... ślub :) ...

smartini dzięki, staram się nie zwariować, ale czy mi się to uda  😂 Też mam już DJ-a, fotografa i dekoratorki. I to tylko dlatego, że wcześniej chciałam się rozeznać jak cenowo to wygląda i napisałam w 2019 r. do jednego z fotografów z pytaniem o ofertę i termin 18.06.2021. To napisał, że ten termin ma już zajęty  😲 No i ceny z każdym rokiem rosną, więc wolałam wcześniej.

Co do zaproszeń, to u mnie w rodzinie poczta pantoflowa działa idealnie  😎 , więc jakoś w grudniu będę pewnie rozsyłać zaproszenia, i tak już wszyscy wszystko wiedzą .
efeemeryda   no fate but what we make.
03 lipca 2020 14:01
My ogarniamy noclegi dla gości, w większości również w innym miejscu niż sala, bo sala ma jedynie 28 miejsc noclegowych. Wydaję mi się, że noc weselna powinna być dla przyjezdnych opłacona przez parę młodą, przynajmniej z tym się do tej pory spotkałam i tak też zamierzam robić. Natomiast jeśli ktoś będzie chciał noc dłużej czy kilka nocy to już we własnym zakresie.
W zeszłym roku byliśmy na weselu nad morzem (z Wrocławia) i właśnie tak to było zorganizowane, nocleg weselny płacili młodzi, ale była możliwość przedłużenia sobie pobytu we własnym zakresie.
Jak byłam na wyjazdowych weselach to za noclegi płaciła para młoda, ale my zawsze pytaliśmy ile i oddawaliśmy a jak nie chcieli to dawaliśmy wiecej w kopercie. U nas za noclegi rodzinie płaciliśmy, znajomi nam oddali sami z siebie.
fin, przyznam, że sama jeszcze nie wiem jak to rozegrać. To ogarnianie noclegu w kontekście zaproszeń to raczej tak ogólnie, bo kiedys to i tak trzeba zrobić, niezależnie od tego kto będzie za nie płacił. U nas o tyle 'skomplikowane', że to właśnie będzie weekend z Bożym ciałem i chociażby kuzyn z żoną już stwierdzili, że sobie zrobią długi weekend. I pewnie nie będą jedyni. Wesela nie robimy w domu weselnym, nie ma pokoi na miejscu, pewnie będę szukać czegoś blisko ale też może być tak, że ktoś sobie będzie chciał na przedłużony weekend wziąć jakieś airbnb na wszystkie noce, ktoś inny odwiedzi rodzinę. Także nie wiem. Pewnie skończy się, że z każdym będę ogarniać indywidualnie

Na weselach poza miastem na jakich bylam zawsze mlodzi placili za nocleg. Gdybym miala sama placic za hotel, to pewnie bym nie przyjechala, bo nie dosc ze trzeba dac koperte, to jeszcze z 200-300 zl zaplacic za spanie. Na Twoim miejscu nie fundowalabym gosciom calego dlugiego weekendu, tylko sama noc weselna. Jak beda chcieli zostac dluzej to sobie sami ogarna.
smartini   fb & insta: dokłaczone
03 lipca 2020 15:54
ashtray, nie no, na pewno nie będę nikogo zmuszać do płacenia za hotel, jeżeli ktoś będzie potrzebował nocleg to i go załatwimy i zapłacimy ale pewnie po prostu wyjdzie w praniu z każdym, sama jakbym jechała np nad morze (czyli daleko i gdzie nie mam u kogo przenocować) a byłaby szansa, żeby to włączyć w jakiś urlop i to bym sobie ogarniała nocleg niezależnie i nie chciałabym żeby ktoś mi za niego płacił. Też wierzę, że mogą być goście, którzy będą woleli sobie zrobić krótkie wakacje np przy rynku czy gdzieś dalej, gdzie nie będziemy ogarniać noclegu.
Dlatego też ogarniam wstępne zaproszenia już teraz żeby móc z dość dużym wyprzedzeniem tych noclegów szukać 🙂
Jasne. Mysle, ze duzo tez zalezy od tego jak zazyla jest znajomosc (rodzina, bliscy przyjaciele, czy kolezanka ze studiow). Ja na te wesela jechalam do znajomych, z ktorymi nie bylam specjalnie blisko (moj ex byl i tylko ze wzgledu na niego pojechalam w ogole), a teraz od kad mieszkam w Warszawie to nie mam z nimi w ogole zadnego kontaktu. Podobnie jak smarcik nie przepadam za weselami, dlatego jak tylko bym mogla sie wymigac od dalszego wyjazdu, brania urlopu (jedno z tych wesel bylo w piatek 🙄 ) to bym to z checia zrobila 😀 W poprzednim poscie moze zabrzmialam cebulowato, ale wydawanie kasy na dojazd + nocleg + koperte dla osob, ktore nie byly mi zbyt bliskie, wydawalo mi sie bez sensu.
smartini   fb & insta: dokłaczone
03 lipca 2020 16:27
ashtray, u nas tego problemu być nie powinno (wiadomo, 100% pewności nie mam 😉 ) bo jednak zapraszamy właśnie same bliskie osoby, te, które naprawdę są nam bliskie i z którymi chcemy spędzić ten dzień i wiemy, że jest to odwzajemnione 🙂
efeemeryda   no fate but what we make.
03 lipca 2020 20:27
ashtray My mamy taką zasadę, że jak idziemy do bardziej moich znajomych to ja płacę, a jak do znajomych M. to on stawia, wiec nie ma problemu, że ktoś musiał na kogoś dać co go nie zna. Zawsze tez, gdy byłam singlem i zapraszałam kogoś jako osobę towarzyszącą to sama ogarnialam cały prezent.
Dziewczyny (i chłopaki), czy jakaś dobra dusza była by skłonna odpowiedzieć mi na kilka nurtujących pytań? :kwiatek:
Mój plan zakłada ślub cywilny i obiad dla rodziny. Żadnego standardowego wesela.
Wszędzie jest informacja, że ślub cywilny nie może odbyć się później niż 6 miesięcy od złożenia dokumentów, ale nigdzie nie ma informacji w jakim terminie najszybciej można się pobrać. Kilka stron wcześniej wyczytałam, że 31 dni. Czy o możliwych terminach można dowiedzieć dzwoniąc od tak do urzędu? Z waszego doświadczenia na ile w przód są zabukowane terminy?
Czy większa trudność to znalezienie wolnego terminu w restauracji czy urzędzie?
efeemeryda   no fate but what we make.
07 lipca 2020 10:00
little_girl
po prostu zadzwoń do interesującego Cię urzędu  :kwiatek:
Zmieniając temat, jakie prezenty dajecie rodzicom w ramach podziękowań? Czy dla świadków tez przewidujecie jakiś upominek?
efeemeryda   no fate but what we make.
07 lipca 2020 10:18
ja jako świadkowa nic nie dostałam ale może warto o tym pomyśleć. Dla rodziców chciałbym coś "niefizycznego" weekend w spa, albo wyjście do restauracji  :kwiatek:
Kampari, ja jako świadkowa dostałam zaproszenie na masaż. W ten sam sposób podziękowałam później swojej.
Oh, wetnę się w temacie prezentów. Pewnie pytanie niejednokrotnie wałkowane, ale ja jestem kompletnie zagubiona, bo nie mam praktycznie żadnego doświadczenia ze ślubami.
Idę na ślub (cywilny) koleżanki z liceum - tylko na ślub, mimo że na wesele też byłam zaproszona. Zastanawiam się, co na prezent i o jakiej wartości plus-minus. Przy obecności na samym ślubie, z tego co wiem, prezenty robi się skromniejsze i bardziej symboliczne, tylko co to tak właściwie oznacza? Kwiaty? Jakieś lepsze wino? Jestem totalnym dzikusem społecznym, nie mam znajomych, nie bywam na takich uroczystościach, nie wiem co się robi  👀
infantil jeśli chcesz symbolicznie, a ciekawie, to może być na przykład bukiet z kuponów totolotka, albo jakiś personalizowany gadżet, jeśli lubią wino, to ładne są drewniane personalizowane pudełka na butelki. Ale ja na pewno nie kupowałabym kwiatów. 😉
infantil, wino, voucher na coś, jak idę na ślub to zazwyczaj przynoszę coś za ok 50 zł, no maks to 100 ale to zależy komu.
My dostaliśmy taki szklany pojemnik z dobrymi cukierkami i kartka z życzeniami w środku, też było fajne. A tak to większość dawała wina.
Udało nam się znaleźć nową datę - 14.08 🙂
Stanęło na ślubie plenerowym w altance przy restauracji i obiedzie dla najbliższych.
efeemeryda   no fate but what we make.
10 lipca 2020 22:24
„Moja data”  😍 tylko, że my 2021. Jest dla mnie bardzo ważna bo wtedy brali tez ślub moi rodzice  💃
infantil, ładna kartka z kuponem totka i przyzwoite wino blto uniwersalny prezent. Kwiatów młodzi mają zwykle pod dostatkiem tego dnia.
Dzien dobry! Dolaczam do grona zareczonych 🙂
Nie bede w watku pewnie zbyt czastym gosciem, poniewaz weselny klimat to totalnie nie nasz klimat 😀 a nasz slub bedzie tylko cywilny (oboje ateisci) i bardzo kameralny i prywatny. Chcialabym natomiast zapytac czy moze ktos bral slub z obcokrajowcem w Polsce? Jestesmy na etapie zbierania dokumentow (a to potrwa...), generalnie sprawy urzedowe mnie przytlaczaja i nie mam w 100% zaufania co do informacji jakie dostalam od Pani z USC. Moge sie zalozyc, ze jak zbierzemy wszystko o czym powiedziala to i tak sie okaze, ze czegos brakuje 😁
Martita   Martita & Orestes Company
17 lipca 2020 10:40
ashtray Gratulacje! 🙂 I niestety ale z urzędami i dokumentami tak jest. Zawsze czegoś brakuje  😜
efeemeryda   no fate but what we make.
17 lipca 2020 11:32
Ashtray gratulacje !!!  😍 :kwiatek: 😅
Dzieki dziewczyny! :kwiatek:
Juz sama przeprawa przez urzedy brzmi jak przygoda! 😁
ashtray, wbrew pozorom nie ma (przynajmniej jeszcze parę lat temu nie było) jakoś dużo więcej załatwiania w takiej sytuacji, generalnie dochodzi chyba tylko zaświadczenie z ambasady, przetłumaczenie odpisu aktu urodzenia i ewentualnie dodatkowo tłumacz przysięgły na czas samej uroczystości, jeżeli obcokrajowiec nie mówi dobrze po polsku. Dacie radę 🙂 Powodzenia i gratulacje oczywiście 💃
MaiiaF aby zdobyc zaświadczenie z ambasady trzeba przedstawić tam kolejne dokumenty (jeszcze wiecej niz do ślubu). Wszystkie te dokumenty można zdobyc w kraju, z ktorego pochodzi moj narzeczony, jednakże pojechanie tam i powrot do Polski wiąże sie z kwarantanna, na która pracowo-finansowo-domowo nie możemy sobie pozwolic. Wiec generalnie nie jest łatwo i prosto.
smartini   fb & insta: dokłaczone
25 lipca 2020 19:29
Wetnę się ale melduję, że zaproszenia druknięte i ojeny, jestem zachwycona efektem. Maziaje to był strzał w 10!



branka, jak tam u Was?
emptyline   Big Milk Straciatella
04 sierpnia 2020 17:01
smartini, super zaproszenia!
ashtray, gratulacje!
branka, jak tam u Was?


Wszystko zgodnie z planem 🙂 będzie 25 osób na przyjęciu weselnym. kilka osób przyjdzie tylko na ślub bo boją wirusa.
Ze względu na ostrzenia na ślubie może być 9 osób plus my i świadkowie. Dziwnie tak dzielić ludzi, kto może wejść a kto nie ale co poradzić.
W sumie nam wypada ślub poki co w szczycie epidemii. Takze chcemy to zorganizować maksymalnie bezpiecznie że względu na starsze osoby z rodziny.

Dzięki za pamięć w ogóle, dawno tu nie wchodziłam a dzisiaj zajrzałam właśnie 🙂
branka, dobrze słyszeć. Trzymam kciuki, żeby to był dla Was piękny dzień.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się