Siatka na siano - z małymi oczkami

Dzięki za odpowiedź  :kwiatek: teraz zostaje mi już tylko usiąść, policzyć, zamówić siatkę i uszyć sobie siatkę na balot. Dla pewności dam po 15 cm nadmiaru z każdej strony, niestety nie wiem jaki odrzut zepsutego siana mają tam z balotu. Jak mi coś nie wyjdzie potnę siatkę na mniejsze i zrobię "torby" do boksu 😉
Zrobiłam własnoręcznie siatkę na balot, wczoraj miała pierwsze użycie  😅
Zamówiłam siatkę o oczkach 4,5 cm x 4,5 cm grubość sznurka 4 mm w firmie fulo.pl. Do uszycia siatki na baloty 120 x 120 zamówiłam prostokąt 475 cm x 275 cm, jak się okazało firma zaokrągla w górę więc dostałam 5m x 3m.
Myślałam, że będzie za duża ta siatka, ale okazała się idealna. Siatka przyszła do mnie już obszyta takim jakby owerlokiem po wszystkich brzegach, zszyłam dwa krótsze boki razem, jedną stronę związałam ciasno linką, którą jeszcze zszyłam żeby się nie rozwiązało. Z drugiej strony przeplotłam przez siatkę 5m linki, żeby siatka się wygodnie otwierała i tyle 😉 łączny koszt to 160 zł, 140 zł siatka i 20 zł linka, jeden wieczór szycia.
Siatka na razie będzie używana w boksie, jesli będzie potrzeba to zrobi się drugą na padok, zobaczymy jak z żywotnością materiałów.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
31 października 2020 01:02
Mam kilka siatek busse professional niebiesko-czarnych - są świetne. Pytanie czy inne kolory są równie wytrzymałe? Zieloną ktoś używa?
https://konik.com.pl/siatka-na-siano-busse-professional-duza
Ja polecam tę siatkę

https://www.djangozd.pl/do-stajni/qhp-siatka-na-siano-bardzo-duza-red.html
Fajna, duża, porządny sznur do zawieszenia. Użytkuje od miesiąca i żadnych śladów używania ( ale mój koń nauczył się już jeść z siatki) i mam nadzieję że wystarczy na długo.
[quote author=Na_biegunach link=topic=19.msg2950480#msg2950480 date=1604106158]
Mam kilka siatek busse professional niebiesko-czarnych - są świetne. Pytanie czy inne kolory są równie wytrzymałe? Zieloną ktoś używa?
https://konik.com.pl/siatka-na-siano-busse-professional-duza
[/quote]
Zawsze myślałam że te kolorowe wstawki są tylko po to żeby odróżnić która siatka czyja  👀

Mam same czarne i są świetne.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
31 października 2020 15:31
kolor jest dla ładnego wyglądania 😉 nie ma różnicy w trwałości
Ja polecam siatki na pilkochwyty firmy Fulo.  Naprawdę wytrwale na szarpanie, deszcz.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
02 listopada 2020 08:06
Na_Biegunach Ja mam te Busse w różnych kolorach i zauważyłam, że zielone są największe i najbardziej się rozciągają, dlatego je lubię najbardziej bo po jakimś miesiącu użytkowania, jak się supełki rozciągną to są najbardziej pojemne.
Chcę zakupić siatkę dla mojego konia, z tego co wiem nie miał z tym do czynienia (ale mogę się mylić).

Oczka 4x4 czy 2,5x2,5?

Które siatki będą najbezpieczniejsze dla konia podkutego?
Gillian   four letter word
08 listopada 2020 12:13
Najbezpieczniejsze są te, które w razie czego szybko się rwą. Polecałam zawsze Piece od Hay ale ją trzeba ciąć jak się koń uwiesi...
Mam wrażenie, że to zawsze kompromis :P Albo siatka dobrze zawieszona z małymi oczkami, ale jednak ryzykiem, że koń nogę wsadzi, albo siano na ziemi zeżarte w 15 minut.
I lepsze małe oczka, 2,5. Konie szybko kumają jak to się obsługuje, nie ma potrzeby dużych oczek, bo za szybko będzie z nich żarł.
Jeśli koń nigdy nie jadł z siatki to z oczkiem 2,5cm nie poradzi sobie. Dobrze wykwalifikowane końskie paszcze muszą się z tym oczkiem trochę napracować  😉 więc raczej polecam oczko 4cm dla początkującego 🙂
Chcę zakupić siatkę dla mojego konia, z tego co wiem nie miał z tym do czynienia (ale mogę się mylić).

Oczka 4x4 czy 2,5x2,5?

Które siatki będą najbezpieczniejsze dla konia podkutego?


dla podkutego konia bezpieczne są takie, których nie ma jak dotknąć podkową... czyli prawie żadne.

Siatka z oczkami 4cm jeśli ma służyć spowolnieniu żarcia pełną paszczą nie zda egzaminu.. i na dodatek mieści się w oczko całe kopyto w zasadzie...

2,5 to rozsądna średnica i nie, koń nie zdechnie z głodu tylko się nauczy. Wystarczy okres przejściowy - mniej żarcia na glebę, reszta do siatki - przez jakiś czas.
Twój koń jest żarłok z tego co opisujesz zawsze - podejrzewam, że nie będzie miał najmniejszego problemu.
Mój kon jest wieeelki i ma weeelki pysk i teraz z siatki 2,5 je tak, że najpierw wyżera z siatki prawie całe a dopiero potem to z ziemi. A siatka jest wyjadana co do ździebełka na koniec.

megi007, mój sobie dawał radę, dość szybko mu zajęło ogarnięcie jak to zjeść :P
Busse ma bardzo fajne, duże siatki na siano z oczkami 3x3,5 cm, to chyba rozsądny kompromis na początek. Mój od dawna je z tej siatki i nie żre pełną gębą, więc działa, a żarłok z niego ogromny.
No więc mój koń dziś testował pożyczoną siatkę 2,5x2,5 i radził sobie doskonale  🙂 Także już mam jasność. Pytanie jaką kupić, żeby w razie W puściła?

Jeżeli te piece of hay są takie pancerne to chyba powiem pas. Polećcie coś plis  :kwiatek: Z oczkami 2,5x2,5.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
08 listopada 2020 19:30
Żeby siatka sie zerwała jest patent, żeby nie wiązać bezpośrednio do kraty czy tam kółka tylko najpierw zrobić oczko ze sznurka do snopowiązałki, który w razie w się zerwie 😀 i do tego oczka wtedy przywiązujemy siatke
Genialne w swojej prostocie  :kwiatek:

A wtedy ta siatka Piece of Hay byłaby ok?
Pancerne nie są, mój koń dość szybko ją załatwił.


Jeżeli te piece of hay są takie pancerne to chyba powiem pas. Polećcie coś plis  :kwiatek: Z oczkami 2,5x2,5.


Moon   #kulistyzajebisty
09 listopada 2020 06:38
Prawda taka, że siatka na siano w boksie to jest zawsze kompromis - że albo bezpieczeństwo, albo potencjalne "dyndanie". tfu, tfu. Tak samo - duże czy małe oczka. U nas jeden agent uwiesił się na siatce z mikrymi oczkami, także tego... Z kolei kulisty zahaczył karabińczykiem od kantara, od ślepej strony, bo stajenny mu nie zdjął po powrocie z padoku - na szczęście on jest stoicki, więc grzecznie czekał aż go ciocie uratują <3 A koń koleżanki wsadził łeb w pustą po nocy siatkę... i tak stał, zadowolony z siebie  😵 (Nie pytajcie jak to zrobił, konie są wybitnie utalentowane...  😁 )

Meise, tak jak ktoś tu napisał - nie mocuj siatki do krat, tylko do snopowiązałki, wtedy w razie czego, siatka puści. Ale przy inteligencji F. to obstawiam że wygryzie sobie dziurę i będzie z niej wyciągał siano pełną japką, tak jak robi to Kulisty  🤣 😎
A jak wiążecie do snopowiązałki to Wam nie spada sama z siebie? Mój jak ma zabawowy humor to miota tą siatką jak szatan, albo latem się o nią drapie, obawiam się, że by się wzięła i urwała.  🤔
ja mam na wieszanie siatki przygotowany sznurek z metalowym kółkiem za które zaczepiam karabińczyk od siatki. A sam sznurek jest przywiązany na górny poziomy pręt boksu i ustabilizowany przywiązaniem dodatkowo do pręta, tak żeby nie latał za bardzo na prawo i lewo. W ten sposób bardzo łatwo siatkę zawiesić i ściągnąć.
Fokusowa, ja mam siatke zaczepiona za pomoca karabinczyka o sznurek od snopowiazalki  i nic sie nie urywa. Sznurek przewleczony wokol gornej rurki  ogrodzenia "balkonu" okoloboksowego.

Tyle ze ja mam dorosla kobyle, taki model co stoi i zre i traci zainteresowanie siatka jak tylko siano sie skonczy, a nie mlodego i zabawowego walacha.
No mam jednak nadzieję, że jak kupię siatkę za 120 zeta, to nie powstanie w niej zaraz dziura  😉
Teraz sobie też ogarnęłam, że F. ma też siatkę na padoku i raczej z niej normalnie korzysta.

Jeszcze mnie zastanawia, jak te siatki wiszą wyżej to jak koń ma w nie włazić?? Trochę tego nie ogarniam  🤔 A zaczepić się może jak tak śmajda przednią nogą? (mój koń tak robi tylko wobec innych wałachów, wobec których chce pokazać dominację). Nie sądzę, żeby tak traktował siatkę, ale mogę się mylić.

Czy jest jeszcze jakiś inny sposób zawieszenia się na siatce?? Taka z małymi oczkami jest chyba jednak bezpieczniejsza?
Moon   #kulistyzajebisty
09 listopada 2020 12:17
Meise, no właśnie ja na ten przykład kupuję... naj-najtańszą :P Obecną kupowałam ze 2 miesiące temu i wczoraj patrzę, że ooo, dziurka już wygryziona w jednym miejscu - powiesiłam na boksie, patrzę a Kuli ją obraca i z tego dziurawego miejsca siano wciąga, cffffaniak :P

A włażenie, to zależy jak wysoko zawiesisz, podkute konie mogą zahaczyć podkowami podczas tarzania np, czy właśnie jak kopią, grzebią girami.
A jest jakaś wysokość uznawana za bezpieczną i akceptowalną dla wygody konia?  😉

Kuli się zaplątał kiedyś? Czy jedyne niebezpieczeństwo to że wygryza dziury w siatce?  😁
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
09 listopada 2020 12:26
Meisie im niżej tym lepiej. Zdrowiej. Sama musisz sprawdzić u siebie jak będzie najrozsądniej, tak, żeby siatka nie leżała po zjedzeniu na ziemi i było niewielkie ryzyko zahaczenia podkową.
Moon   #kulistyzajebisty
09 listopada 2020 12:31
Meise, tak jak pisałam, tylko kantarem zaczepił (też z lubością się wyciera o pełną siatkę :P). Kuty jest na przody, podkowami nigdy nie zahaczył, na szczęście. Więc można powiedzieć, że jedynie co, to te dziury :P

Z moich obserwacji wynika, że najlepiej by było żeby siatka pusta nie dotykała ziemi, była maksymalnie wysoko (wszystko zależy jak max wysoko masz kraty i możesz zaczepić karabińczyk) - bo wiadomo, że jak napełnisz to się napompuje i będzie jeszcze wyżej. Ale też tak, żeby koń nie musiał odginać się i robić "jelenia/żyrafki" żeby w ogóle sięgnąć - bo szybko straci zainteresowanie (po co się wysilać jak mogę słomy zeżreć - no chyba że siano wybitnie smakowite i pachnące:P) ;-) No i im niżej tym zdrowiej dla mięśni szyi. Więc musisz poobserwować i sobie wypracować najlepszą bezpieczną wysokość po prostu.
Kurczę, dzięki za te słuszne rady, naprawdę  :kwiatek:

Mam nadzieję, że mój koń nie straci zainteresowania sianem, on już i tak zbyt często wpiernicza słomę mając cudowne, zielone, bezkurzowe siano w ilości tony na dobę.
Tą siatkę chcę zamontować, bo właśnie za dużo pokarmu przyjmuje w za krótkim czasie.

On jest z tym obrażalskich, że jak robiłam z nim active stretching i nie mógł BEZ wysiłku sięgnąć cukierka to go olewał (i mnie też).
Ja wieszam z reguly tak (zdjecie robione korniszonem xd)



W miedzyczasie siateczka wymieniona na duza siate, acz odleglosc ziemia - spod siatki trzymam podobna. Jak jest pusta to dynda prawie przy ziemi wtedy. W boksie z tego wzgledu wieszam +/- 10cm wyzej.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się