Wszystko o wspinaniu: skałki, taternictwo, sprzęt, topo, ludzie, kursy etc.

Odszczekuję panikę, wygląda na to że ścianki będą pracować bez zmian - UFF...!
Atamanka, gdzie pracujesz? 😀 Makak się ponoć zamyka od 28 ;(
amnestria na obiekto. Póki co mamy być otwarci, ale to się może w każdej chwili zmienić. Czekamy i nie nastawiamy się na nic  🥂 Makak jeszcze oficjalnie chyba nie podał info o zamknięciu, ale też słyszałam, że tak pewnie będzie.
Póki co się cieszę, że w święta można się wspinać. Jutro przed wigilią śmigam na linę i mam motywację, żeby przed 28 porobić drogi, które mnie na razie pokonały 😉
Moja ścianka zamknięta, info podane godzinę temu  😵 Na tą chwilę 3 zamknięte, jedna otwarta, jedna nie mam pojęcia. Lipa... Niech to się w końcu skończy  👿 Jeszcze żeby to rzeczywiście były miejsca gdzie dochodzi do zakażeń... Dziś jechałam pociągiem, 10 pasażerów. Na miejscu ok 30 ludzi, ale jak ktoś by chciał to dystans spokojnie do utrzymania. Ehh....
No dobra, nie wiem jak Pomorze, ale w Wawie większość obchodzi tak, że trzeba przynależeć do klubu (PZA). Przerwy nie będzie 🙂😉))
U nas nic sie obejsc nie da, trenuje tylko topsport... takze leszcze amatorzy jak my maja przerwe

Pytanie z gatunku bardzo glupich, da sie wspinac w rekawiczkach? Jesli tak, to w jakich? Na dworze 3 stopnie i pizga i o ile cala reszta styka, o tyle palce protestuja 🤔 krotkie drogi wchodza bez przypalu na sztywnych lapkach, ale tak od 17-18m w gore jest jeno bol i brak nadziei 🤣
Da się, w górach przecież w rękawiczkach jest wspinanko. Ale ogólnie to nie polecam, bo jednak jak ciśniesz cyfrę to będzie słabo 😀
Mój limit bez rękawiczek to 5 stopni, poniżej - odpada mi ręka 😀

Ale jak już myślisz to przyjrzyj się decathlonowym takim cieńkaczom biegowym. My się w tym wspinamy w górach, ale też chodzimy po łatwym więc raczej nie ulegają one szybkiemu zniszczeniu. Mam koleżankę co wspina się zawsze w rękawiczkach i ma jakieś rowerowe, może wytrzymalsze?
amnestria, u nas nijak nie obchodzą. Wszyscy oprócz blokfitu czyli murallu się zamknęli. Dwie ścianki dziś dopiero puściły info  🤔 Ja mam problem z barkiem i nieco muszę spuścić z tonu, ale nie robić całkowity odwyk  👿

Pomijając koronę to jedna ściana linowa jest na sprzedaż. Coś mi się zdaje że to może być jej koniec. Czyli zostanie jedna, zapyziała, stara i mała ścianka z liną. Na całe trójmiasto  😂 😵 ponoć niektóre drogi nie były tam zmieniane od początku istnienia tej ścianki  😂 😵
Bardzo się cieszę, że to Nepalczycy zdobyli zimowe K2! Najtrudniejszy szczyt, wielu próbowało, udało się Nepalczykom - moim zdaniem należało im się! Ciekawa jestem jaki będzie teraz top gór wysokich - na czym się skupią kolejne wyprawy.

smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
17 stycznia 2021 11:46
magda ja też!!! I to w jakim pięknym stylu - zespołowo  😅  😍 Tyle lat noszenia sprzętu za innych, i w końcu pokazali na co ich stać  😍

Podejrzewam, że kolejnym celem (przynajmniej polskim) będzie K2 bez tlenu 😉
Lotnaa   I'm lovin it! :)
23 lutego 2021 09:38
Hej dziewczyny! Jak tam wasz sezon skitourowy? Co robicie, gdzie chodzicie?

smarcik, jak po zmienie sprzętu?

U nas już wiosna 🙁 A Austria zamknięta i czuję ogromny niedosyt. Poczułam się ciut pewniej na nartach i zaczęłam mieć z tego większą frajdę, chociaż w puchu nie pojeździłam niemal wcale. Chcę jeszcze!
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
23 lutego 2021 12:05
Lotnaa chciałabym mieć coś do powiedzenia ale nie mam, bo na skiturach byłam w tym sezonie 2 razy, i 1 raz na stoku 2 godziny  🤔 na stoku jeżdżę w skiturowych nartach jak pokraka, ale jakoś mnie to nie dziwi przy ich lekkości i długości. Przy podchodzeniu generalnie nie ma różnicy, ale nie byłam jeszcze nigdzie, gdzie trzeba byłoby robić zakosy - podejrzewam, że tu będę miała wyzwanie z tak długimi nartami. Generalnie dla mnie sezon porażka, najpierw pozamykane noclegi, teraz w większość weekendów mam uczelnię  🙄  Ale cóż, chciałam to mam  🤣

Za to oglądam Twoje zdjęcia na fb regularnie, i niezmiennie zazdroszczę!  😀
Skitury skiturami a ja się biegówkami zajarałam na maksa. Zawsze lubiłam, ale nie aż tak! W tym roku odkryłam frajdę ze śmigania po lesie, pagórkach itp. Marzy mi się zestaw do BC, jak będzie okazja to chętnie zmienię swoje szrociki na coś bardziej pod BC.
Poza tym wspinaczkowo czuję że idzie ku dobremu. Treningi czasem wyczerpujące, czasem nie, zdarza się że mi się totalnie nie chce, ale mając rozpiskę mobilizuję się na maksa i to co mam rozpisane wykonuję. Wczoraj cieszyłam się z samej lekkości utrzymywania się równolegle do przewieszonej ściany 🙂 No i obwody po przewieszce jakieś proste ale wykonuję, a to od jesieni progres wyraźny. Nie jestem i nie będę wymiataczem, ale sukcesy na miarę moich możliwości zdecydowanie cieszą 🙂
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
24 lutego 2021 10:48
magda super, że się układa wspinaczkowo!  🙂 Podejrzewam, że skoro lubisz biegówki to ze skiturami też byś się polubiła, jeśli nie miałaś okazji próbować  😀

U mnie cały klub siedzi w Jakuszycach przez miesiąc, teraz BP więc kibicuję na odległość. No prawie cały, bo ja niestety nie  😉
smarcik, tyle że ja nigdy w życiu na zjazdówkach nie jeździłam 😀 a to chyba jednak wymagane przed skiturami. Dlatego w BC celuję prędzej.
Lotnaa   I'm lovin it! :)
24 lutego 2021 13:12
smarcik, a jaką masz teraz długość w porównaniu do wzrostu? Ja mam wrażenie, że moje narty są może ciut za krótkie, ale w sumie to po czym ostatnio jeżdżę można niemal zakwalifikować jako stok - przez dzikie tłumy ludzi wszystko jest ubite. Mój mąż kupił sobie narty które mogą być dla mnie ciekawe, ale od grudnia nie zdołał zainstalować wiązań, bo wszystko zamknięte  🙄

magda, zazdroszczę otwartych ścianek. My po przeprowadzce mamy niecałe 20 min do ściany DAV (czyli taniej), ale jeszcze nie zdołaliśmy jej odwiedzić.
Super, że masz możliwość takich treningów!
A biegówki to świetna sprawa!
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
24 lutego 2021 15:16
magda aaa rozumiem! Jakoś tak założyłam, że skoro śmigasz z górek na biegówkach (dla mnie zjazdy na biegówkach to masakra!) to na pewno jeździsz też na zjazdówkach  🤣 Sorry!  😉 Byłam kiedyś na skiturach na Śnieżniku trasą z Kletna, jest założony ślad do klasyka, ale naprawdę nie wiem jak ludzie stamtąd zjeżdżają na biegówkach, spadek jednak jest znaczny  😲


Lotnaa nowe nartki mają 172 cm, a ja mam 174 cm wzrostu  🙂 poprzednie miałam 163, co oczywiście było super do zakosów  🤣 ale już ze zjazdami w kopnym śniegu gorzej, przy czym tu na pewno rolę grało kilka czynników, nie tylko długość ale też szerokość, waga czy taliowanie  😉 Te moje poprzednie nartki były wąskie i super sprawowały się do podchodzenia i do zjazdów po lodzie.
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
09 marca 2021 09:07
Trochę odkopuję, ale chyba już mogę post pod postem  👀

Dziewczyny, czy miałyście do czynienia z firmą Revolution Race? Poszukuję kurtki membranowej, zainteresował mnie model Cyclon Rescue - opinie w internecie czytałam dobre ale nie wiem na ile to prawda, a na ile jedynie marketing  😉 Cena przystępna, ok 700 zł, w porównywalnej mam do wyboru chyba tylko Decathlon, ale RR ma kilka dodatkowych, fajnych patentów, których nie ma w Simondzie. Możecie coś powiedzieć na ich temat? Albo polecić coś innego, w rozsądnej cenie? Głównie skitury i turystyka, zależy mi na zamkach pod pachami i kapturze, który bez problemu wejdzie na kask. Niezbyt widzi mi się wydawanie 1500+ monet na kurtkę, bo mam tendencję do niszczenia ubrań  🙁
Lotnaa   I'm lovin it! :)
10 marca 2021 08:14
smarcik, nie mam nic tej firmy ale chętnie usłyszałabym w końcu opinie z pierwszej ręki, bo od dawna ich ciuchy wydają mi się bardzo atrakcyjne. Daj znać gdybyś się zdecydowała.

Wypróbowałam narty męża (88 pod butem, 3 cm krótsze od mojego wzrostu, odczuwalnie cięższe) i powiem jedno: WOW! Wciąż myślałam, że to z moimi butami jest coś nie tak (czego nie wykluczam), ale na tych nartach poczułam się, jakbym naprawdę umiała jeździć. I to w bardzo zmiennych warunkach - na lodzie, w puchu i twardszym stoku. Chyba moje nartki pójdą w odstawkę i przesiądę się na jego.
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
10 marca 2021 11:39
Lotnaa nie namawiam, ale u mnie zmiana butów to był strzał w 10  😁
Lotnaa   I'm lovin it! :)
17 marca 2021 08:19
smarcik, ja po prostu widziałam bardzo dużo ludzi jeżdżących w moim modelu butów i robili to jak pro, więc stawiam na narty. A do podchodzenia są super wygodne.
Jeśli nadal szukasz kurtki to spójrz na SportPursuit, wielka wyprzedaż Marmot'a, mają np taką GoreTexową w dobrej cenie:
https://www.sportpursuit.com/catalog/product/view/id/1896994
Śnieg pada, jeszcze zima wróciła (razem z lawinową 3/4  🙄 )  😀
Amnestria dzięki za polecone kiedyś drogi, w tym sezonie na pierwszy dzień na Jurze wybór padł na Niedźwiedzia na Podzamczu- porobiłam (prawie) wszystko OS - nie wstawiłam się tylko w Martwicę (zostawiłam sobie na inny dzień, ale wydaje się piękna!) i Gołotę zrobiłam w drugiej próbie bo wszystko pokiełbasiłam na wyjściu z okapu  🤣 Ale to był chyba mój jeden z lepszych dni wspinaczkowych, miałam taki totalny luz na wszystko i cieszy mnie piękna Mysiofobia za VI.1 OS 🙂

Swoją drogą rano padało i myślałam, że już nic z tego nie będzie, a zrobił się warun idealny.
Cześć wszystkim!
Aktualnie co sobotę mam możliwość wspianania się i póki co udało mi się trochę pozbyć strachu "OJEZUS ZARAZ UMRĘ"  😂.Korzystając z tego, że coraz bardziej sprawia mi to przyjemność, chciałabym zagłębić się w temat - macie do polecenia jakieś kanały na yt/książki (najlepiej żeby były dostępne w formie elektronicznej gdyż jestem za granicą) lub stronki do poczytania - coś o technice wspinania, może zestawy ćwiczeń na "sucho" żeby potem na ścianie lepiej działać?  👀
Wyszukaj pod hasłem training for climbing Eric Horst. Na youtube na pewno znajdziesz jakieś polskie filmiki, ale zdaje się że w większości prowadzone przez Mechaniora któego ja słuchać nie jestem w stanie 😉 na fejsie też wspinaczka po 30 (czy jakoś tak...) coś tam się udziela, ale nie wiem jak z merytoryką. Na insta ja obserwuję https://www.instagram.com/drkari.dpt/ - ćwiczenia core i inne uzupełniające dla wspinaczy, oraz https://www.instagram.com/thecodybradford/ - we wtorki prezentuje drobne wskazówki, czasem fajne, czasem oczywiste.
Z książek na pewno Horst 'trening wspinaczkowy' jest wart uwagi.
dzięki obczaje! Mogą być po angielsku - nawet lepiej bo już będę słownictwo kojarzyła potem jeżeli się pojawi  💘
Amnestria dzięki za polecone kiedyś drogi, w tym sezonie na pierwszy dzień na Jurze wybór padł na Niedźwiedzia na Podzamczu- porobiłam (prawie) wszystko OS - nie wstawiłam się tylko w Martwicę (zostawiłam sobie na inny dzień, ale wydaje się piękna!) i Gołotę zrobiłam w drugiej próbie bo wszystko pokiełbasiłam na wyjściu z okapu  🤣 Ale to był chyba mój jeden z lepszych dni wspinaczkowych, miałam taki totalny luz na wszystko i cieszy mnie piękna Mysiofobia za VI.1 OS 🙂

Swoją drogą rano padało i myślałam, że już nic z tego nie będzie, a zrobił się warun idealny.

Niedźwiedź jest doskonały, a Mysiofobia to radość wspinania! Też sezon zaczęłam w tym roku od powtórzenia wszystkich tych dróg. Kolejny weekend spędziłam już na Bońku, bo mam tam projekcik + kilka zakolejkowanych. VI.2 mi zaczyna wchodzić coraz częściej, za to spadłam z drugiego ringa na VI+ i prawie się popłakałam ze strachu.
100% Jury w Jurze 😀

Ech rzadko już zaglądam na rv, ale bardzo się cieszę, że wspinacie, jeździcie na nartkach! Ściskam i przesyłam nam wszystkim życzenia lepszej pogody 😉 (przynajmniej na wspin)
Odkopuje, ktos ma tipy odnosnie gor w Polsce lub Slowacji na pierwsza polowe czerwca? Sa juz wtedy wyzej letnie warunki? 🙂

Wspin tez spoko, ale my od poczatku covidu tylko panel tluczemy, jakies 6a/6b, wiec w skale to bedzie pewnie 4/5 i ktoredy kurna do gory xd wiec nie wiem, czy mi sie w ogole chce 🙄
Lotnaa   I'm lovin it! :)
29 czerwca 2021 22:20
Dziewczyny, po 8 latach jakże intensywnego "wspinania" moje buty w końcu zaczęły się przecierać 🤣.
Co z tych dwóch modeli byście polecały: Katana czy Mythos? Chodzi mi o coś wygodnego i z potencjałem na wielowyciągówki.

A co tam w ogóle porabiacie w górsko-skałkowym klimacie?
Mythosy są bardzo wąskie z tego co kojarzę. Katany ma mnóstwo osób początkujących (te na rzepy), o wiązanych słyszałam wiele dobrego. Ja upolowałam instincty jakiś czas temu i są mega wygodne! Fakt że nie leżą idealnie na mojej dziwnej stopie, ale i tak robią robotę. I na panel i w granicie i w wapieniu i na wielowyciągi 🙂

U mnie treningowa posucha, musiałam totalnie odpuścić i skupić się na egzaminach. Za to dwa wyjazdy w skały miałam, trzeci na dniach i kolejnych super fajnych ludków poznałam, więc się umawiamy na wyjazdy dalej 🙂
Lotnaa, Katany sznurowane ujda z braku laku, ale srednio wygodne, mythos to trepy jak pierwsze lepsze conversy i zero czucia 😐

Ogolnie La sportiva tak sie mija z moimi stopami, ze mi sie plakac z bolu chce predzej czy pozniej w kazdym mierzonym modelu 🤔🤷 niezaleznie od rozmiaru i okolicznosci.

Za to kocham ocuny chyba wszystkie i jestem gotowa im robic marketing szeptany 😁 obecnie grane sa jett lu i sa idealne, jako kapcie na wielowyciagi mam cresty i tez sa miodzio. W podobnych celach (kapcie :p ) mialam scarpy techno i red chilli spirit i tez oba modele polecam.

Poza tym to cisne panel wreszcie 3x w tygodniu, ale w skaly sie nie moge wybrac, najpierw przez lockdown a teraz przez niedoczas... Z gor to weszlam sobie na Grzesia, kope kondracka i Giewont na urlopie 🤣 czytaj posucha i bieda, ale ze bylo sniegu w uj, ludzi malo, to tez bylo fajnie 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się