wrzody żołądka

Mój przed kuracją był bardzo żywy, nerwowy, elektryczny - teraz jest takim potulnym barankiem (a bezpośrednio przy leczeniu był wręcz mułem) i wydaje mi się właśnie, że koń zaczyna odczuwać ulgę od bólu i może w końcu.. odpocząć (?) więc zamienia się trochę w takiego mulika. Mojemu rok po zaleczeniu wrzodków wróciła energia i ogólnie jest już git, ale złe zachowanie i nerwy nie wróciły  😅.
Już nie mam siły czytać o tym pomyśle na psychotropowe działanie omeprazolu 😉. I nie jest to przytyk do Ciebie kotbury, tylko do tego co pisze halo. Pogadajcie z kimś, kto ma aktywne wrzody i co było za nim zaczął je leczyć. Przełóżcie to na konie i ich dość histeryczne reakcje na ból (ostatnie reakcje na wrzody u jednego ze znanych mi koni rozłożyły na łopatki weta, właścicielkę i pół stajni) i pomyślcie, że jak przestaje boleć to te konie często wreszcie mogą tak po prostu...odpocząć.
Dokładnie jak epk,  pisze.
Zresztą przecież sama jem tonami te leki i jakaś przyćpana nie jestem na pewno  🤣 ale za to jak mnie łapie atak, bo się nażrem tego czego mi nie wolno, to można powiedzieć, że jestem autystyczna jak boli mnie brzuch, mam temperaturę, dreszcze itp 😜 bo ja akurat tak reaguje na atak.
A koń nie może tego powiedzieć przecież.
Gillian   four letter word
27 lipca 2020 11:18
Mój koń ma odwrotnie. Jak boli to jest deprecha apatia i samobójstwo. Jak przestaje boleć to wraca mu życie.
Gillian, Patrząc co mój odj...ł na tych zawodach, to chyba też wraca mu dobre za dobre samopoczucie, bo skakał fajnie mimo, że w nocy zjadł 4kg owsa, 18 kilo siana, jakieś kg witamin różnych, 2 krzesła plastikowe , 2 wieszaki na czapraki oraz 2 stojaki plastikowe  😵

Dodam, że jest na suplu z Egge, tym nowym  oraz pełnoporcjowo na Horse Care 14 RM.
Gillian,  mimo, że w nocy zjadł 4kg owsa, 18 kilo siana, jakieś kg witamin różnych, 2 krzesła plastikowe , 2 wieszaki na czapraki oraz 2 stojaki plastikowe   😵




Cooo  🤔 😵 😀  zdolniacha... Mój kiedyś zjadł koło około 15kg owsa, paszy i suplementów - ogołocił wszystkie żłoby w poprzednim pensjonacie... Nic mu się nie stało, chodził chyba z 8 godzin w karuzeli(właściciel pensjonatu powiadomił mnie za późno i weterynarz rozłożył ręce, kazał się modlić i ruszać konia) a na koniec tak właściwie to był chyba dalej głodny  🤦 . Ale nie wiedzieliśmy wtedy jeszcze o wrzodach.

A no ja się zapomniałam pochwalić, że przestałam panikować o wszystko i po 1,5 roku mój koń dostaje nie-specjalną-paszę, mianowicie dodajemy odrobinkę jęczmienia do specjalnej paszy  🤣  i jest dobrze  💘
karolina_2906 leczysz misoprostolem?

edit: już doczytałam i skoajrzyłam, że pisałaś o ulgastranie więc pewnie bez misoprostolu bo faktycznie na nim niektóre konie na początku kuracji bywaja przymulone, na ulgastranie czy omeprazolu raczej nie, chyba, że to efekt 'uboczny' leczenia, ewentualnie nakłada się inna rzecz, która objawia się w momencie gdy brzuch przestał boleć.
anetakajper   Dolata i spółka
30 lipca 2020 09:19
czy rokitnik trzeba zaparzać ? czy można jak zioła sypnąć do żarcia?
ja sypię do żarcia na sucho, ew. do wysłodków lub meszu to w tedy jest na mokro 😉
anetakajper   Dolata i spółka
30 lipca 2020 09:44
No to super 🙂 Myślałam, że musi być koniecznie zaparzone.  Teraz podaje soczek, ale powoli się kończy :/
Czy widoczne na codzien żebra-mimo dobrej kondycji konia- które znikają po wysiłku fizycznym to może być objaw wrzodów?
asiołka Nikt Ci tego nie powie, jedyną odpowiedź da gastroskopia. Konie mają tak różne osobniczo objawy lub ich brak, że wszytko może być objawem i dopiero po gastroskopi i rozpoczęciu ew. leczenia sama będziesz mogła odpowiedzieć na to pytanie.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
06 sierpnia 2020 13:58
[quote author=asiołka link=topic=1307.msg2940571#msg2940571 date=1596712860]
Czy widoczne na codzien żebra-mimo dobrej kondycji konia- które znikają po wysiłku fizycznym to może być objaw wrzodów?
[/quote]
Obstawiam, że to raczej efekt dopompowania (dokrwienia, dowodnienia) mięśni międzyżebrowych na skutek właśnie
wysiłku fizycznego. Utrzymuje się jakiś czas po treningu.
A widoczne żebra zawsze są jakimśtam znakiem, że trzeba przyjrzeć się diecie konia, użytkowaniu na danej diecie itd.
asiołka Nikt Ci tego nie powie, jedyną odpowiedź da gastroskopia. Konie mają tak różne osobniczo objawy lub ich brak, że wszytko może być objawem i dopiero po gastroskopi i rozpoczęciu ew. leczenia sama będziesz mogła odpowiedzieć na to pytanie.


Dziś mamy. Za 7h będzie wszystko jasne.
Czy po gastroskopii koń może jeść normalnie?
asiołka, lekarz przecież ci powie, bo nikt nie wie ile sedacji dostanie Twój koń.

Zazwyczaj jak się już wybudzi i minie 2h od sedacji to może .
Wiem ze mi powie, luz... zbieram sobie tylko informacje co i jak -myślałam ze z samego faktu wkładania rury do żołądka może nie powinien jeść
weź sobie kartkę i długopis i zapisuj jak wet będzie mówić co i jak. My dostaliśmy później i tak całą rozpiskę zaleceń na maila, ale lepiej robić też swoje notatki 😉
asiołka, Po gastroskopii człowiek je normalnie to i koń może  😉
Dzięki laski  :kwiatek: byle go nie bolało, a ja idę po melisę bo się stresuje bardziej niż jak ja bym miała to mieć
U nas wyszły nadżerki, leczenie i zapobieganie jak przy wrzodach.. No cóż, mi migotała lampka od kiedy widziałam te żebra i rozdęty brzuchol. Nie było innych objawów a koń to typ „przeżywam dużo w sobie i nic nie pokazuje”.
asiołka, to nic strasznego w takim razie  😉 nadżerki to ma chyba każdy człowiek  😂
asiołka i jaką kurację dostaliście?
Abprazole 3x saszety rano i ulgastran 2x dziennie przez 4tyg. Zmiana diety(Najlepiej bez owsa) siana full i zlikwidowanie czynników stresowych..
Asiolka z ciekawości kto Wam robił gastro?
Marta Zmiertka od dr Przewoznego
Dzięki🙂 trzymam kciuki żeby się udało wygoić jak należy
Dzięki🙂 trzymam kciuki żeby się udało wygoić jak należy

Dziekuje 🙂 z tego wszystkiego ja już chyba tez mam nadżerki haha
Hej, nurtuje mnie sprawa podawania Ulgastranu. Jeżeli podaje go co 8 godzin; 6;00, 14:oo, 22😲0- to czy mogę bezpośrednio przed treningiem lub w jego trakcie, czy to ma jakieś znaczenie jeżeli chodzi o konia? i jakie macie doświadczenia w stosowaniu terapi Ulgastran 3xdziennie 55ml + ABprazole 2 saszetki na czczo, czy 2 miesiące to realny czas na zaleczenie wrzodów i zredukowanie częstotliwości podawania leków. Musze być w stajni 4x dziennie żeby podać te leki- wiadomo że wtedy mam pewność że są one dobrze podane- i nie ukrywam że nie jest to łatwe 🤔
Mozii   "Spełnić własną legendę..."
22 sierpnia 2020 11:57
Pytanie za 100 pkt: co polecacie profilaktycznie i osłonowo dla wrzodka z suplementów lub dodatków paszowych?
Hej, nurtuje mnie sprawa podawania Ulgastranu.


Rozmawiałam z dr Biazik na ten temat, bo miałam podobny problem. Wiadomo, że każdy chce jak najlepiej, ale cieżko podporządkować całe życie pod leczenie konia.. jesli masz w miare ogarniętych stajennych, to ja na Twoim miejscu przygotowałabym ulgastran w strzykawce do każdego posiłku. On jest smaczny i konie chętnie go zjadają. Moja początkowo probowala się odsadzac, a teraz sama czeka na strzykawkę. Jesli chodzi o omeprazol i podawanie „na czczo”, pani doktor zasugerowała, ze jezeli jeżdzę w stałych porach, to moge podać po treningu - wtedy żołądek jest w miare pusty. Oczywiście trzeba pilnować odstępu miedzy ulgastranem. Powodzenia 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się