konie fryzyjskie

Mam pytanie do osób znających dobrze historię koni fryzyjskich.
Pracuję teraz nad książką napisaną w XVII wieku i natknęłam się tam na wzmiankę o koniu fryzyjskim maści jabłkowitej. Czyli siwym.
Pomyłka lub niekonsekwencja autora czy w dawnych czasach istniały też w rasie inne maści niż kara?
Murat-Gazon, aż z ciekawości sama popatrzyłam w necie i z tego co widzę w 16 i 17w trwała inwazja Hiszpanów na Holandię, w związku z czym dochodziło do mieszania fryzów z andaluzami. Być może ten dolew andaluzyjskiej krwi spowodował między innymi pojawienie się koni o pokroju fryzów ale np. o siwej maści. Ale to moje domysły tylko 🙂
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
19 marca 2021 13:39
Nie wiem, czy nie mieszam, jeśli tak to proszę o sprostowanie :kwiatek: Z tego co wiem/pamiętam, to podczas tworzenia rasy spory udział miały konie "hiszpańskie" więc występowanie maści siwej w początkowym okresie istnienia rasy wydaje mi się czymś bardzo logicznym.
Ksiega we wspolczesnym ksztalcie istnieje od 20go wieku dopiero, wczesniej krzyzowano fryzy z konmi zimnokrwistymi (tzw stary typ fryza czyli proba przerobienia fryza na konia roboczego), klusakami, konmi iberyjskimi etc. I jak najbardziej byly fryzy o innych masciach.

Za to ratowanie czystej rasy bez dolewu obcej krwi podobnie jak u tuigpaardow dalo ksiazkowy chow wsobny i wspolczesne fryzy maja sporo przypadlosci genetycznych (karlowatosc, wodoglowie, porazenie przelyku, pekniecia aorty etc)
Dzięki dziewczyny  :kwiatek:
Murat
moze znajdziesz na fb, nie dalej jak tydzien temu wyskoczył mi funpejdż kasztanowatego fryza uznanego w księdze, koń bodaj z USA

edit
https://www.facebook.com/profile.php?id=100057357321886
Ironman Fresian stallion
Rzeczywiście. I nawet całkiem dokładne info, kopiuję, jakby ktoś nie miał dostępu, a też go ciekawiło.

• In 1918, Black became the only coat color accepted into the KFPS Studbook. Before this rule was put in place, Friesians were Black, Bay or brown, Chestnut, Grey or Roan, although the preference of black coats dates back to as early as 1849.
• The KFPS approved heterozygous black Friesian stallions were: Ijsbrand 238, Diedert 288, Laes 278, Jillis 301, Wicher 334, Atse 342 and Abe 346. All of these stallions were related to Freark 218. Freark 218’s chestnut factor was able to be traced back to 1920 due to chestnut foal(s) sired by President 123. All heterozygous black Friesians today are related to President 123.
• Between 1991 and 1998, 9 KFPS registered chestnut foals where born. (Pictured above is Fire Magic, owned by Dianne Olds Rossi, was one of the 9 foals.) With the rising concern, KFPS decided to change their breeding policy to limit more occurrences. In 1998, testing for the chestnut factor became apart of the Stallion approval process and no chestnut carriers were allowed to advance. This rule was later changed to: Stallions born before 2007 had to be negative. Chestnut factor Stallions born on or after 2007 are allowed to continue but carriership would be taken into consideration. In 2014, it was announced that newly approved stallions’ carriership would be publicized.
• As of 2019 there are 13 confirmed living Chestnut Friesians and more than 50 known heterozygous black Friesians world wide.
Hej jak powinien być ogolony fryz na przegląd? Czy włosy z brody golimy do zera?Czy całego konia trzeba ogolić czy tylko nogi i broda? I co z nogami, jak obciąć szczoty?😁
Szalona, masz info na stronie związku.
Broda, to co wystaje z uszu (w środku uszu zakaz) i na nogach ten pas luźnych włosów z tyłu nóg, od brzucha do szczotek. Co bardziej futrzastym egzemplarzom, jeśli je mają, nożyczkami możesz wyciąć te długie włosy, idące przez środek brzucha.
Tak czytałam info na ZHKF. Piszę tam iż " (golimy od stawu łokciowego do górnej krawędzi szczotek pęcinowych)  Koronka kopyta powinna być widoczna". Czy mam ogolić szczoty tak aby został tylko pędzelek? Czy mogę zrobić to nożyczkami? Czy trzeba na zero-maszynką? A włosy na kopycie,czy mogę je tylko nożyczkami podciąć, czy coś może nachodzić na kopyto...ahhh strasznie mnie to stresuje a chciałabym jeszcze teraz przećwiczyć bo w razie czego coś, do października włosy odrosną😁. Byłabym wdzięczna za jakąkolwiek fotkę ogolonej nóżki konia😇 😜
Koronka ma być widoczna z przodu i po bokach, po prostu masz nożyczkami podciąć futro, nachodzące na koronkę. Szczota ma być z tyłu. Raz trochę więcej na bok, raz trochę mniej, w zależności od konia, ale tak gdzieś z pół koronki z przodu powinno wystawać.
Da, wszystko możesz ciąć nożyczkami. Długie włosy na głowie, uszy, nogi i brzuszek. My też wycinaliśmy na ganaszach takie pojedyncze, długie włosy, które niektóre konie miały.
Gdzie na zero, chcesz łysą nogę z tyłu zostawić? 😀 I brodę? 😀 Nie można na zero. :P
Chodzi o to, że "elegancko" jest ogolić tak, żeby była szczota, ale żeby cała noga nie wyglądała jak od mamuta, z futrem dookoła do ziemi. Szczota powinna być z tyłu, a kopyto widoczne i odsłonięte, bo jest ważne dla oceny.
Na chybcika znalezione - tak mniej więcej

PS. A, nie na zero ten przód nogi. Żeby nie było tych dłuższych włosów, nie musi być cała koronka odsłonięta idealnie, bo musiałabyś nogę na zero wygolić. Ma na niej leżeć "odpowiednia ilość" futerka, taka, żeby można było ocenić całe kopyto. 😀 Po prostu masz odmamucić konia.
Suuuper baaardzo dziękuję. Napisz mi jeszcze proszę czy możesz polecić jakąś pastę, cokolwiek do kopyt? Tak aby ładnie się prezentowało, no i aby piasek się nie przyklejał 😁🙃
Nope, nie znaju, u nas się chodzi po trawie i po prostu smarujemy przed samym wyjściem na ring. Trawa się nie lepi, więc nie pomogę. 😀
Hej
A Jak U Was z siodłami ?
Trudno było z dopasowywaniem ? Jakie się sprawdziły ?
Tiri_riri, My używamy WintecLite Wide All Purpose D'Lux i uważam ze jest super
Podpowiedzcie mi jak sobie pomóc wysiadywać kłus 😬 mam z tym problem mimo 16letniego doświadczenia, przy gruzach wymiękam.
Ciężko mi się rozluznic,zdarza się że skacze,ale często zadzieram pięty do góry.
GabiJamal, a koń jest rozluźniony? Kopyta ma poprawnie wywerkowane? Bo na spiętym, "twardo idącym" fryzie wysiedzieć kłus to katorga.
Z resztą na każdym spiętym koniu jest niewygodnie, ale na fryzie szczególnie niewygodnie.... Natomiast normalnie idącego, rozluźnionego fryza da się wysiedzieć bez większych problemów (na oklep jeździłam na fryzie, da się).
Także - rozluźnienie, rozluźnienie....
Cześć! Przymierzam się do zakupu fryza i mam parę pytań, może akurat ktoś będzie się bardziej orientował w temacie. Większość fryzów jest sprowadzana z Holandii i sprzedawana w Polsce poprzez np stajnia BlackBeauty czy Dar-Mar. W większości są to klacze 2 letnie bądź 3 latki ale już źrebne. Dostałam propozycję rezerwacji klaczy 3 lata źrebnej z odbiorem po porodzie. Niestety źrebaki mnie nie interesują. I tutaj mam pytanie jak to wygląda z TUV-kupujecie takiego konia bez badań, w ciemno? Wiadomo ciężarnej klaczy nie można wykonać badań a też wydawać 40tys za kota w worku średnio. Owszem badania nie gwarantują, że nic się nie zadzieje w przyszłości ale lepiej znać stan zdrowia przed zakupem. Czy jest może ktoś tutaj kto kupował konia z Holandii bądź ze stajni DarMar czy innego pośrednika w Polsce?
Drodzy, czy możecie mi napisać:
- jakie są najczęstsze problemy zdrowotne fryzów i jakie z nich można zbadać przy zakupie (ok 5-letniego konia)
- czy one są bardziej chorowite i faktycznie krócej żyją niż inne rasy?
- jakie są największe minusy tej rasy, zwłaszcza pod kątem utrzymania?
- czy trzymanie fryza w stajni w dużym mieście (mam obok mieszkania) - obok lasu, gdzie konie padokują, mają karuzelę itp - ale stoi w boksie - jest ok? (Nie mówię że mam zamiar przychodzić do niego raz w tygodniu, ale realnie raz na 1-2 dni).
Myślę o zakupie, ale bardzo się przywiązuję do zwierzaków i muszę wiedzieć, na co się piszę. Dzięki!
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się