Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?

Dokładnie, a jakby zdjęcie zostało zrobione z drugiej strony - od bandy - wyglądałby zupełnie inaczej - dłuższy i bardziej podkasany. Bo na tym zdjęciu nogi lewe ma do siebie, czyli wizualnie koń się robi krótszy, z większym brzuchem.
Musisz wrzucić zdjęcie zootechniczne. I najlepiej z dworu, w naturalnym świetle.
Jak nie widać, że gruby to znaczy, że jeszcze nie jest i tego się trzymajmy  😁

Postaram się być w weekend i zrobić zdjęcia w dzień 🙂
GP i 2 latek
Wiadomo, że ten 2 latek ma trochę tłuszczu, ale też kupę mięśni. Widać, że sam z siebie dobrze używa ciała i dobrze przyswaja paszę . No i nie tylko ilość mięśni wpływa na ich siłę.
i
anp, jak oceniasz umiesnienie nogi odstawionej w tyl vs. w pionie to sama musisz wiedziec.

Wiekszosci zakolkowanych zmian nie widze, glownie przez czarno-czarna jakosc pierwszego zdjecia, acz o widocznym brzuchu pisze od pierwszego posta. Tylko nie rozumiem, jaka pozycje probujesz uargumentowac - ze jakby ten kon nie zostal odchudzony i dalej chodzil z  nadwaga, to...? Bylby lepiej umiesniony? Przed wykonaniem zdjecia nr 2 kon 2 miesiace spedzil w areszcie boksowym w zwiazku z urazem sciegna - a utrzymanie treningowej muskulatury u konia, ktory sie zwyczajnie nie rusza, jest awykonalne. Uwazam, ze jak na konia glownie stojacego w boksie to i tak miesnie ma bardzo spoko 😉

Watpie, zeby ten dwulatek byl lepiej umiesiony od konia z drugiego zdjecia, jest zwyczajnie w dobrej kondycji zywieniowej i odpicowany na aukcje, a to zdjecie Darling's Dream (i ile oczy mnie nie myla) zwyczajnie nie nadaje sie do oceny (kon w ruchu, z jezdzcem na grzbiecie, sfotografowany od dolu i w niekorzystnej pozycji). No i porownujesz aukcyjnego 2,5letniego wczesnie dojrzewajacego (bo takie zrebiece nie ida na aukcje dwulatkami) ogiera z 18stoletnim walachem, dla kazdego z tych koni poprawna kondycja wyglada ciutke inaczej.

Wracajac do dyskusji wlasciwej poniekad - dalej nie zgadzam sie z ponizszym:

Meise dopóki twój koń nie zaczyna wyglądac jak perszeron to lepiej robić jakieś minimalne zmiany w żywieniu typu pół miarki treściwego, ale na pewno objętościówki nie zmieniać.

Jestem zdania, ze nieduza a przewlekla nadwaga u koni tez ma negatywny wplyw na zdrowie i trening jeszcze zanim dobije do BCS 7 czy 8 (a wygladanie jak perszeron u konia szlachetnego to przynajmniej ten przedzial) i nie widze, w jaki sposob nadwaga mialaby wspomagac budowe muskulatury. Takze lepiej konia miec w zdrowej kondycji, niz "jak Valegro".
hej!
Całe życie pasłam swoje konie ... albo karmiłam normalnie :P
Teraz jednak przyszedł koń który na sianie i owsie ... tyje i to jak pączek.
Sp, 7 lat, skoki P, 5-6 dni w tygodniu w pracy + karuzela/ padokm charakter: mongoł leniwiec

Dostaje 3x 2,5 miarki owsa + siano 2x dziennie.

2-3 razy w tyg siemie lniane lub mesz + sieczkę olejowaną

i suplement na kopyta.

Wiem, prymitywne karmienie na maxa 😉

Chce ułożyć mu dietę na odchudzanie - mogę dodac pasze ale nie chciałabym nią karmić tak zupełnie pełnoporcjowo żeby nie zbańczyć.

Co polecacie? Jakś firmę wybrać?
anetakajper   Dolata i spółka
08 lutego 2021 12:14
Merlotowa
Jak gruby to siatka na siano koniecznie.
Do owsa możesz dodać balancer . Zostałabym przy owsie bo chyba nie ma nic bardziej energetycznego od owsa 🙂

https://www.forhorses.pl/semper-min-15kg-sthippolyt-p-314.html  bardzo niskie dawkowanie
Dostaje trzy razy dziennie po 2,5 miarki owsa? Czyli 7,5 miarek dziennie?  🤔

A jakie to miarki? Hoveler?
Merlotowa Po co aż tyle owsa? Obciąć o połowę nawet. Siano tylko 2 razy dziennie? Aż się prosi takie karmienie o ochwat albo wrzody.
pytanie co jest miarką. 1kg? Przy takiej ilość żarcia mój koń chyba by wyszedł z boksu przez kraty 🙂
anetakajper   Dolata i spółka
08 lutego 2021 12:57
ojć myślałam że na dzień 2,5 miarki, a tu do tego 3x. 

Meise  Miarki zielone z st.hyppolit.

anetakajper 
Tak, nad siatką już myslałam i wdrożę niezwłocznie.
Zaraz obczaje tą paszę.
Dziekuje!


anp
Przy dawce 1,5 miarki owsa to jest tuptusiem z rekreacji - nic nie biegnie.
Planuje wrzucić pasze eneregtyczną żeby go obciąć ale! najpierw muszę go odchudzić.
Kon nie ma wrzodów, był sprawdzany (gastroskopia) a siana dostaje rano tyle, że o 17 jeszcze leży - więc tak - 2 razy dziennie 🙂


Napisałam do st.hyppolit, nubaequi.
Ktoś jeszcze świadczy usługi takiego kompleksowego zadbania o konkrenty egzemplarz?
Merlotowa stanowczo za dużo treściwego, obcięłabym o połowę bez żalu... część owsa bym wymieniła na koncentrat typu Struktur E (bezzbożowy) albo Green Power (coś z dawkowaniem około 1 kg).
W pierwszych tygodniach energetycznie Ci zjedzie, ale potem będzie tylko lepiej.
Na Twoim miejscu zbadałabym krew (ogólne + pierwiastki, w tym selen). Mongoł leniwiec to bardzo często koń z problemami metabolicznymi i niedoborem selenu 😉
Merlotowa brak energii to też objaw cukrzycy u koni. Dodanie owsa to ostatnie o czym trzeba myśleć, jak koń nie chce iść.
Miarka hyppolita jest mniejsza od standardowej, więc może wyjść na to, ze te 2,5 miarki to 1 kg owsa na odpas. To wcale nie jest dużo. Możesz zważyć?
lillid

Dzięki za ten komentarz!

Badania robiłam 3 miesiące temu (było ok wgedlug wet) ale nie jest to problem - powtórzę!

Mówisz Green power z Eggersmana? Czytam o niej właśnie i wygląda obiecująco.

Domyslam się, że z tą energią to będzie dłuższy proces ale muszę coś zmienic bo pękniemy - nie śpieszymy się nigdzie 🙂

espana
Tak, dziś zważę ile to jest dokładnie w kg.


EDIT: nie dopisałam - owies jest GNIECIONY
espana, hippolytowa miarka mieści w zależności od wagi owsa ok. 690 gram owsa niegniecionego.
epk czyli ok 400 gniecionego. Tak jakbym trafiła.
EDIT: nie dopisałam - owies jest GNIECIONY

To dość iść istotna informacja 🙂 pewnie w miarce będzie coś koło 350-400 g. Taka ilość owsa jest ok, myślałam, że on je tego owsa ponad 5 kilo  😎

Tak, chodziło mi o Green Power Eggersmanna.
lillid

No, tak właśnie stwierdziłam, że chyba mi się zapomniało o takiej drobnej rzeczy. 😡

Ok, napisałam do Wet, będzie na dniach. Zrobi badania i da znać czy sie tam nie dzieje nic złego.

Zanim coś kupię, faktycznie poczekam na wyniki a tymczasem zawiesze siatkę.

Bo pęknie.  👀

Dzięki!
Merlotowa - a gdzie ten koń jest gruby? W którym miejscu mu się tłuszczyk zbiera?
Merlotowa pasza na odchudzanie to trochę oksymoron, zmniejsz ilość owsa i obserwuj, ewentualnie dorzuc jakieś witaminy, siano do podwójnej siatki żeby było cały czas ale jedzone nieco wolniej i to cała magia🙂
Gillian   four letter word
09 lutego 2021 19:17
Mongoł leniwiec
😂 😂  😜 😍 😁
Całe życie szukałam tego określenia  🤣
Koń zdrów!
Wszystko w normie. Wet się smiał, że po prostu jest grubasem.
Obciełam owies o 1 miarkę i dodałam te pasze z eggersmana do 2 posiłków (wedle zaleceń na opakowaniu) + powiesiłam siatkę.

I zobaczymy 🙂

Dzięki za wszystkie wskazówki dziewczyny 🏇



Pytanie za 100 pkt.
Koń był chudy, po 3ch latach walki wygląda dobrze, a wet stwierdził żeby więcej nie tyć bo żebra już zaczynają być trudno wyczuwalne (ale nie bardzo trudno, tylko że jest już ok).

No i teraz nie wiem co zrobić żeby zatrzymać tycie konia na tym etapie.
Dostaje siano + pure grass od Dengi, 3 x musli la rosslet i jako 4ty posiłek mesz/otręby ryżowe zamiennie. Przed jazdą sieczkę z lucerny ze względów wrzodowych. Dostaje również inne suplementy przeciw nawrotom wrzodów.

I teraz nie wiem co obciąć/zredukować żeby koń nadal fajnie wyglądał, ale żeby nie zaczął mi chudnąć.

Help!
Witam, mam szczupłą klacz (7lat). Chcę ją podtuczyć. 3 tygodnie temu zmieniliśmy stajnię. Obecnie klacz stoi 24/7 na łące. Dwa razy dziennie dostaje Breeding Mix około 4kg dziennie z małą domieszką owsa. Paszy tresciwej niedojada.
Poprawa jest niewielka. Co mogę zrobić? Co mogę dodać by się zaokrągliła? Jeśli zrobić badania to jakie?
20210610_163820.jpg 20210610_163820.jpg
20210610_162849.jpg 20210610_162849.jpg
20210610_162838.jpg 20210610_162838.jpg
20210626_131315.jpg 20210626_131315.jpg
anetakajper   Dolata i spółka
26 czerwca 2021 18:53
Zęby, odrobaczenie to chyba robisz ?
4 kg dziennie to dużo. Może otręby ryżowe spróbuj, a z tańszych jęczmień.
Jak ma pastwisko jak na pierwszym zdjęciu to daj jej szanse na tej trawie, a jak ma takie jak na pozostałych fotach to nie uważam żaby to było pastwisko.
Otręby ryżowe, lucerna, dobry mesz (np Nuba hawaii, złotowital)
A robiłaś badania krwi?
4kg to dosyć sporo, moja się w 3 miesiące odpasla (wręcz upasła 🙄 ups…) na owsie + mebio build up + sieczka
354430EA-A897-48B6-948A-A298DEF00AFB.jpeg 354430EA-A897-48B6-948A-A298DEF00AFB.jpeg
38026FBB-42B2-4BDF-A315-9AEDC27DDFCB.jpeg 38026FBB-42B2-4BDF-A315-9AEDC27DDFCB.jpeg
7F09CFFC-1A51-40FE-A30A-0E7C4048540E.jpeg 7F09CFFC-1A51-40FE-A30A-0E7C4048540E.jpeg
Sory za to jedno zdjęcie, samo się dodało, a nie mogę go usunąć
Zęby, badanie krwi, jeśli to nic nie da to sprawdz wrzody. Z pasz gotowych - Mebio Build Up, Brandon XS. Kiełki słodowe, makuch lniany, otręby ryżowe, mesz, wysłodki, jest tego trochę
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się