Dopasowanie siodła

Mam na myśli, że tam, gdzie nie mam regulowanych przystuł pomogła zmiana popręgu, bo przed jego dopięciem siodło leżało fajnie, a przy zwykłym popręgu nie dało się uzyskać równego napiecia przystuł. z drugim koniem i siodłem mam podobnie (ma już dołożone podkładki na przód) i zamiast zmieniać popręg zmienię po prostu długość przystuły w takim razie 🙂
Odnośnie Zuzy Piekut to ja nie do końca polecam.. więcej mogę napisać na priv.
Cześć, w ogóle nie wiem jak podejść do tematu pasowania siodła. Jakąś ogólna wiedzę mam, ale to za mało żeby samemu działać. Mam bezterlicowkę Barefoot, która uwielbiam, no ale bezterlicowka dla konia niedobra, to szukam innego siodła. Więc saddlefitter. No ale z całym szacunkiem nie potrafię zaufać specjaliście, który pracuje pod sztandarem danej marki. Jeśli znajdę takowego, który jest saddlsfitterem freelancerem, to muszę mieć siodło, żeby ocenił czy pasuje. Czyli muszę kupić kilka siodeł  i z nich wybrać? Oprócz dopasowania do konia, powinno i mi być w nim wygodnie. A używanego siodła mi nikt nie przyjmie z powrotem. Są siodła robione na zamówienie.  I co z tego jak koń mi się przebuduje i siodło do wyrzucenia.  Proszę bez hejtow, zapewne na każdy z problemów odpowiedź była, ale nie mam siły i czasu czytać paruset stron.ಥ╭╮ಥ
Ps. Jestem radosnym zdeklarowanym rekreantem z niskim okrągłym koniem.
shewolf, ale jak siodło do wyrzucenia jeśli koń się przebuduje? Przecież po to są siodła na wełnie z wymiennym łekiem/czy modyfikowalnym żeby siodła nie wyrzucać?

Być może dla Ciebie rozwiązaniem byłby Ikonic.
Perlica co to ikonic? Może być priv.
shewolf, dlaczego na priv? Marka siodła. Poszukaj na internecie.
Mam, dzięki, siodła wyglądają fajnie. Choć cena mniej atrakcyjna.
Wszelkie rozważania na temat poszukiwania siodła zaczynają się zawsze z tego samego miejsca. A mianowicie od ustalenia budżetu.
Może warto skorzystać z usług pasowacza co ma wiele różnych siodeł w ofercie. Ostatnio 2 siodła dałam w komis do Pana Sebastiana z x-Horse.com. Były w świetnym stanie i szybko znalazły nowych właścicieli. Handluje nie tylko nowymi, ale też używanymi siodłami.
Nie właśnie, są osoby które mają też komis siodeł różnych marek, a poza tym niekiedy można za kaucja wziąć siodło do przymiarki i jeśli nie będzie pasować po paru dniach zwrócić/odesłać. A zacząć warto od przymierzenia wszystkiego co jest pod ręką np. od znajomych ze stajni, żeby wiedzieć np. czego się nie szuka, jaka szerokość czy kształt odpada na pewno, to już coś zawęzi krąg poszukiwań
Dzień dobry, mam problem. Kupiłam niedawno konia i używam na niego mojego starego siodła. Niestety okazało się, że siodło to jest już skrzywione od wsiadania ze starości i oczywiście, że dam je do naprawy ale w związku z tym, że oba moje konie różnią się znacznie chce mu kupić Daw Maga ma miarę. Problem w tym, że saddlefiterzy są trudni. Mieszkam w wielkopolsce i z Daw Magiem współpracuje Piotr Konieczny, który ostatnio źle dopasował mi siodło więc nie chcę ryzykować ponownie, Maciej Łągiewka z Cwała, którego znam wyłącznie z zawodów, ale nie powiedziałabym o nim, że to saddlefiter i w końcu Dariusz Rudowicz z EDAGA, o którym nigdy nie słyszałam. Czy ktoś kojarzy tego Pana i może mi powiedzieć czy jest godny zaufania? Bardzo mi zależy na dobrze dopasowanym siodle bo mój koń ma minimalną skoliozę i jest pod opieką fizjoterapeuty, a nie stać mnie na Stubbena czy inne siodło za 15 tysięcy złotych. Z góry dziękuję.
Adrian Fabian jest przedstawicielem daw mag i mi bardzo dobrze dobrał siodło do konia. Ale on jest z okolic Gliwic. Może dojeżdża.
Wszelkie rozważania na temat poszukiwania siodła zaczynają się zawsze z tego samego miejsca. A mianowicie od ustalenia budżetu.

Używam barefoota, jestem rekreantem, czyli raczej nędzarzem.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
11 stycznia 2021 07:41
shewolf - napisz skąd jesteś, żeby było wiadomo kogo Ci ewentualnie polecić z rejonu Twojego zamieszkania i jaką kwotą dysponujesz. Siodła z niższych półek cenowych też można znaleźć fajne i spasować na konia.
Hermes   Może i mam podły charakter, ale za to dobre serce.
11 stycznia 2021 08:01
Kogo najlepiej wezwać w Mazowieckim do dopasowania siodła CWD?
Hermes, a w jaki sposób chcesz dopasować cwd?
Hermes   Może i mam podły charakter, ale za to dobre serce.
11 stycznia 2021 08:26
Perlica, w sensie żeby ktoś przyjechał i zobaczył czy wszystko okej, bardziej w tym temacie.
Hermes, przecież masz stronę wcześniej kontakt do forumowej lillid oraz jej stronkę ;-)

https://getthebalance.pl/kontakt
Hermes Służę pomocą 🙂

shewolf w takim razie pora zagłębić się w świat siodeł używanych 😉 Daj znać, skąd jesteś, to Ci kogoś polecimy. Tak czy siak możliwości masz dwie: zgłosić się do komisu, żeby przywieźli Ci kilkanaście siodeł spełniających z grubsza Twoje wymagania i pomogli dobrać coś odpowiedniego, lub zaprosić saddle fittera, żeby obejrzał i pomierzył Ci konia, żebyś wiedziała dokładnie, czego masz szukać i na co patrzeć. Niemal wszystkie siodła w ogłoszeniach na rv masz możliwość wziąć na przymiarkę po wpłacie pełnej kaucji - to standardowa procedura i nieliczne osoby się na nią nie zgadzają.

Kolejna sprawa, to możliwości korekty - w jednych siodłach można więcej, w innych mniej, ale pamiętaj, że w siodłach na wełnie wypełnienie można wymienić, przystuły dorobić, czasem nawet kanał można troszkę poszerzyć. W wielu siodłach można też zmienić rozstaw.
Jestem że świętokrzyskiego. Chciałabym zamknąć się w2,5 tys.
Dzień Dobry. Bardzo proszę o polecenie kogoś z małopolski kto prowadzi komis siodeł i może podjechać i dobrać do konia. Dziękuje
Komisu to nie, ale dysponuje siodłami używanymi i dużą wiedzą oraz umiejętnościami dopasowywania- Maria Puchała, Caval- fizjoterapia koni.
A ja bym prosiła o link do jakiegoś komisu, gdzie byłaby możliwość przywiezienia i dobrania siodeł. Pani Marii czy dojezdza Pani do sąsiednich województw?
Ps. Na własną rękę też będę szukać. Co jest godnego polecenia dla szerokiego, niskiego konia, ja jak już wspomniałam jestem rekreantem, w okresie świetności jeżdżę 3-4 razy w tygodniu, przeciętnie raz na tydzień. Ważę ok50 kg. wintec? Decathlon paddock?
Hermes   Może i mam podły charakter, ale za to dobre serce.
12 stycznia 2021 17:31
Hermes, przecież masz stronę wcześniej kontakt do forumowej lillid oraz jej stronkę ;-)

https://getthebalance.pl/kontakt

Boże, ale wstyd! Dziękuję :kwiatek:
shewolf, - prędzej bym szła w winteca, to jednak siodła o pewnej konstrukcji. Wynalazków typu siodło decathlona czy innej marki robiącej jeździeckie wszysko i nastoletnich siodeł unikałabym jak ognia.
Sama miałam Winteca na ślązaku i leżało super, było to moje pierwsze ujeżdżeniowe. Ewentualnie może Daw-Mag, moja mamcia ma swoje od jakiś 12 lat, wygląda super i wypełnienie trzyma się rewelacyjnie, na jej spacerkowy tryb idealne.
Imo na sporą część koni spokojnie idzie dość dobrze dopasować siodło z rynku pierwotnego/wtórnego bez wielkich przeróbek. Szycie na miarę jest świetnym rozwiązaniem, ale to nie jest wymóg dopasowania 😉
Ok, a jak mam zmierzyć łęk na koniu, jeśli w barefoocie stosuje lęk miękki? Muszę kupować miarkę do lęków? Czy jest jakiś inny sposób? W sobotę będę miała fizjo i chciałabym żeby rzuciła okiem na to siodło.
shewolf skoro jesteśmy przy Wintecu: najlepiej miarka Wintec lub sam łęk położony na grzbiecie w miejscu, gdzie by się znajdował po osiodłaniu konia. Tylko tak sprawdzisz dokładnie.
Ewentualnie przy założeniu, ze łęk do siodła będziesz dokupować w sklepie jeździeckim, możesz krzywikiem ze sklepu budowlanego zrobić obrys grzbietu 3 palce za krawędzią łopatki i taki obrys wysłać do sklepu, choćby skan na maila - na tej podstawie powinni być w stanie wysłać Ci łęk w odpowiednim rozmiarze.
Nie wiem, jak zbudowany jest Twój koń, ale wspominałaś, że jest raczej bezkłębową kulą. Jeśli faktycznie tak jest, celuj w siodła dla takich koni - oznaczone jako cob lub wide. Te siodła mają nieco inny kształt terlicy i rozmieszczenie przystuł, dzięki czemu siodło ma większe szanse na takiej kuli leżeć stabilnie w trakcie jazdy.

Mogłabyś jakieś fotki konia wrzucić, żeby było wiadomo, o czym rozmawiamy 😉
Hejo, przychodzę z pytankiem odnośnie dopasowania siodła. Znalazłam w końcu takie które ma odpowiednio dużo miejsca na kłąb i nie blokuje łopatki i o ile przód pasuje idealnie a nawet z małym zapasem to niestety martwi mnie tył. Z tyłu poduszki przylegają punktowo, nie rozkładają się całkiem na plecach a jedynie w dwóch zewnętrznych punktach. Siodło nie anglezuje samo ani pod jeźdźcem, środek siedziska wydaje się w odpowiednim miejscu. Dodatkowo w trakcie jazdy siodło wypycha czaprak do tyłu - to nie wina czapraka bo pod innym siodłem pracuje elegancko.
Czy da radę to punktowe oparcie na poduszkach rozłożyć podkładką np. na tył ? Czy raczej szukać innego siodła ? Byłam stosunkowo zadowolona z tego że świetnie leży wokół kłębu i łopatki co nie jest łatwe bo koń jest pogrubiany więc rozbudowany a tu taki psikus.
Dzięki wszystkim :kwiatek:, póki co jedzie do mnie wintec z trzema lękami, więc będziemy dopasowywać.
Spróbowałam jednak użyć popręgu anatomicznego i powiem wam, że robi robotę. Nie udało mi się osiągnąć takiej stabilności siodła regulacją przystuł
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się