Siodła syntetyczne a skórzane

Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
24 sierpnia 2020 09:34
Czym wyczyścić winteca? Potrzebny pomysł na szybko. Płynu wintec nigdzie nie ma od ręki :/
Samą wodą :P Albo z mydłem.
Albo CDM sprey do czyszczenia skór, też można na syntetykach stosować  😉
Pisałam już w wątku o siodłach z niższej półki ale widzę że tam nie ma za bardzo ruchu, więc się powtórzę 🙂

Przymierzam się do zakupu winteca i waham się między wszechstronnym modelem 250 a 500. Czym one się różnią bo jakoś nie mogę tego doczytać? Polecacie wziąć z systemem cair czy bez? 🙂 Ewentualnie jaki inny model polecacie z typów wszechstronnych.
250 to taka taniocha pokroju FP rimini (choć nie aż tak kiepskie), 500 dla mnie było najwygodniejsze, bo nieźle usadzało i było trochę lepiej wykonane. 2000 z kolei było fatalne, bo nie dało się w tym nijak poprawnie usiąść.
500 miałam bez cair, było spoko, choć takie do wszystkiego i niczego - najlepiej w tereny. Poskakać można było nisko, bo wyżej już brakowało tej możliwości skrócenia strzemion. Ujeżdżeniowo zależy dla kogo, bo mało trzyma, niespecjalnie jest głębokie, klocki też takie dające sporo wolności, więc...
Mam teraz skokówkę z cair i jest wyraźnie wygodniejsza, bardziej miękka. Koń nie narzekał jednak na żadne wypełnienie.
[quote author=budyń link=topic=800.msg2943100#msg2943100 date=1598603346]
250 to taka taniocha pokroju FP rimini (choć nie aż tak kiepskie), 500 dla mnie było najwygodniejsze, bo nieźle usadzało i było trochę lepiej wykonane. 2000 z kolei było fatalne, bo nie dało się w tym nijak poprawnie usiąść.
500 miałam bez cair, było spoko, choć takie do wszystkiego i niczego - najlepiej w tereny. Poskakać można było nisko, bo wyżej już brakowało tej możliwości skrócenia strzemion. Ujeżdżeniowo zależy dla kogo, bo mało trzyma, niespecjalnie jest głębokie, klocki też takie dające sporo wolności, więc...
Mam teraz skokówkę z cair i jest wyraźnie wygodniejsza, bardziej miękka. Koń nie narzekał jednak na żadne wypełnienie.
[/quote]

Oooo a co jest nie tak z podpięciem strzemion, że nie można było ich skrócić? Kurcze, widziałam tyle dobrych opinii o wintecach i teraz już sama nie wiem 🙁  mam kobyłkę, świeżaka, która z miesiąca na miesiąc się zmienia - rozrasta i stąd pomysł wymiennych łęków. Może jakieś inne siodło z wymiennymi łękami jest godne polecenia? Może Norton? A może warto spróbować ten nowy model 500 ? Ten ulepszony
dosmin, Do skoków jest wintec 500 Pro Jump. On ma już budowę bardziej zbliżoną do siodła skokowego, bo zwykły 500 to takie wszechstronne ale chyba bardziej w stronę ujeżdżeniówki
nefferet Chciałabym jedno do wszystkiego, do skoków i ujeżdżenia. Dlatego pytałam o wszechstronne które się sprawdzi. Chyba że ten pro jump też nada się do pracy ujeżdżeniowej  😎
dosmin, Myślę że wszystko zależy od wysokości skoków i poziomu ujeżdżenia, bo pro jump jest jednak bardziej płaski i tybinka już inaczej się układa. Ja miałam 250 i testowałam 500, ostatecznie na żadne się nie zdecydowałam ale to ze względu na budowę konia, panele nie pasowały do pleców. Ale osobiście radziłabym bardziej 500, jednak dużo lepsza jakość a różnica w cenie nie wielka.
Najlepsza opcja to możliwość przymiarki, jak będziesz kupować używane to standardem jest już opcja kupna z możliwością zwrotu. Opnie każdy będzie miał inną w zależności od osobistych preferencji.
nefferet cóż, mój kartofel na razie boi się drążków więc skoki pewnie za jakiś czas dopiero ogarniemy, ale sama skaczę do metra. Ujeżdżeniowo też nie jakoś wybitnie: jakieś ustępowania, zwroty, ciągi itd. Myślę że nazwałabym się ambitną rekreacją  🤣
A myślisz że warto dopłacić do systemu cair?
Kupując też rozważałam te 2, ale było to sporo lat temu, nie pamiętam różnic, jednak zdecydowałam się na 500 cair po jednodniowej przymiarce i próbie. Jest ze mną 4 lata, raz wymieniałam łęk, bo koń się 'umięśnił'. Nie jest idealnie dopasowane do mnie ( za krótka tybinka, musiałam wziąć większy rozmiar siedziska), ale dla konia jest super - zero uwierania, kłopotów z plecami, bólami. Super się dopasowuje pod ciężarem i jest dobrze wyważone. Każdy fizjo komplementował stan pleców. Niestety faktycznie to siodło 'do wszystkiego', ale ja też tylko rekreacja, więc skoki do 1m, cześciej drzewa w lesie, ujeżdżenie dość podstawowe (łopatki, ustępowania, lotne to nasz szczyt) i dużo terenów. Jakbym chciała jeżdzić bardziej sportowo to zdecydowanie by było niewystarczające.
Muriel O, myślę że my będziemy jeździć na takim samym poziomie docelowo. Czyli podsumowując do takiej jazdy jak opisałaś będzie w porządku? Jesteś zadowolona ogólnie? 🙂
dosmin, chodzi o tybinkę, nie skrócisz strzemion, bo kolano wyjdzie poza siodło. Ja jako wszechstronne mam skokówkę, choć paradoksalnie skaczę mało :P Ale to też ze względu na krótkie nogi i ogólną wygodę siodła.
dosmin, Ogólnie cair mi się podoba, panele są miękkie i wydają się przyjemne dla konia. Natomiast wiadomo że nic z nimi nie zrobisz, nie dopchasz ani nie ujmiesz wypełnienia. Natomiast siodła wintec mają możliwość używania specjalnych wkładek pod panele, dzieki czemu można je dość dobrze dopasować bez konieczności ingerencji w wypełnienie. Więc ostatecznie chyba brałabym cair
[quote author=budyń link=topic=800.msg2943142#msg2943142 date=1598610600]
dosmin, chodzi o tybinkę, nie skrócisz strzemion, bo kolano wyjdzie poza siodło. Ja jako wszechstronne mam skokówkę, choć paradoksalnie skaczę mało :P Ale to też ze względu na krótkie nogi i ogólną wygodę siodła.
[/quote]

o matko  😲 też mam krótkie nogi i nie wiem co robić teraz  🤔 
Ja winteca uwielbiam właśnie za dopasowanie do konia, niezniszczalność (30km rajdu w ulewie, przetarłam na sucho i dalej jak nowe, podczas gdy 2 osoby musiały się ze swoimi skórzanymi pożegnać/ znosić powstałe plamy i przebarwienia) i wygodę mimo braku dopasowania do mnie i wymienność łęków oraz elastyczność dopasowania wkłądkami i innymi dodatkami. Rysuje się jak każde, więc na to uważam. Niemniej jednak bez opcji przymiarki bym się nie zdecydowała, co i Tobie polecam - większość sklepów daje taką możliwość, przy odpowiednich zasadach. Co do długości nóg - trudno powiedzieć jak Tobie będzie pasowało, ono jest takie dość standardowe, dlatego polecam przymiarkę.
dosmin, ja jestem też krótkonożna przy 158 cm wzrostu. Miałam 16,5 cali i nie miałam wielkich problemów ze strzemionami, jednak ja ogólnie lubię jeździć na dłuższych strzemionach
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
28 sierpnia 2020 12:19
Woda w mydłem jest ok na co dzień, ale nie odświeża tak fajnie zamszu jak płyn z winteca.

dosmin, jeśli kupujesz nowe to warto z cair. Starsze to bym jednak szukała w wypełnieniem. 250 to taki najtańszy plastik. Do mnie nie przemawia. 500 ogólnie ładniej wyprofilowana. Z 2000 byłam bardzo zadowolona i nie miała problemów z dosiadem, ale fakt mam 175 cm wzrostu.  Do rekreacyjnego użytku super siodło. Bywało, że i co 3 miesiące zmieniałam łęk - zmiany pory roku, intensywności treningów, jakaś przerwa po kontuzji. Wcześniej miałam po 2 siodła na konia - "letnie" i "zimowe" plus podkładki.
dosmin, zależy jak wolisz jeździć, nefferet jeździ się dobrze we wszechstronnym na dłuższej nodze, mi jednak brakowało, bo lubię dosiad skokowy i całe życie najwygodniejsze na świecie dla mnie były i są skokówki :P
Budyń ja podobnie jak nefferet hasam w długich strzemionach a skokowe to dla mnie katorga  🤔

A jeszcze dopytam, skłaniam się ku temu modelowi https://sklep.bergo.pl/wintec-500-siodlo-wszechstronne-ogolnouzytkowe
Tylko nigdzie nie mogę znaleźć informacji jak szeroki jest kanał z tyłu siodła. Na ile palców macie szerokie swoje siodła winteca?
Z 5 palców chyba. Szerokie są.
Czy ktoś testował łęki z Waldhausen-a w Wintec-u? Są o połowę tańsze, potrzebuję 32" ( czerwony winteca) Czy te Waldhausen-a są takie same wymiarowo?
ansc, Ja próbowałam kiedyś włożyć do Winteca łęk z Fair Play. Teoretycznie wyglądały identycznie ale niestety dziury na śruby były odrobine w innym miejscu. Przy szerokim łęku nijak nie mogłam go przykręcić. Nie wiem jak Waldhausen ale może być podobnie.
Pytanie grzecznościowe.
Czy jest szansa, aby rymarz wymienił
przystuły w siodle syntetycznym - Wintec 500?
Oczywiście, bez problemu ci to zrobią. Koszt około stówki kilka lat temu.
Dzięki za info, bo sama już zwątpiłam.
A orientujecie się może czy łęki wintec wide będą pasowały do zwykłego winteca? 🙂
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
14 grudnia 2020 09:07
Będą pasowały, ale terlica może nie wytrzymać. Przynajmniej wintec nie bierze za nią gwarancji w tej sytuacji 😉 Chociaż znam parę osób, które używa bez problemów. Warto co jakiś czas sprawdzać czy siodło ok.
Witajcie! Mam ważne pytanie - czy ktoś się orientuje może czy łęki Claridge House pasują do siodeł Thorowgood? Gdybym próbowała wymienić..  😉
Z góry dziękuję za odpowiedzi!
Mam pytanie dotyczące siodeł Wintec z systemem Cair, a mianowicie czy jest to bardzo wadliwe? Ostatnio naczytałam się chyba za dużo i mam już wątpliwości, ponieważ wiele osób mówi o szybkim niszczeniu się tego typu siodeł  🙇 🤔 Ma ktoś może z tym jakieś doświadczenie? 😀 😀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się