własna przydomowa stajnia

JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
02 listopada 2020 19:43
[quote author=dea link=topic=19013.msg2950628#msg2950628 date=1604268935]
[quote author=Madzuaa link=topic=19013.msg2950623#msg2950623 date=1604264950]
Cześć! Jakie macie patenty na niezamarzanie wody w wannie zimą? U mnie to póki co brak poideł, mam stajnię wolnowybiegową, wanna na zewnątrz.
Przyszło mi do głowy, że może jest niezłym pomysłem podłączenie takiej grzałki, jak do oczka

Widziałam praktyczne zastosowanie tego:
aquael winterhot pro
w połączeniu ze studnią obok i pływakowym dopełnianiem wody. Zbiornik był "kostką" metr sześcienny, z uciętą górą, wkopany w ziemię. Wyglądało jak sen, bo nie trzeba było myśleć o wodzie nawet przy -25 stopniach. Ostatnio zimy nie takie srogie, ale i tak kombinujemy żeby skopiować to rozwiązanie na naszej bazie 🙂
[/quote]

Rewelka! Czyli można coś myśleć w tym kierunku. Nie wiem tylko, jak by to zamontować w wannie, by konie tego nie rozwaliły.. Pływakowe dopełnienie to mechanizm taki jak w kibelku? Pomyślę o tym może w przyszłym sezonie, teraz takie wykopki są ponad moje siły.

PS Czy jest tutaj ktoś posiadający przydomową stajnię w okolicy Brzegu opolskiego, Namysłowa?
[/quote]


Rosek ma konie (swoje i jednego mojego) w Raciszowie, tuż przy samej drodze na trasie Brzeg (20km)-Namysłów (11km). Na forum już nie siedzi 😉
dea   primum non nocere
02 listopada 2020 21:26
[quote author=dea link=topic=19013.msg2950628#msg2950628 date=1604268935]
[quote author=Madzuaa link=topic=19013.msg2950623#msg2950623 date=1604264950]
Cześć! Jakie macie patenty na niezamarzanie wody w wannie zimą? U mnie to póki co brak poideł, mam stajnię wolnowybiegową, wanna na zewnątrz.
Przyszło mi do głowy, że może jest niezłym pomysłem podłączenie takiej grzałki, jak do oczka

Widziałam praktyczne zastosowanie tego:
aquael winterhot pro
w połączeniu ze studnią obok i pływakowym dopełnianiem wody. Zbiornik był "kostką" metr sześcienny, z uciętą górą, wkopany w ziemię. Wyglądało jak sen, bo nie trzeba było myśleć o wodzie nawet przy -25 stopniach. Ostatnio zimy nie takie srogie, ale i tak kombinujemy żeby skopiować to rozwiązanie na naszej bazie 🙂
[/quote]

Rewelka! Czyli można coś myśleć w tym kierunku. Nie wiem tylko, jak by to zamontować w wannie, by konie tego nie rozwaliły.. Pływakowe dopełnienie to mechanizm taki jak w kibelku? Pomyślę o tym może w przyszłym sezonie, teraz takie wykopki są ponad moje siły.
[/quote]
Nie zamontujesz tego w wannie. To nasze ma zanurzenie pół metra i taka jest minimalna głębokość zbiornika. Wanna jest zwyczajnie zbyt płytka. Jak użyjesz takiego metrowego zbiornika, to może być pod płotem (cześć z pompką, zaworem pływakowym), u koni tylko wystająca część z wodą.
Co jeszcze ważne, szukałam opcji na 12V, żeby akumulator podłączyć i z tego modelu nie ma. Trzeba więc podciągnąć do wybiegu prąd 220V.
melehowiczszkoda... Przegapiłam... Po prostu puszczę tam konie i zaorają kopytami, na wiosnę tylko wyrównam, gdzieś po drodze pójdzie jeszcze wapno 😉 boję się tylko, żeby ten rdest, bo rzeczywiście jest to rdest ptasi ms_konik nie zagłuszył mi trawy. Mam go w miejscach, gdzie zeszłej zimy konie zaorały kopytami i zostawiłam, żeby odrosło samo, no i odrosło takie coś... Niby konie to jadły, ale na jesień zostały z tego suche pędy, badyle. Nie chcę tego na dłuższą metę na pastwisku. Ale jak teraz psikać czymś, jak cały czas pada? Każdy oprysk chyba będzie zmyty? Kurcze pierwszy rok na "swoim" i nie zawsze nadążam za wszystkim  🙄
Czemu dodatek owsaw do trawy? Mogę sama dodać owsa takiego zwykłego paszowego?
Wapno powinno znacznie ograniczyć ten rdest, Wsiewka owsa (może być paszowy) osłabia konkurencję chwastów i poprawia szybkość wzrostu traw. Zrobiłbym tak. od 1 marca do 30 maja uwolnił kwaterę od koni. Na początku marca wykonałbym wysiew nawozów wapniowych i  bronowanie , najlepiej ciężką broną. W zależności od pogody i regionu ok 20 - 30 marca wysiałbym mieszankę traw wraz z owsem oraz nawozy (najlepiej polifoskę 6oraz  saletrę amonową - odpowiednio co najmniej 150 kg + 100kg na ha, powinno wystarczyć ) (owsa ok 50 kg na ha ). Na to koniecznie wałowanie. Norma wysiewy mieszanki traw może być pomniejszona w stosunku do wartości podanej przez producenta o ok 20% - nic się nie stanie)
Można sadzić teraz, na jesień? Przyjmą się? Czy lepiej wiosną? Jakiej grubości powinny być?


Każda wierzba powinna Ci się przyjąć jak ją wsadzisz wczesną wiosną. U nas były wkopane paliki zrobione z gałęzi o średnicy 5-15 cm. Część ukradły bobry ale reszta się przyjęła 🙂
Pytanie do posiadających wiaty - co macie jako podłoże w środku?
Mam narazie ziemię i na to ścielę słomę, ale trochę przy wejściu robi mi się błoto, plus ciężko to dokładnie sprzątać - sprawdzą się maty gumowe przy założeniu, ze jeden z koni radośnie do środka wgalopowuje (nie poślizgnie się itp)?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
03 listopada 2020 10:31
Ja nie mam wiaty, ale mam paśniki jak małe wiaty skonstruowane z podłożem z ażurowej kostki betonowej. Takiej jak do parkingów, czy podjazdów, żeby trawą porastały. Fajnie się to sprawdza, woda przesiąka w głąb, błoto się nie robi, a można ładnie wszystko do gołego z wierzchu zebrać i sprzątnąć.
Chodzi Ci o płyty jumbo?
Myślałam o tym, ale właśnie mam fobię, że ten mój galpujący czubek jak na to wpadnie to się zabije  👀 🤔wirek:
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
03 listopada 2020 10:39
Nie, nie jumbo. Zaraz znajdę i podlinkuję  :kwiatek:
Kostka brukowa ażurowa
Nie, nie jumbo. Zaraz znajdę i podlinkuję  :kwiatek:


meba?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
03 listopada 2020 10:44
Any O, nawet nie wiedziałam, że to ma taką nazwę. Mamy tym też część podjazdu i przed garażem wyłożone, konie tamtędy chodzą i jest spoko, nie ślisko, nie haczą czubkami kopyt w te dziurki.

Dea Sadzić wierzby najlepiej wczesną wiosną, tak żeby mokro było. To się przyjmuje jak chwasty, o ile ma wodę.
Dzięki - nazwy mi się pomyliły, o tą Twoją mi chodziło  :kwiatek: No nic, spróbuję, może się konina nie rozjedzie skoro Wasze chodzą po tym i żyją🙂
[quote author=dea link=topic=19013.msg2950777#msg2950777 date=1604327316]
Można sadzić teraz, na jesień? Przyjmą się? Czy lepiej wiosną? Jakiej grubości powinny być?


Każda wierzba powinna Ci się przyjąć jak ją wsadzisz wczesną wiosną. U nas były wkopane paliki zrobione z gałęzi o średnicy 5-15 cm. Część ukradły bobry ale reszta się przyjęła 🙂
[/quote]

fabapi masz może zdjęcie jak to wygląda? bardzo mnie to zaciekawiło
melehowicz wielkie dzięki, właśnie konkretnej instrukcji potrzebowałam, już mniej więcej rozumiem :kwiatek:
A ja dziś mam dzień pytań - jak macie w przydomówkach rozwiązane oświetlenie placu? :kwiatek:
A ja dziś mam dzień pytań - jak macie w przydomówkach rozwiązane oświetlenie placu? :kwiatek:


solarki. Plac 25/50 2 solarki 160W i można pojeżdzić 🙂
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
03 listopada 2020 13:19
Kabel w ziemi zakopany i pociągnięty plac-stajnia, włącznik w stajni jest. Słup wysoki jakieś 5m i reflektor, mam 2 takie słupy po przekątnej mniej więcej na małym placyku 25x28 m i tam mi wystarczało. Planujemy podobnie zrobić na większym placu, tylko pewnie więcej lamp trzeba będzie zainstalować.
solarki. Plac 25/50 2 solarki 160W i można pojeżdzić 🙂


Możesz podzielić się szczegółami wykonania?  :kwiatek:
Lampy mam 2:
https://www.energomania.pl/product-pol-207-Solarna-lampa-uliczna-LED-z-panelem-fotowoltaicznym-4000lm-VT-ST200.html#close
https://allegro.pl/oferta/lampa-uliczna-latarnia-solarna-160w-pilot-uchwyt-9865597823? Ta się zapala codziennie na czujnik zmierzchu i czasami jak nie jeżdżę to trzeba lecieć i ją wyłączyć. Fajne rozwiązanie na podwórko, koło wiaty żeby nie było zupełnie ciemno. Jak nie ma ruchu to się świeci na czuwaniu.
Lampy bardzo fajnie działają i myślę że jakbym dała jeszcze 2 po drugiej stronie uj. to byłoby naprawdę super.  Używam ich max 3h dziennie
Fajne rozwiązanie na plac gdzie nie idzie dociągnąć prądu. 
anetakajper z tej drugiej tańszej jesteś zadowolona? zamówię sobie na podwórko, bo cenowo przystępnie
Jestem bardzo zadowolona 🙂 Tyle że sama się zapala o zmierzchu, co dla innych może być korzystne 🙂
Ja mam halogen, na allegro ponad 100zl. Ledowy 300W. Oswietla naprawdę duży obszar. Zawieszony na domu, spokojnie oswietla pastwisko/miejsce gdzie ruszam konie.
Lampy mam 2:
https://www.energomania.pl/product-pol-207-Solarna-lampa-uliczna-LED-z-panelem-fotowoltaicznym-4000lm-VT-ST200.html#close
https://allegro.pl/oferta/lampa-uliczna-latarnia-solarna-160w-pilot-uchwyt-9865597823? Ta się zapala codziennie na czujnik zmierzchu i czasami jak nie jeżdżę to trzeba lecieć i ją wyłączyć. Fajne rozwiązanie na podwórko, koło wiaty żeby nie było zupełnie ciemno. Jak nie ma ruchu to się świeci na czuwaniu.
Lampy bardzo fajnie działają i myślę że jakbym dała jeszcze 2 po drugiej stronie uj. to byłoby naprawdę super.  Używam ich max 3h dziennie
Fajne rozwiązanie na plac gdzie nie idzie dociągnąć prądu. 


czy te lampy można używać tak jak normalne, tzn normalnie włączać i wyłączać nie korzystając z czujnika ruchu i czujnika zmierzchu? Dają radę zimą, żeby świecić przez powiedzmy 6 godzin non stop?
Pierwsza działa bez czujnika ruchu. Włączasz/ wyłączasz kiedy chcesz. Można ustawić na świecenie 3,5,8 godz.  Ta pierwsza będzie działać 8h bo raz zostawiłam ją na noc od 17 do 5 rano i świeciła 🙂
Druga również działa bez zmiany światła 3,5,8 h ale musisz to ustawiać codziennie bo sama automatycznie wieczorem się zapala z czujnikiem ruchu . Jak załączysz tryb godzinowy to świeci ciągłym światłem. Ta na razie działa u mnie od tygodnia po ok 3h i jest ok.
Planuje jeszcze zakupić 🙂
Znalazłam jeszcze coś takiego:
https://allegro.pl/oferta/latarnia-solarna-uliczna-led-150w-pilot-czujnik-9578046649
Dzięki za odzew - solarki wyglądają super, a na czym to macie powieszone i jak wysoko?
Na wysokości 4m, toczony kołek-drąg (taki do przeszkód) przymocowany do podkłada. Po drugiej stronie placu będę musiała cos kombinować bo nie mam podkładów tylko kantówki :/
Słuchajcie, co robicie z gryzoniami typu myszy i szczury w stajni? Pod warunkiem, że nie mają oczywiście dostępu do pasz i siana? Tempicie czy niech sobie żyją stworzenia? Czy stanowią jakiekolwiek niebezpieczeństwo dla koni takie bezpośrednie albo jakieś choroby mogą przenosić?
mam 3 koty, myszy widzę już tylko martwe
Słuchajcie, co robicie z gryzoniami typu myszy i szczury w stajni? Pod warunkiem, że nie mają oczywiście dostępu do pasz i siana? Tempicie czy niech sobie żyją stworzenia? Czy stanowią jakiekolwiek niebezpieczeństwo dla koni takie bezpośrednie albo jakieś choroby mogą przenosić?


Przepraszam, a jak wygląda mysz i szczur  🤣  6 psów i 6 kotów.  Nie widuje nawet martwych na podwórku, a koty łażą po polach na łowy 🙂 
Ja stawiam łapki - prędzej czy później każda się dostanie do pasz/siodlarni itp.
Koty mam, ale jeden już jest stary i średnio łowny, a drugi poluje, ale sam wszystkiego nie daje rady wyłapać.

Teraz mamy zagwozdkę, bo chyba też zamieszkał u nas szczur/coś większego niż mysz - mamy kilka miejsc, gdzie wychodzi spory tunel, na "mysie" łapki się nie złapało i dumamy co z tym delikwentem zrobić. Żywołapki się sprawdzają?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się