Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Elear też nie ruszy Chevinala jak i pasz nim skażonych  😁
Ja polecam, sprawdzone
https://hayloft.pl/produkt/equine-nutri-planbalance-pro-formula-bf

lub witaminy - niewielkie dawkowanie (10 g na 100 kg masy ciała)
https://hayloft.pl/produkt/equine-nutri-plan-enhancer-pro-formula-ultraekonomiczny-koncentrat

są mniejsze opakowania jak się chce sprawdzić, czy koniowi będzie smakowało
https://hayloft.pl/produkt/equine-nutri-plan-enhancer-pro-formula-ultraekonomiczny-koncentrat-15kg

Mój ślązak dostawał Reformin Plus, ale za bardzo nie chciał, bo tego trzeba było więcej podawać i w małej ilości owsa to mu za bardzo nie wchodziło.
Te witaminy powyżej pochłania nawet z ręki.
Chcę zrobić własny odpiaszczacz. Mam babkę i siemię. Ktoś poratuje w jakich proporcjach mieszać i ile/jak długo podawać?
jak długo mieszacie pasze przy przejściu z jednej na drugą? 3 dni, tydzień miesiąc?
mindgame, zależy od różnic pomiędzy paszami, ale średnio tydzień na zasadzie: 2 dni 70:30, 3 dni 50:50, 2 dni 30:70,
[quote author=Rudzielc_23 link=topic=25.msg2941800#msg2941800 date=1597751093]
Chcę zrobić własny odpiaszczacz. Mam babkę i siemię. Ktoś poratuje w jakich proporcjach mieszać i ile/jak długo podawać?

[/quote]
Możesz podać samą babkę, wprowadzaj stopniowo od 40g/dzień maksymalna dawka to 1g na kg wagi konia , takie ekstremum podają w klinice.Ale ważna jet obserwacja konia i stopniowe wprowadzanie i kontrola kupy raz na tydzień. Wet mi powiedziała, że odpiascza sie do skutku, może to i miesiąc trwać.
Czy możecie polecić pojemniki do szykowania racji żywieniowych pojemności ok 5l  :kwiatek: Najchętniej prostokątne, żeby łatwo się piętrowały i nie były upierdliwe do otwierania.  Do tej pory korzystałam z wiaderek 3l z allegro ale wygodniej by było mieć więcej zapasu, żeby przy mieszaniu z sieczką nie wypadało z pudełka.

Czy z TAKICH albo TAKICH ktoś korzysta?
[quote author=Rudzielc_23 link=topic=25.msg2941800#msg2941800 date=1597751093]
Chcę zrobić własny odpiaszczacz. Mam babkę i siemię. Ktoś poratuje w jakich proporcjach mieszać i ile/jak długo podawać?


Możesz podać samą babkę, wprowadzaj stopniowo od 40g/dzień maksymalna dawka to 1g na kg wagi konia , takie ekstremum podają w klinice.Ale ważna jet obserwacja konia i stopniowe wprowadzanie i kontrola kupy raz na tydzień. Wet mi powiedziała, że odpiascza sie do skutku, może to i miesiąc trwać.
[/quote]

40 g to jest nic, spokojnie można zacząć od podawania większych ilości w dawce 0,5-1g na kg masy ciała, jedyny problem z dużymi ilościami jest taki, że trudno sprawić by koń chciał to zjeść, w klinice jest ten plus, że można to wlać przez sondę🙂
Czy możecie polecić pojemniki do szykowania racji żywieniowych pojemności ok 5l  :kwiatek: Najchętniej prostokątne, żeby łatwo się piętrowały i nie były upierdliwe do otwierania.  Do tej pory korzystałam z wiaderek 3l z allegro ale wygodniej by było mieć więcej zapasu, żeby przy mieszaniu z sieczką nie wypadało z pudełka.

Czy z TAKICH albo TAKICH ktoś korzysta?


https://www.ikea.com/pl/pl/p/ikea-365-pojemnik-na-zywnosc-z-pokrywka-prostokat-plastik-s69276807/

Ja używam pojemników z Curvera ale u nas starcza pojemność 3 litry.
tuch, a nie lepsze te miski okrągłe z przykrywkami?

Moon   #kulistyzajebisty
19 sierpnia 2020 12:32
tuch, korzystam dokładnie z tych, już któryś rok:
https://sklep.bergo.pl/busse-pro-wiadro-24h

i nawet nie zawsze przytomny stajenny ogarnia 😉 Ustawiam max 3 jedno na drugim i jeszcze nie miałam sytuacji by się przewróciły (fakt, też stawiam je w takim zaułku, gdzie raczej nie ma szans na to, że ktoś przejdzie, ledwie trąci i spadną) plastik jest gruby, pokrywki elastyczne i łatwo się je zdejmuje.

edit. chyba, że tak jak Perlica proponuje, miski z takimi samymi pokrywkami - też są spoko, a wypadają pewnie bardziej stabilnie niż pięterko z wiaderek.
Hermes   Może i mam podły charakter, ale za to dobre serce.
19 sierpnia 2020 13:10
tuch, ja mam takie z jysk klik, ale mam tez z ikea takie 5l bez pokrywek, stawiam je jedno na drugim po prostu takie te akurat mają trwalszy plastik moim zdaniem.
Ja używam takich i się sprawdzają. W ogóle u nas w stajni mamy diety pudełkowe i prawie wszyscy korzystają z podobnych wiaderek 3 lub 5l. Ustawiamy zazwyczaj po 2-3 na sobie (odpowiednio śniadanie/obiad/kolacja) i nie ma problemu.

https://allegro.pl/oferta/wiadro-prostokatne-przezroczyste-przykrywka-5l-9103031709
Moon, dokładnie, miałam takich swego czasu 12, bo na 2 dni robiłam dla 2 koni.

tuch, jak coś to mam nawet na sprzedaż, bo leżą w garaży nie używane  😉
Ja uzywam tych:
https://www.ikea.com/pl/pl/p/sockerbit-pojemnik-z-pokrywka-bialy-60316068/

I reszta pudełkowców w mojej stajni tez w nie weszła praktycznie.
Nie sa przezroczyste ale sa naprawde trwale, fajnie sie je ustawia, zajmuja malo miejsca i sa calkiem estetyczne.
Dzięki Dziewczyny  :kwiatek: :kwiatek: :kwiatek:
pytanie do karmiących pełnoporcjowo greenpower eggersmana- faktycznie 1kg starcza na dzien dla średnio pracującego konia?
oraz pytanie do znawców tego produktu http://agro-vital.pl/agrovital-gastro-14-kg-bez-melasy-otrab-i-zboz-p-136.html hot or not?
asiołka, Ja karmiłam 2 konie tym pełnoporcjowo.
1kg starcza na pokrycie zapotrzebowania na witaminy itp, ale przecież nie by utrzymać w dobre kondycji konia w treningu.
Dawkowanie jak dla mnie normalne: ok 4kg dziennie dla konia o wadze 560kg mi wychodziło.
Obecnie na RM HC14: 3,3 kg.
"Dawkowanie:

Średnia praca 200 g na 100 kg masy ciała dziennie. Ciężka praca 300 - 400 g na 100 kg masy ciała dziennie."

Mój koń waży mniej więcej tyle co Twój, więc nawet pracując ciężko powinien dostawać max 2,3 kg dziennie.... no chyba że producent pisze jakieś bzdury na stronie
a ja mam newsy z st. hippolyta.
1. kolejność w składzie na etykiecie jest losowa, a nie zgodnie z malejącą zawartością.
2. na każdy kraj są różne produkty, które mogą nie być dostępne w innych krajach.
3. każda partia teoretycznie tej samej paszy może mieć inny skład, który nie zawsze jest zaktualizowany na etykiecie.
4. różnych krajach pasza to tej samej nazwie może mieć na prawdę różniący się skład który wynika z zapotrzebowania konkretnego rynku.

Trochę mnie to zaskoczyło i zmartwiło, no ale cóż.
I w ten sposób musli kupione w niemczech nie ma lucerny, a w polsce teoretycznie ten sam produkt ma lucernę 🙂
asiołka, przecież napisać można wszystko, a jak będzie koń wyglądał to już inna sprawa. Każdy koń jest inny i różnie przyswaja paszę.

Mój wyglądałby jak śmierć na takiej ilości, bo mam te pasze obcykane, co nie zmienia faktu, że uważam, że to bardzo fajna pasza. Przeciętnie zjada 4kg każdej paszy i wtedy wygląda ładnie, jedynym odstępstwem był:
-Hoveler Pur Sport, którego ponad 4kg powodowało że był za chudy
- Brandon XS ( 2,4 kg to wygląda nawet za grubo)
- obecny RM, gdzie 3 miarki starczą i koń jest akurat czyli 3,3kg.

mindgame,
ad 1. Zaskakuje mnie to bardzo
ad.2. to nic dziwnego
ad.3. prawie każdy producent paszy ma taki zapis, więc to nie dziwi
ad.4. też nic dziwnego





Plotka wiejska niesie, ze małolaty moga wybrzydzac przy paszy i ze lepiej wchodzi musli. Prawda to?
Na początku mialam zamysł karmic Pavo, ale później ktos mnie "nastraszyl", że moze wybrzydzac.


Moja je granulaty tylko uszy się trzęsą, jest na Hoveler dla źrebiąt, jak mi się dostawa spóźniała to nie pogardziła Sukcesem dla matek karmiących i źrebiąt (grube granulki). Za to np paszą dla klaczy i źrebiąt z Puriny (kupiona w desperacji na szybkości jak nie miałam nic) wzgardziła ostentacyjnie.
Dopadła nas kontuzja - szukam czegoś z niską energią ale fajnym składem aminkowasowym i mocno mineralizowane-witaminowe.
kotbury, Cool Musli Eggersmana?
Gillian   four letter word
21 sierpnia 2020 22:00
Convalescent Dodsona.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
21 sierpnia 2020 22:04
Muscle maker od pokusy- jakies opinie, efekty uboczne, działa w ogóle ?  😀
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
21 sierpnia 2020 22:45
[quote author=JARA link=topic=25.msg2941456#msg2941456 date=1597501247]
Plotka wiejska niesie, ze małolaty moga wybrzydzac przy paszy i ze lepiej wchodzi musli. Prawda to?
Na początku mialam zamysł karmic Pavo, ale później ktos mnie "nastraszyl", że moze wybrzydzac.


Moja je granulaty tylko uszy się trzęsą, jest na Hoveler dla źrebiąt, jak mi się dostawa spóźniała to nie pogardziła Sukcesem dla matek karmiących i źrebiąt (grube granulki). Za to np paszą dla klaczy i źrebiąt z Puriny (kupiona w desperacji na szybkości jak nie miałam nic) wzgardziła ostentacyjnie.
[/quote]

Dzięki za odezwę! Narażone postawie na myśli Hovelera, a jak zacznie jeść to chyba przerzuce się na pasze, bo wśród pasz jednak większy wybór 🙂😉
anetakajper   Dolata i spółka
24 sierpnia 2020 06:18
Dostałam worek sieczki (lucerna+olej) na próbę polskiego producenta. Nigdy więcej  😵 Chyba najbezpieczniej będzie zacząć karmić owsem/jęczmieniem/otrębami z własnej produkcji !
Otworzyłam worek i od razu miałam wrażenie że żle pachnie! sparzonym, zatęchłym produktem (jak trawokulki pewnych polskich firm) .  Nigdy nie dawałam lucerny z olejem więc może mi się wydawało, może to tak miało pachnieć.
Dałam rano siwej, mojemu wyznacznikowi smaku, na próbę......po jakimś czasie zjadła.  Wieczorem tego samego dnia kolka! wzdęcie !. Na początku nie powiązałam tego z sieczką.
Sieczkę dawałam po trochę wałkowi, mieszałam z jego stałą sieczką. Po paru dniach zaczął kaszleć i mieć lużne kupy!
Włożyłam głębiej rękę do wora i proszzzz !
Dostałam worek sieczki (lucerna+olej) na próbę polskiego producenta. Nigdy więcej  😵 Chyba najbezpieczniej będzie zacząć karmić owsem/jęczmieniem/otrębami z własnej produkcji !
Otworzyłam worek i od razu miałam wrażenie że żle pachnie! sparzonym, zatęchłym produktem (jak trawokulki pewnych polskich firm) .  Nigdy nie dawałam lucerny z olejem więc może mi się wydawało, może to tak miało pachnieć.
Dałam rano siwej, mojemu wyznacznikowi smaku, na próbę......po jakimś czasie zjadła.  Wieczorem tego samego dnia kolka! wzdęcie !. Na początku nie powiązałam tego z sieczką.
Sieczkę dawałam po trochę wałkowi, mieszałam z jego stałą sieczką. Po paru dniach zaczął kaszleć i mieć lużne kupy!
Włożyłam głębiej rękę do wora i proszzzz !


Trawokulki pewnych polskich firm czyli?
I co to za producent wysłał Ci taki szit?
Gillian   four letter word
24 sierpnia 2020 07:33
Ooooo matko, chyba bym dostała zawału  🤔 kto jest producentem tego cuda?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się