ciąża, wyźrebienie, źrebak

Z ciekawości jak określa się termin porodu?
Te kalkulatory w necie to dobry sposób?


Od odwulacji 11mcy i masz termin, ale terminy są u klaczy umowne. U mnie wsie zdarzyło i 17 dni przed terminem i 3 tygodnie po

Whisperer13 gratulacje
Żeby nóżki się szybko rozprostowały to musi mieć ruch od samego początku. Najlepiej po twardym podłożu. Won na dwór! krótko mówiąc 😉
No i przede wszystkim to gratulacje 😀


Bardzo chętnie bym wypuściła,  ale on nie chodzi...
whisperer13 Może pogadaj z jakimś vetem, pamiętam że mój mówił że się coś podaje źrebakom na przykurcze, żeby te ścięgna się bardziej uelastyczniły. A może trzeba go wsadzić w łupki. Skoro jest żywotny i wcina mleko, to myślę że powinien sobie poradzić oczywiście z Twoją pomocą.
whisperer13, wet i oksytetracyklina plus masaze.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
10 lipca 2020 07:07
whisperer13 Aaaa... myślałam, że on tylko z samym wstawaniem ma problemy, ale że jak już wstanie to łazi.
Mam pytanie... co robicie w sytuacji, kiedy najbliższy wet jest 40min drogi od was (bo zakładam, że niektóre małe hodowle są daleko od cywilizacji 😉 ), a zaczyna się poród? Czy jest sens wtedy wzywać weta? Rozmawiałam z moim, właśnie tym który mieszka dość daleko i mówił, żeby szukać kogoś w okolicy, ale u mnie nie ma wetow, nawet od krów. Oczywiście mam nadzieje, że wszystko będzie dobrze, ale nigdy nie wiadomo.
Ha mam tą samą rozkminkę - narazie powiedziałam doktorowi, że na czas okołoporodowy będzie musiał u nas zamieszkać 😀
😂
Chciałabym zazrebic moja klacz. Czy zazrebianie 3 łatki to błąd?
Rtk, normalny wiek na pierwszą ciążę, tylko teraz już jest trochę późno
[quote author=karolina_ link=topic=57.msg2937914#msg2937914 date=1594377491]
Rtk, normalny wiek na pierwszą ciążę, tylko teraz już jest trochę późno
[/quote]

Dzięki! Ja szukam na za rok 🙂
Jedyne co przy zazrebieniu pierwiastki to źrebak może być mniejszy po urodzeniu, ale potem nadrobi jak mu zapewnisz odpowiednie warunki. No i one czasami potrafią nie pokazywac że zaraz będą rodzic, musisz dobrze pilnować. Jakieś tam rozkminy odnośnie plusów mniejszego wzrostu ogiera na pierwszą ciążę - u mnie się to nie sprawdza, u znajomych też nie, ALE nikt z nas nie kryje małych arabek 150 w kłębie wielkim angloarabem np, tzn może być różnica wzrostu ale nie ma dużej różnicy kośćca/ram.
whisperer13 jak tak sytuacja u was? źrebak wstaje?
Nirv I jak tam?  👀
Euphorycznie, jeszcze nie wiadomo 😁 tzn są dwie wiadomości - dobra taka, że coś jest, zła taka, że były bliźniaki... jeden już wyciśnięty, dostała leki żeby możliwie uniknąć stanu zapalnego i czekamy do środy... specjalnie wcześnie badaliśmy, jak jeszcze się nie przyczepiły, żeby ew bliźniaczą akcje łatwiej ogarnąć...
Nirv o kurcze widzę że u wszystkich w tym roku są jakieś przeboje.  😵
Ja sobie zrobiłam suwaczek i mam nadzieję, że za tydzień zobaczę miesięczny zarodek.  😜
Kurczę u mnie też nie ciekawie. Dzisiejsze badanie miał być tylko takie profilaktyczne co by się  upewnić kiedy kobyłę do krycia zawieść a tu proszę niespodzianka- płyn w macicy i płukanka. No ale pęcherzyk rośnie... w środę kolejne badanie  😵
A u mnie ciąża bliźniacza, zarodki bardzo blisko siebie i w kącie macicy  🤔

Niby jeden wyraźnie gorszy jest wysokie prawdopodobieństwo że się wchłonie, za tydzień kolejne usg.

ehh
Iskra de Baleron, no my badaliśmy specjalnie wcześniej - zanim się przyczepiły, przy badaniu pływały sobie razem, a godzinę później już były w dwóch różnych miejscach. Też był jeden duży, ładny, a drugi mniejszy.
Nirv
wcześniej to znaczy w której dobie?

Wet twierdzi że od początku pęcherzyki były "blisko"
U mnie walka z kobyłą  🤔 w czwartek badalismy na ciążę której nie było, wetka stwierdziła że jest przed ruja i ogólna cisza była. Zbadalismy wczoraj (czyli 3 dni później) i wyobraźcie sobie że kobyła już PO rui.... świeżo po pęknięciu, macica jeszcze trochę rujowa 🙇  no ręce opadają...
U was też takie akcje? U mnie powoli czas się kończy bo tylko do 15go sierpnia nasienie dostępne  🙁 w piatek badamy, na hormon i za tydzień pewnie zamawiania nasienia..
Ja chciałabym, żeby już było po 3 miesiącu. Ile badań USG nas czeka do końca tego pierwszego trymestru?
anetakajper   Dolata i spółka
14 lipca 2020 08:17
Ja chciałabym, żeby już było po 3 miesiącu. Ile badań USG nas czeka do końca tego pierwszego trymestru?


No najlepiej raz w 3cim miesiącu?
Matko moja kobyła taka zaniedbana  🙄 Badana przed podaniem nasienia, na 14 dzień i teraz będzie na 3ci miesiąc i myślę że koniec męczenia 😉
anetakajper no moja wet chce badać teraz na miesiąc po inseminacji i byłam ciekawa czy następne po 3 miesiącu czy wcześniej też się coś jeszcze sprawdza. Moja kobyła śpi przy badaniu  🤣 także chyba nie robi jej różnicy ile tego będzie.
Po co tyle razy badać? Jak jest źrebna, to dać spokój i zbadać po 3 miesiącach.
No chyba, że ktoś ma za dużo kasy i lubi wydawać na weta  😜 to wet nie powie, że nie  🤣
elita17 my chyba mamy jakiś pakiet już  😁 No wydaje mi się, że teraz zobaczymy serduszko i następne będzie po 3 miesiącu ale że to mój pierwszy to nie wiem czy wet może chcieć coś jeszcze sprawdzać przed 3 miesiącem.  😡
vissenna   Turecki niewolnik
14 lipca 2020 17:55
Bez sensu takie sprawdzanie. Nie ma co narażać pierwiastki na większy stres 😉

Swoją drogą Cichoń Stallions potwierdził to, co mamy okazję obserwować w tym roku. Klacze mają nieregularne ruje i ten rok pod kątem skuteczności zaźrebień jest słaby. Podobnie twierdzą zaprzyjaźnieni hodowcy z DE. U znajomego z okolic Hamburga nie zaskoczyło 40% klaczy... Trochę się już poddali, jednak nadal próbują z dwiema najcenniejszymi...  🤔
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
15 lipca 2020 09:56
A z ciekawości co do kwestii weterynaryjnych, takie minimum to:

• Badania USG: ~2 tyg (potwierdzenie)
• Badanie manualne (?): 3 miesiące
• Szczepienia: 3x herpes (3-5 mies., 7 mies. i 9 mies.) grypa + tężec
• Odrobaczanie powyżej 3 mies. + przed i po porodzie (po porodzie też źrebaka)

U stajni u Magda Pawłowicz te kobyły co kibicujemy żeby zaszły to się grzeją nieregularnie + cykle są jakby skrócone/szybsze, i wet jeździ regularnie co kilka dni - a moja D. piękne ruje, chyba z zazdrości 😁 Przestałam kibicować, bo a nuż mniej presji poczują i załapią 😁 Z tego co tutaj czytam i na grupach to chyba powszechnie kobyły "zareagowały" i sezon jest słaby 🙁
My jesteśmy po porodzie. Mieliśmy ciąże zagrożoną z racji zapalenia łożyska. Kobyle rodziła na klinikach szybko i bardzo sprawnie z czego się bardzo cieszę, łożysko odeszło. Urodził się kary, malowany ogierek 🙂 mniejszy troszkę słabszy ale sam je i wstaje, teraz pilnujemy by nabrał sił i nic mu się nie przyplątało. Jeśli będzie za pare dni wszystko dobrze i doktor nas wypisze do domu pochwale się i wstawię zdjęcia, teraz boje się zapeszyć.
borkowa.   silesian team
15 lipca 2020 12:14
Bywa Zmienna super, że wszystko się tak skończyło 😅 będzie dobrze, czekam na fotki! oby się zdrowo chował :kwiatek:
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
15 lipca 2020 18:21
Bywa Zmienna, gratuluję i trzymam kciuki!

W sb/nd badanie na potwierdzenia źrebności. Przed kryciem była płukana i dostała na pęknięcie. Dzień po było trochę płynu, poszedł antybiotyk. Zobaczymy :/
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się