jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

wruda, Skoki nie mają nic do tego, chodzi o zwykłe wygięcie konia choćby czy wspomniane półparady.
Nie znam konia który nigdy nie wymaga ruszenia ręką. Owszem docelowo osiąga się wszystko dosiadem i łydką, ale trzeba wpierw jakoś pokazać kierunek młodziakowi.
Co do skoków jechanie rozgrywki bez ruszania wodzą nierealne.
anp Perlica - czyli to kwestia definicji "ruszania wodzą" 😉.

Natomiast to, co jest dla mnie niezrozumiałe to to, jak można poruszyć tylko częścią całości nie mając punktów stałego zaczepienia/podparcia. Też nie wiem co w tym niezrozumiałego. Dlatego moim zdaniem to jednostronne działanie to (częściowo?) mit.

Moim zdaniem do wygięcia w żebrach wodza jest najmniej potrzebna, nawet na młodziaku, z półparadą zgoda. BTW nie pisałam o nie ruszaniu "nigdy" ręką - podałam nawet 2 przykłady kiedy to się robi bardzo czytelnie.
wruda, Prócz wygięcia w żebrach powinna się wygiąć szyja, więc trzeba kierunek nadać, póki się nie nauczy dany delikwent o co chodzi.
A jak na kole chcesz wykonać wygięcie szyji na zewnątrz, to jak bez ruszenia wodzą ?

Perlica
Ale wodze mozna rowniez otworzyc czasami. No i konia nie jezdzisz nadajac mu kierunek wygieta szyja. Bo przeciez możesz jechac treningowo konia wygietego do wewnatrz z szyja wygieta na zewnatrz. Chyba że jeżdisz łapą, wtedy wyginasz sobie odrecznie szyje i łeb, a reszta sobie idzie za tym.


Wruda
Podbijasz jak koń sie chowa?  👀


Ogolnie w temacie prostych wedzidel, to wszystko dziala spoko, jesli sie nie jezdzie łapą. Jak ma sie ochote na wyginanie, ganaszowanie itp reką, to slabe to narzedzie moim zdaniem.
Wruda
Podbijasz jak koń sie chowa?  👀


Heh, racja - nie 🙂. Z tego zmęczenia już piszę niechlujnie. A chciałam tylko podzielić się moimi spostrzeżeniami po zmacaniu gum  😂  😵
KaNie, A ja napisałam gdzieś, że jeździ się na zamkniętej ręce? Edit: kontakt trzeba mieć, czasem trzeba przymknąć , czasami otworzyć itp.
Odniosłam się do tego co napisała wruda, czyli, że nie ma potrzeby ruszenia wędzidłem-ręki.
Ja jak jest nie tak mam potrzebę ruszenia , jak jest dobrze to nie mam.
Edit: Czyli rozumiem wsiadasz na świeżaka, przykładasz łydkę zewnętrzną i wewnetrzną i on idealnie chodzi po kole, nigdy nie pokazujesz mu kierunku ręką?
Gdyby to było realne to wszyscy jeżdziliby na cordeo, bo w sumie po co wodze , wędzidło itp.
wruda, przecież wędzidło nie leży w próżni. leży na dziąsłach na żuchwie, "uszczelnione" językiem. Jest punkt podparcia.
Poprzez wodze zwiększamy lub zmniejszamy nacisk na żuchwę, język, kąciki warg i to jest oczywiste, że ścięgierz luźno połączonyumożliwia
jednostronne działania, przez co daje większą paletę możliwości, większe zróżnicowanie sygnałów.A każdy sygnał to info dla konia.
Chyba że koń trzyma wędzidło po całości, to wtedy zbytnio nie czuć różnicy.
Stąd takie ćwiczenie sprawdzające jak żucie kiełzna z ręki. Ufny koń podąży za wędzidłem i widocznie uruchomi pysk.
A przecież to też robi się ręką.
Perlica
To ja chyba jednak slabo skumałam wasza dyskusje.

Hej,

Powiedzcie mi, jaki sklep ma wypożyczalnie wędzideł? Chciałabym wytestować Berisa KOnexa, ale nie wiem jak mi koń zareaguje, więc szkoda mi wydawać tyle kasy..  Zwierzaki mam chodzące na tworzywach, więc nie niszcza wędzideł
nefferet, dzięki!

edit:

A ktoś mi może powiedzieć (wiem było, ale wyszukiwarka nie współpracuje) jak miękki jest Beris miękki? To jest miękkie jak winderen flexi czy super flexi?
xxagaxx,
nie mam porownania z Winderenem, ale jak dla mnie ten Beris, to prawie w ogole nie jest miękki :P trudno się to tworzywo wygina
Potwierdzam, beris soft jest dość sztywny. Nie jest tak twardy jak sztanga winderena, ale nie wygina się za bardzo. Twardy beris to taki sztywny plastik, a miękki beris jest minimalnie bardziej plastyczny. Ale dużo mniej niż np nathe z portem. Z kolei super flexi winderen czy zwykła sztanga nathe są daleko bardziej miękkie niż wersja soft w berisie.
xxagaxx, Kilka stron temu o to pytałam i zdania były skrajnie odmienne.
Na mój dotyk miękki beris jest jak flexi winderena, ale nie miałam pałki a z portem w sensie wygięte z miejscem na język.
To chyba zależy od grubości. Przez moment macałam berisa soft tego grubszego i faktycznie nie był za miękki. Ale mój beris soft cienki jest miękki (miękkość między winderenem super fexi a flexi). Bez wysiłku zginam go w pół. Więc może warto rozgraniczać o jakich grubościach mówimy - bo zwykła pałka berisa w wersji soft występuje w dwóch grubościach.
epk, mówimy o Berisie Konnex z portem, nie widze opcji wyboru grubosci, więc zakładam że nie ma.
anai, tak, stąd było moje pytanie czego mogę się spodziewać po wersji SOFT. Mój post był o tym że nie widze opcji wyboru GRUBOŚCI, nie twardości.
xxagaxx, ok, nie popatrzyłam na wcześniejszy mail tylko na ten późniejszy a tam było pytanie o berisa ogólnie 😉. Generalnie uważam, że odczucia mogą być skrajnie różne w zależności od modelu wędzidła i grubości (o ile jest do wyboru).
-






















Moon   #kulistyzajebisty
18 grudnia 2020 08:27
Pytanie za 100 punktów: zamiennik prostego Nathe'a to...?

Urwał nać, Kulisty był łaskaw ugryźć kawałek, muszę je wymienić a sklepy odpisują mi, że Nathe'a (to było Waldhausena, nawet nie wiedziałam) przejął Sprenger i że nie mają pojęcia czy i kiedy będą w stanie mi ściągnąć odpowiedni rozmiar  😵

Winderen może? Tylko który twardością będzie podobny? No i Winderen jest jednak grubszy, czy mi się wydaje?
epk, rozumiem. No to spróbuje zaczać od Softa i dam znać 🙂

Moon, Winderen ci wypadnie gdzieś po środku, ale jeśli rodzinnie panowie maja podobne wybory to weź Winderena Flexi. Na superflexi Siws nie wiedział co się dzieje, to jest jak gumka od majtek.
Ewentualnie wspomniany tutaj Beris moze wypadać podobnie.
I napisałabym do sklepu stajnia, mi ściągali dla młodej Nathe'a ostatnio (podwójnie łamany)
Moon, jaki masz rozmiar? Ja mam nathe na sprzedaż, używane ok miesiąca.
Moon   #kulistyzajebisty
18 grudnia 2020 09:36
epk, pw <3
anetakajper   Dolata i spółka
18 grudnia 2020 11:46
Pytanie za 100 punktów: zamiennik prostego Nathe'a to...?

Urwał nać, Kulisty był łaskaw ugryźć kawałek, muszę je wymienić a sklepy odpisują mi, że Nathe'a (to było Waldhausena, nawet nie wiedziałam) przejął Sprenger i że nie mają pojęcia czy i kiedy będą w stanie mi ściągnąć odpowiedni rozmiar  😵

Winderen może? Tylko który twardością będzie podobny? No i Winderen jest jednak grubszy, czy mi się wydaje?



Może to : https://www.horseway.pl/novabett-wedzidlo-syntetyczne-24h  Jeżdże w nim zamiennie z berisem. Moja siwa to terrorysta dla wędzideł i naprawdę daje radę.  Na winderenie miała ciągle ryj rozdziawiony bo za grube.  Tyle że to wędzidło jest bardzo giętkie - jak winderen  super flexi
Moon   #kulistyzajebisty
18 grudnia 2020 12:26
anetakajper, dzięki, wydaje mi się, że jednak coś twardszego niż przysłowiowa guma od gaci Kulisty prefereuje. Ale dzwonił do mnie GNL, że zamówienie w hurtowni zaakceptowane z terminem realizacji po Nowym Roku, więc jest nadzieja, że gdzieś jeszcze posiadają 😉
Mam pytanie, chcę kupić Sprengera jakiegoś, obecnie mamy oliwka
w którego Sprengera pójść? Dynamic?czy KK Ultra? patrzyłam na tego Dynamic RS
Sensogan czy aurigan? Młody dość poprawnie chodzi na tej oliwce, ale brakuje mi tego czegoś już powoli. Jakie są Wasze wrażenia np. po przejściu na Dynamica?
Był ktoś rozczarowany tym wędzidłem?
A na pojedynczo lamanym carbonie ktos jezdzi?
Moon, po moich testach i poszukiwaniach mogę powiedzieć, ze nie ma nic co będzie dokładnie odpowiadać nathe. Pozostaje zawijać bandażem żeby wymieniać jakby co bandaż, a nie wędzidło. Windereny są grubsze. Super flexi dużo bardziej giętkie, a flexi mniej. Nathe jest pomiędzy.
Moon   #kulistyzajebisty
18 grudnia 2020 22:11
Klami, to mnie pocieszyłaś :p No właśnie pamiętając Twoje przeboje, dorwę tymczasowo gdzieś bandaż do owinięcia aż dojdzie mi zamówiony Nathe. Mam nadzieję ze Kulisty wytrzyma 🤣
A dziś macałam winderena flexi... ja nie wiem, dla mnie nawet flexi jest gumą od gaci o.O nathe się jednak o wiele mniej gnie. Z kolei jeździłam testowo dziś na „tępej pale” gumowej, która tez była mocno miękka - ale kulistemu wybitnie nie podeszła, miałam albo pustkę albo po 2 tony na ręku. Nene. Wychodzi ze Nathe to jest to i koniec kropka. Nie miała baba problemu, kupiła se księciunia...  🤣
Moon, Serio? Ja słyszałam,że Nathe bardziej się poddaje niż Flexi.
Ale mój koń odpukać teraz dobrze chodzi na nim, więc pelham ma zdjęty , cygan flexi na skoki tylko i zawody, a codziennie zwykła pałka happy mouth  🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się