własna przydomowa stajnia

o dzięki  :kwiatek: a ja uparcie wpisywałam olej zamiast wosk 🙂
Kochany kąciku - w jaki sposób macie rozwiązane ubezpieczenie swoich przydomowych stajni/gospodarstw koni itp?
W chwili obecnej mam tylko oc rolnicze i ubezp. budynków, ale chciałabym doubezpieczyć mienie ruchome i może objąć nim też konie. Najrozsądniej wyglądającą ofertę znalazłam w pzu - ale może coś znacie korzystniejszego?
I pytanie nr 2😀
Potrzebuję zatrudnić do pomocy chłopaka ze wsi - do pomocy z obornikiem na godzinkę, dwie dziennie - jak to formalnie rozwiązać, ubezpieczyć itp i przy tym nie zbankrutować?

Wiem, że od tego są osobne wątki, ale tu zawsze są bardzo praktyczne rozwiązania dostosowane do skali malutkiej przydomowej stajenki  💘 :kwiatek:
Ja w zeszłym tygodniu ubezpieczałam dom wraz z końmi w warcie.  Z tym, ze na konie to od szkód wyrządzanych przez nie.
Hej
Wiecie jak to jest jak się trzyma konie u siebie -niekończąca się robota. Staram się ogarniać wszystko sama, ale ostatnio już za dużo rzeczy mam odkładanych na później. Nazbierało się trochę takich cięższych prac jak wycinanie krzaków, gałęzi, rozrzucenie obornika na pole -ilości nie maszynowe 😉 itp., czyli taczka, widły, szpadel, siekiera ew. piła łańcuchowa.  Akurat dostałam namiar na młodego bezrobotnego faceta, stąd moje pytanie: ile się płaci za taką dorywczą pracę - powiedzmy 4 godziny w ciągu dnia?
Dodam, że "nie śpię na kasie" ale też nie chcę wyjść na sknerę. Tak, żeby obie strony były zadowolone 🙂 Województwo Kuj-Pom.  :kwiatek:
Hej, zastanawiam się nad zrobieniem ogrodzenia pcv, tylko na ujeżdżalnię, ale zawsze 😉 Czy ktoś z was ma takie ogrodzenie i może mi coś podpowiedzieć? Czy na prawdę jest to takie super jak wyglada? Może macie jakiegoś sprawdzonego producenta?  👀
kortina, mam ogrodzony zarówno plac treningowy jak i pastwiska, szczerze polecam. Raz za wygląd, dwa za to, że jest bezobsługowe. Nic nie trzeba naprawiać, wymieniać, malować itp. Inwestycja nie jest tania, ale uważam że warta każdej wydanej złotówki  🙂

brzezinka  wyglada to pięknie  💘  a pamiętasz od jakiego producenta?
kortina, dam Ci znać na PW bo nie chcę być posądzona o reklamę.
Ja też mam i jestem baaardzo zadowolona.
Mam konie blisko domu. Ogrodzenie trzy przęsłowe są na zewnątrz ogrodzeń, a padoku rozdzielone są z podwójnymi przęsłami. Plac do jazdy też. Myślałam, że źrebaki będą gryzły czy coś, ale kompletny brak zainteresowania. Poza tym w przęsła wtopiony jest drut, więc jest super.
Poza tym w przęsła wtopiony jest drut, więc jest super.


Super to wygląda, też się zastanawiam nad tym ogrodzeniem. Ten drut powoduje że ogrodzenie jest pod napięciem?  🤔
tak 🙂 w sensie w drucie płynie prąd.
Tutaj lepiej widać ten drut.
Wow! genialne!
Właśnie miałam pytać " a co z osobnikami biorącymi na klatę"- czy to mocne, ale jak jest prąd, to takie gagatki mają już trudniej.
Na stronie producenta jest pokazane powalone drzewo na ogrodzenie. Po zdjęciu drzewa przęsła wracają do pierwotnego kształtu po chyba 48h. Trzeba by sprawdzić.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
14 października 2020 08:20
Koniuchy zadbały o przyspieszenie wymiany wiatki 🙄 W sumie nie ma tego złego... Będą tam dostawać siano. Tuż przy stogu = mniej roboty 😀
Mam parę wątpliwości. Czy powiększenie (z 5 x 4,5 m na  8 x 4 m) trzeba zgłaszać? Jak się liczy powierzchnię: po obrysie ścian czy dachu? Dach by można trochę wydłużyć.

Druga sprawa optymalnie poustawiać baloty? Decyzja o tyle ważna, że wpłynie na umiejscowienie przesuwanej części ściany.
Mogłabym ustawić 5 w rzędzie pod przednią ścianą, odgrodzone belką. Wtedy zostaje dostępne dla koni tylko 2,5 m pod dachem. Nie za mało? Druga opcja porozstawiać baloty po kątach zostawiając koniom przestrzeń na środku przedniej ściany. Nie pozabijały się w obecnej to może nie będzie przepychanek w rogach.
Witam, rozważam w przyszłym roku otwarcie stajni wolnowybiegowej, na trzy moje konie + w przyszłości 4-5 pensonatowych. Jakie są Wasze doświadczenia? Mam do dyspozycji około 10ha ziemi. Jaka powierzchnie na początek najlepiej ogrodzić dla kilku koni? Jakie wymiary powinna mieć wiata/wiaty? Zamierzam również postawić 2-3 drewniane boksy (w razie w) oraz ogrodzić plac do jazdy. Jakie ogrodzenie najlepiej się sprawdza? Mam w planach słupki ze stempli budowlanych + 2 razy taśma i 2x plecionka z obawy przed zwierzętami leśnymi. A może ktoś orientuje się jak wyglada sprawa trzymania cudzych koni od strony prawnej? Chętnie poznam Wasze doświadczenia / pomysły  kwiatek
Ja tylko powiem, że taśma/plecionka przed zwierzętami lesnymi średnio chroni - w jedną noc łoś zwinął mi zeszłej zimy całego pastucha  😎
Ja tylko powiem, że taśma/plecionka przed zwierzętami lesnymi średnio chroni - w jedną noc łoś zwinął mi zeszłej zimy całego pastucha  😎



A to ciekawe, ale brałam takie sytuacje pod uwagę i myślałam tez nad siatka leśna tylko o mniejszych oczkach, żeby zminimalizować ryzyko włożenia w nią nogi, a pastuch od srodka
Madzuaa   optymizm przede wszystkim :)
01 listopada 2020 21:09
Cześć! Jakie macie patenty na niezamarzanie wody w wannie zimą? U mnie to póki co brak poideł, mam stajnię wolnowybiegową, wanna na zewnątrz.
Przyszło mi do głowy, że może jest niezłym pomysłem podłączenie takiej grzałki, jak do oczka,
np https://www.plantica.pl/oczko-wodne/akcesoria-do-oczek/pozostale-akcesoria/eheim-thermo-200-grzalka-zapobiega-zamarzaniu-200w.html?gclid=Cj0KCQjwufn8BRCwARIsAKzP697H13sQj-vmGhokgq5CiLtz6wtjD4lSPUHqn66q41AE2FQ7Ryrv1xUaAqv-EALw_wcB
Jest w tym jakiś sens czy do bani? Znam piłeczki, drewienka itp, ale zazwyczaj kończy się to i tak codziennym dopajaniem koni z wiader.
Witam, rozważam w przyszłym roku otwarcie stajni wolnowybiegowej, na trzy moje konie + w przyszłości 4-5 pensonatowych. Jakie są Wasze doświadczenia? Mam do dyspozycji około 10ha ziemi. Jaka powierzchnie na początek najlepiej ogrodzić dla kilku koni? Jakie wymiary powinna mieć wiata/wiaty? Zamierzam również postawić 2-3 drewniane boksy (w razie w) oraz ogrodzić plac do jazdy. Jakie ogrodzenie najlepiej się sprawdza? Mam w planach słupki ze stempli budowlanych + 2 razy taśma i 2x plecionka z obawy przed zwierzętami leśnymi. A może ktoś orientuje się jak wyglada sprawa trzymania cudzych koni od strony prawnej? Chętnie poznam Wasze doświadczenia / pomysły  kwiatek



A propos ogrodzenia...
Mam 48 padoków i 2 pastwiska (na razie). Z crash testów wykonywanych przez konie moje i pensjonatowe najlepiej obroniły się słupki plastikowe z Equisafe wraz ze "sznurkiem elektrycznym" jak oni to nazywają. Nie reklamują tych swoich produktów ponieważ reklamują rozwiązania droższe 🙂
Konie przetestowały: stemple budowlane, paliki do pastucha plastikowe i zbrojone słupki betonowe (też da się je złamać), do tego linkę od pastucha oraz taśmy 2 i 4cm szerokości.
W tym roku na wiosnę na pastwiskach jako słupki zastosowaliśmy pocięte gałęzie wierzbowe (prawie wszystkie się przyjęły) do tego sznurek elektryczny.
dea   primum non nocere
01 listopada 2020 22:15
Cześć! Jakie macie patenty na niezamarzanie wody w wannie zimą? U mnie to póki co brak poideł, mam stajnię wolnowybiegową, wanna na zewnątrz.
Przyszło mi do głowy, że może jest niezłym pomysłem podłączenie takiej grzałki, jak do oczka

Widziałam praktyczne zastosowanie tego:
aquael winterhot pro
w połączeniu ze studnią obok i pływakowym dopełnianiem wody. Zbiornik był "kostką" metr sześcienny, z uciętą górą, wkopany w ziemię. Wyglądało jak sen, bo nie trzeba było myśleć o wodzie nawet przy -25 stopniach. Ostatnio zimy nie takie srogie, ale i tak kombinujemy żeby skopiować to rozwiązanie na naszej bazie 🙂

W tym roku na wiosnę na pastwiskach jako słupki zastosowaliśmy pocięte gałęzie wierzbowe (prawie wszystkie się przyjęły) do tego sznurek elektryczny.


Od dawna szukam żródła, gdzie mogłabym je nabyć w dużej ilości (?)
[quote author=fabapi link=topic=19013.msg2950627#msg2950627 date=1604267280]

W tym roku na wiosnę na pastwiskach jako słupki zastosowaliśmy pocięte gałęzie wierzbowe (prawie wszystkie się przyjęły) do tego sznurek elektryczny.


Od dawna szukam żródła, gdzie mogłabym je nabyć w dużej ilości (?)
[/quote]

Musisz rozejrzeć się po okolicznych drzewach. Dogadać z właścicielem wierzby którą będzie można "ogłowić". Powinny być sadzone w ciągu kilku dni od ścięcia
dea   primum non nocere
02 listopada 2020 13:11
To taka wierzba?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
02 listopada 2020 13:17
Tak, Iwa, o ile się nie mylę.
dea   primum non nocere
02 listopada 2020 14:28
Można sadzić teraz, na jesień? Przyjmą się? Czy lepiej wiosną? Jakiej grubości powinny być?
Madzuaa   optymizm przede wszystkim :)
02 listopada 2020 15:12
[quote author=Madzuaa link=topic=19013.msg2950623#msg2950623 date=1604264950]
Cześć! Jakie macie patenty na niezamarzanie wody w wannie zimą? U mnie to póki co brak poideł, mam stajnię wolnowybiegową, wanna na zewnątrz.
Przyszło mi do głowy, że może jest niezłym pomysłem podłączenie takiej grzałki, jak do oczka

Widziałam praktyczne zastosowanie tego:
aquael winterhot pro
w połączeniu ze studnią obok i pływakowym dopełnianiem wody. Zbiornik był "kostką" metr sześcienny, z uciętą górą, wkopany w ziemię. Wyglądało jak sen, bo nie trzeba było myśleć o wodzie nawet przy -25 stopniach. Ostatnio zimy nie takie srogie, ale i tak kombinujemy żeby skopiować to rozwiązanie na naszej bazie 🙂
[/quote]

Rewelka! Czyli można coś myśleć w tym kierunku. Nie wiem tylko, jak by to zamontować w wannie, by konie tego nie rozwaliły.. Pływakowe dopełnienie to mechanizm taki jak w kibelku? Pomyślę o tym może w przyszłym sezonie, teraz takie wykopki są ponad moje siły.

PS Czy jest tutaj ktoś posiadający przydomową stajnię w okolicy Brzegu opolskiego, Namysłowa?
Madzuaa ja mam konie przy domu mniej więcej w tych okolicach.
Cześć, myślę o dosianiu fragmentu pastwiska, gdzie urosły mi jakieś dziwne chwasty. Jakie muszą być warunki pogodowe i temperaturowe, żeby rzucone jeszcze teraz na jesień nasiona dały fajną trawę na wiosnę? Czy dużo to da, że posieję teraz zamiast na wiosnę? Co zrobić, żeby te chwasty mi nie zagłuszyły trawy? Round up? Spróbuje się dowiedzieć co to za roślina, to są takie poziomo idące pnącza z małymi listkami, często rosną w kostce brukowej albo na parkingach. Chyba dobrze znoszą deptanie itp.
na prawie wszystko już za późno. O tej porze roku można wykonać uprawę gleby. Orkę ,  bronowanie i/lub włókowanie. Rundup to już nie jest trendy. Żadne herbicydy o tej porze roku nie zadziałają. Proponuję po uprawie gleby wykonanej jak najszybciej z możliwym wysiewem nawozów wapniowych, na wiosnę wykonać siew odpowiedniej mieszanki traw, najlepiej z dodatkiem owsa i nawozów. nie zapomnieć o wałowaniu tuż po siewie.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
02 listopada 2020 19:38
dorhej,
pewnie mówisz o rdeście ptasim.
Na przykład możesz prysnąć chwastoxem trio.
A siew to na wiosnę dopiero.
Ja podsiewałam we wrześniu i mam takie maleństwa (w sensie siewki),
że się boję, że mi przymrozków nie przeżyją...
Się okaże na wiosnę...
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się