własna przydomowa stajnia

Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
27 grudnia 2020 19:26
Kamerka z gsm za 200 z aliekspres ktoś miał styczność?
[quote author=Na_biegunach link=topic=19013.msg2957566#msg2957566 date=1609097167]
Kamerka z gsm za 200 z aliekspres ktoś miał styczność?
[/quote]

zapytaj na grupa na fb Aliexpress Polska, ja właśnie sama przerabiam temat
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
29 grudnia 2020 12:50
espérer, dziękuję za namiar  :kwiatek:
Hej, zapewne bym taki temat, ale jestem w potrzebie, osoby, które same zbierają siano, ile kostek/ rolek wyjdzie z  hektara? Wiem, zależy od prasy siana ITp ale muszę przeliczyć czy mi się po prostu opłaca samej najmować sprzęty i ludzi.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
30 grudnia 2020 12:44
Na żuławach kilkanaście balotów, na słabym piachu 2-3 😉 Tego się nie da powiedzieć, nie wiedząc jak bujna trawa tam rośnie.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
30 grudnia 2020 15:33
shewolf, no właśnie, powiedz chociaż, jaką  masz tam klasę ziemi.

U mnie, torfowa łąka III klasa, 15 szt./ha (ale bez nawozów),
piach górka, klasa VI,  5 sztuk.
Czarnoziem, kl IV. Czyli szału nie będzie.
Jeszcze jest kwestia tego czy to stare łąki czy młode, czy zadbane, czy nawożone i wapnowane itd itp.
Czy pogoda dopisze  😉
ja płacę rolnikom za koszenie, przewracanie, belowanie. Sieję nawóz, dosiewam trawę. zbieram 15-20 bel. Kosztuje mnie to ponad 50 zł za belę. średni interes. I jeszcze stres, czy wysuszę, czy sprasuję, czy nie zgnije... Korzystam z usług rolników bo sprzętu nie mam.  dwa lata temu objeździłem kilka wsi, dopiero siódmy z kolei zgodził się przyjechać i sprasować.
W takiej cenie to mogę poszukać i kupić, ale co zrobię z tym co rośnie? Konie nie są w stanie wyjeść.
Ech, takie rozterki młodego rolnika....
Czy ktoś posiada maty gumowe w boksie zamiast słomy i innej ściółki? Chciałbym zapytać o opinię itp.
Hej, zapewne bym taki temat, ale jestem w potrzebie, osoby, które same zbierają siano, ile kostek/ rolek wyjdzie z  hektara? Wiem, zależy od prasy siana ITp ale muszę przeliczyć czy mi się po prostu opłaca samej najmować sprzęty i ludzi.

Gleba III- IV klasy średniorocznie 40 rolek z hektara przy dwóch pokosach w roku
Gleba III- IV klasy średniorocznie 40 rolek z hektara przy dwóch pokosach w roku

Jak nawozisz?
Na wiosnę 150 kg polifoski 6 i 100kg saletry amonowej na hektar.
Co kilka lat obornik na jesień
Robimy dwa pokosy w roku

Polecam zrobić badania gleby w okręgowej stacji chemiczno-rolniczej i poprosić o zalecenia nawozowe.
Kosztuje to grosze a bardzo pomaga
[quote author=Na_biegunach link=topic=19013.msg2957566#msg2957566 date=1609097167]
Kamerka z gsm za 200 z aliekspres ktoś miał styczność?
[/quote]
Ja mam podobną, tylko stałą, bez możliwości obracania, ale na tym samym oprogramowaniu i z możliwością zainstalowania karty SIM. Działa bardzo dobrze.
Czy ktos ma polecic z okolic Krakowa , firme do ogarniecia kilku boksow angielskich + wiaty? Jest na rynku sporo gotowcow tzw systemowych rozwiazan - ale mam watpliwosci jak z trwaloscia... Generalnie - mozecie cos polecic z wlasnych doswiadczen, jakie boksy angielskie sprawdzily sie u Was , najchetniej z namiarami na firme?🙂  🏇
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
07 stycznia 2021 19:14
Pytanie paszowe - w czym przechowujecie owies? Przy założeniu, że koni jest mało (póki co 1, docelowo 5), więc i owsa nie potrzebujecie dużo. Zwykłe worki paszowe, big bagi, duże kontenery na śmieci? Stawianie silosa nie ma sensu, bo najmniejszy będzie nadal za duży.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
07 stycznia 2021 21:37
Lanka_Cathar, beczka plastikowa, taka 200 l.
Antymyszowo bardzo skuteczna, no i tania opcja.
Wchodzi 100 kg.
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
07 stycznia 2021 21:52
Ms_konik, bardzo dziękuję!
Do owsa najlepsza skrzyniopaleta (np. https://www.olx.pl/oferta/skrzyniopalety-skrzyniopaleta-1200x1000x750-pelne-azurowe-CID757-IDxLXcA.html#9b7aa92a30;promoted).
Jak się dobrze poszuka to mozna kupić za grosze (ja dałam bodajże szalone 50 zł), myszy nie wchodzą, da się zamknąć i jest bardzo pojemna plus łatwiej wyciągąc owies z dna niż z beczki  :kwiatek:
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
08 stycznia 2021 09:56
Ja mam beczki 280l, używane po kiszonkach kupiłam za grosze. Super się sprawdzają.
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
08 stycznia 2021 20:15
Dzięki dziewczyny za pomysły!  :kwiatek:
Hej, poradźcie coś, bo mi już ręce opadają...
Mam stara chlewnie przerobioną na przydomową stajnie i tam gdzie są duże dwu dzielne drzwi którymi wychodzą konie na pastwisko i padok robi się straszne błoto i stoi woda. Turlam tamtad też baloty i taki balot po przeturlaniu w tym błocku jest nie ciekawy... Problem jest w tym że na przeciwko tego wyjścia znajduje się płyta obornikowa  🙄
Po lewej stronie jest zalany beton a po prawej są rozejścia na padok i pastwisko z tym, że padok i pastwisko znajdują się na wyższym poziomie niż to błocko.... To mokradło ma jakieś 2 m x 4m. Macie jakiś pomysł co zrobić z tym?
kasia2107rafal, może wyłożyć cegłą? Śliskie nie będzie, konie będą mogły chodzić, a balot nie będzie ubłocony
Super są płyty ażurowe (najtańsze w Leroy Merlin), po zasypaniu piaskiem czy ziemią, ryzyko że koń wsadzi kopyto nie istnieje.
Woda ładnie wsiąka.
Jednak jeżeli dobrze rozumiem i przed wejściem jest niecka - zagłębienie i jest na tyle małe że podniesienie o grubość płyt sprawę rozwiąże, albo trzeba wodę odprowadzić - drenaż, studnia chłonna, prowizoryczny rów...
Iskra de Baleron z tymi ażurami to bardzo dobry pomysł, mąż też się nad tym zastanawiał, tym bardziej, że nie są aż tak drogie i nieraz z rozbiórek idzie dostać za grosze.
W praktyce płyty ażurowe typu meba sprawdzają się chyba lepiej w zastosowaniach przydomowych. Przy stajni proponuję jednak "jumbo" - są stabilniejsze, łatwiej utrzymać w czystości i nie wymagają tak "silnej" podbudowy, jeśli ma na nie wjechać auto lub  ciągnik. Niezłym rozwiązaniem jest też zastosowanie łamanego kamienia o frakcji 0-31 mm. Jest to rozwiązanie o wiele tańsze i łatwe do naprawy.
melehowicz tam nie wjeżdża ani auto ani ciągnik, bo aby wjechać tam trzeba by było przejechać przez ten beton po lewej stronie, a pod tym betonem jest stare szmbo i nie jestem pewna na to, nawet z Końmi tam nie przechodzę. Mam zamiar to zasypać i zrobić tam myjkę dla koni, ale wszystko po kolei nie idzie zrobić wszystkiego na raz, dopiero zaczynamy. Ale ten drobny kamień to też jest dobre rozwiązanie godne przemyślenia.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
11 stycznia 2021 08:55
Ja też polecam te płyty ażurowe. Mam pod paśnikami i na podjeździe i jestem bardzo zadowolona, nie jest ślisko, łatwo się sprząta i koniom wygodnie po tym chodzić, a woda wsiąka.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
11 stycznia 2021 14:52
kasia2107rafal - cokolwiek tam zastosujesz, czy płyty ażurowe czy kamień łamany to skoro masz tam nieckę, do której spływa woda i tak trzeba wodę odprowadzić. Tak jak pisał ktoś wyżej, dren lub studzienka chłonna inaczej będziesz mieć tam niestabilnie, mokro lub dalej błoto (kamień konie przemielą).
Aleks ma rację, że trzeba sprawdzić dlaczego tam zbiera się woda. Czy błoto robią konie rozbijając grunt kopytami, czy tez woda opadowa leci z dachu lub jeszcze z innych przyczyn tam się zbiera.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się