jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

Ja mam pytanie, na które sama nie potrafię znaleźć odpowiedzi. Może ktoś będzie w stanie doradzić  :kwiatek:
Chciałabym kupić wędzidło JK system, ale nijak nie mogę się zdecydować na rozmiar. Koń miał mierzone pojedynczo łamane, które akurat miałam pod ręką i na długość wypada chyba w porządku, ale nie wiem nawet czy to jest 13 czy bardziej 13,5 czy jeszcze coś innego... No i pytanie dla osób użytkujących, mających kontakt z wędzidłem JK. Czy takie wędzidło układa się w pysku na tej samej zasadzie co wędzidła metalowe, czy raczej przez to, że jest bardziej plastyczne, dobiera się je inaczej?
Tak wypada mierzone wędzidło z miarką: http://re-volta.pl/galeria/foto/190312
A tak wyglądało to na koniu: http://re-volta.pl/galeria/foto/190313
Hermes   Może i mam podły charakter, ale za to dobre serce.
08 listopada 2020 18:55
Pomocy 😵 potrzebuje wędzidła dla konia, który dość mocno się uwiesza. Koń się szybko bardzo rozprasza i jak się zaczyna patrzeć to ni cholery nie idzie go dopchnąć łydka do tego. Nie jest jakiś ruszający, nie potrzebuje niczego mocnego, ale zastanawiam się w jakim kierunku warto iść. Obecnie mamy oliwkę podwójnie łamana.
Zwykle pierścienie, nie oliwka - moze wystarczyc.
Poza tym ruchome wzglednie.
Ontaria nie mam JK, ale pisałam do nich. Podobno dobiera się jak oliwkowe.
Hermes popatrz sobie na whttps://fagerbits.com/ , mają dużo ciekawych rozwiązań dla takich koni i nie są mocne.
equi.dream, masz doswiadczenie z Fager bits? Faktycznie takie magiczne te kielzna?

Mam konia, ktory niby jest ok, ale kusi mnie, zeby sprobowac cos nowego. Kon rozumiejacy kontakt, do jazdy w dwoch paluszkach. Ale czasem otwierajacy pysk, momentami ciut niestabilny na kontakcie, odbijajacy sie od reki. Goracy i bardzo do przodu, ale przy tym wrazliwy. Wiadomo, w sporej czesci to kwestia pracy na ta reka 🙂 niemniej pod poprzednia (lepsza) amazonka ten problem tez byl.

Obecnie mam Sprengera Max Control i nachrapnik anatomiczny, z polecenia poprzedniej amazonki wlasnie, bo podobno tak jest najlepiej. Wczesniej kon jezdzony na roznych metalowych wedzidlach podwojnie lamanych w kombinacji z roznymi nachrapnikami, wszystkie ok choc zadne bez hiper szalu. I tak mysle, ze moze Fager, a moze jakies tworzywo...?

Nie szukam absolutnie niczego mocniejszego, tylko that little bit extra 😉
kokosnuss,
a ten Beris, o którym tutaj ciągle mowa ostatnio ? Ja mam bardzo wrażliwą kobyłę, wiecznie memłającą jęzorem.  Jak wsiadłam pierwszy raz na Berisie to w pierwszej chwili w kłusie nie widziałam o co chodzi 🤣 czuć było, że aż jakoś inaczej stawia nogi  🤣 ogromna różnica, a chodziła wcześniej na podwójnie łamanych, pojedyczno łamanych, najdłużej na cienkim silikonowym prostym.
kokosnuss, a nie próbowałaś nigdy tworzywa?
Typu Beris czy Winderen czy Trust? bo tak z opisu na takie konie bardzo się fajnie przyjmują.
Perlica,  tworzywa nigdy, tylko metal. Poprzednia wlascicielka tez nie, wiec kon od zajazdki robiony tylko na dosc  standardowych metalowych kielznach.

W co celowac na start? Z takiego Winderena np? Bo kazda marka ma x roznych wariantow twardosci sciegierza.

Niestety z miekkim tworzywem jest ten problem, ze raczej nie ma opcji testowania 🤔 a wybulenie €100 czy €150 na wedzidlo, ktore bedzie niewypalem troche mi sie nie miesci w budzecie. Berisa nikt u nas do testow nie daje, Trust podobno slaby dla koni z malym pyskiem ze wzgledu na grubosc (prawda to?). Z tego co widze Trusta i Winderena mozna wziac na testy.
A ja powracam z pytanie co dla konia z maleńkim pyskiem i za dużym językiem? Obecnie pracuje na pożyczonej prostej, dosyć grubej sztandze. Bardzo fajnie ją akceptuje, chętnie się opiera.

Niestety we wszystkich wędzidłach ma otwarty pysk i widoczny z jednej strony mięsisty jęzor. Pysk nigdy nie jest domknięty. Była u nas lillid i też od razu zauważyła ten fakt.

Czy ktoś mi może podpowiedzieć, czy wędzidło z portem zrobi w końcu miejsce na ten język? Czy ktoś ma pomysł jak poprawić komfort konia?
Meise może podwójnie łamane? Jak koń otwiera pysk tzn, że czuje dyskomfort.
kokosnuss, myślę tylko o opcji z testem, bo inaczej to nie ma sensu rzeczywiście.
W PL można testować prawie cały asortyment ze sklepu wedzidla.pl. Pewnie u Ciebie jest też jakiś sklep z możliwością testu.

Obecnie sama szukam sobie optymalnego zestawu kiełzn, pomimo, że mój koń jest bardzo dobrze ujeżdżony przez zawodnika i ma już 8 lat to jednak każdego dnia potrafi być inny, więc muszę te wędzidła wymieniać choćby w ramach 3 dniowych zawodów, bo czasem jest bardziej uwalający się a czasem mniej.
Ogólnie u mnie w teamie zaawodnicy mają wiele wędzideł , więc można pożyczać i jakoś się wymieniać nimi.

Trust - ma dobre opinie, oferuje 4 rodzaje sztywności ścięgierza, niestety  u nas ich nie testowaliśmy, ale będę szła do sklepu Febro je podotykać, bo zasadzam się na cygankę kombinową. To ocenię jak ich grubość w porównaniu do Beris czy Winderen.
Beris- dużo ich podotykałam ostatnimi czasy, jest chętnie akceptowane to wędzidło , nie są one grube. Na kilku koniach w nich skakałam , na moim testowała baby pelham językowy miękki i jemu ono nie pasowało, dlatego na pewno zamówię po wypłacie pelham prosty na długiej czance w wersji hard żeby mieć mocnego, bo dobrze działa na takim ( testowane).
Beris Prime- nie znam nikogo kto miał, bo to jednak jest bardzo delikatne, raczej nie sprawdzi się na parkurze na wiekszości koni.
Winderen- obcykałam system zmiennych boczków, bardzo łatwo się to zmienia i wkręca kluczykiem. Wielka szkoda, że boczki do pelhamu są dość drogie, więc wolę już dołożyć 100 pln i mieć całego Berisa.
Najwięcj jeżdżę parkurów na Winderenie flexi Cygance, zapinam ją też czasem jako normalnie działające. Mój koń bardzo lubi ten ścięgierz.
Na codzień używam Happy mouth pałki i też jest fajnie chodzi na tym, jak ma dobry, ale jak ma gorszy to sobie mogę na nim ....

Nie polecałabym ci zopisu Twojej klaczy i filmiku Super Flexi Winderen, bo jest bardzo delikatne. Wędzidło które masz w tej chwili nie jest jakieś super delikatne, część koni chodzi na nim u nas, ale to nie są delikatne koniki. Może spróbuj Winderen Flexi?
Beris soft jest podobny do Winderena Flexi, ale miększy jednak. Z kolei Beris Hard będzie mocnijeszy niż Winderen Flexi.

Nie wiem czy się komuś przyda mój opis, ale może akurat.

Ja jeszcze będę sobie testować tandem Beris w najbliższym czasie na pewno. To zdam relację jak mi się to sprawdza.
Pokarało mnie koniem wymagającym, bo marudziłam na wszystkie poprzednie, które na zwykłych chodziły  😜



Moon   #kulistyzajebisty
09 listopada 2020 12:38
Meise, a po prostu (wyjdę na rzeźnika) ... cieńsze? Jakieś 2x łamane np?
Meise, jeśli cienkie to Stubben Golden Wings robi takie 15mm, ale nie każdemu koniowi pasuje cienkie.
Z drugiej strony jeśli sztanga jest ok to czemu nie pójść w opcję językową z miejscem na język?
Moon, a tam na rzeźnika. Ja mam cienkie podwójne łamane i jest to wielokrążek. Naszukałam się fest, żeby znaleźć takie jak chcę 16mm. Bo po prostu kobył ma mało miejsca na grubsze wędzidło. Nie zawsze cieńsze jest ostrzejsze.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
09 listopada 2020 12:43
Meisie U Łaciatego też jest bardzo mało miejsca w pysku plus duży język, na grubszym niż 14 mm dokładnie tak to wyglądało, że pysk był nie do końca zamknięty i z boków było jęzor widać. Chodzi na Stubbenie Golden Wings i jest cacy 😀 Zresztą mój Blondyn też na takim chodzi i też sobie chwalę to wędzidło.
Ma jedno cieniuteńkie wędzidło 12-13 mm - obwód! (rzeźnik mode on), ogólnie reagował na nie całkiem pozytywnie, ale okazało się za długie i leży niestabilnie... Muszę je chyba sprzedać. Już dawno w nim nie chodził, ale wydaje mi się, że przy nim miał zamkniętą paszczę.

Normalnie język jest zawsze powyginany w esy floresy i wypchnięty z jednej strony pyska... zaraz poszukam zdjęcia, żeby unaocznić problem.

Perlica, no ja właśnie tu kiedyś za czyjąś radą rozglądałam się za sztangą z portem, ale dostałam zje*ę..... ale lepiej nie wracać do tego  😁

Poza tym nie wiem, czy pysk jest otwarty bo wędzidło jest grube, czy dlatego, że język nie ma się gdzie podziać i wypycha go z boku.
Meise, A port na myśli masz wygięte z miejscem na język czy z taką patką?
Mam na myśli wygięte z miejscem na język  😉 co to jest patka?  👀
http://wedzidla.pl/wedzidla-baza-wiedzy

Tu masz opisane co to jest buterfly czyli patka.

A co złego w wygiętym?
Mojemu koniowi nie pasuje jakoś, ale jeździłam kobyłę na takim mocno idącą i super się sprawdzało akurat u niej.
Perlica, no wlasnie sklepy, ktore u nas pozwalaja testowac, niektore marki (m.in.) Beris maja wylaczone z takiej uslugi ze wzgledu na podatnosc na uszkodzenia.

Sprobuje Trusta chyba, bo moge wziac ze sklepu stacjonarnego na testy.

Na ten moment szukam czegos delikatnego na czworobok i flatwork, nie na skoki. Bo wlasnie na czworobok ten Max Control jest imo za mocny i tylko wku*wia konia. Na czworoboku moj kon to jest taki 200% damski koniczek do jazdy w dwoch paluszkach, o ile akurat sie nie napala jak debil na szranki.

W parkurze na obecnym Sprengerze prowadzilo mi sie juz calkiem ok, kwestia ogarniania lapy, zreszta to lepsze prowadzenie bylo widac w ocenach za styl 🙂 za to przejechalam tak tez jeden kros  i mialam do powiedzenia literalnie nic. I bylo pare odskokow takich kilometrowych, na pale, o wyciagnieta fule za wczesnie. I krecenie na okolo do przeszkod, zmiescilysmy sie w normie czasu tylko dlatego, ze w LL norma nie powala a kon ma petarde w dupie w dystansie. Ale na jakiejs gumce od majtek ultra soft to generalnie cos czuje, ze daleko nie zajade.
http://wedzidla.pl/wedzidla-baza-wiedzy

Tu masz opisane co to jest buterfly czyli patka.

A co złego w wygiętym?
Mojemu koniowi nie pasuje jakoś, ale jeździłam kobyłę na takim mocno idącą i super się sprawdzało akurat u niej.



Nie no, chyba nic złego, mi się sztanga sprawdza, tu nie chodzi już nawet o działanie, tylko o dopasowanie do końskiego pyska i giga jęzora (nawet dentystka nie mogła wyjść z podziwu, że koń ma tak duży i mięsisty język przy tak małym pysku).
kokosnuss, jak masz opcję Trusta to pewnie, że testuj, np. prosta pałkę, a że masz 4 twardości do wyboru to polecam 2 lub 3. 4 metalowy ścięgierz pbleczony, a 1 to guma od majtek. U ciebie to jeszcze skóra zdała by egzamin po płaskim?
JK system nie są drogie, ale dość grube jednak i nie każdemu pasują. Miałam na jednego super deliaktnego konia i wcale mu się nie podobało, to przejął je ktoś w stajni na inną klacz i jej bardzo pasowało akurat.

Meise, no to wygięte wg opisu daje miejsce na język, więc spróbować możesz wygiętą sztangę, nóż widelec się sprawdzi.
Jak nie, to mogę ci na test wysłać Golden Wings, bo ja go mam w pace po prostu, ale pytanie po co skoro sztanga jest spoko.
Perlica, dzięki, ale chcę pozostać na razie przy tej sztandze, jak znajdę gdzieś jakieś zaskórniaki to zainwestuje może (sztanga też nie jest moja, tylko trenerki). Chyba, że ktoś miałby pożyczyć coś w takim stylu: http://wedzidla.pl/pl/p/Wedzidlo-zwykle-jezykowe-miekkie-Konnex-Beris/410 Tylko my mamy jakiś turbo mały rozmiar typu 11,5-12cm
Nawet nie wiem w sumie jak takie konnexy się mierzy.
Jeśli nikt nie ma ze sklepu wedzidla.pl za 10% ceny możesz testować 2 tygodnie.

Czy ktoś jeździł:
http://horsetack.pl/pl/p/Wedzidlo-kombinowane-Beris-Comfort-Bar/24674

Bardzo mnie dziwi opis, że to łagodne, skoro cyganka wcale łagodna nie jest, to też nie będzie...
Perlica, ale to nie jest cyganka. Nie wiem wprawdzie czy dobrze rozumuję, ale mnie to wygląda na lżejszą wersję Mikmara. Jeśli ten sznurek idzie na nos, a wędzidło zapina się na 2 parach wodzy (jedna para do wędzidła, druga do sznurka), to to nie będzie jakaś super-ostra katastrofa....
Sznurek w Mikmarze jest cienki i "chropowaty" = faktycznie może zaboleć. Tu ten sznurek ma taką gładką powierzchnię na nos.... Tworzywo, z którego wykonane są wędzidła Beris, jest takie, no... miłe. Nie "gumowate", nie sztywne, takie lekko giętkie, dość lekkie.

No chyba, że sznurek zapina się pod brodą. To wtedy dla mnie trochę bez sensu. Sznurkiem na żuchwę działać? Ale chętnie posłucham kogoś oświeconego w temacie.
Sankaritarina, SzcZerze myślałam ,że to kombinowana cyganka  😂 ale w rękach nie miałam.
Sądziłam,że to sznurek pod brodę jest.
Dobrze, że mnie uświadomiłaś, bo takie coś to ja sobie założyć na nogę, a nie na mojego dziada 😁

Sądziłam,że to wędzidło kombinowane z tabelki nr 2 z linku:
http://wedzidla.pl/wedzidla-baza-wiedzy

A nie Mikmar.
Meise,
pozycz sobie z wedzidla.pl wedzidlo Beris w rozmiarze 12. U mojej to samo -pyszczek malutenki(nachrapnik hanowerski pony nosiła, wedzidla 11.5) mimo ze ma 167cm w klebie. I jezor tez wywalony na bok 🙂
kasska, to wędzidło Beris Konnex, które wkleiłam? 12 cm tak? Kurcze, opis Twojej kobyłki to jak opis mojego, identycznie 🙂

I Wy takie macie i się sprawdza?
Ja mam to http://wedzidla.pl/pl/p/Wedzidlo-zwykle-jezykowe-Beris-miekkie-/300 wzięłam od nich na testy i już nie oddałam 🙂 jest mega. Problem wywalonego na jedną stronę języka niestety nie zniknął, ale komfort oparcia na wędzidłe i rozluźnienia-ogromna zmiana
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się