kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

Ile czasu koń może spać na leżąco? Od czego to też zależy.
angelika95, wg badań dorosłe konie śpią na leżąco do godziny , przy czym w ciągu doby śpią 3-5 godzin. Ale od reguł są wyjątki i nierzadko konie śpią na leżąco dłużej. Moje oba przesypiają część nocy totalnie na płasko (nigdy nie mierzyłam czasu, ale na pewno dłużej niż godzinę).
Wydaje mi się, że konie w boksach leżą więcej, bo czują się tam bezpieczniej. Nie muszą się pilnować tak jak na wolnej przestrzeni... no i czasem się tam nudzą, to akurat na leżeńsko 😁
Ostatnio mój spał z trzy godziny  🤔 więc byłam trochę wystraszona bo wcześniej tak długo nie leżał.
Mój koń stał kiedyś koło siwka który spał na leżąco i chrapał po kilka godzin w ciągu dnia, ale to był koń który miał wywalone na absolutnie wszystko  🙂
Wydaje mi się, że konie w boksach leżą więcej, bo czują się tam bezpieczniej.

To też indywidualnie zależy od konia i stajni (spokoju w otoczeniu). Moje i w domu i w pierwszym pensjonacie leżały sobie w dzień pokotem na słońcu w piachu. Nikt nie pilnował. Mam wrażenie, że częściej w dzień spały takim twardym snem, niż w nocy.
Dziękuję za odpowiedzi  :kwiatek:, trochę spokojniejsza jestem.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
22 listopada 2020 11:12
Napisze tylko, że kupiłam ten uwiąz z łańcuszkiem. Założyłam zgodnie z Waszymi wskazówkami (pod brodą) i jest super! Tak to można chodzić
Cześć, od razu uprzedzając - z rana będę omawiać z lekarzem, ale niedawno dostałam wyniki krwi na maila i męczy mnie mocznik...
Norma 19,9 - 40,4 my mamy 42. Koń 31 lat, przez parę dni sikał z dodatkiem krwi, mocz oczywiście był pobrany, ale laboratorium sobie rozlało, wiec dopiero w przyszłym tygodniu drugie podejście możemy zrobić. Koń w dobrej kondycji, je, normalnie się załatwia, nie pokazuje żeby coś było nie tak. A ja nie wiem czy mam siać panikę już  😵
31lat? Piękny wiek!!!
Kreatynina w normie? Wysoki mocznik może oznaczać, że koń mało pije.
Kreatynina w normie. Nie zauważyłam, żeby mniej pił, dodatkowo wszystko ma w formie papek, więc i tym się dodatkowo nawadnia...
Co radzicie na obcasy lodowe...?  🙄
Koń okuty na przód, nie zamierzam rozkuwać, bo jest w treningu + ma cienką podeszwę (RTG to potwierdziło).
zakłada się gumowe/silikonowe wkładki przy kuciu
Moon   #kulistyzajebisty
30 listopada 2020 11:46
Meise, są specjalne wkładki do podków, dzięki którym nie robią się lodowe obcasy 🙂
Do dostania pewnie u samych kowali i w sklepach jeździeckich - są wielokrotnego użytku, więc przy przekuwaniu po prostu się dokłada tę wkładkę i tyle.
Tak myślałam, czyli na ten moment nic nie mogę zrobić? (niedawno był przekuwany)  🙁
Moon   #kulistyzajebisty
30 listopada 2020 11:52
Meise, macie na południu już leżący śnieg? U nas to wręcz egzotyka! :p
Pewnie szkoda kopyt, żeby zdejmować podkowy teraz, zakładać i znowu podkowiaki wbijać. Ale jeśli masz dobrego kowala, to po prostu z nim to skonsultuj - czy warto i czy w przypadku kopyt F. nie będzie to miało negatywnego wpływu.
Mamy leżący i to nie mało, tu dzicz jest  😁

Mój koń wczoraj stał na samym krańcu padoku jak przyrośnięty do podłoża, a ja nie wiedziałam o co kaman.
Pogadam z kowalem, mam bardzo dobrego, na pewno coś doradzi.

Dzięki  :kwiatek:
Meise na cienką podeszwę polecam każdemu Hoof Armor. U nas na bosym koniu bardzo się sprawdził. Po kilku zastosowaniach i rozczyszczeniach mamy widocznie grubszą podeszwę. Mam zdjęcia rtg, na których wyraźnie to widać. Czuć to też w ruchu konia. Nie mamy też wreszcie bolesności przy badaniu czułkami.
Dzięki, sprawdzę  :kwiatek:
malem gdzie kupujesz Hoof Armora?
Meise, normalnie zgłaszasz kowalowi chęć wkładek i kosztuje to jakieś 10 zł/szt (u mnie kiedyś tyle było:P), to po prostu cienki kawałek gumy włożony między kopyto a podkowę, także na logikę chyba nie zaszkodzi na "cienką podeszwę" :P Czy działa to różnie widywałam, ale faktycznie mniej lub bardziej zmniejszał te obcasy.
Są takie podkładki przeciwśniegowe przecież, wtedy w ogóle nie robią się obcasy, bo podkowa jest osłonięta gumą po wewnętrznej stronie


Piaffallo Hoof Armora ciągnę niestety z Austrii. W Polsce go nie ma. Zamawiam ze strony www.hoofarmor.eu/
Są takie podkładki przeciwśniegowe przecież, wtedy w ogóle nie robią się obcasy, bo podkowa jest osłonięta gumą po wewnętrznej stronie





potwierdzam i działają w 100%. Ale tak jak pisze Moon, od chyba 2 lat nie używałam, bo śniegu brak.....
budyń, ale mi nie chodziło, że podkładka zaszkodzi na cienką podeszwę, tylko rozkucie konia, tym bardziej, że w ten piątek zaczynamy treningi skokowe  🙂
Upierałam się przy bosych kopytach dodatkowo suplementując je jak szalona przez grubo 10 mcy. Koń mi pokazał, że mimo to woli w podkowach.

Te podkładki zakład kowal przy kuciu i koń w nich chodzi 6 tyg, dobrze rozumiem? A jak wtedy czyścić kopyto? Nie zbiera się tam syfek? Wybaczcie laickie pytania, ale pierwszy koń i te sprawy  😉
Gillian   four letter word
01 grudnia 2020 06:19
Normalnie czyścisz. Podeszwa nie jest niczym przysłonięta. Masz tylko takie dwie rurki jakby które lecą po obwodzie podkowy. Można swobodnie spod nich kopystką wyciągnąć syfek. Wkładki jak najbardziej działają, nie używałam ich długo bo u nas śniegu nie ma. Musisz wytrzymać do przekucia niestety.
Meise, a ok, myślałam, że on już podkuty i myślisz co tu robić :P
Jeśli jest śnieg i koń ma problem, to nie czekałabym sobie do kolejnego przekucia. Toć to zwierzę może sobie nogi na śniegowych obcasach poukręcać.
Meise dzwoń do kowala. Nie wiem jakie kopyta ma twój koń w sensie jakości, ale często da się bez większej szkody dołożyć wkładki. Moim zdaniem lepiej tak (o ile kopyta nie są dramatem, bo mogą faktycznie nie podołać) niż koń ma kolejne tygodnie radzić sobie ze śniegowymi obcasami.
Te wkładki starczają zwykle na więcej niż sezon. Także nie zmieniasz ich przy każdym kuciu. Nie zakrywają wiele z podeszwy i o ile koń nie ma bardzo zacieśnionego kopyta, to raczej da się doczyścić kopyto. Acz też jak każde wkładki czy podkładki niestety jakiś negatywny wpływ mieć będą. Coś za coś.
najpierw sprawdziłabym prognozę pogody 😉 czy ten śnieg faktycznie utrzyma się długo, czy to tylko problem kilku dni.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się