Wszystko o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)

Jeśli dziś ogłoszą nową listę "czerwonych powiatów" to od kiedy zaczną obowiązywać obostrzenia? Mam iść na wesele w sobote... i teraz nie wiem 🤔


Wesela i uroczystości od 19.10, więc w sobotę pójdziesz.
Z widzialnym nie, ale przecież to promienie, więc nie wiem czy taka znowu beka 😉 tyle że pomylone odbicie z zasłonięciem (bo klisza jest po drugiej stronie obiektu badanego niż lampa), ale, no właśnie, lampa bo świeci promieniami 😉
Tak dla uściślenia tylko.


Rentgenowskimi. Bez wchodzenia w głębszą fizykę, to co innego niż „światło”.
Obrazowo- zaprzęg konny to pojazd, i bolid formuły pierwszej to też pojazd. Co nie znaczy że można tych nazw używać zamiennie.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
16 października 2020 11:41
ashtray problem taki, że strefa z żółtego zmieniła kolor na czerwony, a to wchodzi 17go. Także ograniczenia zmienione będą jednak. Pogmatwane to wszystko i niejasne.
zembria, tak, ale w czerwonej zakaz wesel wchodzi 19.10. jak 17.10 wejdzie w czerwoną, to tego zakazu jeszcze wtedy w niej nie będzie. Abstrahując już od rozważań, czy rozsądne jest wyjście na wesele na ten moment 😉
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
16 października 2020 12:09
maiiaF Czy rozsądne czy nie, pominmy :kwiatek: Pytam o przepisy. Bo zakazu jeszcze nie będzie, ale ograniczenie gości już jednak tak. Z czwartku na sobotę, trzeba odmówić 25 osobom.
Facella   Dawna re-volto wróć!
16 października 2020 19:11
Kolczyki z uszu do zdjęcia klatki piersiowej kazałabym ściągnąć. Do zębów tym bardziej, łańcuszki tez. Do CT i MRI wyskakujesz z całego metalu jaki masz 😉 dla was to są „dziwne pomysły” a dla nas uzasadnione działanie i prewencja.
Chyba lepiej ściągnąć wszystko niż powtarzać zdjecie - czyli dostać niepotrzebna, dodatkowa dawkę promieniowania. Albo przeoczyć coś, bo kolczyk zasłonił.

I lampa rentgenowska nie świeci. To jest anoda (w lampie jonowej katoda), która hamuje elektrony przez co powstaje promieniowanie X. I to nawet nie są promienie, tylko fale elektromagnetyczne rozchodzące się stożkowo. Światło tez jest falą elektromagnetyczną, ale... inną, tak w skrocie.
Do MR z całego ferromagnetycznego, plus warto nie mieć dziwnych elementów w badanym obszarze, czasem artefakty daje tusz do rzęs czy żel do włosów. W TK metal daje artefakty, przy czym nie jest niebezpieczny, także trzeba go nie mieć w zakresie obrazowania.
Nie obrażam się, lubię się uczyć - brakowało mi słowa artefakt.
Facella   Dawna re-volto wróć!
17 października 2020 17:07
ihp jak pracowałam jeszcze w szpitalu to mieliśmy instrukcję dla pacjentów przed MRI.. oj nie doliczę się ile razy kazałam paniom „zmyć twarz”, mimo ze wielkimi literami było napisane w instrukcji, aby zgłaszać się na badanie bez makijażu.
To samo wszelkie cekiny czy inne teoretycznie niemetalowe ozdoby odzieży. Do MR najlepiej zwykły prosty bawełniany dres.
Przy silnym MR każą u nas nawet nie dres, a rajstopki. Bo dres może mieć np. takie kółeczka, gdzie wchodzą troczki, z metalu. Więc z doświadczenia: długi sweter, czy tam coś odpowiedniego temperaturowo, ale nie kuse, legginsy / skarpetki / rajstopy (w zależności od temperatury własnej i ogólnej).
Te drobne elementy nie są ferromagnetyczne, spodnie przy badaniu brzucha czy miednicy i tak się zsuwa do poziomu łydek i nawet dżinsy dają radę. Ale jak jest wybór to lepiej legginsy czy getry (tu trochę gorzej z mężczyznami).

Co to znaczy silne MR?
Nie wiem 😡 Ale odkąd na Szaserów zmienili maszynę na nowszą (3 Tesle?), to wzrosły obostrzenia.
I nawet jak mi skanują głowę, to chcą, żeby być w trybie rajstopkowym.

A panowie to może ubranka kolarskie?
Facella   Dawna re-volto wróć!
17 października 2020 22:58
3T to jeszcze nie 5T  😜 ale fakt faktem standardem są 1,5-2T.
U nas jak ktoś nie miał odpowiedniego ubrania to zdejmował co musiał i dostawał jednorazowy fartuszek.
Niestety kiedyś przyszedł pan na RTG kręgosłupa lędźwiowego, w dżinsach i bez bielizny... a dżinsy zostać nie mogły. Eh nie pracowałam długo, a swoje widziałam.
Nie spotkałam się z aparatem 2 teslowym. Standardem jest 1.5T, w większych ośrodkach bywają 3T. Wyżej to na chwilę obecną praktycznie wyłącznie ośrodki naukowo- badawcze. Czasem spotyka się aparaty niskopolowe czyli poniżej 1T, ale ich zastosowanie jest ograniczone.
Scottie   Cicha obserwatorka
17 października 2020 23:10
To ja jeszcze dorzucę od siebie... kamieni tez lepiej ze sobą nie zabierać 😉 jak szłam na PET, znałam wszystkie zalecenia, słowa o kamieniach tam nie było- ale z drugiej strony kto normalny nosi przy sobie kamienie? 🤣  Wychodząc z domu dostałam od babci mojego męża kamień na szczęście. Wrzucilam do kieszeni dresów i tuż przed badaniem, w stresie, zupełnie o nim zapomniałam. Przypomniały mi babeczki robiące i przerywające badanie, z prędkością światła wybiegające ze swojego kantorka 😉
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
18 października 2020 14:57
Youtube mi się wykrzaczył na firefoxie. Czy ktoś też miał taki problem i go rozwiązał? Na chromie działa, ale ja chroma nie lubię bardzo  👀

Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
18 października 2020 14:58
safie, wyczyściłaś ciasteczka?
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
18 października 2020 15:30
Tak i nic się nie zmieniło. Wyłączyłam też adbloca.

Jak wyszukam oś w google to film działa, ale cała strona się nie ładuje  🤔
Może to ma coś spólnego z zanikiem Adobe Flasha?
Moon   #kulistyzajebisty
18 października 2020 20:35
halo, przecież YouTube nie działa na Flashu O.o A i sam Flash jest niewspierany już ładne kilka lat.

safie, Odinstaluj i zainstaluj Chruma, na moje coś ze sterownikami przeglądarki się wykrzaczyło. Lub gdzieś nieświadomie zablokowałaś ustawienia wyświetlania 😉
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
18 października 2020 21:16
Moon , dziękuję. Pomogło, ale potraciłam wszystkie zakładki. Jak ja nie lubię windowsa  😵
Facella   Dawna re-volto wróć!
19 października 2020 15:12
Flash do końca roku jeszcze funkcjonuje.
Czy jest różnica w działaniu Pyragliny (metamizol sodowy) 500mg w zależności od sposobu podania? Domyślam się, że podana do mięśniowo może zadziałać szybciej niż tabletka. Ale czy działa np mocniej, dłużej itp?

Jednym słowem czy jest sens męczyć się bardzo bolesnymi zastrzykami?  🤔 Czy połknąć tabletkę i trochę poczekać na efekt?

Bo moją biedną pupę po wczorajszym zastrzyku o 6rano, czuję do teraz  😵
pestka, nie wiem jak u ludzi ale u zwierząt daje zamiennie. Zastrzyk na pewno mocno szczypie, ja bym pewnie brała tabletki 🙂
dea   primum non nocere
21 października 2020 04:51
Najlepsza była dożylna, działała natychmiast (dostawałam po operacji). Na wypisie dostałam opcję tabletek i faktycznie trzeba poczekać, ale też działa.
Facella   Dawna re-volto wróć!
21 października 2020 10:07
Jak miałam zapalenie nerek i lekarz podał kroplówkę z pyralginą to miałam ochotę go wyśmiać (doustnie zero efektu), zmieniłam zdanie po minucie, ulga w bólu niesamowita.
Ale ze domięśniowo to nie słyszałam. Plusem jest że omija się żołądek. Zapytaj w kąciku medycznym.
Zastrzyki z pyralginy są dla pacjenta tak bolesne, że wielokrotnie odmawiałam robienia ich i wymuszałam na lekarzu zmianę zlecenia na dożylne. Po prostu szkoda mi było ludzi. Boli bardzo. Nie polecam.
Gillian dowiedziałam się tego na własnej skórze, ale pomogło tak rewelacyjnie, że dałabym sobie zrobić jeszcze raz. Zastrzyk wykonało pogotowie w domu, domyślam się, że w takich warunkach podanie dożylne było zbyt ryzykowne nie wiedząc czy jestem uczulona czy nie.

Ale pytanie było inne, czy działanie pyralginy zależne jest od sposobu podania?

No poza szybkością bo tu zawsze mnie uczono, że zastrzyki działają szybciej niż tabletki.
dea   primum non nocere
22 października 2020 06:01
Zamykają zakupy z dowozem z Tesco 🙁 kojarzycie jakąś alternatywę?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się