wrzody żołądka

anetakajper, ale ta pasza ma 29% skrobii, plus do tego cukier. To naprawdę sporo dla wrzoda. Dodaj do tego trawę to robi się jednak sporo jak dla wrzodka.
anetakajper   Dolata i spółka
23 czerwca 2020 10:38
anetakajper - podstawa to wobec tego czytanie analizy pasz i od tego zacznij  😀 Niestety posiadając konie trzeba być trochę kowalem, trochę wetem, trochę dietetykiem i trochę fizjo  🤣 Cukier to nie tylko melasa. Ani mokra pasza, ani chemiczna pasza :P

Trawokulki to dobry trop!

A z tym cukrem to tak jak u ludzi - słodycze nie są nam ani niezbędne, ani zbyt zdrowe... Lepiej unikać.

Skoro ją odchudzasz to po co horslyx? Nawet trochę takiej melasy może robić różnicę, jak odchudzamy - znowu tak jak u ludzi "niby jestem na diecie, ale skubnę ze dwie kostki czekolady". Nie słyszałam żeby konie same sobie regulowały cukier 🙂



W tym sęk że ona tej lizawki nie liże. Są konie które się rzucają i wyliżą do zera, a przy tej stoi to i nic nie ubywa 😉 Kupiłam kiedyś w nagrodę żeby sobie lizła i tak leży jak zaczarowana.
Czy jak w badaniu jest niski cukier to mam się nie przejmować? Bo jak ja mam niski to muszę jeść właśnie coś z cukrem i nie ważne że jadłam przed chwilą obiad  i w tym też był cukier :/

Perlica czy ta pasza byłaby lepsza? [[a]]https://zdrowy-kon.pl/pl/p/Condition-Cube-20kg-konie-ochwatowe%2C-na-diecie/4870?utm_source=shoper&utm_medium=shoper-cpc&utm_campaign=shoper-kampanie-google&shop_campaign=2195848058&gclid=EAIaIQobChMI7Y2d582X6gIVQswYCh0KwQIqEAQYAiABEgLZbPD_BwE [[a]] Z nią jest problem bo ona dużo pasz nie chce jeść, a skoro je equifirsta to jest szansa że zje podobną. Niby jest dla ochwatowców - skrobi ma 19 + 5 cukru?

koko w dzień mogę siatkę, na noc torba na siano.  Nie planuję normalnych treningów, no mogę ją przekłusować niech jej to sadło się stopi. bo ona już wygląda jakby była w 8m-cu a jest dopiero w 2gim! A co będzie jak ją tak zostawię !
anetakajper, no zdecydowanie lepiej!
anetakajper   Dolata i spółka
23 czerwca 2020 11:06
https://www.forhorses.pl/super-fibre-cubes-20kg-saracen-p-574.html jeszcze tą jadła i ta chyba będzie najlepsza i można ją dawać na mokro jako mesz. Pozmieniam jej żarcie, zacznę trochę wymuszać ruchu i może trochę się odchudzi.
anetakajper, no ta lepsza składem i przeznaczeniem, bo jednak chcesz ją odchudzić a nie przytyć ;-)
anetakajper, ale cukru dużo ma również w trawie. Dlatego ucinamy cukier gdzie się da, bo wcale koniom nie służy. Więc jak najbardziej należy się przejmować poziomem cukru w paszy, smakołykach, lizawkach, trawie, sianie...

Czy kobyła jest ciężarna?

Edit: Ta ostatnia pasza zdecydowanie najlepsza. Ten equifirst nadal moim zdaniem ma skrobi za dużo jak na wrzodka - aż 19%.
anetakajper   Dolata i spółka
23 czerwca 2020 11:27
Tak kobyła ciężarna 2gi miesiąc. Zamówię tą z saracena bo w 100% ją jadła.

Hej, mam pytanie odnośnie rokitnika, bo zgłupiałam. Dziś dostałam swój zapas (niestety dołączam do grona wrzodowców), sama spróbowałam, z ciekawości chciałam sprawdzić, jak działa na ludzi i znalazłam taki wpis: „ Nie powinny zażywać preparatów z rokitnika osoby cierpiące na kamicę nerkową. Wynika to z faktu, że rokitnik zwiększa kwasowość moczu. Sok, olej oraz przetwory z jagód rokitnika nie są wskazane w przypadku wrzodów żołądka i dwunastnicy, również ze względu na wysoką zawartość kwasów w tych produktach.” Ktoś potrafi wyjaśnić, bo szukając odpowiedzi trafiłam na sprzeczne informacje..?
anetakajper, a ta? https://magia.sklep2.pl/3f-feed-for-founder-p-63.html


Wkurza mnie, że ten producent nie podaje zawartości skrobi w swoich paszach - dlatego od nich nie zamawiam już.
karolina_2906 tak na szybko (gdzieś mam artykuły mogę potem odkopać) po pierwsze to mechanizm wrzodów u koni i u ludzi jest trochę inny, działanie dobroczynne rokitinika u koni głownie bierze się z tego, że neutralizuje wolne rodniki, które podejrzewa się, że maja spory udział w patogenezie wrzodów szczególnie odźwiernika, tym samym działa przeciwzapalnie i  przyspiesza gojenie.

Ok mam parę cytatów z artykułu:
Berries and pulp from the sea buck- thorn plant (Hippophae rhamnoides) are rich in nutrients and compounds such as vitamins, carotene, flavonoids, essential oil, carbohydrates, organic acids, amino acids, and minerals.3,4 Sea buckthorn berries have been used successfully to treat gastric and duode- nal ulcers in people and rats.5–7 A commercially avail- able product containing sea buckthorn berries and pulp was recently introduced as a feed additive to promote gastrointestinal health in horses and may be efficacious in the treatment or prevention of gastric ulcers

Sea buckthorn berries and pulp are rich in lipophilic and hydrophilic bioactive compounds such as vitamins C and E, carotenoids, flavonoids, fatty acids, plant sterols, lignans, and minerals.4,10 These compounds have antioxidant and immunomodulary properties, which are important in mucosal healing.5 Numerous in vitro and in vivo studies demonstrate that the gastro- protective effects of seabuckthorn berries are mainly explained by its strong antioxidant effects, which is likely caused by high concentrations of flavonols, vita- min C, and vitamin E.6 Furthermore, a recent study in rats undergoing a cold-stress model for inducting gas- tric ulcers showed an increase in gastric mucosal lipid peroxidation and superoxide dismutase. The results of that study indicated a positive correlation between free-radical-induced oxidative-stress and gastric ulcers.11 Thus, sea buckthorn berries might act to attenuate oxidative stress that may initiate and aggra- vate glandular gastric ulcers in horses, which has been shown in the cardiovascular system of rats; whereas sea buckthorn berries have been shown to attenuate cardiac dysfunction and oxidative stress in isoprotere- nol-induced cardiotoxicity in rats.12

Procyanidins in sea buckthorn berries have been shown to accelerate mucosal repair and healing of acetic acid-induced gastric ulcers in rats.5
anetakajper   Dolata i spółka
25 czerwca 2020 06:27
A tak wygląda siwa.

tajnaa muszę mieć paszę którą ten koń zechce jeść. Nigdy nie próbowałam tych pasz, ale wyglądają na takie których ona nie tknie.
anetakajper polecam odezwać się do mądrego dietetyka końskiego, który doradzi coś dla ciężarnej kobyły z wrzodkami 🙂 Dobrze by było zważyć i ustalić czy faktycznie trzeba odchudzać. Myślę że fakt tego, że jest ciężarna nieco jednak zmienia sytuację, również w kwestii odchudzania i fajnie byłoby się posiłkować opinią fachowca, a nie tylko internetowym gdybaniem, bo gdybać wszyscy sobie tu możemy :P
anetakajper   Dolata i spółka
25 czerwca 2020 12:07
W treningu ważyła zawsze 700 +/- parę kilo.  We wrześniu po półrocznej balandze (międzykostny) na pastwiskach ważyła 710kg (były spacery i lekki kłus na ogromnym kole). Od września -marzec wdrażałam ją w robotę z lekkimi przerwami bo ciągle coś. W marcu ją odstawiłam, a w kwietniu zważyłam 780 kg. Pod koniec kwietnia była inseminacja.

Wrócę z nią do wymuszonego ruchu 5-15 min kłusa.
Nique ona ma parę pasz które zje i to są takie dziwne pasze. hoveler E, equifirst musli, albo granulki, trawokulki, Energy coldmix i z tej firmy granulki, wysłodki i ten fiber cubes ale tylko na mokro. 

Wałek wygląda jak ona, albo i gorzej, ale z nim nie mam problemów bo daje sieczkę na odczepnego z supli i jest git. Ale nie będę zaśmiecać tym wątku 😉

edit. A jakieś mocne siatki nie za milion monet polecacie? Gruby je z siatki i dużo wolniej mu to schodzi niż z torby tylko strasznie prycha ? łaskocze go ta siatka czy co?
Gillian   four letter word
29 czerwca 2020 10:26
Polecam z całego serca Piece of hay. Mój koń jest siatkowym destruktorem z zamiłowania, gryzie, szarpie i wsadza nogi z zapałem. Siatkę nam już ponad rok i nadal w świetnej formie.
Gillian, a ja dla destrukta jej nie polecam, bo mój wsadził nogę i uwolnić się nie mógł, przez to że siatka naprawde mocna  😂
Gillian   four letter word
29 czerwca 2020 10:31
Trzeba wieszać wyżej żeby jadł od dołu 🙂
Gillian, wieszanie wyżej jest nie polecane z uwagi na :
1) możliwość zapruszenia oka
2) nienaturalna pozycja pobierania pokarmu dla konia ( koń to nie żyrafa, więc ma to wpływ na szyję , plecy oraz ścieranie zębów o dziwo).

Dlatego zrezygnowałam z siatki niestety  🙁  i sobie kombinuje nad pasinikiem boksowym "home made", bo profesjonalne z UK kosztują miliony monet.


Gillian   four letter word
29 czerwca 2020 10:37
Pod sufit nie trzeba, wystarczy tyle wyżej żeby noga nie wlazła 🙂
Gillian, wierzę, pewnie zda to egzamin u normalnego konia, ale nie u mojego  😁
Gillian, wierzę, pewnie zda to egzamin u normalnego konia, ale nie u mojego  😁



No u mojej nie zdało, po kolejnej akcji z wsadzeniem nogi gdzie już nie obyło się bez szkód zrezygnowałam z siatki z bólem serca. Za to fizjo powiedziała że szyja lepsza odkąd kobyła nie je z siatki.
Gosic, niestety ja także.
Mocno roważam to:
https://www.eazigrazer.co.uk/

Ale też mam obawy czy i tu nie zaczepi ramieniem podkowy, bo kopyta wsadzić nie da rady.
Gillian   four letter word
29 czerwca 2020 11:14
Ja sobie bez siatki nie wyobrażam 🙁 koń stał dwa miesiące przyssany do balota, wygląda jak cielna krowa, jest tak tłusty i opchany żarciem, że nawet na trawę się nie rzuca zbytnio. No i muszę moczyć, bo przypomniał sobie o RAO.
Czy ktoś mi przypomni po jaką chorobę ciężką ja kupowałam konia...? 😵 😵 😵
anetakajper   Dolata i spółka
29 czerwca 2020 11:45
Gillian właśnie zamówiłam im po takiej siatce na dzień (o ile nie będą na pastwisku). W nocy nie zaryzykuję i będą żarły z torby.
No i bardzo mnie zdziwiło prychanie jak je z siatki -jakby dostał ataku prychania! dziwne to bo z torby jak je to nic takiego nie robi.
Ktoś miał sieczkę Healthy Tummy? Jakieś opinie?
Perlica Z tego co wiem sporo koni nie chce jej jeść🙁 A dobra jak każda inna, jeśli tylko koń ją lubi.
Perlica Ja mam, kończę drugi worek. Sieczka jak sieczka, pachnie jak rosół 😁 mój miał moment zimą, że odrzucił wszystkie sieczki tylko te chciał jeść  🤔wirek:
anetakajper   Dolata i spółka
30 czerwca 2020 06:22
Kiedyś dawałam i niestety ciekła olejem, miała takie zlepki fee i do tego dużo paprochów. Siwa nawet do tej sieczki nie podeszła.  Sieczki Dengie przerobiłam wszystkie i niestety nic. jedynie co to trawokulki i one są naprawdę dobrej jakości.
Zachęcające opisy 😂 dzięki  😉
Perlica mój kobył też nie chciał jeść tej sieczki. Przy drugim worku całkowicie odmówiła konsumpcji. Nie pamietam już jak ona wyglądała - znaczy sieczka.

Mam pytanie, co sądzicie o podawaniu wrzodkowi wysłodków co drugi dzień ? Lepiej tak, czy lepiej wcale ?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się