Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Wypróbowane, konie jedza  😉
Siesiepy   Ponczek bez rączek
07 grudnia 2020 17:03
trusia co prawda soymixa nie testowałam, ale Velti mnie oczarowały małą ilością pyłu i trawiasta strukturą po rozmoczeniu. Dobrze piją wodę, nie robią się błotkiem tak szybko. I mam wrażenie że są chętniej jedzone niz te moje poprzednie.
Jeśli Ci to pomoże. 😉
Velti w drodze. Jak wałKonie zjedzą, kupię na próbę i dla porównania soymixa. 
Siesiepy   Ponczek bez rączek
08 grudnia 2020 08:34
trusia daj znać jak wypadnie porównanie. 🙂😉
anetakajper   Dolata i spółka
15 grudnia 2020 07:41
Czy mieloną kozieradkę można podawać na sucho czy trzeba zaparzyć ?
Jak muszę zaparzać czy mogę razem z rokitnikiem czy lepiej osobno?
Czy ktoś z tu zebranych ma może Mebio Basic ? Jaka jest struktura tej paszy ? Też taka drobna itd. jak inne Hippolyta i Mebio ? Gdzieś mi świta, że ta Basic bardziej "ziarnista" była.
Odnośnie pasz to donoszę, że zmieniono coś w Brandonie XS ( ma teraz inną szatę graficzną) i grnaulki są większe, a były mniejsze wcześniej.
Poziom energii jest też podwyższony w tej paszy teraz, bo aż 10,5.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
29 grudnia 2020 16:20
Odnośnie pasz to donoszę, że zmieniono coś w Brandonie XS ( ma teraz inną szatę graficzną) i grnaulki są większe, a były mniejsze wcześniej.
Poziom energii jest też podwyższony w tej paszy teraz, bo aż 10,5.



Potwierdzam. 
Aleks, a zauważyłaś jakąś różnicę odnośnie konia?
Bo ja wróciłam na Brandona z Red Millsa i pierwsze dni mi koń brykał non stop i kwiczał jak nie on, choć daję tylko 800 gram XP i reszta to XS czyli 2400 gram.
Na takiej dawce byłam wcześniej i na takim chodzie nie był wtedy. Tzn.generalnie mi to nie przeszkadza, ale się zastanawiam czy to chwilowe czy nie.
Jakie są wasze opinie odnośnie czarnego owsa? Ktoś używa? Gdzie kupujecie?  👀
Fokusowa, dzieki. Czyli z tego co widzę jest taka bardziej „ziarnista” niż inne musli mebio czy hippolyta. Czyli mogę spróbować dać mojemu. Jeszcze raz dzieki. 😉
Jest tu ktoś, kto karmi/karmił Nubą dłużej niż 2-3 miesiące? Nowsze (starsze również) opinie mile widziane bo jakoś nic konkretnego nie znalazłam na ich temat i dawno tutaj nikt o nich nie wspominał. Kojarzę z opinii, które kiedyś znalazłam tylko tyle, że sieczki na plus, otręby ryżowe słabe, bez efektów i pasza na rozbudowe też raczej ,,nie działa''.
Kunia u nas w stajni konie są karmione czarnym owsem. Po moim koniu średnio to widać, jednak (jeśli się mylę to proszę nie krzyczeć  :kwiatek🙂 z tego co wiem to czarny owies jest bardziej "na mase" niż energetyczny. I to u nas się raczej sprawdza bo konie które przychodzą na pensjonat lepiej i szybciej przybierają. A kupić najlepiej u jakiegoś rolnika z okolic.

ayleena ja karmiłam nubą jakieś pół roku mojego młodego otrębami ryżowymi, pro mass oraz musli build. Tymi nowymi niby polepszonymi składami pasz i d**y nie urywa. Zrezygnowałam bo nie opłaca się płacić za coś co niestety nie działa. Ale każdy przypadek koński jest inny, u nas nie dało efektów, u Was może być okej  😉
Ale moim zdaniem są lepsze pasze w podobnej cenie. Teraz przesiedliśmy się całkowicie na żywienie z opitfeed - jak na razie super, zobaczymy po czasie  😀

Edit. literówka
Kunia, czarny owies jesli o skladniki odzywcze chodzi de facto nie rozni sie od zwyklego. Zaletami czarnego owsa mialyby byc a) ciensza luska -> lepsza przyswajalnosc, ale nic konkretnego nie idzie na ten temat znalezc b) stabilniejsza jakosc w stosunku do zwyklego owsa ze wzgledu na klimat i kulture upraw. Wedlug opinii obiegowych czarny owies ma rzekomo wiecej tluszczow, ale znowu - info ze strony firm paszowych pokrywa sie 1:1 ze zwyklym owsem, wiec zastanawiam sie, czy ta informacja ma pokrycie w faktach?

Osobistych doswiadczen nie mam, bo moj kon jest bezzbozowy coby sie nie spasl ani nie wylecial dachem 😁
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
30 grudnia 2020 10:50
Aleks, a zauważyłaś jakąś różnicę odnośnie konia?
Bo ja wróciłam na Brandona z Red Millsa i pierwsze dni mi koń brykał non stop i kwiczał jak nie on, choć daję tylko 800 gram XP i reszta to XS czyli 2400 gram.
Na takiej dawce byłam wcześniej i na takim chodzie nie był wtedy. Tzn.generalnie mi to nie przeszkadza, ale się zastanawiam czy to chwilowe czy nie.


Perlica - Jesteśmy na dawce przygotowanej przez Hippovet półtorej roku, Brandona XS Aleks dostawać ma według rozpiski 2,4kg na dobę, reszta to musli krauter 1,6kg, tylko 250gram owsa i ... do tej pory tak jadł, ale od jakiegoś czasu mam wrażenie, że energii ma więcej. My nigdy nie mieliśmy problemów z jej brakiem, a raczej nadmiarem i na tej dawce przez ten czas było ok, ani za dużo, ani za mało, w sam raz. Jednak od jakiegoś czasu, dawka ta sama, a koń podminowany. Zwalałam to na trochę mniejszą ilość pracy, ale ubiegłej zimy też pracowaliśmy mniej, a nie było takich efektów. Przyznam, że trochę zwróciłaś moją uwagę swoim postem, bo o ile zmianę w szacie graficznej i rozmiarze granulatu zauważyłam to na ilość energii nie spojrzałam. Także tak, widzę różnice w zachowaniu konia.
Perlica, Aleks, a skład się zmienił ? Sprawdzałyście może ? Czy tylko energii przybyło ?
ayleena ja karmię sieczką z lucerny. Dokładnie Pure Lucern Chaff. Teoretycznie według składu jest tam sama lucerna (bez melasy czy olei). Takiego produktu akurat szukałam - bez domieszek. Oprócz sieczki jest granulat z lucerny w opakowaniu. Nie ma w niej w sumie pyłu, ładnie pachnie po rozpakowaniu, dość wydajna. Nie mam żadnych "ale" do sieczki.
Kunia, - mojego czarny owies ewidentnie szczypie w tyłek i ma na nim więcej energii w porównaniu do zwykłego przy tej samej ilości karmienia. Co koń to opinia 😂
Dzięki dziewczyny, ja właśnie chciałam wrócić do czystego owsa (aktualnie jesteśmy na Oat Balancer) po zmianie stajni mamy TOP siano TOP żółty owies TOP warunki, padoki z odpowiednią mieszanka traw i chciałabym wrócić do podstaw i zrezygnować z Red Mills😉 I tak powoli dojrzewam do tej decyzji..  :kwiatek:
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
30 grudnia 2020 11:48
Perlica, Aleks, a skład się zmienił ? Sprawdzałyście może ? Czy tylko energii przybyło ?


Klami - ponieważ nie mam już starych worków (mąż czasem sobie na trociny i zrębki do wędzenia bierze) to zrobiłam małe śledztwo i ... niżej stare zestawienie z energią na poziomie 8,5MJ/kg i jeszcze niżej na poziomie 10,5 MJ/kg.

SKŁAD:
Kompleks nukleotydów, sieczka z lucerny, otręby pszenne, otręby owsiane, płatki jęczmienne, częściowo otwarte nasiona siemienia lnianego, nasiona słonecznika, sól morska, węglan wapnia, balsamiczny ocet jabłkowy, minerały i pierwiastki śladowe.

Składniki/strawność w 1 kg:

Białko surowe 12,0 %
Włókno surowe 20,0 %
Tłuszcz surowy 4,8 %
Popiół surowy 9,0 %
Skrobia i cukier < 20%
Energia strawna 8,5 MJ/kg
Żelazo 130 mg
Cynk 150 mg
Mangan 150 mg
Miedź 30 mg
Kobalt 1,0 mg
Selen 0,7 mg
Jod 1,0 mg
Wit. A 10 000 IE
Wit. D3 1 100 IE
Wit. E 150 mg
Strawne białko surowe 77g/kg
Lizyna 0,5% Metionina 0,5%
Wapń 1,20 %
Fosfor 0,45 %
Magnez 0,26 %
Sód 0,30 %
Wit. B1 10 mg
Wit B2 15 mg
Wit. B6 8 mg
Wit. B 12 40 mcg
Biotyna 400 mcg
Kw. nikotynowy 90 mg
Kw. foliowy  4,5 mg
Chlorek choliny 1 000 mg
Kw. pantotenowy 25 mg

i skład aktualny z energią na poziomie 10,5MJ/kg

SKŁAD:
Otręby owsiane, sieczka z lucerny, otręby pszenne, kompleks β-glukanów i nukleotydów pochodzenia drożdżowego, płatki jęczmienne wstępnie fermentowane w drodze laktofermentacji, nasiona słonecznika, mielone siemię lniane, węglan wapnia, sól morska, ocet jabłkowy, witaminy i pierwiastki śladowe, palatynoza
Składniki

Białko surowe 12,0 %
Włókno surowe 20,0 %
Tłuszcz surowy 4,8 %
Popiół surowy 9,0 %
Skrobia i cukier < 20%
Energia strawna 10,5 MJ/kg
Żelazo 130 mg
Cynk 150 mg
Mangan 150 mg
Miedź 30 mg
Kobalt 1,0 mg
Selen 0,7 mg
Jod 1,0 mg
Wit. A 10 000 IE
Wit. D3 1 100 IE
Wit. E 150 mg
Strawne białko surowe 77g/kg
Lizyna 0,5%
Metionina 0,5%
Wapń 1,20 %
Fosfor 0,45 %
Magnez 0,26 %
Sód 0,30 %
Wit. B1 10 mg
Wit B2 15 mg
Wit. B6 8 mg
Wit. B 12 30 mcg
Biotyna 400 mcg
Kw. nikotynowy 90 mg
Kw. foliowy  4,5 mg
Chlorek choliny 1 000 mg
Kw. pantotenowy 25 mg

składy są takie same, tylko energia poszła w górę, przy czym skrobia i cukier dalej są na poziomie mniejszym niż 20%.

Aleks, , Klami, ja nie mam jak porównać,a screenów sobie nie robię. Nie widzę żadnej zmiany na pierwszy rzut oka, ale mi się wydaje, że kiedyś na 1 miejscu w składzie były otręby pszenne, a teraz są owsiane, bo lucerna na pewno była na drugim miejscu.
A za to na stronie producenta jest inaczej i energia jest jeszcze wyższa, a na 1 miejscu w składzie lucka.
No mnie ta zmiana niezmiernie cieszy :-)
https://www.medvetico.ch/wp-content/uploads/2020/05/Medvetico-GB-05-2020-Def-1-Web.pdf
Zusammensetzung:
Luzernefaser gemahlen, Haferschälkleie, Weizenkleie, Gerstenflocken (lacto-fermentiert),
Palatinose (β-gluc.), Sonnenblumenkerne gemahlen, Leinsamen gecrackt, Calciumcarbonat, Salz,
Apfelbalsamessig
Inhaltsstoffe:
Rohprotein 12 %
Rohfett 4,8 %
Rohfaser 20 %
Rohasche 9 %
Calcium 1,2 %
Phosphor 0,45 %
Magnesium 0,26 %
Natrium 0,3 %
verd. Rohprotein 96 g / kg
verd. Energie 12,5 MJ/kg
umsetzb. Energie 11,1 MJ/kg
Stärke und Zucker < 20 %
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
30 grudnia 2020 12:07
Perlica
12,5 MJ/kg  -  😲 łosz kurna. Mi pozostaje w takim razie obserwować i nie przegiąć z żarciem. Jak wrócimy do bardziej regularnej roboty to może i ok, ale na teraz ...
Kunia, ja nie zauważyłam po moich koniach jakichś znaczących i spektakularnych różnic w karmieniu czarnym owsem i żółtym owsem. Czarny owies ma być mniej energetyczny, a bardziej tłusty, ale nie wiem czy to tak faktycznie działa.
Internety piszą, że czarny owies ma więcej białka niż żółty + ma podobno delikatniejszą łuskę, ale nie znalazłam żadnych badań potwierdzających strawność. Jedyne co zauważyłam, to wrażenie jakoby ten owies był lepszej jakości (w 2 stajniach moje konie były karmione czarnym owsem) - ale może dostawca był po prostu dobry.
Jest tu ktoś, kto karmi/karmił Nubą dłużej niż 2-3 miesiące? Nowsze (starsze również) opinie mile widziane bo jakoś nic konkretnego nie znalazłam na ich temat i dawno tutaj nikt o nich nie wspominał. Kojarzę z opinii, które kiedyś znalazłam tylko tyle, że sieczki na plus, otręby ryżowe słabe, bez efektów i pasza na rozbudowe też raczej ,,nie działa''.


Ja kiedyś karmiłam Nubą Grow 3, potem Daily, ale koń jadł bez ekscytacji, a to ogromny żarłok jest. Obecnie przeszłam na Mebio Basic, je to już jakoś ponad 2 lata i jest super.
Do tej pory używam Nubowych sieczek - są świetne. Mesz warzywny też jest u nas stałym gościem w okresie jesienno-zimowym. A do paszy dodaję Nubową łuskę słonecznika. Kiedyś próbowałam od koleżanki otrębów ryżowych miętowych i też był szał.
Także oprócz musli to wszystko jest naprawdę dobre, a samo musli jakieś takie.. No koń zje, ale bez szału, szczególnie za nową, wyższą cenę.
Aleks, ale 11,1 tej energi przyswajalnej czy jak to się tłumaczy, więc spokojnie.
Skoro taka super zmiana to może obejdzie mi się bez XP całkiem, choć raczej wątpie, a tak by sobie człowiek przyoszczędził ;-)
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
30 grudnia 2020 21:24
Perlica - no ja obcinać nie zamierzam, choć by człowiek przyoszczędził to fakt  😉 . Aleks jest trudny żywieniowo, zawsze mieliśmy problem ze zbyt dużą ilością energii przy bardzo dużych trudnościach z utrzymaniem masy ciała. Teraz wygląda jak milion dolców więc no  😜 przełknę finanse  😉 .
Aleks, to ja nie narzekam, bo wszyscy mówią , że dużo je, ale widzę że Twój przebija nawet mojego.
Myślę nad zamianą XP na Mebio Sport Plus Muesli, ale skoro mój je tego jedną miarkę to chyba nie opłaca mi się kombinować dla 50 pln , skoro i tak wydaje miliony na żywienie mojego konia  😵 skoro obecne żywienie się sprawdza.
Perlica, wróciłaś do Brandona?
Klami, tak,tak.
Wychodzi mi ekonomiczniej.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się