ciąża, wyźrebienie, źrebak

Siesiepy   Ponczek bez rączek
08 grudnia 2020 08:01
Megane no właśnie mam "Żywienie koni" Meyera i Coenena. Tam w tabeli na dzienne zapotrzebowanie na składniki mineralne dla konia o docelowej masie 500kg, są takie wartości:
miesiąc 3-6: Ca 34, P: 26, Mg: 4, Na: 5, K: 10, Cl: 16 (tu mamy stosunek więc 1,4)
miesiąc 7-12: Ca 39, P: 21, Mg: 6, Na: 7, K:14, Cl: 29 (1,8)
miesiąc 13-18: Ca: 28, P: 19, Mg: 7, Na: 8, K: 18, Cl: 29 (1,5)
miesiąc 19-24 i miesiąc 25-26 różnią się raptem 1g dla powyższych.
Klacze źrebne: stosunek 1,5:1

Właśnie chciałam tworzyć dawki pokarmowe dzienne zbilansowane zgodnie z książką, ale teraz zwątpiłam czy to aby na pewno wszystko prawidłowe. Ogólnie wapń to nie aż taki problem - dorzucę więcej lucerny czy kredy paszowej. Ale trochę to traci na wiarygodności mi teraz.  👀

Ogólnie jest też taki zapis, że konie powinny mieć stosunek Ca:P nie mniejszy niż 1:1 i nie większy niż 3:1

Co do pasz, to planuję skarmiać Złotowital hodowlane, podoba mi się dostępność i cena ze smartem, skład również i chce się na nią przerzucić, zwłaszcza że planujemy zakup nowego odsada. U mnie pobliska paszarnia ma co prawda w ofercie Purinę, ale skład mnie kompletnie nie zachwycił... Ani hodowlanki, ani basicowej (chociaż hodowlanka i tak lepsza od składnikowej).


PURINA:
"SKŁAD:

pszenica , owies zwyczajny, gluten paszowy pszenny, otręby pszenne, śruta poekstrakcyjna sojowa bez GMO, kiełki słodowe, wysłodki buraczane suszone (z buraków cukrowych) melasowane bez GMO, mąka z ziarna pszenicy, mączka z traw, mączka z lucerny, melasa buraczana ( z buraków cukrowych) bez GMO, oleje i tłuszcze roślinne (słonecznikowy), śruta poekstrakcyjna słonecznikowa z obłuszczonych nasion słonecznika, węglan wapnia, siemię lniane, fosforan jednowapniowy, chlorek sodu, tlenek magnezu, śruta poekstrakcyjna sojowa „bez GMO”

Składniki analityczne:

Białko surowe 16,04 %
Włókno surowe – 9,0 %
Lizyna – 0,80 %
Wapń – 1,00 %
Sód 0,30 %
Tłuszcz surowy– 5,08 %
Popiół surowy- 7,58 %
Metionina – 0,35 %
Fosfor – min. 0,70 %
Magnez 0,30 %
Dodatki w 1kg:

Witaminy, prowitaminy

Wit. A – 18 000 j.m./kg
Wit. D3 – 2 450 j.m./kg
Wit. E – 150 j.m./kg
Biotyna – 1,0 mg
Kobalt – 0,3 mg
Miedź – 10,0 mg/kg
Żelazo – 25 mg/kg
Jod 1,0 mg/kg
Mangan 55 mg/kg
Selen 0,2 mg/kg
Cynk – 120 mg/kg"

Dla porównania Złotowital:
"SKŁAD:

kiełki słodowe ekstrudowane, susz z lucerny, kukurydza mikronizowana, otręby ryżowe, pszenica mikronizowana, jęczmień mikronizowany, śruta sojowa, makuch lniany, gluten kukurydziany, olej sojowy, suszona marchew, suszone jabłko, wysłodki buraczane, chlorek sodu, tlenek magnezu, fosforan wapnia, siarczan miedzi, mykoprotekt.

Składniki analityczne:

Energia strawna 11,00 MJ/kg

Białko ogólne 16,00 %
Olej i tłuszcz surowy 6,00 %
Włókno surowe 6,00 %
Popiół surowy 5,00 %
Wapń 0,6 %
Sód 0,3 %
Fosfor 0,3 %
Lizyna 0,8 %
Metionina 0,5%
Dodatki dietetyczne:

Witamina A 21 000 j.m
Witamina D3 4 000 j.m
Witamina E 400 mg
Witamina B1 3,55 mg
Witamina B2 4,13 mg
Witamina B6 4,77 mg
Witamina B12 14 mcg
Kwas pantotenowy 19,33 mg
Kwas foliowy 1,83 mg
Biotyna 0,18 mg
Niacyna 55,8 mg
Mieszanki pierwiastków śladowych/ kg:

Mangan 96,62 mg
Cynk 300 mg
Żelazo 99,9 mg
Miedź 70 mg
Jod 2,1 mg
Selen 0,50 mg"
No wlaśnie w tej samej książce jest zapis, że źrebięta powinny mieć stosunek 3:1 a tabele mówią swoje jak widać 😉 zaraz jeszcze zerknę do pdf 😉 bo chyba gdzieś miałam same tabele.
Jak masz dostęp, to może więcej wiedzy bylo w "Rozrodzie koni" - tam był chyba dział o żywieniu źrebiąt, młodych koni, klaczy źrebnych i ogierów kryjących. Ew miałam jeszcze jakąś hodowlaną ale tytułu nie pamiętam. W którejś z nich było to w mg podane 🙁 i widoczny był spadek.

To nie reklama, ale w ich paszach jest zróżnicowanie 😉
https://www.hoeveler.pl/nadchodzi-czas-wyzrebien/
Zgłupiałam 🙁 w kolejnej publikacji widzę zapis, że ten stosumek u źrebiąt ma być 3:1 a skonstruowana dawka dzienna opiera się dla danego wieku na max 1,8:1 😉
Siesiepy   Ponczek bez rączek
08 grudnia 2020 13:14
Megane ja właśnie odkryłam, że dzienne zapotrzebowanie na WSZYSTKIE składniki mineralne, pokryje raptem 10 kg siana. Zgodnie z tabelami z książki.  😲
Nie znalazłam nigdzie żadnego info, że jest jakaś obniżona przyswajalność czy coś... A zakładam, że to będzie odgrywało olbrzymią rolę. Mało tego, tabele z "ułożonymi" dawkami dobowymi pasz opierają się na 2-6 kg siana dziennie, przy skarmianiu ok 3kg treściwek różnej maści. Dla koni niepracujących, gdzie żarło opiera się na samym sianie, to dla konia o wadze 1t jest dozwolone 13,5 kg siana.  😜
Hmmm...
Hodowle jakąś ma moja przyjaciółka, polecę do niej w tej sprawie, ew. wygrzebie jakieś porównywalne tabele zapotrzebowania i przyswajalności z jakiś nowych artykułów naukowych... Bo tak to moje próby zbilansowania diety za pomocą miliona tabelek i wyliczeń, będą jak krew w piach.
Ew. wiem jeszcze, że jest jakaś książeczka ciąży klaczy, może tam by coś było w podobnym guście opisane?
Do rozrodu spróbuję dotrzeć.
Mi wychodziło więcej siana wg tabel  😂 Zapotrzebowanie bytowe to 1,5 kg na każde 100 kg (to z norm żywienia) a bytowe to takie, gdzie koń nie rośnie i nie pracuje, tylko żyje 😉
Mimo wszystko w obecnych czasach i te 9 kg to mało (600 kg koń 😉 )
Poza tym nawet niepracujący koń powinien dostawać treściwe 😉 (uzupełnienie braków mineralnych z siana)
Źrebak nie zje 10 kg siana, tak więc trzeba uzupełnić dawki paszą treściwą 😉
A teraz tak na serio. Szkoda, że są w podręcznikach takie nieścisłości i wiele artykułów wprowadzających w błąd, lub na oko od razu widać nieścisłości 🙁
3:1?! Skąd taka informacja? 🤔
Być może autor miał na myśli stosunek Ca:P w mleku klaczy?

Siesiepy 1:1 to też na pewno błędna informacja.
Najlepiej oscylować nieco poniżej 2:1. Żeby bardzo precyzyjnie żywić wg tabel trzeba zrobić badanie siana. W przeciwnym razie trzeba przyjąć spore widełki bo i siana sa różne.

Większym wyzwaniem od proporcji jest dostarczenie odpowiedniej ilości tego wapnia...
K2arola z podręczników i z ust wykładowców 😉
Weszłam teraz na jakiś blog i ktoś sobie napisał, że u koni rosnących powinien być 1:1  😂
Internet jak widać przyjmie wszystko 😉
Siesiepy   Ponczek bez rączek
08 grudnia 2020 22:10
Megane no dawkowanie siana samego w sobie określili normalnie, na szczęście. Ale w kompozycjach posiłkowych na dzień już słabo... Mówiłam tu o koniach dorosłych, o dziwo. Nie o źrebakach. Tak w ramach anegdotki co jedna książka potrafi napisać w kilku miejscach. Tak samo jak podliczy się makro i mikro w sianie przez ilość skarmionych kg - wychodzi przekroczenie norm zapotrzebowania dziennego na składniki. U dorosłego. Po zjedzeniu 10kg siana.
Na szczęście wyczytałam informację dla wąskiej grupy składników o niepełnej przyswajalności. Nie wiem jak to odebrać i komponować, nie wiem czy tabele zapotrzebowania uwzględniają straty endogenne i niepełną przyswajalność. Teraz wiem jak mało wiem, w sumie.

k2arola wiem, że siana są różne i chyba po prostu będę robić tak... Że tego siana samego w sobie liczyć nie będę jako tako, do procentu pokrycia zapotrzebowania na mikro i makro składniki, albo może przyjmę 50%? 75% wartości z tabeli z książki? Bo badanie siana, zwłaszcza jak nie mam swojego (choć co prawda biorę od jednego dostawcy, ale różnicę widać w dwóch snopkach z tego samego pokosu w strukturze...), to przy każdym snopku da inne wyniki.
O stosunku 3:1 też mi halo chyba pisała kiedyś w tym wątku.

Co do Hovelera podlinkowanego niżej - jedna z pasz mająca stosunek 4:1 Ca:P wspomniała, że przez ten stosunek jest to produkt idealny do łączenia z owsem. Druga pasza ma 2:1. Znalazłam też jakieś angielskie artykuły ze stosunkiem Ca:P 2:1 i powoli zmniejszającym się do 1,5:1 wraz ze zbliżaniem się do wieku 3 lat.

Tu mamy info (stare bo z 2012r.) z odmętów r-v w wątki wysłodkowym: "Dzienne zapotrzebowanie na 100kg masy ciała konia wynosi 4-5g wapnia, 2,5-3g fosforu.
Przyswajalność wapnia u młodych koni wynosi 70% a u dorosłych 50%, fosforu od 30% do 50%.
Stosunek Ca do P w żywieniu źrebiąt powinien wynosić od 1,2:1 do 1,4:1
a u koni dorosłych od 1,5:1 do 1,6:1.
Konie mogą tolerować szeroki stosunek Ca:P, wynoszacy 5:1, a odsadzone źrebięta 3:1."

Z artykułu uniwersytetu na oklahomie (https://extension.okstate.edu/fact-sheets/minerals-for-horses-calcium-and-phosphorus.html) - na stronie są tabele:
"The ratio of Ca and P is always important when looking at horse rations. A ratio of two parts Ca: one part P is ideal, with a range of 1:1 to 6:1 being acceptable."
Siesiepy przyjmij wartości uśrednione siana po prostu.  🙂 I pamiętaj, ze wartości w tabelach to minimum. I że pierwiastki na siebie oddziałują. Nie tylko Ca:P.
Co z tego, że przykładowe 10 kg siana zapewni podaż cynku podaną w tabeli jak jednocześnie to 10 kg siana przyfasoli taką ilość żelaza, że cynk nie zostanie pzryswojony.
Siesiepy   Ponczek bez rączek
08 grudnia 2020 22:53
k2arola czyli jak mówiłam, aktualnie wiem, że nic nie wiem.  😂 Muszę powprowadzać te wartości wszystkie w tabelki i doczytać co, na co, jak oddziałuje. Ale tak, wartości przyjmę średnie. 🙂
Ok bo nam się mały paszowy OT zrobił w kąciku źrebakowym... Tak trochę przez przypadek. Przyjmę chyba dla bezpieczeństwa dawkę Ca:P 2:1 dla źrebaków i tyle. Chyba, że gdzieś wynajdę informację o tym 3:1, bo w "Żywienie Koni" nie znalazłam jeszcze, przyznam szczerze. A przebrnęłam i przez źrebaki, i przez konie i przez samo Ca i P.
Co tam u Was? Jak się kulają Wasze klacze? Szykuje nam się jakieś odliczanie na początek roku? 👀
Moja dopiero koniec lutego.

Polećcie kamerę do boksu - wiem że było ale nie mam czasu kopać w wątku.

Nie chcę sama wybierać bo jest tego tyle że można dostać oczopląsu.
Prąd w stajni jest, nie wiem co jeszcze potrzeba?
Kamera cyfrowa, model, marka jest bez znaczenia. istota jest sposób przesył i/lub rejestracji obrazu jaki może zostać zastosowany (wifi, kabel , sieć czy system autonomiczny , z rejestratorem czy bez, jedna kamera czy kilka rejestrator z możliwością podpięcia czujki dymowej czy bez takiej możliwości).
Kamera cyfrowa, model, marka jest bez znaczenia. istota jest sposób przesył i/lub rejestracji obrazu jaki może zostać zastosowany (wifi, kabel , sieć czy system autonomiczny , z rejestratorem czy bez, jedna kamera czy kilka rejestrator z możliwością podpięcia czujki dymowej czy bez takiej możliwości).



😵

ehh za stara jestem na takie rzeczy  🤣

Mogę mieć wifi (internet radiowy lub gsm), kabel i sieć nie mają racji bytu - za daleko od szosy 😉
Kamer max trzy - dwie w stajni (dwa boksy porodowe), jedna na zewnątrz.
Czujka dymowa dobry pomysł.

Koniecznie podgląd online z telefonu, rejestracja - nie mam pojęcia  😵
Proponuję zgłosić się do firmy która robi instalacje monitoringowe, albo do zaprzyjaźnionej informatycznej złotej rączki. WiFi łączy nawet jak w stajni nie ma zasięgu z domowego routera (są już takie "antenki" co zasięg zrobią). Standardem jest rejestrator Hikvision - podobno wersja cyfrowa jest lepsza, bo analog jeszcze rok się skończy. Na all...jest sporo zestawów.
Hej, mogę podać karmiącej klaczy zioła o takim składzie: podbiał, prawoślaz, tymianek, szałwia, babka lancetowata, echinacea? Zaczęła mi menda kaszleć i chce ją jakos wspomóc. Jeśli ktoś słyszał o przeciwwskazaniach dotyczących tych konkretnych ziół będę bardzo wdzięczna  :kwiatek:
wejdz na strone Podkowy, on tam kiedys pisał, których nie mozna źrebnym podawać.
melehowicz też właśnie od alle... dostałam czkawki 😉 Nic to, trzeba wezwać speca 🙂

Hej, mogę podać karmiącej klaczy zioła o takim składzie: podbiał, prawoślaz, tymianek, szałwia, babka lancetowata, echinacea? Zaczęła mi menda kaszleć i chce ją jakos wspomóc. Jeśli ktoś słyszał o przeciwwskazaniach dotyczących tych konkretnych ziół będę bardzo wdzięczna  :kwiatek:


Szałwia i echinacea (tak jest napisane na moim opakowaniu) niezalecane dla klaczy w ciąży.

Tu jakieś w miarę źródło:
https://zlotykon.pl/ZIOLA-DLA-ZREBNYCH-KLACZY-blog-pol-1512908327.html

Dzięki  :kwiatek: chyba jeszcze dopytam wetów przed zakupem bo moja nie jest źrebna ale jeszcze karmi dzieciaka lipcowego 😉)
Co tam u Was? Jak się kulają Wasze klacze? Szykuje nam się jakieś odliczanie na początek roku? 👀


My 🤣  termin 4 luty ale wszystko wskazuje na to że będzie dużo wcześniej  🏇

kamere mam taką https://www.smartgadzet4u.com.pl/Kamera-Zewnetrzna-WiFi-IP-Obrotowa-FHD-GW-D08S-p1216  i jest genialna.
Po cichu Wam zazdroszczę tego oczekiwania na maluchy. Znając siebie zawalalabym forum zdjęciami cycek i sromów  😜 😍 . W tym roku świadomie zrezygnowałam ze źrebaków, bo chciałabym trochę pojeździć w końcu.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
15 grudnia 2020 10:37
sotniax, kamerka wygląda na porządną. Ma opcje obracania zdalnie? Jako router ile ma zasięgu?
Obraca się zdalnie, można mówić zdalnie do konia bo ma funkcję elektronicznej niani  😉 U mnie router jest jakieś 50m od boksu, podwójne anteny w kamerze zwiększają siłę poboru sygnału
Polećcie jakąś literaturę fachową dot przebiegu ciąży i porodu u koni - takie kompendium wiedzy.

Mam też pytanie, wszyscy wszędzie o szczepieniach przeciw herpes, jakie jeszcze szczepienia w czasie ciąży są wskazane/konieczne?

Tężec? Grypa?
Polećcie jakąś literaturę fachową dot przebiegu ciąży i porodu u koni - takie kompendium wiedzy.



Najlepsza ! Rozród koni
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/74126/rozrod-koni
10ty miesiąc ciągniemy 💘
Ale ja jej szczerze współczuje nosić takiego diabła
vissenna   Turecki niewolnik
26 grudnia 2020 01:46
Wow. Skacze juz w brzuchu.
Ciekawe ile jest prawdy w tym starym konskim porzekadle, ze ruchliwsze plody sa zazwyczaj ogierkami... Za miesiac sie dowiemy  😀

U mnie się sprawdziło - młody się tak rzucał, że aż było mi szkoda kobyły 🤣 wyglądała, jakby obcy miał z niej zaraz wypełznąć 🤣
Wow. Skacze juz w brzuchu.
Ciekawe ile jest prawdy w tym starym konskim porzekadle, ze ruchliwsze plody sa zazwyczaj ogierkami... Za miesiac sie dowiemy  😀



U mnie ogierek tegoroczny mało się ruszał czasem aż w panikę wpadałam czy żyje  😵 zaś wcześniej klaczka to była ruchliwa bardzo  😉
Ja u moich klaczy nie widziałam ani razu jak sie źrebak rusza 😉
A po wyjściu...  😁


U mojej walił jak szalony i wyszedł ogierek 🙂 Kiedyś to aż kobyła podskoczyła jak po napiciu się zimnej wody jej "przykopał".

Mój syn też się rzucał jak szalony w brzuchu 😀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się