Tuigparden

Czy są tu właściciele koni rasy tuigparden? Kto miał z nimi do czynienia w pracy?
Google podpowiada, ze cześć chodzi wysokie konkursy ujezdzeniowe, ale niestety strony są po holendersku. Kto ma jakieś doświadczenia?
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
31 grudnia 2020 10:39
rtk, zapytaj kokonuss.
rtk, melduje sie 🙂

Co dokladnie chcesz wiedziec? Chodzi ci stricte o tuigpaardy czy tez Gelders paard?

Wedlug danych KWPN 14 tuigpaardow urodzonych po 1990 chodzilo na poziomie GP w ujezdzeniu. W tym artykule masz imiona wiekszosci, mozna poszukac filmikow [url=https://www.kwpn.nl/nieuws?itemId=NewsItem:21140]klik[/url].

Reklatywnie sporo potomstwa ogiera Manno fajnie sie pokazuje na czworobokach. Tu np filmik jego potomka, ktory startuje na poziomie subtop i ma uzbierane oczka do startow w GP.

Slyszalam tu i owdzie glosy o wprowadzeniu tuigpaarda jako outcrossu w hodowli koni ujezdzeniowych, Amerykanie w tym celu kupili ogiera Jaleet - ale to glosy dosc niesmiale i w ujezdzeniowej hodowli komercyjnej tuigpaardow daleko szukac 😉

Ogolnie na czworobokach regionalkowych do Z1 (C) wlacznie tuigpaardow jest duzo, bo sa zwyczajnie tanie 😉 i wszystkie, ktore spotkalam, mialy bardzo, bardzo fajne charaktery. Ze wzgledu na charakter troche tego sie kreci w malych skokach i wkkw, mimo ze technicznie sa absolutnie tragiczne co do jednego. Mialam jednego tuigpaarda w dzierzawie i bardzo dobrze wspominam.

Moja Fly ma 25% tuigpaarda zreszta (druga matka byla czystym tuigpaardem). Ciekawostka - pelny brat matki Fly (takze 50% tuigpaarda) chodzi z powodzeniem skoki miedzynarodowo na poziomie 140, a wyglada jak granatem oderwany od woza i technike skoku ma pasujaca do aparycji 😉

Tuigpaard to co do zasady kon niesamowicie do przodu, ale w swojej reaktywnosci duzo mniej wrazliwy i histeryczny od nowoczesnego konia ujezdzeniowego. Z duza checia do ruchu naprzod ale bez palacych sie stykow. Do tego odwazny i niepatrzacy. Za to tuigpaardy raczej sa malo subtelne, dosc "meskie" i silne do jazdy.

Fizycznie tuigpaard to zawsze ekspresyjny leg mover zarzucajacy nogi nad uszy, dobre oceny za dodania w klusie gwarantowane 😉 Za to z racji budowy tuigpaardy zawsze maja problem z zebraniem i zaangazowaniem zadu i sa dosc malo elastyczne w klodzie. Do tego czesto drepczace w galopie. Te, ktore poznalam byly twarde zdrowotnie, ale nie wiem, na ile to kwestia prypadku (?). Na pewno takiego konia w porownaniu z przecietnym polkrewkiem naprawde trudno wysiedziec i nie polecam dla ludzi z problemami kolanowo-plecowymi.

Osobiscie tuigpaardy kocham miloscia wielka za ich dzielnosc i caloksztalt charakteru 🙂 Natomiast jesli chodzi o predyspozycje fizczyne do wyzszego sportu to IMO dresazowy KWPN jednak zdecydowanie wygrywa.
kokosnuss, wysłałam Ci priv 🙂
Ten Charmeur Dionizego Polikowskiego to tuigpaard. One mają motorykę nie do pomylenia z innymi końmi.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
31 grudnia 2020 15:58
Tu skokowy tuigpaard na zawodach na warszawskiej Legii - niesamowita energia i wybicie,  trochę wybuchowy charakter

Gillian   four letter word
31 grudnia 2020 16:11
Wow, fajny film. Obawiam się, że ta niesamowita energia w tym przypadku to zwykły strach i stres jednak.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
31 grudnia 2020 16:15
Wow, fajny film. Obawiam się, że ta niesamowita energia w tym przypadku to zwykły strach i stres jednak.


Ten koń jak miał dobry dzień to skakał tak że szczęki opadały wszystkim: z niesamowitą łatwością wagony skakał
ElaPe
Serio?
Ten koń moze i fajny.Trudny ale fajny. Natomiast to co sie tam dzieje to jest zwykłe znecanie sie i brak umiejetnosci.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
31 grudnia 2020 16:33
ElaPe
Serio?
Ten koń moze i fajny.Trudny ale fajny. Natomiast to co sie tam dzieje to jest zwykłe znecanie sie i brak umiejetnosci.


Chyba koń miał zły dzień bo jeźdźcem jest dobrze jeżdżąca dziewczyna.

Tu treningowo ten sam koń pod trenerem https://www.facebook.com/sslawekprzybysz/videos/515263322142230
rtk, - kilka lat miałam pod opieką Wolfs Pantera, jednego z kryjących w Polsce tuigpaardów. W zasadzie to nawet uczyłam się na nim jeździć 😉 W sezonie krycia i po przerwie, co chyba mówi dużo o charakterze. Koń do zakochania się, o samej jeździe mogę powiedzieć tyle, że idealny miks bycia do odważnym i do przodu, ale przy tym z świetną, spokojną i pewną głową, chyba na żadnym innym nie czułam się tak pewnie. Nie lubił być sam, musiałam z gadem na padoku siedzieć, bo wyłaził i wracał zaraz. To też trochę urocze było 🙂 Patrząc z perspektywy czasu, to dalej jest moim ideałem temperamentu u konia, zdecydowanie takiego bym szukała.
Ruchowo typowy leg mover, fenomenalny kłus, całkiem okrągły galop. Tylko jak człowiek tyłka nie podniósł, to i tak podniósł, o ile do anglezowania super, to nauki ćwiczebnego kłusa nie wspominam najlepiej 😁 Był super wyszkolony, na guziczki, nie raz machnęłam nieplanowany ciąg w galopie, o jakości figur niestety się nie wypowiem, bo jakość mojej jazdy była wtedy jaka była.
ElaPe
Z ciekawosci sobie zobaczylam filmy na jej Facebooku. Tam wcale nie jest lepiej. Nadaj zapierdalajka bez kontroli. Nie sadze ze to wina konia i jegi zlego dnia.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
31 grudnia 2020 16:42
KaNie - ja aż tak się nie zgłębiałam w jej jeździectwo wiem natomiast że drugiego konia, folbluta, fajnie doprowadziła w zasadzie od zera do zdaje się skokowej N klasy.
Wow, fajny film. Obawiam się, że ta niesamowita energia w tym przypadku to zwykły strach i stres jednak.


Swieta prawda!

Za takie uzycia bata to dyskwalifikacja na miejscu 😤 a kon sprawia wrazenie kompletnie przerazonego i niegotowego na zawody.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
31 grudnia 2020 17:12
Ciekawe, co się potem w tych krzakach działo =/
ElaPe
Ta zapierdalajka to wlasnie z N.
Gillian   four letter word
31 grudnia 2020 20:52
No bez przesady, że doprowadzenie konia do N klasy jest jakimś wiekopomnym wydarzeniem  😁
Ciekawe, co się potem w tych krzakach działo =/


zapewniam Cię, że znając wywołaną tu Zosię - nic. A znam życie i każdemu nerwy potrafią puścić nawet najspokojniejszej osobie.
Ja na filmie widzę totalny brak kontroli w zatrzymaniu i frustrację już. Nie jedno widziałam i nie raz miałam sama podobny problem - oczywiście nie neguję ale sama też nie jeżdżę na żadnym a jedynie rekreacyjnym poziomie - wszelką siłą starając się zatrzymać konia. Wszelką. Czy to hamulec ręczny, czy ciągnięcie lewo prawo.. jesteśmy tylko ludźmi.
Możemy przywołać Nirv i sytuację z Rasztowa jak wystraszyłam się i nie radziłam z jej koniem - ściągnęła mnie z konia nie pozwalajac na szarpanie - byłam obrażona, wkurzona, paniczny strach i głupia ambicja że dam radę - miała rację, po paru latach dopiero dojrzałam by wsiąść na tego samego konia i bez bólu powtórzyć ćwiczenie. Ale jesteśmy tylko ludźmi - nie oceniajmy jednego występu a całokształt.


Gillian, może nie wiekopomnym ale jednak jeśli ktoś poświęca czas i dochodzi do jakiegoś poziomu to moim zdaniem warto pochwalić. Znam Jape z Agmaji gdy go dopiero Zosia kupiła, naprawdę uważam, że poświęcenie trenera i Zosi zaowocowało obecnie bardzo przyjemnym fajnym koniem.
KaNie, to co ja zobaczyłam to przykry obrazek zapierd.... bez kontroli na zestresowanym i przestraszonym koniu i wściekania się z własnej bezsilności na tego konia. Przykry obrazek.


Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się