ciąża, wyźrebienie, źrebak

Zwyczajowo konia kupuje się z kantarem
Ja też zawsze sprzedaję konie z kantarami.

Moje dzieciaki: Izabelka 5 mcy, c. gniady ogierek  4.



tajnaa śliczna ta klaczka! 😜

U nas wet będzie jakoś pod koniec tygodnia.
No i faktycznie szczepienie w 5, 7 i 9 miesiącu u nas będzie.
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
22 września 2020 12:26
borkowa., dzięki za info 🙂😉
🏇 No to już oficjalnie mogę tutaj przycupnąć i czekać na swojego pierwszego źrebaka. 😅
Bąbelek ma się wyśmienicie - dzisiaj był wet i wszystko jest na swoim miejscu. Jestem ciekawa co wyjdzie po mojej Klusce i Zeusie. 😜
Euphorycznie 😅 😅

tajnaa Jak ty to robisz że twoja dzieciarnia zawsze taka mięsista  😍



tajnaa Jak ty to robisz że twoja dzieciarnia zawsze taka mięsista  😍




No właśnie Tajnaa czym ty je karmisz  😲 Ja to swojej nawet nie pokazuję...
Owies cały, pasza ze złotowitala (hest plus hodowla), lucerna i garść słonecznika. Dwa razy dziennie po pół miarki wszystkiego poza słonecznikiem. Generalnie dużo lucerny daję, bo mam mało trawy. Siano do oporu, wiadomo.
U nas ostatni źrebak na ten rok  😉
Vito ma 4 mce, a matka nie ma praktycznie już mleka. Chyba to będzie naturalne odstawienie. Od początku słabo mleczna była, ale chyba dawała koncentrat bo źrebol super rośnie.

Czy da się określić płeć płodu?


Tak określa się, nawet część aukcji "in utero" reklamuje się już z określoną płcią 🙂 
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
25 września 2020 14:26
tajnaa, boski! Jak charakterek  😀iabeł:  czy do mamuśki się upodabnia?
To ja się nieśmiało pochwale swoją produkcją, akurat nie na handel żeby nie było że kryptoreklama. Płci nie określaliśmy ale chcieliśmy klaczkę i klaczkę mamy 🙂
On jest bardzo ciekawski, grzeczny ale jest ADHD, jak mu się włączy bieganie to koniec. Jak idę z sianem idzie za mną. .. też na dwóch nogach 8)
Jak idę z sianem idzie za mną. .. też na dwóch nogach 8)


No takie zachowania są jednak niefajne, moj jeden na szczęście tylko czasem podgryza, nie wspina się na ludzi. Drugi jest grzeczny ale chyba dopiero zaczynają mu hormony walić. W jakim wieku najwcześniej kastrowalas? Tego podgryzajacego bym chętnie już wycięła, jest dość masywny, trochę w starym typie więc i tak bez szans na licencję, mimo że w ruchu jest bardzo fajny
Nie wiem w którym wątku spytać, a ten wydaje się całkiem odpowiedni.
Jak przewozicie źrebaki? Takie małe 2msc nie wiązane jeszcze? Czy jest jakaś bezpieczna opcja przewiezienia takiego malucha czy trzeba czekać aż podrośnie i będzie nauczony wiązania etc.? Zastanawia mnie to bo chciałabym kupić klacz ze źrebakiem, ma on 4msc ale właściciel twierdzi że nosi kantar, a nie wiązał go... I nie wiem, ja nie widzę bezpiecznej opcji przewiezienia takiego malucha, ale może to się jakoś praktykuje? :kwiatek:
ja swojego nie wiązałam jak jechał.
Kortina, matka uwiązana, źrebak luzem, pierwsze parę km z nimi w środku lub pod kamera żeby mały złapał że matka jest uwiązana i nie da się przejść przodem. Z tyłu zamknięta plandeka/roleta tak żeby była pełna ściana i źrebak nie miał głupich pomyslow.
Takie młode źrebaki to zawsze luzem. Ja swojego 6 miesięcznego przewoziłam do innej stajni i byłam z nim w przyczepie. Nauczony wiązania ale uwiązana miałam zakręcony tylko i regulowałam na długości bo jak tracił równowagę to pozwalałam mi oprzeć zad o tylną belkę lub przód o przednią. Nie chciałam żeby wisiał na kantarze krócej uwiązany a żeby mógł dosięgnąć zadniej belki musiałby być uwiązany za długo. Pięknie i spokojnie zniósł podróż.
Moją źrebicę wiózł doświadczony przewoźnik.
Matka uwiązana, źrebak luzem - 750 km przejechały bezproblemowo.
Podajecie normalnie MSM w trakcie ciąży? 👀 pytam bo wydaje mi się że nie można go podawać i chciałabym się upewnić.
Wyżej padły pytania o określanie płci płodu. Miłego oglądania: https://fb.watch/10x7Ja2NbU/
Iskra moja jest w 7 miesiącu a już od dawna małego czuć 🙂 wet dwa tygodnie temu badał, mówi że ogromny płód, zanim udrożnił drogę wprowadzenia sondy od usg został jak to mówił solidnie okopany 😁



Od dawna czyli od którego miesiąca ?

Nie znalazłam takiej informacji ale może źle szukałam, czy wasze klaczki w ciąży zaczęły się zachowywać jak ogiery ? Pilnowanie stada szczególnie klaczy, skakanie  na nie w czasie rui, podgryzanie w okolice kłębu itp. Wcześniej u mojej nie było takiego zachowania a ma już trochę latek na karku to jej pierwsza ciąża.



enonae moja kobyła niedługo po inseminacji zamieniła się w ogiera. Jurzyła się, ogierzyła się na inne klacze a do wałachów przejawiała nawet lekką agresję. Pierwiastka, inseminowana w wieku 16 lat. Po jakimś miesiącu od inseminacji wróciła do normy.
[quote author=sotniax link=topic=57.msg2945385#msg2945385 date=1600409328]
Iskra moja jest w 7 miesiącu a już od dawna małego czuć 🙂 wet dwa tygodnie temu badał, mówi że ogromny płód, zanim udrożnił drogę wprowadzenia sondy od usg został jak to mówił solidnie okopany 😁



Od dawna czyli od którego miesiąca ?






[/quote]
od 6 miesiąca.

jak jest z odrabaczaniem źrebnych bo już mój wet przestanie niedługo odbierać telefony  😂
inseminowana na początku marca, odrobaczana koniec kwietnia, teraz cała stajnia będzie faszerowana w przyszłym tygodniu, weszła w 8 miesiąc ciązy, podać teraz czy poprosić o przełożenie jeszcze chwila terminu odrabaczania?
pierwsza końska ciąża i czuje się zupełnie zielona  🙇
sotniax ja stosowałam się do zaleceń mojego veta z UK oraz tabelki od dr Przewoźnego, która mówi żeby późną jesienią/wczesną zimą odrobaczyć moksydektyna+prazikwantel a potem w ostatnim miesiącu przed porodem do 24h po porodzie odrobaczyć iwermektyną.
draskaeb  to tak jak moja  pierwiastka 16 lat ale kryta naturalnie, obecnie weszła w 5 miesiąc i nadal sie ogierzy , do swoich wałachów tzn starych członków stada  miła, doszedł nowy to chce go zjeść przez ogrodzenie, wobec klaczy kryjąca i pilnująca  jak kwoka pisklaki.
Śmiałam się z niej że  hormonki szaleją albo pokazuje że to będzie ogierek  🤣 ( ciekawe na ile takie zachowanie jest to zależne od płci źrebaka  🙄 )

Wet mówił że można bezpiecznie odrobaczać  wg " stałego  rozkładu"  pastami dopuszczonymi dla klaczy źrebnych ( w każdym momencie ciąży są bezpieczne)  najważniejsze żeby dopilnować  terminu ostatniego odrobaczenia  przed porodem.


My też się odrobaczamy niedługo.
W którym momencie ciąży zmieniacie pasze na te dla źrebnych? 👀
My też się odrobaczamy niedługo.
W którym momencie ciąży zmieniacie pasze na te dla źrebnych? 👀
mowi się że do 7 miesiąca nie powinno się zmieniać żywienia a po skończeniu 7 miesięcy ciąży już dawać więcej 🙂 ja się tego trzymałam, teraz widzę jak bardzo źrebię cignie z kobyły, przez noc jest w stanie zjeść dwie 10kg siatki siana gdzie jeszcze do niedawna jedna siata to było za dużo i zostawało po nocy .. to nie jest typ że żre do upadłego aż się skończy, zawsze jadła tyle ile czuła że potrzebuje a teraz poczuła że potrzebuje dwa razy wiecej  😵
sotniax a z ciekawości jaką paszę wybrałaś dla swojej?
Ja myślę nad Equilac musli od Hippolyta.
Obecnie trzymam moją na Pur Itan od Hovelera żeby aż tak się nie spasła - potrafi utyć z powietrza a teraz mamy jeszcze areszt pastwiskowy i zakaz pracy bo sobie zrobiła kuku w nogę. Chyba w listopadzie widzimy się z Hippolytem i wtedy też wypada badanie na 5 miesiąc i szczepienie.
Więc jeśli dobrze liczę to gdzieś tak w styczniu powinnam zmieniać paszę.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się