ciąża, wyźrebienie, źrebak

Co ile godzin chodzicie/sprawdzacie kamery u swoich kobył? Mamy 322 dzień, mleko czy raczej wydzielina z sutków już nie taka przejrzysta i lepka, cyce duże... Stresuje się i poważnie myśle nad spaniem w stajni, bo jeszcze czekamy na kamerę...
vissenna   Turecki niewolnik
29 czerwca 2020 20:37
Co ile godzin chodzicie/sprawdzacie kamery u swoich kobył? Mamy 322 dzień, mleko czy raczej wydzielina z sutków już nie taka przejrzysta i lepka, cyce duże... Stresuje się i poważnie myśle nad spaniem w stajni, bo jeszcze czekamy na kamerę...


Jak już jest tak 2-3 dni przed terminem i są wszystkie oznaki, to co 2-3 godz. powinno wystarczyć.
kortina ja tez się stresowałam 🙂
U mnie było tak. Od rana kobyle mleko strasznie kapało, ale zachowywała się normalnie, zjadła, poszła na pastwisko. Sprowadziłam ją ok 17tej (trochę wcześniej niz zwykle). o 20tej dostała kolację, szamała aż miło, nic prócz kapiacego mleka nie zapowiadało porodu. Poszłam do domu, zjadłam kolację podglądając ją na kamerze, następnie szybko do wanny. Minęło może w sumie 30-35. Wychodzę jeszcze w ręczniku, odruchowo zerkam na kamerę a tam już nogi dyndają  😂. Nie wiedziałam w co mam się ubrać i z mokrymi włosami, w pidżamie pobiegłam do porodu  😂 Także no chyba trzeba mieć trochę szczęścia, bo podglądając co 2-3 godz można przegapić. No ale chyba nie da się wisieć ciągle na telefonie i prowadzić obserwację 24/h.

Powodzenia, trzymam kciuki ze szczęśliwe rozwiązanie.
Kortina, jak już się zbierają to pilnujemy 24h, z telefonem ustawionym na kamerę, ale pilnujemy we dwójkę (więc ja siedzę do 4 a mąż wtedy wstaje). Jak sama to budziki co pół godziny na zerkniecie
Ja oglądałam co 1,5h. Przy każdym porodzie byłam.
Moja kluska skończyła 20stego 2 mce 🙂 , a długonogi klamot Vito 27go miesiąc.

Ja patrzyłam co 1,5 godziny a i tak przegapiłam porod  😵
Dziękuje wszystkim za odpowiedzi  :kwiatek:
A czy świeczki zawsze się pojawiają? Czy mleko jest konieczne przed porodem? Moja klacz ma przezroczysta wydzielinę i nic jej samo jeszcze nie cieknie, pozostałe objawy są, oprócz tego mleka i nie wiem co myśleć  🤔
vissenna   Turecki niewolnik
01 lipca 2020 20:55
kortina Większość klaczy na 1-2 dni przed porodem robi sobie niezłe świeczki. Ale znane są też przypadki takich kobył, które pokazały mleko przed samym porodem (np. na 1 godzinę przed).  Czasem łatwiej stwierdzić kiedy porób przez spojrzenia na kobyłę od strony zadu (wiotkość mięśni wkoło ogona, zapadnięte mięśnie zadu). No i pod ogonem też jednak klacz będzie się mocno zmieniała w dniu porodu.
kortina, Prześledź sobie moje posty w tym wątku. Pisałam wszystkie objawy przedporodowe, wraz ze zdjęciami cycków, sromu i mleka.
U mnie pechowo 🙁 kobyły ze źrebakami zerwały się z padoku, poszły z pastuchem, przed stajnia na kostce brukowej coś się musiało wydarzyć (obstawiam że się poprzewracały). Ucierpiała klacz która była inseminowana 🙁 Chodzi jak połamana, wet był stwierdzili że to biodro (może zbite), dostała przeciwzapalne na kilka dni, czekamy jak po lekach będzie.. no i co z ciążą.. za tydzień USG. Jaki pech  😕
Który to dzień ciąży? jeśli zarodek jeszcze się nie zaimplantował/pływa to nie ma obawy na działanie leków.
Tajnaa w środę była inseminacja a więc 8 dni temu.
to luz.
asiaj trzymam kciuki żeby jednak było okej.
Ja do wtorku żyję w niepewności. Śmiesznie bo moja z kolei nie chce biegać wcale - koleżanka i kolega z pastwiska sobie zrobili małe rodeo a moja chodziła obrażona jak czołg stępęm między nimi, omijały ją w ostatniej chwili normalnie. Nie doszukuję się już żadnych znaków bo nie widzę zmian w zachowaniu żadnych szczególnych.
Już bym chciała wiedzieć. Ostatnio się śmiałam, że chciałabym tylko na chwilę zajrzeć zobaczyć czy zarodek sobie tam jeszcze pływa.  😜 😁
U nas w tym sezonie zero ciąż jak narazie a jest lipiec. Masakra. Poważnie rozważam nauczenie się chociaz badać sobie sama bo faktury od weta już są na parę tysięcy i nic z tego. Co roku ta sama śpiewka z resztą, przynajmniej jedna musi nas kilka miesięcy przeczołgać. Tak jakbym widziała że ruja do bani to bym nawet weta nie wzywała.
Moja gruba kobyła, mimo ukrytej rui, wyhodowała fajny pęcherzyk. 26.06 było ostatnie krycie.
11-12 lipca robimy usg na potwierdzenie źrebności.
Udaję sama przed sobą że mi nie zależy  😉
Czy to normalne że mam miesiąc  do terminu a kobyle kapie woda, teraz biała wydzielina. Nie dużo, ale stale  są kropelki na  strzykach... 
vissenna   Turecki niewolnik
02 lipca 2020 20:18
Czy to normalne że mam miesiąc  do terminu a kobyle kapie woda, teraz biała wydzielina. Nie dużo, ale stale  są kropelki na  strzykach...  

Możliwe, zwłaszcza u kobył hodowlanych, rodzących rok w rok. Jeśli pod ogonem nie ma zmian i mięśnie zadu nie wiotczeją, to nie ma powodu do niepokoju. Jeśli uważasz, że coś jest nie tak, to lepiej wezwij weta dla spokoju.


Widzieliście najnowszy pomysł rządu?  Zmiana ustawy o VAT, która dźwiga stawkę za nasienie zwierząt z 8% na 23%
😵 😵 😵
Czy to normalne że mam miesiąc  do terminu a kobyle kapie woda, teraz biała wydzielina. Nie dużo, ale stale  są kropelki na  strzykach...  

Nie normalne, w większości przypadków świadczy o odklejaniu łożyska. 
A jak wydzielina jest a nie kapie miesiąc przed porodem?

Dziękuje za odpowiedzi, tajnaa śledziłam twoje kobyły, ale przypomnę sobie oczywiście 😀
Mam wreszcie kamerę to będę sobie kobyle podglądać bez generowania jej  😉
Czy to normalne że mam miesiąc  do terminu a kobyle kapie woda, teraz biała wydzielina. Nie dużo, ale stale  są kropelki na  strzykach...  

U nas podobna sytuacja, wymię rano nabrzmiałe i niewielka wydzielina ale to bardzo mała, gdy schodziła z wybiegu wymię znacznie mniejsze i to uśpiło moją uwagę w rezultacie kobyła wylądowała na klinikach z zapaleniem łożyska, i tam czekamy na poród 🙁 źrebak żyje, kobyła na antybiotyku. Boje się, że urodzi się słabe i nie przeżyje. Trzymajcie kciuki proszę..
A ile zostało do terminu?
Termin na 12-19 lipca
To mnie nastraszyliscie teraz... nic innego się nie dzieje, ale zadzwonię do weta. Co się robi w takich przypadkach? Jak wygląda leczenie?
A te wasze kobyly terminem za 2-3 tygodnie wyglądają na gotowe? Bo to nie musi być zapalenie łożyska, mogą się normalnie w tym terminie wyzrebic, miałam prawidłowe porody co 20 dni przed terminem
2,3 tyg to ok ,ale miesiąc to nie bardzo.
Jeśli leci mleko mleko, a nie podbielona woda to też bym się martwiła.
Yh a u mnie znowu nici i zaczynamy zabawę od początku ;/ osiwieję przez tą kobyłę  🤔wirek:
Yh a u mnie znowu nici i zaczynamy zabawę od początku ;/ osiwieję przez tą kobyłę  🤔wirek:


Który raz próbujesz? Może trzeba pomyśleć o wymazie z porządnym czasem namnożenia (ew profilaktycznym płukaniem antybiotykiem) i ewentualnie biopsji macicy?
Karolina do tej pory były dwa razy - raz nie zaskoczyło, drugi raz były bliźniaki i po zgnieceniu pierwszego drugi niestety też nie wyżył.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się