tylko melasa. Ani mokra pasza, ani chemiczna pasza :P

Trawokulki to dobry trop!

A z tym cukrem to tak jak u ludzi - słodycze nie są nam ani niezbędne, ani zbyt zdrowe... Lepiej unikać.

Skoro ją odchudzasz to po co horslyx? Nawet trochę takiej melasy może robić różnicę, jak odchudzamy - znowu tak jak u ludzi "niby jestem na diecie, ale skubnę ze dwie kostki czekolady". Nie słyszałam żeby konie same sobie regulowały cukier 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się