Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Gaga kochana- 1 paszę, max 2 potrzebuję 🙂 nie będzie gar kuchni😉 to tylko na najbliższe 2-3 tyg. (max miesiąc) potem już wracamy do normalnej diety- teraz po krwawieniach musimy się ładnie wyprostować. Na szczęście... mam tylu wspaniałych  ludzi dokoła, którzy zaoferowali się przygotowanie specjalnego dodatku i zrobienie  nam dedykowanej paszy.  Zatem baza brandon xs i reszta "ręcznie robiona" 🙂
Dziękuję wszystkim za pomoc 🙂
_Gaga, trudno doceniać Eggersmana który ma naprawdę słaby skład. Ta pasza to tona Cukru. Tona. Tam ciężko znaleźć musli które nie ma kilkadziesiąt %skrobi.
xxagaxx, zgadzam się w pełni. Z tym, ze skrobia to czysta energia, występuje przecież w owsie - stąd jego podawanie przy zapotrzebowaniu na energię. Wszak bytowo koń energii nie potrzebuje. Wielu producentów pasz nie podaje tak szczegółowo składów, jak Eggersmann. Często nie wiadomo ile skrobi występuje w paszach innych producentów. Jeśli jednak ma się konia zdrowego, bez problemów metabolicznych, bez wrzodów, Cushinga itp. pasze średnio i wysokoskrobiowe nie są szkodliwe. W przypadku koni z problemami - zawsze trzeba szukać lepszych rozwiązań. 🙂
Sama karmię Saracenem i Eggersmannem i jestem zadowolona z efektów 🙂
xxagaxx, fajne składowo są Green Power oraz Equichamp czy Struktur Getreide Frei.
Te skrobiowe też są potrzebne dla koni, które tego akurat potrzebują.
Green Power jest bombą witaminą, prawie nikt nie oferuje takiego poziomu Selenu.

Co prawda pasze się zmieniły, bo np. miarka Equichamp ważyła kiedyś dużo więcej niż obecnie i była bardziej mokra, ale nadal uważam, że to fajne pasze, mimo, że już nie karmię.

_Gaga, ja nie twierdzę ze pasze sa zabójcze, ale za taka cene są imo lepsze. Karmie moje konie owsem więc kolejna porcja skrobi dla mnie nie ma sensu.

Perlica, Tak, zgadzam się, maja fajne pasze, ale są i drogie i niewielki wybor jak dla mnie.

xxagaxx, rozumiem.
A co jest tańsze, z niską skrobią dla sportowca?
Bo ja siedzę na RM, ale cena zabija mnie całkiem, choć z drugiej strony koń je tego tylko miareczkę, więc wychodzi na to samo tak szczerze.
Perlica Soothe & Gain z Allen and Page ma 13,25 MJ/kg przy skrobi na poziomie 8% (dla mojego konia to jest jak brandon xs ze struktur energeticum w jednym :lol🙂, a bardziej witaminowy Power & Performance 12,8 MJ/kg i 20% skrobi. Obie poniżej stówki.
Equigrav, dziękuję obczaję, bo nie wiedziałam że te pasze są dostępne w Polsce.

Edit: sprawdzałam, nie ma w PL tych pasz...
Stosował ktoś może Brandon XS + XP? W jakich proporcjach podawaliście?
FerventAxis, Miarka xp na śniadanie i po miarce xs na pozostałe posiłki.
Dawałam xs + xp pół na pół. Wcześniej samo xs. Niestety zmieniłam na inną paszę bo nogi puchły strasznie 🙁, zwłaszcza jak było po 30 stopni. A jak zwiększyłam dawkę z 0.5 miarki do 1 to już w ogóle.
xxagaxx, rozumiem.
A co jest tańsze, z niską skrobią dla sportowca?
Bo ja siedzę na RM, ale cena zabija mnie całkiem, choć z drugiej strony koń je tego tylko miareczkę, więc wychodzi na to samo tak szczerze.


a natur musli solo z hippolyta?
jak szybko widzicie efekty przytycia po otrębach ryżowych? 🙂
jak szybko widzicie efekty przytycia po otrębach ryżowych? 🙂


W naszym przypadku po Equi Jewel bardzo szybko koń przybierał, różnice widać było już po około 2-3 tyg stosowania ale cena dość wysoka (ok 2,5 raza wyższa niż z tymże dawkowanie ekonomiczne) , nie mniej jednak po np Nuba Equi nie było wcale efektu.
fanaberia, a po odstawieniu otrębów koń nie schudł? czy utrzymał masę?
A ja chciałam swojego wrzodowca wrzucić na pro-linen, napisałam maila do nich z prośbą o wykaz zawartości skrobii, ponieważ szukam paszy, która najlepiej miałaby mniej niż 20%. Odpowiedź - nie posiadamy paszy o zawartości mniej niż 20% skrobii. Wykazu brak  🙁
a.kaminska podawałam kiedyś paszę z pro-linen. Głównie dlatego, że to polska marka. Niestety mój koń kręcił na nią nosem. A sieczka była mocno pozlepiania. No nie wrócę do nich. Teraz podaję la rosslet musli i koń wylizuje żłób 🙂
Polecam otręby ryżowe z Unipaszu.
a.kaminska podawałam kiedyś paszę z pro-linen. Głównie dlatego, że to polska marka. Niestety mój koń kręcił na nią nosem. A sieczka była mocno pozlepiania. No nie wrócę do nich. Teraz podaję la rosslet musli i koń wylizuje żłób 🙂


Miałam kiedyś sieczkę z pro-linen i żaden koń ze stajni nie chciał jej jeść, pozlepiana była i w ogóle. Miałam lekką motywację żeby spróbować ich paszy ze względów ekonomicznych... Ale no... Jednak nie 😀.

A jak już przy ekonomii jesteśmy to czym zastąpić Branon XP? Kiedyś w hippolycie polecili mi Mebio Sport Plus, że niby to prawie to samo - ale sama nie wiem

dariamajka, na Natur Solo konie chudną z opinii użytkowników, których znam, więc mój na pewno też by stracił.

mindgame, po EquiJewel widziałam po 10 dniach, to najlepsze co w życiu podawałam, w sensie efektu i wydaje bo kubeczek dajesz tylko.


a.kaminska też bym ci tak poleciła, bo jeśli wrócę na Brandona XS to właśnie XP zastąpię tym Mebio Sport Plus.


a ja wlasnie z sieczki Pro Linen bylam bardzo zadowolona. Koniowi smakowało, była taka "miękka".
Teraz testujemy Nube Coco i koń mówi ze  tak sobie, 😉  zupełnie inna struktura - sieczka jest twarda i sztywna.
Także chyba wróce do Pro Linen po tym worku.

Mój jest na sport plusie od marca, nie lubie w niej tylko tego że jest bardzo mokra i posklejana, ciezko ją łopatką z pojemnika wygarnąć za to dzięki temu mozna wszelkie proszki ładnie podawac bo sie przyklejaja do paszy i ciężko rozdmuchac 🙂
a.kaminska, - potwierdzam, że to prawie to samo. Jak otwarłam worek sport plusa to wizualnie nie ma różnicy z Brandonem 🤣 Ładniej pachnie za to i mój nie tyle na nim, a na Brandonie zaczął.
Teraz podaję la rosslet musli i koń wylizuje żłób 🙂


Karmiłam tą paszą jednak w dłuższej perspektywie dla nas akurat okazała się witaminowo i mineralnie niedoborowa. Posypały się kopyta i ogólny stan sierści. Aczkolwiek mój koń jest duży więc zapotrzebowanie mineralne nie jest tak skorelowane z energetycznym. Być może była to kwestia osobnicza.
Taka byłam trochę zawiedziona ekonomicznie. Bo taniej  (i lepiej) mi teraz wychodziło kupić tańsze zwykłe musli jakieś podsatwowe i kubeł witamin do tego.

kotbury jak to możliwe? U mnie rozpisywanie dawek pełnoporcjowo na musli vs owies+kubeł witamin na ogół kończy się tak, że różnica w cenie jest prawie żadna... a Ty dajesz i bazowe i witaminy to jakiś kosmos cenowo powinien być.
lillid, ja to rozumiem tak, że kotbury, nie musiała dawać pełnej dawki jaka była przewidywana na masę jej konia (zbyt duża energia) a w związku z tym obniżona była też podać witamin / minerałów. I dlatego taniej jej wychodzi podstawowe musli (w mniejszej ilości) i dowalenie witamin.
Nie wiem czy o to chodzi ale tak to rozumiem.
epk to nie jest jakaś nietypowa sytuacja moim zdaniem, mimo wszystko balancer/koncentrat powinien wyjść porównywalnie.
kotbury jak to możliwe? U mnie rozpisywanie dawek pełnoporcjowo na musli vs owies+kubeł witamin na ogół kończy się tak, że różnica w cenie jest prawie żadna... a Ty dajesz i bazowe i witaminy to jakiś kosmos cenowo powinien być.


Ostatnio przez dłuższy czas z doskonałym efektem dawałam pełnoporcjowo musli podstawowe DB Horses (50 pln za 20 kg), do tego witaminy eggersmana (cena zalżna od tego jak wielkie wiadro się kupi - jak kupuję od razu 10kg to wychodzi super cenowo), do tego śrutę kukurydzianą z allegro, do tego makuch lniany (mam 300m od domu producenta oleju lnianego🙂.
Koń przez pół dnia na trawie plus siano - u nas w pensjonacie bardzo dobre zazwyczaj.
Najekonomiczniej mi to wychodzi. I naprawdę koń w super kondycji. Gdy miałam okresy potrzeby zwiększonej energii dodawałam owsa.

Teraz (kontuzja) - jestem na tej samej paszy, ale nie pełno porcjowo, ale więcej witamin plus suple na kontuzję plus więcej siana (dodatkowe siatki do boksu bo koń stoi).. i mój szczupły koń się robi tłusty jak foka.
Ja swojej Kasztance daję paszę z CIACH!. Świetna jakość, godna polecenia.

Świeżo zarejestrowany użytkownik, 5 minut później jeden post polecający paszę... No wcale nie podejrzane.
Viss

[img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnwarn.gif[/img] Spamowanie w pierwszym poście.
Ktoś miał może któraś z tych sieczek. Jaka maja strukturę? Raczej drobne krótko cięte, czy nie? Szukam czegoś co właśnie nie jest mocno drobne a jednocześnie nie jest czysta czy prawie czysta lucerna.
https://www.animavet.pl/baileys-light-chaff-lucerna-sloma-owsiana-i-mieta-15kg.html

https://www.animavet.pl/dodson-horrell-fibergy-20-kg.html

https://www.animavet.pl/spillers-happy-hoof-20-kg.html


Mindgame Equi jewel na pewno działają, ale efektu wow i bardzo szybko u nas nie było (dawałam 0,5 kg dziennie). Mi się wydaje ze nie warto przepłacać. 🙁  Albo coś jeszcze u nas się dzieje, bo strasznie trudno było go przytyć. 
Daje teraz zwykle z agro vital po ok kg dziennie i trzyma masę w miarę.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się