Od odsadka do trzylatka - jak dojrzewa koń.

Nie otwiera mi bloga Quanty  🤔
Mam info: podana strona nie istnieje  😕
vissenna   Turecki niewolnik
02 lipca 2020 22:11
Na szczęście strona jest zarchiwizowana, więc da radę znaleźć 😉

Krok 1: bierzemy sobie sznurek. Może być zwykły sizal – w stajni jest zazwyczaj pod ręką, a biały jest też wyraźnie widoczny, co ułatwia wykonanie pomiarów.

Krok 2: mierzymy długość końskiej nogi od pęciny (od ostrogi dokładnie) aż do łokcia. Łokieć trzeba wymacać – i złapać sznurek na jego wysokości, zaznaczając w ten sposób całkowitą długość.

Krok 3: przenosimy nasz sznurek wyżej i jego dolne zakończenie lokalizujemy na wysokości końskiego łokcia. Drugi koniec sznurka rozciągamy w górę, w przedstawiony poniżej sposób. Sznurek skończy się na wysokości takiej, jaką docelowo będzie miał nasz mierzony młody koń.
Tylko cygańska miara działa od 2,5 roku życia 😉
dea   primum non nocere
03 lipca 2020 11:18
No właśnie, bo to się opiera na fakcie, że koń kostnieje od końcówek do środka (czyli dół nóg ma już docelową długość na pewnym etapie a góra rośnie nadal).
To nie są dobre wieści 😉
Ponieważ oznaczają że mogę co najwyżej wróżyć z fusów, tudzież wziąć średnią z rodziców małego cosia.

"Cosia" jest wg znajomych duża jak na 5 miesięcy i zapowiada się na wysoką.
borkowa.   silesian team
03 lipca 2020 17:57
Iskra de Baleron a mierzyłaś ją? z tą średnią to nie wiem, czy to taki dobry pomysł, matka mojej kobyłki ma 168cm, ojciec 164, a ona sama ma 161 😵
Jeszcze nie, nie mam własnej laski a wciąż mi nie po drodze do koleżanki  😵

Może zmierzę jakoś tak na oko... tylko co da pomiar obecnego wzrostu?

Ojciec ma 171cm, matka koło 175.
Patrząc na długość nóg, gdzie młodej kończą się łokcie, to poròwnując do matki, to wzrost będzie po matce 😉
Nadszedł TEN moment - muszę odsadzić małą... eee młodą  😉

Przez chwilę myślałam żeby ją zostawić u siebie przez płot z matką ale to nie wydaje się dobrą opcją - matka jest bardzo opiekuńcza a źrebica niby się oddala, ale jak trwoga to do mamy  🤣
Czy istnieje na dolnym śląsku stajnia przyjmująca odsadki w której będą wielkie pastwiska ale nie będzie 30 źrebaków konkurujących np o treściwe? W której ktoś te konie przegląda?
Nie mam w ogóle doświadczenia, nie znam środowiska  :kwiatek:
Jak mierzyłam Bobka cygańską miarą to wyszło, że urośnie jeszcze z 15cm. W co raczej nie uwierzę 😀 Chyba nie na wszystkie konie ona działa  🤔
A Bobek ile ma lat?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
14 sierpnia 2020 07:59
Fahra a może zmierzyłaś od łokcia do ziemi?  😉 A tak serio, to faktycznie bardzo duża różnica Ci wyszła.
Mierzyłam od łokcia do ostrogi. Bobek 10.09 będzie miał 2,5 roku. Nie wierzę, że będzie aż taka zmiana w miesiąc. Zresztą on jest strasznie źrebakowaty jeszcze.
Mierzyłam od łokcia do ostrogi. Bobek 10.09 będzie miał 2,5 roku. Nie wierzę, że będzie aż taka zmiana w miesiąc. Zresztą on jest strasznie źrebakowaty jeszcze.


Ale czemu 'w miesiąc'?
Miesiąc mu brakuje do 2,5 roku. Aktualnie ma 2 lata i 5 miesięcy
Fahra na szybko czytałam :P i zabrzmiało tak jakby te 15cm miał w miesiąc urosnąć  😁 sprawdzisz za miesiąc to sama zobaczysz ile wtedy wyjdzie 😉

swoją drogą ciekawa jestem jak moja młoda docelowo urośnie :P ale ona jeszcze 16 miesięcy nie skończyła więc sobie poczekam... :P
any nigdy niewiadomo. Jego matka od swojej matki jest o dobre 10cm wyższa.
To jest ciekawe. Na zdjęciach wygląda jak czołg, a jak go widzę na co dzień to taki szczylek, gdzie tam na to siodło założyć (jak niektórzy wsiadają na dwulatki) 🙂
Mój chłopak od kilku miesięcy na wychowie bezstajennym i rośnie i dojrzewa w grupie rówieśników i rok starszych.
Zabieramy go na spacery w ręku do lasu i po wsi i chłopak zadziwia nas odwagą, nie rusza go nic, maszeruje jak stary, doświadczony koń.
draskaeb strrrasznie łapie za oko 🙂
A ja nie mam pojęcia co robić...
Młoda już kwalifikuje się do odsadzenia (6,5 mca), doświadczeni hodowcy mówią żeby zostawić do końca września przy matce.

Parę osób mówi żeby zamiast wywozić dobrać drugiego odsada i oba zostawić u siebie.
Miejsca mam w bród, tylko moce przerobowe ograniczone  🙄
Ehh i zaś problem...

Edit: w sumie to nie wiem czy tu czy w wątku o źrebaczkach powinnam smucić  ❓
rybka   Różowe okulary..
11 października 2020 12:35
Kochani, polecacie jakąś stajnie na odchów młodziaka 1,5 rocznego ogierka (mazowsze) ?
I jak zeszłoroczne młodziaki? My się meldujemy z Młodym, to już 1,5 roku i całkiem fajny i sympayczny koń rośnie 🏇
my już nadajemy się do tego wątku 👀 nie wiem kiedy to zleciało, przysięgam 😵


U nas to samo - chłopaki maja już za chwilę po 9 miesięcy

Rubaszkowy 😍 ehhh szukam sponsora... 😂
elita17, oba piękne 😍
Jak tam wasze konie z rocznika 2018? Już zaczynacie pracę czy dopiero na wiosnę?
karolina Bobek jest z kwietnia i aktualnie pochodzi na lonży po 3-4 kółka w stępie na lonży w każdą stronę, z 3-4 przejścia stój-stęp. Do tego czyszczenie, struganie, mycie, grzeczne chodzenie w ręce, stanie spokojnie na uwiązie. 
Fahra, mialam na mysli już konkretniejszą pracę na lonży - przygotowanie do zajazdki, nie takie ogólne przyuczenie do współpracy z człowiekiem.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się