Rosliny doniczkowe

kermit   Horses horses everywhere ..
01 listopada 2020 13:10
Czy ktoś mi powie co to za szkodnik i jak go załatwić?
Wciornastki chyba. Najlepiej jakąś chemię na szkodniki i koniecznie od  razu odseparuj roślinę od innych, kwarantanna w jakimś pudełku plastikowym, albo worku i do innego pokoju bez roślin. Jak spsikasz specyfikiem to dalej trzymaj w worku, żeby lepiej zadziałało. Domowych wynalazków nie znam, musisz zgooglać. Może jakaś woda z mydłem, jak na mszyce.
dea   primum non nocere
01 listopada 2020 20:58
Jak są pajęczynki na liściach to może przędziorki. Mnie się kiedyś udało wytępić kilkoma kąpielami z dokładnym myciem liści. Ważne są dobre warunki dla rośliny - odpowiednia ilość światła, wody, gleba, miejsce w doniczce. Szkodniki łatwiej atakują rośliny, którym coś nie pasuje.
Oczywiście odseparować od innych trzeba, a chemia pewnie skuteczniejsza od mycia 😉
kermit, przędziorki na 100%. Preparat Ortus + Nissorum zmieszać i opryskać dokładnie WSZYSTKIE rośliny w pomieszczeniu. 
kermit   Horses horses everywhere ..
02 listopada 2020 08:57
Tak pajęczynki są! Dzięki za pomoc, idę walczyć z draniem.
Wytłumaczcie proszę, czy monstera adansonii i monkey mask to to samo? Czy to dwie odmiany monstery? Niby mam obie na parapecie, ale nie widzę różnicy, a w sklepach często występują jako odrębne rodzaje. 👀
mundialowa Tak, to ta sama roślina. Monstera adansonii `Monkey mask` to poprawna nazwa, funkcjonuje jeszcze błędna Monstera obliqua `Monkey leaf`.

Monstera adansonii często oznaczana jest przez sprzedawców jako Monstera obliqua. Jest to celowe wprowadzanie klientów w błąd, spowodowane faktem, że obliqua jest niezwykle rzadką (odkrytą w środowisku naturalnym zaledwie 16 razy) rośliną, a co za tym idzie bardzo drogą (jej ceny wahają się od 10 – 20 tysięcy za jednoliścienną sadzonkę) . Różni się ona znacznie od monstery adansonii w budowie liścia, pokroju a jej cechą właściwą jest wytwarzanie rozległych rozłóg, na których z czasem pojawiają się nowe pędy i przyrosty.

źródło
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
11 listopada 2020 11:51
Chciałam dziewczyny powiedzieć, że jesteście okropne i że Was nie lubię  😤
bo przez Was też już mam plantoświrusa  😡
I nie wiem, gdzie ja to wszystko poustawiam czy tam popowieszam  😵
Mam dość ciemno w domu i zawsze myślałam, że nic się tu nie uchowa a tymczasem
jest naprawdę duży wybór w cieniolubach  😜

Aha, zupełnie fajne rośliny w Lidlu  👀 ,
dorodne maranty w dobrej cenie (14,99)
i te z osłonką i kwietnikiem (popełniłam pachirę i oklepaną sansewierię)

A propos pachiry, to rzeczywiście trzeba ją zimować w chłodnym pomieszczeniu?
Mam takie, więc to nie problem ale jest na tyle  urodziwa, że będzie mi przykro na nią nie patrzeć  😕
Polecam dołączenie do jakiejś grupy na fb "rośliny w promocji" 🤣 Ja już jestem o krok dalej i siedzą na grupach typu "rośliny kolekcjonerskie" 😂 I okazało się, że moja ciocia ma jebla od lat, tylko zawsze myślałam, że na ogrodowe, a ona domowe też, i to niektóre rzadkie okazy
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
11 listopada 2020 13:23
budyń  hehe, widziałam Twoje zakupy  😀iabeł:
Wszystko Ci żyje?

Edit:
całe moje szczęście, że nie mam fb  😁
Żyje wszystko oprócz scindapsusa moonlight, mała sadzonka, ale niestety nie sprawdziłam korzeni po kupnie, a okazały się zgnite, no i padł 🙁 Także polecam od razu w domu sprawdzać korzenie, filodendron micans koleżanki też walczy o życie z tego samego problemu...
Aaa, bez fb to teraz jak bez ręki czasem 😂 Handel na tych grupach, wszelaki, nie tylko rośliny, to kwitnie bardziej niż jakieś vinted, allegro i olx razem wzięte 🤣
Ja nie polecam tych grup roślinkowych bo się tylko pieniądze wydaje  🤣
Dziś dla odmiany zgarnęłam zielistkę, ale ze śmietnika i nie miałam takiej, cała zielona 🙂 zastanawiam się tylko czy w wodzie ukorzenić czy od razu do ziemi. To są te takie kępki co zielistki na boki puszczają, bejbiki
magda ja takie kępki dałam do wody, jak puściły korzonki 1-2cm to poszły do ziemi. Zielistka to twardzielka, u mnie stoi w kuchni poza dostępem kota bo kot uwielbia ją przycinać  😁
Oj tak, koty je uwielbiają i w sumie dla nich ją wzięłam 😉 Mam już jedną, też zgarniętą ze śmietnika, biało-zieloną. Oczywiście poogryzana przez moje stadko na maksa 🙂
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
07 grudnia 2020 12:54
Poproszę o doradzenie  :kwiatek:
Nie wiem, czy teraz przesadzać, bo korzonki pojawiają się w otworach doniczki
a monsterowe to już są hoho 🙁 .
Reasumując: przesadzać czy nie?
Epiprenumy i ostatnia monstera (ma wysokość ok.45 cm i doniczkę śr. 14)
W tej monsterze to nie obędzie się chyba bez cięcia doniczki, żeby korzeni nie uszkodzić. Ja teraz cały czas coś sadzę i ukorzeniam, jak kupuję też od razu przesadzam i nic się nie dzieje, więc możesz próbować. Choć jeśli poczekasz do wiosny to dużo gorzej nie będzie, wegetacja uśpiona.

edit: zainwestuj też w odpowiednio przepuszczalne podłoże i keramzyt na spód.
Ja się oduczyłam stosowania kermazytu na spód. Lepiej po prostu wymieszać ziemię z kermazytem i perlitem, ja dodaję jeszcze włókno kokosowe a do sukulentów piasek i żwir. Wtedy całe podłoże jest przepuszczalne i odpowiednio luźne. Widziałam grafikę pokazującą jak drenaż na dnie zatrzymuje w jednej warstwie wilgoć, przemawia to do mnie.
Monsterę ostatnio przesadzałam, bo miała wielki wystające dwa korzenie od spodu. Nie bawiłam się w rozcinanie doniczki i tylko odcięłam ostrym nożem korzenie. Może i źle, ale stwierdziłam że nic jej nie będzie, bo wyżej ma dużo zdrowych korzeni. Rośnie, nie narzeka, wypuszcza nowe liście.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
07 grudnia 2020 13:36
espana  :kwiatek:
Mam już keramzyt i podłoże będzie jutro (z zielonego parapetu).
Poprzednie, które kupiłam, było niby dla monster, skrzydłokwiatów itp a okazało
się okropnie ciężkie, zatrzymujące wodę na maksa i mi bluszcz umarł, znaczy utonął  😵.
Niby z wierzchu wyglądało spoko a niżej bajoro...
W ogóle nie mam żadnego porozumienia z bluszczami, 2 następne też jakoś marnieją 🙁.
Na razie przesadzę je do tego nowego podłoża i zobaczę.
Ktoś może coś doradzić w tej materii?


O ile większa doniczka dla monstery? Bo o nią się najbardziej martwię...
Młodą monsterę przesadza się co roku. Starą - co trzy lata, za każdym razem do większej doniczki. Jeśli wzbogacisz podłoże o keramzyt to możesz wziąć doniczkę o dwa rozmiary większą.
Ja kupuję podłoże do roślin zielonych i palm, mieszam z perlitem i włóknem kokosowym, na spód daję keramzyt. Monstera rośnie jak szalona 🙂 A bluszcze dała mi koleżanka do uratowania i właśnie umierają  😁
[quote author=ms_konik link=topic=43566.msg2955426#msg2955426 date=1607348180]
Mam już keramzyt i podłoże będzie jutro (z zielonego parapetu).
[/quote]

Jeśli wzięłaś podłoże uniwersalne to w nim jest już dużo kermazytu 🙂 fajne jest, moje roślinki je lubią i staram się robić podobne mieszanki.
A bluszcze... ja też ubijam  😂 już mi ostatni zaczął rosnąć a tu widzę kilka liści pożółkło. Dobrze że nie jest wśród moich ulubionych! Bez żalu wywalę jak umrze albo oddam komuś.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
07 grudnia 2020 19:00
[quote author=ms_konik link=topic=43566.msg2955426#msg2955426 date=1607348180]
Mam już keramzyt i podłoże będzie jutro (z zielonego parapetu).

Jeśli wzięłaś podłoże uniwersalne to w nim jest już dużo kermazytu 🙂 fajne jest, moje roślinki je lubią
[/quote]
Tak, to właśnie wzięłam 🙂, mam nadzieję, że moje też będą zadowolone.
Nie ukrywam, że przeżywam trochę te roślinne odejścia i mam nadzieję, że
oprócz bluszczów, reszta ze mną wytrzyma 🙂.
Staram się jak mogę 🙂

Jeszcze mam pytanie odnośnie podpory do monstery,
czy ktoś może mógłby wrzucić fotkę z bliska, jak te pędy są pomontowane?
Gdzieś widziałam montaż za pomocą cienkich kabli (takich elektrycznych)...
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
09 grudnia 2020 12:30
Liczę na pomoc - mój brat sobie zamarzył cytrusa jako prezent na Święta. Jest na etapie urządzania swojego mieszkania, więc bez osłonki ozdobnej (sam chce wybrać sobie jak już roślina będzie). Mieszkanie ma jasne oświetlone z 2 stron, warunki jako takie zapewni chyba roślinie. Czy wiecie gdzie - poza OBI itp. marketami znajdę cytrusa jakiegoś "małej-średniej" wielkości? 🙂 Znalazłam sklep z cytrusami w googl'ach, ale może macie coś godnego polecenia 😀 Z ew. dodatkami typu ziemia odpowiednia dla nich i nawóz, żeby - jak już nie chce ozdobnej osłonki - miał jakiś "pakiet start" 😉

Pytałam go o ew. inne gatunki egzotyczne i uznał, że teraz nie. On ma kilka roślin tylko i to takie "jego oczka" w głowie, a nie lubi ich dostawać "niezapowiedzianie" 😁
A dlaczego markety nie wchodzą w grę? Drzewka cytrusowe widziałam w Leroyu, mam trochę roślin stamtąd i wszystko jest z nimi ok.
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
09 grudnia 2020 12:45
Wchodzą w grę, po prostu wolałam dopytać, bo może ktoś siedzi mocniej w cytrusach 🙂 Ogólnie do Leroy'a/OBI podjedziemy, bo tam już widziałam kilka sztuk.

espana, a od razu po sklepie przesadzałaś swoje drzewko, w jakąś gotową mieszankę czy sama robiłaś? Jak z aklimatyzacją? Dla mnie cytrusy to zupełnie nieznany świat roślin domowych 😜
Kupuję inne rośliny, cytrusów nie mam żadnych, ale wszystko od razu przesadzam w mieszankę ziemi, perlitu, włókna kokosowego i keramzytu. I to niezależnie gdzie lub od kogo kupuję/dostaję.
Zrobiłam zbiorcze foto kalateii itp., toteż się pochwalę  😍 Jeszcze parę odmian i będą wszystkie chciejki.
Stromanthe najpiękniejsza   😍  A banan, widzę, że nie tylko u mnie mu liście schną  🤔

edit: zła emotka  😡
budyń, jakie piękne okazy  😍 😍
budyń, przepiękne! Ja mam nadzieję już za jakiś czas jakieś zakupić, bo w obecnym mieszkaniu mam na nie średnie warunki. Jakie one mają wymagania? 
Moje kalatee po raz kolejny stoją w worku z racji przędziorka. Jakieś takie niefajne listki się zaczęły robić, zaglądam pod spód i pyk na leczenie. Za to odebrałam dziś paczkę z filkiem tortum... Cudny jest, tylko ogromny  😂 nie mam miejsca na takie wielkie roślinki! Mam na jednej półce wcale nie tak mało miejsca, ale tam ciemno i żal mi na niej stawiać coś więcej niż obecnie :/ Musiałabym i tam zrobić doświetlanie, a już i tak moje okno świeci chyba na całe osiedle  😂
Bananki i umnie nie są idealne, choć tu akurat jak stały na balkonie to liście oberwały, teraz ładne rosną póki co.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się